2 Günde İtalya Vizesi (Ekspres Vize)

2 günde italya vizesi nasıl alınır

2 Günde İtalya Vizesi  

İtalya’ya 48 saatte vize almak isteyen, acil seyahat planı olan kişiler için konsolosluk prosedürleri farklı işlemektedir. Bu gibi durumlarda izlenmesi gereken yol farklıdır. Diğer  adı da İtalya Express vizesi olan bu vize türü acil durumlarda alınabilecek bir vizedir.

Randevusuz bir şekilde başvurur imkanı sağlanırken vizenin çıkış süresini kısaltma gibi bir imkan sunmaz. Vizenin çıkış tarihini resmi tatiller ve konsolosluk yetkililerinin değerlendirme süreci belirlemektedir. Konsolosluğun yoğunluk durumu da vizenin çıkış sürecinde etkili bir roldür.

ACİL İTALYA VİZESİ ALIRKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

48 saatte İtalya vizesi almak isteyen kişiler bütün evraklarını aynı diğer başvurularda olduğu gibi hazır etmeli ve randevusuz olarak konsolosluk yetkililerine teslim etmelidir. Bu evraklar teslim edilirken biometrik verileri ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

2014’de beri schengen vize işlemlerinde parmak izin uygulaması (VIS) başlatılmıştır.  Pasaport işlemleri sırasında verilen parmak izi Türkiye Cumhuriyeti makamları içindir ve vize işlemleri için ayrıca parmak izi uygulaması yapılmaktadır. İtalya vize başvurunuz için beyan ettiğiniz tüm bilgileriniz Vize Bilgi Sisteminde (VIS) 5 seneliğine kayıtlı kalacaktır.

Son beş yıl içerisinde diğer vize işlemlerinde parmak izi vermiş olan kişilerin tekrar diğer vize işlemlerinde parmak izi istenmemektedir. 12 yaş ve altı başvuru sahiplerinin parmak izi beyanında hazır bulunmalarına gerek yoktur. İtalya vize başvurunuz için parmak izi beyanında bulunan yolcuları verilerinin okunamaması halinde parmak izini yeniden beyan etmek durumunda kalabilirler.

Sağlık sebebi nedeniyle parmak izinde tüm parmaklarını kullanamayan kişiler bunu konsolosluğa bildirir ve sağlıklı parmaklarıyla bu işlemi sonlandırırlar. Biyometrik fotoğraf çektirdiğinizde dini sebeple başınızı kapatma ihtiyacı duyuyorsanız biyometrik fotoğrafınız başınızın üst kısmı, alnınız ve çeneniz açık bir şekilde olmalıdır.

İLK KEZ SCHENGEN VİZESİ ALACAKLAR ACİL BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

İtalya’ya 48 saatte vize alma işlemlerini yapmak için bazı prosedürler vardır. Bu prosedürleri uygulamak için kişilerin evraklarını hazır bulundurması gerekmektedir. Aynı zamanda da İtalya acil vize almak isteyen kişiler için bir kural bulunmaktadır. İlk kez schengen vizesi alacak kişiler için İtalya acil vize başvurusu yapamayacaktır.

Daha önceden schengen vizesi olup sicilinde olumsuz davranış bulunan kişiler de aynı şekilde acil vize başvurusunda bulunamazlar. Bu bilgilere ek olarak ise daha önceki vize başvurusunda ret cevabı alan kişiler de yine İtalya acil vize başvurusunda bulunamazlar.

Bu durumların dışında kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları İtalya’ya acil vize almak üzere başvuruda bulunabilirler.

Böylece başvuru yaptıktan sonra randevu süresi beklemeden kısa sürede evraklar teslim edilebilir ve yine aynı sürede vizenin çıkışı sağlanabilir. Bu süre konsolosluk yetkililerinin vizeyi onaylama sürecine göre değişmektedir.

ACİL BAŞVURU YAPARKEN HAZIRLANACAK BELGELER

Acil vize başvurusu yapacak olan kişiler aşağıda yer alan belgeleri hazırlayarak acil denilen VIP başvuru yapabilirler. Bu sayede beklemeden ve randevu günü almadan hazır olan evrakları konsolosluk yetkililerine sunabilirler.

İtalya konsolosluğu ve yetkilileri bu evrakları yine diğer vize başvururlarında olduğu gibi belirli bir günde sonuçlandırır. Eğer evraklar tam ise ve belgelerde doğru olmayan bir beyan yok ise sonuç olumlu olarak başvurusu sahibinin tarafına iletilir.

VIP vize başvurusu sadece diğer işlemlerden önce işlemin yapılmasını sağlar. Konsolosluk yetkililerin VIP başvururlarını kesinlikle onaylama gibi bir yetkisi yoktur. Acil vize başvurularında evraklar eksik ya da yanlış beyan edilerek sunulursa ret ile sonuçlanabilir. Bu sebeple aşağıda yer alan evrakları belirlenen kriterlere göre teslim etmek gerekmektedir.

