İtalya Nüfusu

İtalya Nüfusu Ne Kadar?

İtalya nüfusu ne kadar

İtalya, Türkiye cumhuriyeti vatandaşları ile beraber birçok ülkenin vatandaşlarının merak ettiği ülkedir. Her yıl gerek eğitim, gerek erasmus, gerekse seyahat amacıyla ülkeye daha çok gençler akın etmektedir. İtalya hayat standartları ve şehirleri bakımından, gezilip görülmesi gereken bir ülkedir.

İtalya Nüfusu 2023

İtalya nüfusu, 60 milyondur.

 • İtalya nüfusu 1960’lı yıllarda 50 milyondu.
 • 1970’li yıllarda 53 milyon.
 • 1980’li yıllarda 56 milyon.
 • 1990’lı yıllarda 56 milyon 72 bin.
 • 2000’li yıllarda 56 milyon 94 bin.
 • Ve günümüzde 60 milyon 483 bin 973 kişidir.

İtalya yaş ortalamasına bakıldığı zaman genç nüfus oranının diğerlerine göre daha az olduğu dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda İtalya nüfusunun 2023 yılı içerisinde, geçmiş yıllara göre düştüğü söylenmektedir. Bu durumun en temel sebebi pandemi sürecindeki ölümlerin olmasıdır. Pandemi sürecindeki ölümlerle beraber nüfus azaldığı gibi pandemi süreci bittikten sonra nüfusun azalması ciddi boyutlarda değildir.

İtalya Nüfusu Yıllara Göre

 • İtalya 2016 nüfusu 60.665.551
 • İtalya 2015 nüfusu 60.795.612
 • İtalya 2014 nüfusu 60.789.140
 • İtalya 2013 nüfusu 60.233.948
 • İtalya nüfusu 2023 yılı itibariyle 60 milyondur.

İtalya Nüfusu Yaş Ortalaması

İtalya, Avrupa bölgesinde bulunan bir ülkedir. Avrupa bölgesinde birçok ülkede olduğu gibi nüfusu fazladır. İtalya göç kabul eden bir ülkedir. Bu yüzden yabancı ülkelerden birçok yabancı vatandaş, ülke sınırları içerisine giriş yapar. İtalya yaş ortalaması 43,8’dir. Yaşlı nüfusun oranı ise %6,1 değerindedir. İtalya gerek tarihi güzellikleri, gerekse doğal güzellikleri ile genel olarak yaşlı kesimin yaşayabileceği bir ülkedir. Yoğun genç kalabalığının bulunmadığı ülkeler içerisinde bulunur. Bu yüzden Avrupa’da 80 yaş üzerinde en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülke, İtalya. Yaşlı nüfus oranının bu kadar fazla olması ülkedeki genç nüfusun pandemi döneminde hayatını kaybetmesinden kaynaklandığı söyleniyor. Doğurganlık oranı da bu süreçten sonra düşüşe geçmiştir. İtalya, yüksek nüfuslu bir bölgedir. Fakat pandemi sürecinden sonra nüfusun azaldığı görülmektedir. İtalya nüfusu yaş ortalaması, yetişkin grubu olarak fazladır. Genç nüfus, yetişkin ve yaşlı nüfusa göre daha düşük oranlardadır.

İtalya Nüfusu Ne Kadar? S.S.S

İtalya Nüfusu 2023 Ne Kadar?

İtalya Nüfusu 2023 yılında yaklaşık 60 milyona ulaşmaktadır. İtalya Avrupa Birliği içinde büyük ülkelerden biridir.

İtalya Nüfus Özellikleri Nedir?

İtalya nüfusunun %69,5'i şehirlerde yaşar. Yani yaklaşık 42,5 milyon kişi kentlerde ikamet etmektedir. Nüfusun yaş ortalaması ise 47,3 olarak belirlenmiştir. Bu durum İtalya nüfusunun ciddi şekilde yaşlı olduğunu gösterir. İtalya nüfusunun %48,5 erkekken, %51,1 ise kadından oluşmaktadır. Nüfusun %41,8'si 25 ila 54 yaş aralığındadır. %21'i ise 65 yaşın üstündedir. İtalya 301, 338 kilometre karelik bir alana sahiptir ve kilometre başına 206 kişi düşmektedir. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehirler ise Roma ve Milano'dur. Roma şehrinde yaşayan insan sayısı 2..318. 895 kişi iken Milano'da yaşayan insan sayısı, 1. 236. 837 kişidir. Diğer İtalya şehirlerinin nüfusları ise 1. milyonun altındadır. İtalya'ya göç eden en büyük grup Rumenlerdir. Önceleri Faslılar ve Arnavutları en fazla göç eden grup olarak bilinirken, Rumenler öne geçerek en büyük azınlık durumuna gelmişlerdir. İtalya nüfusunda en fazla göç %53,5 oranla Avrupa Kıtası'ndan yaşanmıştır. Daha sonra %22,3 Afrika, %15.8 Asya, %8,1 Amerika ve %0,06 ile Okyanusya'dan yaşanmıştır.

İtalya vize randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

İtalya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay

İtalya konsolosluğu diyarbakır hatay gaziantep adana konsolosluk iletişim

İtalya Vizesi Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay-Mersin

Visa Center Global Vize Hizmetleri, İtalya Vize Başvuru Merkezi, Gaziantep Ofisinden sevgiler.

İtalya, Avrupa’da yer alan 3 farklı yarımadadan biri olan İtalya Yarımadası üzerindeki ülkedir. Bu ülke, uluslararası literatüre yerleşen ‘’Çizme’’ terimi ile birlikte anılabilir. Zira İtalya, uydu görüntüleri sayesinde gökyüzünden kuşbakışı incelendiğinde, adeta bir çizmeyi andırır. Avrupa Birliği, Schengen Bölgesi ve aynı zamanda NATO üyelikleri bulunan İtalya, biz Türklerin en çok benzetildiği kültürlerden birine sahip.

Akdeniz ülkelerinden biri olan ve tipik Akdeniz insanı özelliklerini barındıran İtalyanlar, ülkelerine ve kültürlerine düşkün bir millettir. Avrupa’da Türklerin sıkça turistik ve ticari amaçlarla ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alan İtalya, turizm açısından bir cennet. İtalya Vize Başvuru Merkezi, Gaziantep ofisi olarak, İtalya vizesi almak için başvurularınızı kabul ediyor ve sizlere İtalya vizesi aldırıyoruz.

İtalya Vize Başvuru Merkezi – Adana

İtalya Vize Başvuru Merkezi, Adana şubesi, uzun yıllar boyunca sunmuş olduğumuz kusursuz hizmetin Adana’da yer alan ayağını temsil ediyor. Ofisimizde bulunan tüm ekip arkadaşlarımız, doğrudan ya da dolaylı olarak hizmet sunmakla birlikte, soru ve sorunlarınıza da çözüm oluyor. İtalya vizesi almak istiyor ve konu hakkında bilgi sahibi olamıyorsanız, ister Vize Başvuru Merkezi Adana şubemize gelerek, isterseniz telefon açarak, isterseniz de e-posta yollayarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Adana’da yaşayan ve Adana’da bu hizmeti arayan her bireye, ücretsiz vize danışmanlığı veriyor, İtalya vizesi için ihtiyaç duyulan belgelerin listesini sağlıyoruz, bu liste eşliğinde, sizden mümkün olan en kısa sürede belgeleri bekliyor ve belgelerin tamamlanmasını takiben hemen başvurularınızı başlatıyoruz. Ortalama 3 ilâ 10 gün içerisinde, İtalya vizenize kavuşabiliyorsunuz.

İtalya Vize Başvuru Merkezi – Hatay

Hatay’dan İtalya vizesi başvuru işlemleri başlatmak istiyorsanız, Vize Başvuru Merkezi, Hatay ofisimize bekleriz. Ofisimiz İDATA ve doğrudan İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliği üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebiliyor. Çok ayaklı denetim mekanizmamız sayesinde, başvuru süreciniz baştan sonra kontrollü bir şekilde yürütülüyor ve kısa bir süre içerisinde sizlere İtalya vizesi almak gibi özel bir imkân sağlıyoruz. İtalya Vize Başvuru Merkezi, Hatay şubesi, haftanın her günü ve günün her anı sizlerle.

İtalya Vize Başvuru Merkezi – Kahramanmaraş

İtalya, Avrupa Birliği üyesi olmakla birlikte, aynı zamanda bir Schengen Bölge üyesi. Bu sebeple de Schengen Bölgesi’nde yaşayan Avrupa vatandaşları için vizesiz dolaşım hakkı sağlıyor. Henüz bu bölgede bulunmuyor olmamız ve Avrupa Birliği vatandaşlığı statüsüne erişememiş olmamız sureti ile biz Türk Vatandaşları (Bordo Pasaport sahipleri) ne yazık ki İtalya’ya vize karşılığında giriş yapabiliyoruz.

İtalya, Schengen vizesi ile ziyaret edilebilen bir ülke. 90 günlük süreç için Schengen vizesi almanız ise oldukça kolay. Bu hizmeti, İtalya Vize Başvuru Merkezi, Kahramanmaraş ofisinden verebiliyoruz. Vize Başvuru Merkezi Kahramanmaraş şubemiz, siz değerli müşterilerimize özel vize analizi yaparken, sizleri ofislerimizde ağırlamak ve danışmanlık hizmeti vermek, ayrıcalıklı hizmetimizin bir parçası. Bu doğrultuda, en doğru başvuruyu başlatarak, sizlere kısa sürede İtalya vizesi aldırabiliriz.

İtalya Vize Başvuru Merkezi – Mersin

Mersin, coğrafi yapısı gereği İtalya ile aynı mevsimsel özelliklere sahip bir Akdeniz ilimiz. Mersin’den ve İtalya Vize Başvuru Merkezi üzerinden yapacağınız başvurular ile tanıdık bir mevsimin ülkesi İtalya’ya seyahat gerçekleştirmek için İtalya vizesi alabilirsiniz.

Vize Başvuru Merkezi ofislerimiz ile vermiş olduğumuz hizmetler kapsamında, siz değerli müşterilerimizi ve müşteri adaylarımızı ağırlamak söz konusu olabileceği gibi dilerseniz telefon ve e-posta üzerinden irtibatla da yardımcı olabiliriz. Tercihinize bağlı olarak, yaygın başvuru merkezi ağımız sayesinde, başvurularınıza ait prosedürlerin tamamını Mersin’den yürüterek kısa süre içerisinde gerçekleştirebiliyoruz.

İtalya Vize Başvuru Merkezi – Şanlıurfa

İtalya, 180 günlük süreç içerisinde Gri, Siyah ve Yeşil Pasaport sahibi Türk vatandaşlarına 90 günlük vizesiz seyahat hakkı tanırken, Bordo Pasaport sahibi Türk vatandaşlarına ise kısa süreli seyahatleri için Schengen vizesi almayı zorunlu bir bürokrasi olarak uyguluyor.

İtalya vizesi ya da diğer bir deyiş ile Schengen vizesi alabilmeniz uğruna, Türkiye’nin her ilinde hizmetinizde olmaya devam ediyoruz. Örnek vermek gerekirse, Şanlıurfa’da bulunan İtalya Vize Başvuru Merkezi ile sizlere vize alma imkânını Güneydoğu Anadolu Bölgesi geneline yayıyoruz. Vize Başvuru Merkezi ile irtibata geçmek üzere telefon numaramız, acil vize hattımız ve şahsi olarak ofislerimize gelmeniz durumunda, sizlere İtalya vizesi almak için en doğru hizmeti sunuyoruz.

İtalya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay S.S.S

İtalya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay Vize İşlemleri Nedir?

Kısa süreli İtalya vizesine başvuru yapacak vize başvuru sahipleri Gaziantep-Adana-Diyarbakır ve Hatay illerinde bulunan yetkili vize başvuru merkezlerine gerekli vize evraklarını teslim edebilir ve İtalya vize ücretini ödeyerek İtalya vize başvuru sürecini başlatabilir.

İtalya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay Kimler Başvuru Yapabilir?

İtalya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay yetkili vize başvuru merkezlerine bu illerde ve çevre illerde ikametgah eden vize başvuru sahipleri başvuru yapabilir.

İtalya Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya kısa süreli vize işlemlerinin sonuçlanma süresi 5-7 iş günüdür. Vize başvuru sahipleri hatalı vize başvuruda bulunursa bu süre 15 iş gününü bulabilir.

İtalya vize ücreti sayfamızı ziyaret edebilir.

 

İtalya Vizesi Pasaport ve Randevu İşlemleri

İtalya vize randevu

İtalya Vizesi Pasaport ve Randevu İşlemleri

Güney Avrupa’da, Avrupa Kıtası’na ait 3 yarımadadan biri olan İtalya Yarımadası üzerinde konuşlanan ülke, İtalya’dır. İtalyanlar nevi şahsına münhasır, tam bir Akdeniz milletidir. Milano, Napoli, Floransa, Sicilya, Roma, Venedik, Cenova, Pisa, Torino ve daha birçok bilindik eyaleti ile İtalya tam bir turizm cenneti. Modanın, kültürün, Roma tarihinin kalbi olan İtalya’ya gitmek isteyen siz değerli müşterilerimize, bu konuda danışmanlık yapmak, vize hizmeti sunmak ve vizenizi organize etmek ise bizler için onur.

İtalya, 60 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden birisi. Ancak, nüfusun büyük çoğunluğu orta ve ileri yaş bölümünde yer alırken, yalnızca yaşlı nüfusu dahi 13,2 milyon olan ülkede, yakın gelecekte nüfus ilerlemesi beklenmiyor.

Venedik’te bulunan sandallar, Milano’da gerçekleşen defileler, Pisa’da bulunan turistik kula, Cenova’da bulunan tarihi dokular ve Elbette Roma’nın eşsiz yapıları, İtalya’yı özel kılan unsurlar arasında. Bu sakin ve özel ülkeye seyahat etmek istiyor ve vize hakkınız bulunmuyorsa, sizlere İtalya vizesi almak konusunda yardımcı olabiliriz. İtalya Schengen vizesi veriyor olmakla birlikte, İtalya vizesi ortalama 3-10 gün arasında sonuçlanıyor.

İtalya Vize Randevusu Açıldı

İtalya vizesi işlemleri, standart vize işlemleri ve VIP vize işlemleri olarak ayrılıyor. İtalya vizesi almak, Schengen vizesi olarak işlem yapıldığı durumlarda, standart süreç içerisinde 3 ile 10 gün arasında sonuçlanırken, VIP ya da bir diğer deyişle Ekspres hizmet ile 48-72 saat aralığında gerçekleştiriliyor. Eğer acil bir durum dolayısıyla, vizeniz olmadığı anlarda hızlı ve çabuk bir şekilde vize almak istiyorsanız, VIP vize hizmetinden faydalanarak, daha çabuk bir şekilde vizenize kavuşabilirsiniz.

İtalya vizesi, doğrudan konsolosluklar, büyükelçilik ya da IDATA üzerinden alınabiliyor. Üç farklı yerden sahip olabileceğiniz vizeye, vize başvuru merkezimiz ile en az prosedür gerektiren ve sizi en az uğraştıracak yöntemle de sahip olabilirsiniz. Bizler, sizler adına başvuru gerçekleştirirken, sizden tek beklentimiz, ihtiyacınız olan vize için gereken belgeleri, mümkün olabilecek en kısa sürede tarafımıza iletmeniz.

Belgelerin tarafımıza iletildiği anda başvuru girişlerinizi gerçekleştiriyor ve bu sayede randevunuzu oluşturabiliyoruz. Oluşan konsolosluk randevunuz ise ‘’İtalya vize randevusu açıldı’’ şeklinde gelen bir onay ile öğrenilebiliyor. Bu durumu öğrenir öğrenmez, sizlere bilgisini veriyor ve randevu bilgilerinizi paylaşıyoruz.

İtalya Vizesi Uzun Süreli Alınır Mı?

İtalya vizesi almak üzere Schengen vizesi tercihi, 90 güne kadar olan vize durumları için geçerlidir. Schengen vizesi ile İtalya’ya gitmek, turistik, öğrenim gibi kısa süreli seyahatler için en uygun seçenek. Bu seçenek dışında, İtalya’ya gitmek üzere uzun süreli vizeler de mevcut. Ancak, bu tür vizeleri elde etmek için geçerli sebepleriniz olması ve bu sebeplere uygun kriterler sağlamanız gerektiğini de unutmayın. Örneğin, İtalya’da oturum hakkı, çalışma izni, evlilik gibi durumlar neticesinde, olabilecek en uygun vize türü olan D tipi İtalya vizesi almaya yani ulusal vizeye hak kazanabilirsiniz.

Vizenizin uzunluğu her ne olursa olsun, danışmanlık hizmetimiz sayesinde, arzu ettiğiniz vize türüne ulaşmak ve onu elde etmek artık daha kolay. Sonuç olarak insan için oluşturulan ve belirli kıstaslara bağlanan vize olgusu, kriterleri karşılıyor olmanız durumunda sizler için engel teşkil etmiyor. Son bir aşama olan konsolosluk randevusunda, ruhsal ya da hukuksal bir engel de taşımıyor olmanız halinde, vize almanın yaşı ve sınırı yok. Her türlü vize başvuru işlemlerinde 7/24 yanınızda olmaya hazırız.

İtalya Vizesi Ücretleri Güncellendi

İtalya vizesi ücretleri güncellendi. 2023 yılı başından bu yana güncel fiyatlar üzerinden sağlanan vize işlemleri, vize harcı ödemelerinizi takiben başlatılabiliyor. Ancak, vize ödemesi tek başına yeterli bir unsur değil. Başvuracağınız vize için sizden istenen tüm belgeleri hazırlamanız ve vize harç ödeme dekontu ile tarafımıza ulaştırmanız, vizeleri başlatmak üzere yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Aksi durumda ise başvuru belgeleri eksikliği nedeni ile vize başvuru süreci başlatılamıyor.

Güncel İtalya vizesi ücretleri;

 • İtalya Schengen vizesi 0-6 yaş – 80 € (EUR)
 • İtalya Schengen vizesi 6-12 yaş – 120 € (EUR)
 • İtalya Schengen vizesi 12+ yaş –  160 € (EUR)
 • İtalya Ulusal Vizesi, D Tipi vize 0-6 yaş – 116 € (EUR)
 • İtalya Ulusal Vizesi, D Tipi vize 6-12 yaş – 216 € (EUR)
 • İtalya Ulusal Vizesi, D Tipi vize 12 yaş üzeri – 216 € (EUR)
 • Diğer vizeler – 0 ile 35 € (EUR)
 • İtalya Eğitim, Öğrenci vizesi 90 güne kadar – 100 € (EUR)
 • İtalya Eğitim, Öğrenci vizesi 90 gün üzeri – 150 € (EUR)

İtalya Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

İtalya Konsolosluğu’nda gerçekleştirilecek olan ve vize alıp, almayacağınızı belirleyecek olan son adım, mülakat adımıdır. Mülakat, bir ülkenin konsolosluğu tarafından, o ülkede gerçekleştireceğiniz seyahat öncesi yapılan, teknik bir tetkik olarak da düşünülebilir. Bu tetkik sırasında, İtalya’ya seyahat etmek, İtalya’da yaşamak, İtalya’da ticaret yapmak, İtalya’da kültürel etkinlikte bulunmak, İtalya’da tatil yapmak, İtalya’da eğitim görmek de dahil olmak üzere, sebepleriniz sorular ile İtalya vizesi alma sebepleriniz öğrenilmeye çalışılır.

Vize randevu pasaport işlemleri, konsoloslukta gerçekleştireceğiniz randevuyu ifade etmekle birlikte, randevu sonrası vizenizin hazırlanması ve pasaportun teslim edilme sürecini de kapsar. Pasaportunuzun hazır olmasını beklemek ise sizin değil, bizim işimiz. Sizlere verdiğimiz hizmet kapsamında, pasaportunuzun hazır olma sürecini takip eder ve vizeniz hazır olduğunda pasaportunuzu teslim alarak, sizlere iletiriz.