Pasaport: Pasaportun kesinlikle eski, yıpranmış ve 10 yıldan eski olmaması şartı aranmaktadır. İtalya seyahati dönüşü en az 3 ay daha geçerli olması şartı da aranan diğer şartlar arasındadır. Aynı zamanda da 2 adet boş sayfa pasaportta bulunması gereken bir özelliktir. Bu şartları sağlayan pasaportlar ile vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi: Diğer vizelerin fotokopisi vizenin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Vize Başvuru Formu ve Taahhütname : Vize başvuru formu İtalyanca olarak doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından ıslak imza atılmalıdır.

İtalya Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe: Bu dilekçede seyahat amacını net belirtmek vizenin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Nüfus Cüzdanı fotokopisi ( T.C Kimlik Numarası Yazılı): Nüfus cüzdanı fotokopisi kesinlikle bulunması gereken evraklardandır. Eksik olması halinde konsolosluk yetkilileri isteyebilirler.

2 Adet Biyometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş): Son 3 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğrafta şahısın yüzü açık olmalı ve yüz hatlarını kapatan bir aksesuar bulunmamalıdır.

Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu: Vize başvurusunda bulunan herkesin seyahate ilişkin bütün bilgileri sunması gerekmektedir. Bu bilgiler ile vize alımı daha kolaylaşacaktır. Konsolosluk yetkilileri kişinin nerede kalacağının ne zaman gidip ne zaman döneceğini bilmek isteyecektir.

Seyahat Masraflarına Dair Belgeler: Seyahat masraflarını kimin nasıl karşılayacağına dair banka hesap bilgileri de bu belgeler arasında yer alması gereken evraklar arasındadır.

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi: en az 30 bin euroluk seyahat sağlık poliçesini gösteren belge de İtalya acil vize başvurusunda bulunurken hazırlanacak evraklar arasında yer almalıdır.

Mesleki Belgeler: İtalya acil vize başvurusunda bulunan kişilerin mesleki bilgilerini ispatlayan her türlü belge de bulunması gerekmektedir.

Finansal Belgeler: kişilerin vize başvurusunda bulunurken banka hesap bilgileri de yine konsolosluk yetkililerine sunması gereken evraklar arasındadır. Son döneme ait banka hesap dökümünü İtalya Konsolosluk yetkilileri isteyecektir.

 İTALYA ACİL VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

İtaya acil vizesi genel olarak diğer vizelerle aynı sürede çıkmaktadır. Konsolosluk yetkileri VIP başvururları daha önce değerlendirmeye almaktadır. Bu durumdan dolayı daha kısa sürede de sonuçlanabilmektedir. Kişilerin acil başvurularını öne alan konsolosluk yetkilileri bu vizeleri kesinlikle onaylamak mecburiyetinde değildir. Eksik evrak olması halinde evrak isteme talebinde bulunabilir ve gereli durumlarda vizeyi ret ile sonuçlandırabilirler.

2 Günde İtalya Vizesi (Ekspres Vize) S.S.S

2 Günde İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya'ya 48 saat içerisinde gidecek kişiler, İtalya konsolosluklarına başvuru yaparak 2 gün içinde acil vize alabilirler. Gerekli vize evrakları tamamlanarak ve İtalya acil vize ücreti ödenerek vize başvuru işlemi tamamlanır.

İtalya Acil Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtaya acil vizesi genel olarak diğer vizelerle aynı sürede çıkmaktadır. Konsolosluk yetkileri VIP başvururları daha önce değerlendirmeye almaktadır. Bu durumdan dolayı daha kısa sürede de sonuçlanabilmektedir. Kişilerin acil başvurularını öne alan konsolosluk yetkilileri bu vizeleri kesinlikle onaylamak mecburiyetinde değildir. Eksik evrak olması halinde evrak isteme talebinde bulunabilir ve gereli durumlarda vizeyi ret ile sonuçlandırabilirler.

İtalya Acil Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya vize fiyatları her yıl konsolosluk tarafından güncellenmektedir. Schengen ülkesi olmasından dolayı Schengen vizesi başvurusunu kabul eden İtalya Konsolosluğu’nda başvuru ücreti yetişkinler ile 6 ve 12 yaş arası çocuklar arasında değişiklik göstermektedir. Ulusal vize kategorisindeki İtalya vizeleri ise aynı şekilde 6 ile 12 yaş arası çocuklarda farklı yetişkinlerde farklı olarak tahsil edilmektedir. İtalya acil vize ücreti 80 Euro konsolosluk harç ücretinden oluşur.

İtalya vize ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.