İtalya Vizesi Pasaport ve Randevu İşlemleri S.S.S

İtalya Vizesi Pasaport ve Randevu İşlemleri Nedir?

İtalya kısa süreli vizelerinde yetkili vize başvuru merkezlerinde vize başvurusu kabul edilir. Vize başvuru sahipleri pasaportları ve gerekli evraklarla başvuru yapmalı ve İtalya vize ücretini ödemelidir. İtalya uzun süreli vizelerde vize başvuru sahibi İtalya konsolosluklarından şahsen randevu almalıdır.

İtalya Vizesi Pasaport ve Randevu İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya kısa süreli vizelerinin sonuçlanma süresi genelde 5-7 iş günü olmakta, bu süre uzun süreli İtalya vizelerinde 15-30 iş gününü bulmaktadır. Hatalı ve eksik İtalya vize başvurularından İtalya vizesi sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya vize ücretleri 2023 yılında 110 Euro olarak yeniden düzenlenmiştir. Konsolosluğa vize harç bedeli dekontu olarak verilecek olan İtalya vizesi harç bedeli için konsolosluğa eksiksiz evraklarla birlikte başvuru sürecinin başlatılması şartı vardır. Rezervasyon belgeleri, kişisel bilgiler ve mali durum hesap dokümanlarıyla birlikte dekonta verilmektedir.

İtalya Vize randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Covid 19 İtalya Başvurularına Etkisi

İtalya vizesi covid etkisi

Covid 19 İtalya Başvurularına Etkisi

Son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünün neden olduğu kısıtlamalardan etkilenen vize süreçlerinde sizler için en kapsamlı hizmetleri ve güncel duyuruları sunmaktayız.

Sayfalarımızı ziyaret ederek İtalya vize başvurularının hangi tarihlerden itibaren kabul edileceğinin yanıtını alabilirsiniz. Ayrıca,

İtalya vizesi için başvuruların kabul edildiği tarihten itibaren online olarak randevu kayıtlarına göre sıralanacak olan başvuru işlemlerinde önceliğinizin olmasını istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Başvurularınız için randevularınızı ne kadar erken tarihte oluşturursanız, virüs salgını sonrasında vize başvurularının kabul edilmesiyle birlikte önceliğiniz oluşacaktır.

Böylelikle Covid-19 virüsünden kaynaklı olarak yaşanan sınırlandırmaların ardından başvuruların yığılmasının önüne geçilmesi için uğraş verilmektedir. Eğer sizler de beklemeden işlemlerinizi gerçekleştirmek ve planladığınız tarihlerde seyahatlerinize çıkmak istiyorsanız, bu uyarılarımızı dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Covid 19 Sebebiyle İtalya Vize Merkezleri Geçici Süre İle İşlem Almıyor

İtalya vize işlemlerinin çeşitli başvuru merkezlerimizde durdurulmasından dolayı  hizmetlerimizi sınırlı bir şekilde sürdürmekteyiz. Bizlere acil bir şekilde ulaşmanız gerektiğinde mail adreslerimizden veya diğer iletişim yöntemlerinden taleplerinizi iletebilirsiniz. Böylelikle en kısa sürede geri dönüşü sağlayacak olan çalışanlarımız, herhangi bir aksiliğe ve aksaklığa yer vermeden işlemlerinizi sürdürecektir.

18 Mart 2023 tarihinden itibaren başlayan kısıtlamalara göre ülkelere giriş çıkışların yasaklanmasıyla birlikte vize işlemlerinde bazı kısıtlamalar yaşanmaktadır.

Bu kısıtlamaların dışında kalan AB üyesi devletlerin vatandaşları ile Schengen vizesi kapsamında değerlendirilen 26 ülke vatandaşlarının, aile üyeleri ile uzun süreli ikamet ve vize sahibi olan üçüncü ülke vatandaşlarının işlemleri hakkında tüm detayları sayfalarımızdan aktarmaya devam ediyoruz.

İtalya ve Türkiye arasındaki uçuşların durdurulmasından kaynaklı olarak yaşanan birtakım aksiliklerden uzaklaşmak adına, seyahatlerinizi tekrar planlamanız gerekecektir.

Uçuşlarınızın iptal edilmesi halinde ödediğiniz ücretlerin iadesi için havayolu şirketlerinin çağrı merkezleri üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İtalya vize başvurularının hangi tarihlerde yapılabileceğini, acil seyahate çıkmanızı gerektirecek durumları ve başvurularda müracaat sayılarının yüksek olmasından kaynaklı gecikmeleri yaşamamanız için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini danışabileceğiniz ekiplerimiz sizlere en kaliteli şekilde hizmet verecektir.

Konsolosluğun bu süreçte gelen her başvuruyu inceleyeceğini göz ardı etmeden, talep edeceğiniz gidiş ve dönüş tarihlerinde tüm işlemlerinizin problemsiz bir şekilde tamamlanması için erken tarihlerde randevularınızı oluşturmayı ihmal etmemelisiniz.

Covid 19 İtalya Başvurularına Etkisi S.S.S

Covid 19 İtalya Başvurularına Etkisi Nedir?

İtalya vizesi alabilmek ve İtalya'ya seyahat yapabilmek için PCR testinin negatif olması ve Schengen vize bölgesinde istenen Biontech aşılarının yeterli dozda olunması gerekmektedir.

İtalya seyahatlerinde Covid Aşısı Gerekli mi?

İtalya'ya giriş yapabilmek için Biontech aşılarından en az iki doz olunması gerekmektedir. Uluslararası aşı dijital karekodu bu uygulama kullanılabilir.

Covid 19 İtalya Başvurularına Etkisi İtalya Vize Veriyor mu?

İtalya kısa süreli ve uzun süreli vizelerinde vize başvurusu kabul etmektedir. İtalya ülkeye girişlerde Covid aşısı ve PCR testi şartını sabit tutmaktadır.

İtalya Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.

 

İtalya Vizesi Nasıl Alınır? Kesin Kılavuz

İtalya vizesi nasıl alınır

İtalya Vizesi

İtalya dünyanın en çok turist kabul eden ülkelerinden bir tanesidir. Aşkın şehri olarak tarif edilen Roma her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilir. Roma ve diğer önemli şehirlerde yer alan tarihi eserler insanların her zaman dikkatini çekmeyi başarmıştır.

İtalya’da yer alan tarihi eserlerin yanı sıra İtalyan mutfağı da dünyanın en önemi mutfakları arasında yer alır. İtalya ziyaretine giden kişiler birkaç kilo almadan evlerine dönmezler.

Tüm bu etmenler insanlarda İtalya’yı ziyaret etme isteğini yükseltmektedir. Ülkemizden de İtalya’ya her yıl çok sayıda insan gider. Tahmin edilebileceği gibi İtalya vize işlemleri olmadan Türk vatandaşlarını kabul etmemektedir. Bu sebeple de ilk olarak İtalya Konsolosluğu vize işlemlerini yapmanız ve sonrasında İtalya’ya doğru hareket etmeniz gerekir.

İtalya Schengen Üyesi Ülkeler Arasında mı?

İtalya, Avrupa’da yer alan diğer 25 ülke gibi Schengen üyesi bir ülkedir. İtalya’ya gitmek isterseniz Schengen vizesi almanız gerekli olur. İtalya Schengen vizesi diğer 25 Schengen ülkesinin vizesinden farklı değildir.

İtalya Schengen vizesi için gerekli evraklar oldukça fazladır. Ancak bu evrakları doğru bir şekilde toplayan kişiler eğer sorunsuz bir başvuru aşaması geçirirlerse başvuruların onaylanma ihtimali oldukça fazladır. İtalya için turizm çok önemli bir gelir kapısı olduğundan genellikle insanlar çok fazla reddedilmez. Tabi ki doğru başvuru yapamayan ya da kişisel problemleri bulunan kişilerin vize başvuruları ret cevabı alabilmektedir.

İtalya Schengen Vizesi Almak İçin Ne Yapmalı?

İtalya’ya yapılacak olan ziyaretlerden önce vize işlemlerinin tamamlanması şarttır. Vize işlemlerinde aracı firmalar olmadan süreci tamamlamak mümkün olmaz. İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen acenteler aracılığıyla bu başvuruların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İdata İtalya vize işlemlerini gerçekleştirecek olan kişilerin başvurabilecekleri ilk acente olarak gösterilebilir. Eğer İtalya’ya gitmek için vize alacaksanız ve İstanbul’da yaşıyorsanız zaman kaybetmeden İdata ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

İstanbul’un dışında kalan tüm şehirlerimizden yapılacak İtalya vize başvurularına ise VFS Global bakmaktadır. VFS Global ile iletişime geçerek İtalya vize işlemlerini yapmak istediğinizi belirttiğiniz anda süreç başlamış olur. Bundan sonra atılması gereken tüm adımları acentenizin yetkilileri sizlere aktaracaktır.

İtalya Vize Süresi Ne Kadar?

Schengen vizesi kuralları çok uzun yıllar öncesinden belirlenmiştir ve her yıl aynı şekilde bu kurallar uygulanır. Alınacak olan vizelerin belirli bir süresi bulunmaktadır. Bu süreyi aşmanız mümkün olmaz. Vize alırken belirtilen süreden daha fazla İtalya’da kalırsanız bu durumda sınır dışı edilirsiniz ve cezai işlem uygulanır. Ayrıca bir sonraki vize işlemleriniz zarar görmüş olur.

İtalya Schengen vizesi kendi içerisinde çok sayıda farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorilerin en üstünde kısa süreli ve uzun süreli vizeler yer alır. Vize türleri ilk olarak kısa süreli ve uzun süreli olacak şekilde birbirinden ayrılmıştır.

Kısa süreli İtalya Schengen vizesi insanlar tarafından en çok tercih edilen vizelerdir. C tipi vize olarak da isimlendirilen kısa süreli vizelerde vizenin geçerlilik süresi 180 gün olarak belirlenmiştir. Ancak bu sürenin tamamı İtalya’da ya da diğer bir Schengen ülkesinde geçirilemez. Vize kapsamında gideceğiniz ülkelerde toplamda 90 gün kalmaya izin verilmektedir.

Uzun süreli Schengen vizesi almak istediğinizde durum biraz daha farklıdır. Uzun süreli vizeler genellikle çalışma ve oturma izni almak ya da aile birleşimi sebebiyle verilmektedir. Ayrıca erasmus eğitim programlarında da uzun süreli vize alınması gerekli olacaktır. Bu vize ile birlikte 90 günden daha fazla İtalya’da kalmanıza izin verilir. Orada oturma ya da çalışma izni gibi izinleri bu süre zarfında yapmanız gerekli olacaktır.

C Tipi İtalya Vize Türleri Nelerdir?

Kısa süreli ya da C tipi olarak isimlendirilen İtalya vizesi birçok farklı durumda alınabilmektedir. İnsanların büyük bir kısmı için 90 günlük süre yeterli olduğundan en çok tercih edilen vizeler bu kategoriye aittir.

C tipi İtalya Schengen vizesi kendi içerisinde;

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi,
 • Transit vize,
 • Denizci Transit vizesi,
 • Kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi,
 • Kısa süreli öğrenim ve staj vizesi, olmak üzere farklı gruplara ayrılmaktadır.

İtalya Konsolosluğu vize işlemlerine başlanmadan önce hangi türde vize almak istediğinizi size soracaktır. Bu türlerden bir tanesini seçmeniz gerekir.

İtalya Turistik Vize

Ülkemizden İtalya’ya gidecek olan kişilerin en çok başvuruda bulunduğu vize türü budur. İtalya için turistik vize almak çok zor bir işlem olmaz. Ancak bu işlemi tek başınıza yapmak isterseniz hayatınızın en yorucu dönemlerinden bir tanesini geçirirsiniz ve buna rağmen sonuç olumsuz olur.

İtalya için turistik vize alırken uçak rezervasyonunuzu ve kalacağınız otelin rezervasyonunu öncende yaptırmanız gereklidir. Bu rezervasyonlara ait belgelere başvuru evraklarının içerisinde yer verilir. Ancak yapacağınız rezervasyonlar için ödeme yapmamanız gereklidir. Aksi halde vize işlemleri olumlu sonuçlanmazsa paranızın bir kısmı ya da tamamı yanabilir.

İtalya Ticari Vize

İtalya’ya iş görüşmeleri amacıyla gidecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür. İtalya ticari vize işlemlerinde görüşülecek olan firmanın davetiyesi kullanılabilir. İtalya merkezli herhangi bir firmada hazırlanacak olan davetiyeler ile birlikte ticari vize alma şansınız olacaktır. Firma ile yapılacak olan anlaşmanın detaylarının konsolosluk ile paylaşılmasına gerek olmaz.

İtalya için vize işlemleri yapılırken herhangi bir iş toplantısı düzenlenecekse bu toplantıya ait bilgiler kullanılabilir. Hangi firmayla yapılacağı, hangi sektöre ait bir toplantı olduğu, toplantının yeri ve saati gibi bilgiler konsolosluk tarafından beğenilen bilgilerdir. Turistik amaçlı bir ziyaret olmayacaksa bu vize türü kolaylıkla alınabilmektedir. Görüşülecek olan firma tarafından hazırlanan davetiyeler vizenin onaylanma ihtimalini çok yüksek seviyede arttırır.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya’da yaşayan bir arkadaşınız ya da ile üyeniz varsa onu ziyarete gitmek için bu vizeyi almanız gerekmektedir. İtalya aile birleşimi vizesi ile karıştırılmaması çok önemlidir. Bu vize türünde hali hazırda ailenizde bulunan bireyleri ziyaret edersiniz. Aile birleşimi vizesinde ise aile kurmak amacıyla İtalya’ya gitme durumu söz konusudur.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alırken en önemli aşama davetiyedir. İtalya için vize başvurusu yapılırken kullanılacak olan belgelerin arasında aile ya da arkadaşınız tarafından hazırlanan davetiyeler konmaktadır. İtalya’da ikamet eden bir yakınınızın olması vizenin onaylanma ihtimalini yükselten etmenler arasında yer alır. Bu sebeple de aile ya da arkadaşınızı ziyarete gidiyorsanız turist vizesi yerine bu vizeyi almanız önerilir.

İtalya Transit Vize

İtalya Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesidir. Sürekli olarak turist alan ve her geçen yıl turist sayısını arttırmayı başaran ülkede havayolu ulaşımı da oldukça hareketlidir. Birçok ülkeden İtalya’ya direkt uçuşlar bulunur. Farklı bir Avrupa ülkesine gidileceği zaman İtalya’ya gitmek ve aktarmalı olarak diğer ülkeye geçiş yapmak oldukça popüler bir seçenektir.

İtalya aktarmalı olarak farklı bir ülkeye uçuyorsanız ve İtalya’da 24 saatten fazla kalacaksanız İtalya transit vizesi almanız gerekmektedir. İtalya’ya indikten sonra 24 saatten fazla kalmayacaksanız İtalya vize talebinde bulunmamaktadır. Ancak kaldığınız süre içerisinde dış hatlar terminalinden ayrılma şansınız da olmaz.

İtalya’ya iniş anınızda aktarmalı uçağınızın saati gelene kadar İtalya’da zaman geçirmek istiyorsanız bu vizeyi almanız gerekmektedir. Birkaç saatlik de olsa terminalden dışarı çıkarak şehirde gezinirseniz bu vize işlemini yapmanız şarttır. İtalya Konsolosluğu başvuru evrakları içerisinde aktarmalı uçuşu gösteren bilet rezervasyonlarının olması şarttır.

İtalya Denizci Transit Vizesi

Schengen bölgesinde yer alan ülkelerin büyük bir kısmında denizci transit vizesi adı altında bir vize bulunmaz. İtalya bu konuda istisnalar arasında yer almaktadır. Denize oldukça geniş bir kıyısı olan İtalya’da deniz ticareti oldukça popülerdir. Birçok deniz aracı İtalya’da yer alan limanlara yanaşıp burada zaman geçirdikten sonra farklı ülkelere hareket eder.

İtalya’ya deniz yoluyla ulaşıldığında limandan ayrılmak ve şehirde vakit geçirmek istiyorsanız İtalya denizci transit vizesi almak zorundasınız. Diğer transit vize türünde olduğu gibi 24 saatten fazla İtalya’da kalmayacaksanız ve limanın dışına çıkmayı düşünmüyorsanız vize almanıza gerek yoktur. Aksi takdirde İtalya Konsolosluğu vize talebinde bulunacaktır.

İtalya Sportif, Kültürel Faaliyetler ve Konferans Vizesi

İtalya’ya gidiş sebebiniz son derece farklı bir sebeple gerçekleşebilmektedir. Burada gerçekleşecek olan sportif ya da kültürel faaliyetlere katılmak amacıyla İtalya’ya giderseniz bu vize türü için başvurmanız gerekli olmaktadır.

Düzenlenecek olan faaliyetlere katılım göstereceğinize dair belgeleri net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Alınacak olan bu vize kapsamında faaliyetin devam ettiği süre kadar İtalya’da kalmanıza izin verilir. Faaliyet sonlandığında en kısa sürede ülkeden çıkış yapmanız istenecektir.

İtalya için gerekli evraklar arasında hem gidiş hem de dönüş biletlerinin konması şarttır. Katılım gösterilecek olan faaliyetin tamamlanacağı tarih belli olduğundan bu tarihe göre dönüş biletlerinin de alınması istenmektedir. Bu şekilde yapılan başvurular rahatlıkla olumlu sonuçlanabilir.

İtalya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

İtalya’ya gidiş sebebiniz eğitim ise bu vizeyi almanız gerekmektedir. İtalya eğitim vizesi olarak da isimlendirilen bu vize kapsamında eğitim tamamlanana kadar ülke içerisinde kalınmaktadır. İtalya’ya eğitim amaçlı giden kişilerin büyük bir kısmı dil eğitimi ya da aşçılık eğitimi almaktadır. Her iki durumda da bu vizenin alınması şarttır.

Üniversite eğitimi alırken İtalya’da staj yapmak istiyorsanız ve bunun için başvurularınız onaylanmışsa da bu vizeyi almanız gereklidir. Staja dair tüm belgeler İtalya öğrenci vizesi alınırken belgelerin arasında konulmalıdır. Kesinlikle İtalya erasmus vizesi ile karıştırılmaması gerekmektedir. Erasmus öğrencilerinin uzun süreli vize alması gereklidir. Bu vize yeterli olmaz.

D Tipi İtalya Vize Türleri Nelerdir?

Uzun süreli ya da D tipi olarak isimlendirilen bu vize türünde 90 gün sınırınız bulunmamaktadır. Genellikle çok özel durumlarda verilen bir vize olduğundan başvuran sayısı çok daha azdır. Özel durumların net bir şekilde kanıtlanması gerekirken vizenin alınması 90 günden fazla kalmak için yeterli olmaz.

Çalışma ve oturma izni için gerekli farklı belgeler vardır ve bunlar İtalya’da kalındığı süre içerisinde alınmalıdır. Aksi halde İtalya Konsolosluğu tarafından verilen bu vize kapsamında tanınan haklar son bulur ve vatandaşlar sınır dışı edilirler.

D tipi İtalya Schengen vizesi kendi içerisinde;

 • Çalışma vizesi,
 • Erasmus vizesi,
 • Aile birleşimi vizesi, olmak üzere farklı kategorilere ayrılmaktadır.

İtalya Büyükelçiliği vize işlemlerinde bu özel durumlardan bir tanesine sahip olduğunuzu kanıtlarsanız sizler için uzun süreli vizeleri vermeyi kabul eder. Bunun için 90 gün sınır olmasa da belirli bir süre bulunur. Bu süre içerisinde İtalya’da yapacağınız işlemler çok önemlidir.

İtalya Çalışma Vizesi

İtalya birçok insan için önemli bir gelir kapısıdır. Hem turizm hem de yemek sektöründe çok ilerlediği için bu alanda insanlara bir iş imkânı sunar. Ülkemizden de birçok insan bu sektörden yararlanmak ve kendisine gelir elde etmek için İtalya’ya gitmektedir. İtalya’da çalışmak ve hayatına devam etmek isteyen kişiler İtalya çalışma vizesi alarak önemli bir adım atarlar.

Vize uzun süreli vizeler kategorisinde yer aldığı için alınması için belirli kurallar bulunur. İtalya’da çalışacağınız işyerinin belirlenmiş olması şarttır. İtalya çalışma vizesi alarak İtalya’ya gittiğinizde gerekli tüm işlemler son bulmaz. Bunun üzerine konsolosluğa giderek oturma izni almanız gereklidir. Böylece yaşamınıza İtalya’da devam edebilirsiniz.

İtalya Erasmus Vizesi

Üniversitelerde eğitim kalitesinin artması amacıyla öğrenci değişim programları uygulanmaktadır. Öğrenciler sponsorlar sayesinde ücretsiz olarak farklı ülkelere gönderilerek bir eğitim dönemini bu ülkede geçirirler. Bu programlar erasmus olarak isimlendirilmektedir. Öğrenciler hangi ülkeye gideceklerini kendileri seçemezler. Eğer kendi bulundukları bölüm İtalya’ya gönderiyorsa İtalya erasmus vizesi için başvuruların yapılması gerekir.

İtalya erasmus vize işlemleri sırasında programa ait tüm belgelerin konsolosluğa sunulması önemlidir. Bu belgeler doğru bir şekilde sunulursa rahatça bu vize alınabilir. Vize kapsamında eğitim dönemi bitene kadar İtalya’da yaşama fırsatı elde edilecektir. Eğitim dönemi bittiğinde ülkemize geri dönüş için belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süre zarfında geri dönülerek süreç sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi

Ülkemizdeki vatandaşlarımız İtalyan bir kişiyle aile kurmak amacıyla evlenebilmektedir. Bu evlilik İtalya’da olacaksa buradan gidecek olan kişilerin vize işlemlerini tamamlaması gerekli olur. Aile birleşimi amacıyla başvurulan vizelerde evlenilecek olan kişiye ait bazı özel belgeler de istenmektedir.

Vizenin geçerli olduğu süre zarfı içerisinde evliliklerin gerçekleşmesi gerekmektedir. Evlilikler resmiyete döküldükten sonra konsolosluk üzerinden oturma izni de alınır. İtalya aile birleşimi vizesi belgeler eksiksiz teslim edildiğinde sıklıkla onaylanan vizeler arasında yer alır. Aracı firmalar ile iletişime geçilirse tüm süreç başarılı bir şekilde devam eder ve alınan vizeler sayesinde evlilikler gerçekleşmektedir.

İtalya Vizesi Parmak İzi İşlemleri Nasıl Yapılır?

2014 senesinde hazırlanan ve kabul edilen kanun çerçevesinde vize alacak olan kişilerin parmak izi vermesi gerekmektedir. Verilen parmak izleri 5 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Eğer son 5 yıl içerisinde vize işlemleri için parmak izi verdiyseniz tekrardan vermenize gerek olmaz. Ancak parmak iziniz yoksa İtalya Konsolosluğu randevu sistemine kayıt olunup randevular alınacaktır.

İtalya vize işlemlerinde son 5 yıl içerisine parmak izinizi vermiş olsanız dahi parmak iziniz talep edilebilmektedir. Konsolosluk, kişilerin parmak izleri olmasına rağmen tekrardan talep etme yetkisine sahiptir. Böyle bir durum varsa başvuru aşamasında sizlere belirtilir ve sonrasında randevular alınarak parmak izleri verilir. Ancak oldukça istisnai durumlarda bu olay gerçekleşmektedir.

İtalya Vize Başvurusu İçin Hangi Firma İle Görüşülmeli?

İtalya vizesi hakkında gerekli tüm bilgileri öğrendikten sonra başvuru aşamasına geçilebilir. İtalya Konsolosluğu vize başvurusu için gerekli şartları belirleyip aracı firmalara sunmuştur. Aracı firmalar da belirlenen bu şartları kusursuz bir şekilde uygulayarak insanların konsolosluğa kusursuz bir şekilde başvuruda bulunmasını sağlar.

İstanbul’da ikamet eden biriyseniz İdata firması ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İdata İtalya vize işlemlerinde konsolosluk tarafından görevlendirilen resmi kurumdur. Eğer ki İstanbul dışından olup İtalya vizesi almayı düşünüyorsanız bu durumda VFS Global ile iletişime geçmeniz gerekir. Her iki acente de sizleri muhteşem bir şekilde vize sürecine hazırlar ve vizenin olumlu sonuçlanmasında büyük rol oynar.

İtalya Vize Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

İtalya için vize başvurusu yapmak istediğinizde aracı firmalar ile direkt olarak iletişime geçersiniz. Acenteler ile iletişime geçildiği anda acente sizin için bir danışman hazır etmektedir. Firmanın bir çalışanı olan danışman tüm başvuru sürecinde sizin yanınızda olur ve sürecin kusursuz bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Danışmanınızın belli olmasının ardından mail adresine bir e-posta gönderilecektir. Bu e-posta içerisinde vize İtalya için gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bir bilgi yer alır. Başvuru aşamasında gerekli evrakların ne olduğu ve bu evrakların nasıl hazırlanacağı konusunda ayrıntılı bir dokümandır. Belgelerin örnekleri de bu dokuman içerisinde yer alır ve belgeleri rahatlıkla hazırlamanız sağlanır.

İtalya Schengen gerekli evraklar bakımından biraz zorlayıcı bir vize türüdür. Talep edilen evrakların sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple de evrakların tamamının temin edilmesi biraz zaman alır. Sizler evrakları tamamlamadan acente tarafından herhangi bir randevu alınmaz. Başvuru için gerekli belgeler ne zaman hazır olursa randevular da o zaman alınacaktır.

İtalya Schengen vizesi için gerekli evraklar hazır olduğundan bu evrakları aracı kuruma ulaştırmanız gerekmektedir. Bu aşamada sizlere iki farklı seçenek sunulur. İsterseniz tüm belgeleri kurumun ofisine giderek teslim edebilirsiniz. İsterseniz kargo ile tüm belgeleri güvenli bir şekilde kuruma aktarma şansınız da olacaktır. Karar tamamen size bırakılır.

Başvuru için gerekli olan belgeler kuruma ulaştırıldığında size atanan danışman tüm belgeleri kontrol eder. Belgelerde herhangi bir eksikliğin olup olmaması, deformasyona uğrayan belgelerin varlığı ya da yanlış alınmış olan belgelerin durumu kontrol edilir. İtalya için gerekli evraklar arasında bir hata varsa hemen sizinle iletişime geçilir ve eksik belgeleri tamamlamanız istenir.

Tüm belgelerinizi tamamladıktan sonra İtalya Konsolosluğu randevu sistemine girerek randevuların alınmasına bir engel kalmaz. Randevular sizin belirlediğiniz tarih ve saatlere alınacaktır. Alınan bu randevuların kesinlikle kaçırılmaması gerekir. Aksi halde vize süreci olumsuz etkilenmektedir. Randevu tarihlerinde konsolosluğa gidilerek hem parmak izleri verilir hem de belgeler teslim edilir. Böylece başvuru tamamlanmış olur.

İtalya vize başvurusu yapıldığında cevaplar hemen gelmez. Sunulan tüm belgelerin ve başvuran kişilerin sicilleri incelenmektedir. Bazı durumlarda çeşitli telefon aramaları da yapılarak sunulan bilgilerin doğruluğu kontrol edilir. Tüm bu işlemler yaklaşık 15 gün sürerken 15 günün sonunda vize cevabı olumlu ya da olumsuz olarak açıklanmaktadır. Cevabın alınacağı süre daha düşük ya da daha yüksek de olabilir.

İtalya için vize başvurusu olumlu sonuçlanmışsa pasaportlarınız danışmanınız tarafından teslim alınmaktadır. Pasaportunuzun size ulaştırılması ile birlikte süreç tamamlanmış olur. Pasaportu kendiniz teslim alabileceğiniz gibi kargo ile size gönderilmesini de talep edebilirsiniz. Eğer sonuç olumsuz olursa itiraz hakkını ya da tekrardan başvuru hakkınız bulunmaktadır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Standart Belgeler Nelerdir?

 • İtalya Vizesi Başvuru Formu: İtalya gitmek için gerekli evraklar arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Büyükelçilik tarafından hazırlanan form internet ortamından yayınlanır ve eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Geçerlilik süresinin dolmasına en az 6 ay bulunan, en az 2 adet boş yaprağı olan ve yıpranmamış bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.
 • Kimlik Kartı Fotokopisi: İtalya için gerekli evraklar arasında kimlik kartı fotokopisi de bulunur. Her iki yanının renkli bir fotokopisinin çekilmesi ve bu şekilde başvuru evraklarının içerisine konması gerekir.
 • Nüfus Kayıt Belgesi: Kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden alına nüfus kayıt belgesine de ihtiyaç duyulur. Belgede ikamet ettiğiniz adresin ve bu adreste beraber yaşadığınız kişilerin bilgilerine yer verilmelidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğrafın kullanılması gereklidir.
 • Banka Hesap Özeti: Banka hesabınızın son 3 aylık hesap özetine ihtiyaç duyulur. İtalya Schengen gerekli evraklar arasında yer alan bu belgenin bankadaki müşteri temsilcisinden alınması, ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabınızda gerçekleştireceğiniz İtalya seyahatini karşılayabilecek bedelin hazır olması da gereklidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen vizesi alacak olan herkes tarafından istenen sağlık sigortası İtalya vize işlemlerinde de talep edilir. Sağlık sigortasının en az 30.000 Euro teminata sahip olması gereklidir.
 • Vize Ücreti Ödendi Belgesi: İtalya için vize ücreti her yıl konsolosluk tarafından açıklanmaktadır. Seyahat edilecek olan seneye ait harç bedelinin yatırıldığına dair dekontun başvuru evraklarında olması gerekir. Bu dekont da bankadan alınmalıdır. ATM’den alınan dekontlar İtalya vize işlemlerinde kabul edilmez.
 • Seyahat Bilgileri: İtalya seyahati için rezervasyonu yapılmış olan uçak bileti, otel ya da tur organizasyonlarına ait belgelerin eklenmesi gerekmektedir. Bu belgelerin resmiyetini kanıtlayacak özelliklere sahip olması önemlidir.

İtalya Vizesi İş Durumuna Göre Değişen Evraklar Nelerdir?

 • İzin Dilekçesi: Sigorta kaydının bulunduğu firmaya ait antetli kağıda hazırlanan izin belgesidir. Üzerinde işe giriş tarihiniz, göreviniz ve ne kadar süre izinli olduğunuzun belirtilmesi gerekir.
 • Faaliyet Belgesi: Çalışan olarak bulunulan ya da sahibi olunan şirketin faaliyetlerini gösteren belgedir.
 • Ticaret Sicil Gazetesi: Alınan bu belge ile birlikte işyerinin mevcut durumu hakkında tüm bilgiler konsolosluğa sunulmuş olur.
 • Vergi Levhası: Güncel tarihli olan vergi levhasının renkli fotokopisi İtalya için gerekli evraklar arasında yer alır.
 • 4A/4B Hizmet Dökümü: E-devlet üzerinden alınabilen hizmet dökümünün de başvuru evrakları arasında bulunması şarttır.
 • Maaş Bordrosu: 15 gün içerisinde alınmış olan ve son 3 aylık dönemi kapsayan maaş bordroları kullanılmalıdır.
 • Muvafakatname: Mesleği öğrenci olan ve yaşı 18’in altında olan kişilerin noter huzurunda alması gereken aile izin belgesidir. Öğrenciler aileleri ile birlikte seyahat etseler dahi bu belgeyi almakla yükümlüdürler.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya Schengen vize ücreti başvuru aşamasından önce yatırılması gereken bir bedeldir. Başvuru evraklarının arasında bu ücretin eksiksiz bir şekilde yatırıldığına dair dekontlar kullanılır. İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen bu ücretler her sene değişkenlik gösterir.

2023 senesinde açıklanan kısa süreli İtalya Schengen vize ücreti;

 • 0-12 yaş çocuklar için ücretsiz,
 • 12 yaş ve üzerindeki bireyler için 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Eğer kısa süreli vizeler arasında yer alan İtalya öğrenci vizesi alınırsa herhangi bir ücret ödenmesine gerek olmayacaktır. Kısa süreli eğitim ve staj vizesi ücretsiz olarak verilir.

Uzun süreli olan ve D tipi vize olarak tanımlanan vizeleri almak için yatırılması gerekli olan ücret 116 Euro olarak belirlenmiştir. Bu bedel tüm yaş kategorileri için aynıdır. 12 yaşın altındaki çocuklar için de D tipi vizede 116 Euro ödenmesi gerekli olmaktadır.

Erasmus programları çerçevesinde İtalya’ya gidecek olan öğrencilerin D tipi vize alması gerekirken bunun için 50 Euro ödemesi gerekmektedir. Üniversite öğrencileri indirimli olarak İtalya vize işlemlerinin tamamlayabilirler.

Vizelerde talep edilen harç bedellerine ek olarak aracı kurumlara hizmet bedelinin de ödenmesi gerekir. Aracı kurumlardan alınan ek hizmetlere göre belirlenen bu bedeller genellikle 20-30 Euro seviyesindedir. Bu bedelin direkt olarak kuruma yatırılması gerekli olacaktır.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır? Kesin Kılavuz S.S.S

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılır. Kısa süreli İtalya vize başvuruları için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalı, gerekli vize evrakları tamamlanmalı ve İtalya vize ücreti ödenmelidir. Uzun süreli İtalya vizelerinde başvurular şahsen İtalya konsolosluklarına yapılır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023 Nelerdir?

İtalya vizesi almak için gerekli olan evraklar işverenler, reşit olmayanlar, çalışanlar, emekliler, öğrenciler ve ev hanımları için farklıdır. Başvuru esnasında hazırlanması gereken standart evraklar pasaport, başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, dilekçe, fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, sağlık sigortası, mesleki ve finansal belgeler, masraflarını karşılayacağına dair belgeler, gidiş dönüş uçak ve otel rezervasyonlarıdır.

İtalya Vizeleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Kısa süreli İtalya vizeleri 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre eksik ve yanlış başvurularda 15 iş gününü bulabilir. Uzun süreli İtalya vizelerinin sonuçlanma süresi bir ayı bulabilmektedir.

İtalya Konsoloslukları sayfamızı ziyaret ediniz.

 

İtalya Vizesi’ne Nasıl Başvurulur?

İtalya vizesi nasıl başvurulur

İtalya Vizesi

İtalya, Avrupa’ da önemli bir turizm üssü durumundadır. Bunun yanında birçok bilimsel faaliyete, fuar ve seminer, konferans gibi çalışmalara da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda uluslararası öğrenciye kapılarını açmaktadır ve dil kursları başta olmak üzere eğitim faaliyetleri için de öncelikli merkezlerden biridir.

Avrupa’ nın en önemli seyahat merkezlerinden biri konumunda bulunan İtalya, Schengen vizesi ile seyahat edilebilen bir ülkedir. Bordo pasaport sahipleri, İtalya seyahatleri için İtalya Schengen vizesi almak zorundadır. Ayrıca pasaportlarında çok girişli Schengen vizesi bulunanlar, vizeyi aldıkları ilk ülkeden girip yapmış olmak şartı ile dilerlerse vize süresince İtalya’ yı da ziyaret edebilirler.

İtalya için 180 günlük zaman periyotunda  90 günü geçmeyecek ziyaretlerde siyah, gri ve yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir.

Bilindiği gibi Schengen vizesi, Schengen Antlaşması’ nı imzalamış ülkelere serbestçe dolaşım hakkı veren bir giriş-çıkış izin belgesidir. Shengen vizesi, çok girişli olduğu sürece İtalya’ yı ziyaret edenler, vize süresine dikkat etmek şartı ile diğer Schengen ülkelerini de gezebilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, asıl seyahat planı İtalya üzerinden ise vize İtalya Başkonsolosluğu’ ndan alınmalı ve ilk olarak İtalya ile Schengen bölgesine girilmelidir.

Schengen vize başvuruları nasıl yapılır? sorusu son yıllarda artan yurtdışı seyahatleri nedeniyle sıklıkla sorulmaktadır.  Schengen Vize Başvuru Merkezi  olarak Schengen vize başvurularınızda başvuru süreci boyunca her konuda yanınızda oluyoruz. Sahada deneyimli danışmanlarımızın öncülüğünde bizlerle iletişime geçtiğinizde durum değerlendirmeniz titiz biçimde yapılarak evrak listeniz hazırlanmakta ve dosyanız randevunuza eksiksiz biçimde yetiştirilmektedir.

İtalya Schengen vize başvurularının en önemli kısmı Schengen vize formu usulüne uygun biçimde doldurularak randevu almanız sağlanmakta, randevu sürecinizden sonra başvurularınız takip edilmekte ve pasaportunuz başvuru merkezine ulaştığında talebiniz doğrultusunda size gönderilmektedir. Schengen Vize Başvuru Merkezi konusuna hakim, sahayı tanıyan danışmanlarla hizmet vermektedir. Schengen vizesi almak için vize başvurularında zamanı çok iyi yönetmek ve özellikle evrak konularında çok titiz çalışmak gerekmektedir.

Bu nedenle vize başvurularınızın olumlu sonuçlanması için konuyu bilen danışmanlardan hizmet almanız önemlidir. Schengen vize başvuruları, son gelişmelerle birlikte daha karmaşık bir hal almıştır ve eskiye oranla zorlaşmış durumdadır. Bu nedenle işinizi ve vize başvuru sürecinizi profesyonel bir destekle yapmanız önemlidir.

İtalya’ ya 90 günden daha az sürecek ziyaretler, Schengen vizesi ile yapılabilmektedir. Bunun yanında üniversite ya da yüksek lisans eğitimi, eş durumu tayinleri, şirket kurma, uzun süreli ticari faaliyetler ya da çalışma izni alma gibi durumlar için Schengen vizesi kabul edilmemektedir. Bu durumda olan ve durumunu kanıtlayabildiği sürece 90 günden daha fazla İtalya’ da kalması gereken kişilerin ulusal vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

İtalya Schengen vizesi başvuruları, İtalya Başkonsolosluğu’ nun yetkilendirdiği resmi partnerler tarafından yapılırken, İtalya ulusal vizesi başvuruları İtalya Başkonsolosluğu’ na yapılmaktadır. Ulusal vize başvurularının başkonsolosluğu şahsen yapılması zorunludur.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya’ ya turistik amaçla, ticari bir faaliyet için ya da aile veya arkadaşlarını ziyaret etmek maksadıyla, öğrenci olarak ziyaret etmek isteyenler, ziyaret tarihinin  90 günü geçmemesi koşuluyla Schengen vizesi alabileceklerdir. İtalya Schengen vizesi almak için başkonsolosluk direkt muhatap değildir. İtalya Schengen Vizesi, İtalya başkonsolosluğunun yetkilendirdiği resmi partnerler aracılığıyla gerçekleştirilir.

İtalya Schengen vizesi nasıl alınır? sorusunun yanıtını arıyorsanız Schengen Vize Başvuru Merkezi’ ne danışmanızı öneririz. Karmaşık bir süreç olabilen vize başvurularınızı daha keyifli ve doğru biçimde, zamanı iyi yöneterek yapmanız alacağınız uzmanca desteğe bağlıdır.

İtalya Schengen başvurularınızda izleyeceğiniz yol şu şekildedir:

 • Öncelikle durumunuza ve ziyaret amacınıza uygun tüm belgelerin eksiksiz listesi yapılmalıdır
 • Başvuru evrakları, başkonsolosluğun talep ettiği kurallara uygun olarak hazırlanmalıdır
 • İtalya Schengen vize başvuru formu eksiksiz ve doğru beyanlarla, titiz bir şekilde doldurulmalıdır
 • İtalya Başkonsolosluğu’ nun yetkili kıldığı başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.
 • Banka dökümleri gibi belgeler, randevu gününe yakın alınmalı ve randevu dosyası randevu günü için eksiksiz hazırlanmalıdır.
 • Randevu günü  başvuru dosyası başvuru merkezine bırakılmalı, biyometrik işlemler tamamlanmalıdır.

Randevuya  giderek belgelerin bırakılması ve parmak izi işlemlerinin tamamlanması, başvuru sürecinin son aşamasıdır. Bu aşamadan sonra başvuru sonuçları beklenir.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya Schengen vizesi için gerekli belgeler, başvuru sahibinin durumu ile ziyaret nedenine göre farklılıklar gösterebilmektedir.  Schengen vize başvurularında teslim edilecek belgeler için farklılık yaratan durumlar; çalışıp çalışmama durumu, emeklilik, vize türü, öğrencilik, yaş grubu sayılabilir. Bununla beraber kişinin durumuna göre teslim edilecek belgelerin niteliği de değişebilmektedir. Örneğin emekliler için banka dökümünde başkonslosluğun görmek istediği tutar ile bir devlet memurunun bankasında  gösterilmesi gereken tutar farklılık gösterecektir.

İtalya vizesi için bazı evraklar ise standart nitelik taşımaktadır:

 • İtalya Schengen vizesi başvuru evrakları içinde pasaport önemlidir. Seyahat tarihinizin bitiş günü itibariyle pasaportunuz en az 90 gün daha geçerli olmalıdır.
 • İtalya Schengen vie başvuru dosyası içinde başvuru formu, eksiksiz doldurulmuş olarak bulunmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği, nüfus müdürlüklerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden barkodlu olarak alınmalıdır.
 • En az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasını da içeren Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak zorunludur.
 • Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Aile va da arkadaş ziyareti için gidecek olanlar karşıdan gönderilecek davetiye mektubunu başvuru dosyasında teslim etmelidir.
 • Başvuru sahibinin finansal ve mesleki bilgilerini gösterir, banka dökümü, SGK işe giriş belgesi, son üç aylık maaş bordrosu gibi belgeler gereklidir.
 • İtalya seyahati konaklama ve ulaşım rezervasyonları, başkonsolosluğun dosyanızda görmek istediği belgeler arasındadır.
 • En fazla 6 ay önce çekilmiş, başvuru sahibinin alnı ve kulaklarının göründüğü, net bir biyonetrik fotoğraf da evrak dosyasının belgeleri arasındadır.

İtalya Vize İşlemleri

İtalya Schengen vize işlemleri, ciddi bir süreçtir. Bu süreçte yapılacak en küçük hata, başvuruların olumsuz neticelenmesine yol açabilir. Bu nedenle özellikle ilk kez İtalya vizesine başvuracak olanlar, özellikle başvuru sürecini iyi yönetmek ve vizenin planlanan tarihe yetişebilmesi için uzmanlık desteği almalıdır.

İtalya’ ya en fazla 90 gün için Schengen vizesi, 90 günden daha fazla seyahat planlamalarında ise ulusal vize ile girilebilir. İtalya Schengen vize başvuruları, randevu alınarak başkonsolosluğun yetkilendirdiği resmi partnerler üzerinden yapılır. Yetkili başvuru merkezleri direkt muhataptır ve önceden alınmış randevuya eksiksiz hazırlanmış başvuru dosyası ile gidilerek parmak izi bırakılmalıdır.

İtalya ulusal vize işlemleri biraz daha karmaşık bir süreç olabilmektedir. Ulusal vize başvuruları şahsen İtalya Başkonsolosluğu’ na yapılmalıdır. İtalya vize başvurularında başvuru türüne göre başvuru adımları değişmemektedir ancak her vize türünün kendi içinde farklılıkları bulunmaktadır. Vize türlerine göre başvurularda en önemli detaylar, başvuru evrakları noktasında göze çarpmaktadır.

İtalya Vize Türleri

İtalya vize türleri, başvuru sahibinin durumu ve seyahat amacına göre farklılıklar göstermektedir.  İtalya vize başvurularında başvuru formunda ziyaret sebebi doğru olarak belirtilmelidir. Ziyaret sebebiniz, vize türünüzü belirler. Aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyenler aile ve arkadaş vizesine, İtalya’ ya turist olarak gidecek olanlar turistik vizeye, ticari faaliyetler için ise ticari vizeye başvuru yapılır.

İtalya’ da en fazla 90 günlük eğitim faaliyetleri için İtalya Schengen öğrenci vizesine başvurulmalıdır. Ayrıca uluslararası seyahat şoförleri de İtalya Schengen şoför vizesine başvururlar.

 • İtalya ile ve arkadaş ziyareti Schengen vizesi
 • İtalya turistik vize
 • İtalya ticari vize
 • İtalya öğrenci vizesi 
 • İtalya nakliye ve şoför vizesi

Ulusal vize çeşitleri de kişinin İtalya’ ya yerleşmek isteme sebebine göre farklılık taşımaktadır. İtalya ulusal vize türlerinden bazıları:

 • İtalya aile birleşimi vizesi
 • İtalya Erasmus vizesi
 • İtalya öğrenci vizesi

İtalya Vize Ücreti

İtalya vizesi 2023 resmi harç ücreti 110 Euro’ dur. 6-12 yaş grubu için bu ücret 55 Euro’ ya düşmektedir. 0-6 yaş grubu ise ücrete tabii değildir. İtalya vizesi başvurularında danışmanlık hizmet ücretleri de 30 Euro’ dur. Toplam olarak İtalya Schengen vize ücreti 140  Euro yapmaktadır. 6-12 yaş grubunda bu ücret 85 Eoru’ya denk gelmektedir. İtalya vize başvurularının olumsuz olması durumunda tekrar başvuru yapılırken yeniden ücret ödenmelidir.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya vize başvuruları, özellikle ilk kez başvuru yapacaklar için mutlaka destek alınması gereken bir süreçtir. Son yıllarda yurtdışı giriş çıkışında yaşanan hareketlilik, vize işlemlerini giderek zorlaştırmıştır. İtalya Schengen vizesi başvurularında önemli olan belgeleri, başkonsolosluğun seyahat tarihinin bitiminde ülkenize döneceğinize dair ikna etmektir. Bunun yanında İtalya Schengen vize başvurularında  ülkede geçirdiğiniz süre boyunca ihtiyaçlarınızı temel olarak karşılayabileceğinizi kanıtlamalısınız.

Artık ülkeler genelinde vize başvuru işlemlerinde giriş yapacağınız ülkede kaçak olarak kalmayacağınıza başkonsolosluklar ikna olmak istemektedir. Bu nedenle Schengen vize başvuruları, evraklar bazında karmaşık bir sürece dönüşmüş durumdadır. İtalya Schengen vize başvurularında başvuru evrakları eksiksiz hazırlanarak resmi başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu sonrası randevu tarihine yakın belgelerin teminine dikkat edilmelidir. Belgelerin başkonsolosluğun talep ettiği biçimde hazırlanması da ayrıca önemlidir. Başvuru sonuçlarının olumlu olması için sürecin profesyonelce yönetilmesi çok önemlidir.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vizesi başvuru formu, en önemli evraklar arasındadır. İtalya başkonsolosluğu başvuru formunuzu bir temel belge olarak kullanır ve bu belgeyi, formu doldururken temel aldığınız belgelerle bir arada inceler. İtalya Schengen vizesi başvuru formu kişisel bilgileriniz, mevcut durumunuzu, finansal ve mesleki bilgilerinizi içerir. Bunun yanında vize başvuru formunda seyahat planı sunulmaktadır. Bu sebeple, başvuru sahipleri tüm seyahat planlamasını yaptıktan sonra formu doldurmalıdır. Formda verdiğiniz beyanlarda bulunan seyahat planına vizenin olumlu sonuçlanması durumunda beyana esas biçimde aynen uyulmalıdır.

İtalya vize başvuru formu, anlaşılır bir dille doldurulmalıdır. Konsolosluğun beyanlarını anlaması son derece önemlidir. Ayrıca formda belge ile kanıtlanamaz hiçbir beyanda bulunulmamalıdır.

İtalya Vize Randevu

İtalya  Schengen vize randevusu, başkonsolosluğun akredite ettiği başvuru merkezinden alınır. Randevu sistemi mülakatla gerçekleştirilmez. Başvuru sahibinin başvuru evraklarını teslim ettiği ve parmak izini bıraktığı basit bir işlemdir. Ulusal vize randevuları ise direkt olarak başkonsolosluktan alınır. İtalya vizesi online başvurularda randevu sistem tarafından otomatik bir biçimde verilecektir.

Başvuru sahibinin randevudan en az 15 dakika önce randevu yerinde bulunması önerilir. Randevu dosyanızın eksiksiz biçimde hazırlanmış olması gerekmektedir.

İtalya Vize Sorgulama

İtalya vizesinin sonuçları, sorgulama ile öğrenilememektedir. İtalya vizesinin olumlu ya da olumsuz sonuçlandığına dair bilgi, ancak pasaport başvuru merkezine ulaştığında pasaportla beraber öğrenilebilir. Başvuru vize sorgulama işlemi başvuru merkezinden pasaportun ulaşıp ulaşmadığı sorularak yapılabilir. Online sistem üzerinden İtalya vize başvuru durumunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

İtalya Vizesi’ne Nasıl Başvurulur? S.S.S

İtalya Vizesi Nasıl Alınır 2023?

I İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 yılı içerisinde şu belgelerin temin edilmesi gerekmektedir; Vize başvuru dilekçesi. Vize başvuru formu. Kimlik fotokopisi. Nüfus kayıt örneği. Sağlık sigortası Gidiş dönüş uçak bileti. Konaklama rezervasyon evrakı Banka hesap dökümü Gelir belgeleri Banka hesap özeti Adli sicil belgesi

İtalya Vizesi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kısa süreli İtalya vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamaktadır. Bu yüzden İtalya'ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

İtalya Vizesi Ne Kadar 2023?

İtalya vizesinin ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Konsolosluk harcı fiyatlarında ulusal vize ek ücretleri değişiklik gösterebilir. Ulusal İtalya vizesi için 2023 senesinde ücret D tipi harç olarak belirlenmiş olup ücret ise 119 Euro olmuştur. Bu bedellere 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

İtalya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vize başvurularının sonuçlanma zamanı, başvuru yoğunluğuna göre farklılık gösterir. İtalya vizesi başvuruları, genel olarak 3 ile 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yoğunluğunun az olduğu dönemler, başvurular daha çabuk yanıtlanır.

 

İtalya Vizesi Alacaklar Dikkat!

İtalya vize alacaklar dikkat

İtalya Vize Ücreti ve Gerekli Evrakalr

İtalya vize ücreti her vizede olduğu gibi türe göre fiyat değişikliğine sahiptir. Bazı ülkeler çocuklardan 12 yaşına kadar ücret talep etmezken İtalya 6 yaş altındaki çocuklardan ücret talep etmiyor. İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen rakamlarda asla bir değişiklik söz konusu olamaz. Konsolosluğun belirlediği fiyatlar içerisinde harç bedeli ve vize başvuru ücreti yer almaktadır.

Diğer ücretler eğer yetkili kuruluş ile çalışıyorsanız oraya verilen ücretlerdir. İtalya vize ücreti 2023 yılında ufak bir revizyon geçirdi ve 80 euro’ya yükseltildi. Hizmet karşılığı da genelde 30 euro gibi bir fiyat belirlenmektedir. 6 yaşına kadar çocuklardan konsolosluk ücret talep etmiyor ancak aracı kurum bu 30 euro’luk bedeli fatura ediyor. Bunu da dip not olarak belirtmekte fayda var.

İtalya Vize Randevusu

İtalya vize randevusu İtalya seyahatinin en önemli adımlarından biridir. İtalya’ya gitme planı yaptıysanız ve uçak bileti ile otel rezervasyonlarını da hazırladıysanız sonraki adım olarak vize için başvuru yapmanız gerekir.

Aracı kurumlar vasıtasıyla internet üzerinden online bir şekilde randevu oluşturabilirsiniz. Randevu günü gelene kadar sizden istenen bazı evraklar vardır, bunları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamanız gerekir. O gün geldiğinde acentenin ofisine gittiğinizde evraklarınızda sorun olmaması çok önemlidir. Çünkü en ufak bir aksilikte süreç uzayacak, hatta ret yeme sebebi olacaktır. Bu durumda sadece zaman kaybı yaşamayacak verdiğiniz başvuru ücretleri de yanmış olacaktır.

İtalya Vize İçin iDATA İletişim

İtalya Konsolosluğu vize işlemleri için yetkilendirdiği bazı kurumlara sahiptir. Bu kurumlar vatandaşların kolay bir şekilde başvuru yapması ve vizelerini alması için hizmet verirler. iDATA firması da bu kurumlardan biridir ve en sık tercih edilen firmaların başında gelir.

İtalya vize için iDATA iletişim bilgilerini online sitesinden bulabilirsiniz. Ya da bizzat müşteri temsilcisini de arayarak gerekli bilgilendirmeyi isteyebilirsiniz. Verdikleri hizmet oldukça iyi ve kalitelidir. O yüzden gönlünüz rahat olsun. Hatta isterseniz VIP hizmetleri dahi bulunuyor. Ancak bu mali olarak ciddi bir hizmet faturasını karşınıza çıkartır.

VFS Global İtalya Turistik Vize Gerekli Belgeler

Turistik vize, İtalya dışında bulunan ülkelerin vatandaşlarının belirlenen süre dahilinde ülkeyi gezmelerine imkan veren bir uluslararası belgedir. Bu belge ile uçak rezervasyonu ve konaklama durumlarını şahsın kendisinin hallettiği ya da bir tur ile birlikte İtalya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken zorunlu bir belgedir. En bilindik ve tecrübeli aracı kurumların başında VFS Global gelmektedir. VFS Global İtalya turistik vize gerekli belgeler listesini internet sitesinde yayınlamaktadır. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamak suretiyle bu vizeye sahip olabilirsiniz.

İtalya Emekli Vize Evrakları

İtalya emekli vize evrakları turistik vize evrakları ile aynıdır. Ekstra bir değişiklik ya da başka bir belge istemezler. Sadece İş yeri sahipleri, öğrenciler ve ticari amaçlı ziyaretler için alınan vizelerde ekstra belgeler talep edilir. İtalya seyahati için vize alacak olan emeklilerin hazırlaması gereken evraklar şu şekildedir.

Seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olacak bir pasaport sahibi olması gerekir. Bununla birlikte online bir şekilde yapılan ve eksiksiz doldurulan başvuru formu, iki adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, eğer daha önceden alınan vizeler varsa onlarından fotokopisi dosyalara konması gerekir. En önemli evraklardan biri de tabi ki emekliliğini ispatlayacak olan bir belge. Son 3 aylık banka hareketleri ve bankada oradaki ihtiyaçlarını karşılayacak kadar nakit para bulunmalı. Yapacağı seyahatin uçak bileti ve konaklayacağı yerin rezervasyonu ya da birisinin yanında kalacaksa davetiye mektubu bulunmalı. Sahip olduğu araç ruhsatları ve ev, arsa tapuları da bu belgelere dahil edilmelidir.

Çalışmayanlar İçin İtalya Vize Evrakları

Çalışmayanlar için İtalya vize evrakları standart her vize için istenen ortak belgelerdir. Çalışmadıkları için kendilerine sponsor olacak birileri vasıtasıyla da bu belgeye başvurabilirler. Bu durumda eğer sponsor bir şirket sahibi ise sponsorluk dilekçesinde tüm masrafları kendisi tarafından karşılanacağını açıkça belirtmelidir. Büyükelçilik vize bölümünün dikkatine antetli kağıtta yazılmalı ve imza sirküleri ekine konmalıdır. Ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, oda sicil kayıt belgesi, SGK hizmet dökümü be banka hareket dökümlerini içeren bir dosya sunmalıdır.

İtalya Vize Dilekçe Örneği

İtalya’ya turistik amaçlı gidecek vatandaşların bu seyahatlerine ilişkin İtalya Konsolosluğuna bir dilekçe yazması gerekir. Bu dilekçede dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu dilekçe biraz karışık ve önemli olacağı için İtalya vize dilekçe örneği incelenerek hazırlanması gerekir. İtalya vize dilekçesinde seyahatin amacı çok net bir şekilde belirlenmeli ve açıkça söylenmelidir.

Turistik bir tura dahi katılsa bu turdan bahsetmeli ve tur ile ilgili belgeler sunulmalıdır. Ayrıca seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı da çok net bir şekilde ifade edilmelidir. Turistik vizeye başvuran öğrenci, ev hanımı ya da çalışmayan birinin sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişiler seyahat masraflarının kendilerinin karşılayacağını beyan eden dilekçelerini de dosyaya koymaları gerekmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar

İtalya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı her ne kadar sıradan bir şey gibi görünse de oldukça önemli bir konudur. Çünkü tüm organizasyonu buna göre belirlemeli ya da vizeyi organizasyona göre ayarlayarak başvurmak gerekir. Uçak bileti ve otel rezervasyonu tarihleri alındıysa, vizenin de kaç günde çıkacağını bilmek gerekir ki rezervasyonlarda sıkıntı olmasın.

Başvuru işlemi 15 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak her türlü uzama ve sorunu düşünerek rezervasyon tarihlerinizden en az 15 gün öncesinde vize işlemlerini başlatmanız önerilir. Bu şekilde organizasyonunuzda hiçbir sıkıntı oluşmaz ve oluşsa da önlemi çabuk alınır.

İtalya Konsolosluğu Vize Randevusu

İtalya konsolosluğu vize randevusu, hükümetin belirlediği aracı kurumların verdiği hizmet ile alınmaktadır. Onların internet sitelerine girerek online bir şekilde istediğiniz zaman randevu oluşturabilirsiniz. Bu randevu ışığında hazırlamanız gereken evrakları hazırlayıp, kurumun ofisine giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formu iDATA ve VFS Global gibi aracı kurumların internet sayfalarında bulunmaktadır. Buradan çıktı alarak eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Bununla birlikte randevuyu da buradan oluşturabilirsiniz. Tüm bu belgeleri daha sonra ilgili acentenin ofisine götüreceğiniz için güzel bir şekilde dosya halinde hazırlanmalıdır. Tüm evrakların eksiksiz olmasına dikkat ediniz. Sürecin iyi işlemesi ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için en önemli kısım bu evrakların tam olmasıdır.

iDATA Randevu Ücreti

iDATA randevu ücreti almıyor ancak vermiş olduğu hizmetin bir bedeli bulunuyor. Bu bedel dahilinde sürekli telefon ile destek ve evrakların tamamlanmasına yardımcı olmak, başvuruların ve konsolosluk yazışmalarının yapılması gibi maddeler bulunmaktadır.

İtalya Vizesi Ekşi

İtalya vizesi ekşi sözlükte pek çok kişi tarafından gündemi oluşturulan bir konudur. Hal böyle olunca İtalya’ya gitmemiş olanların bu yazıları okudukça İtalya’ya gitme şevki artmaktadır. İtalya aşkın şehri ve gençliğin merkezi olduğundan dolayı, özellikle 20’li yaşların ortalarındaki gençlerin en çok gitmek istediği ülkelerin başında geliyor. Bunun içinde bu tarz ortamlardan bilgi almak, deneyimleri gözlemlemek ve ve bu bilgiler ışığında planlar kurmak için ekşi sözlüğü kullanmaktalar.

İtalya Vizesi Alacaklar Dikkat! S.S.S

İtalya'da Çalışmak İster misiniz?

İtalya’da çalışmak için Türkiye’de bulunan İtalya konsolosluğundan randevu almanız ve çalışma vizesi için başvuru seçeneklerini uygulamanız gerekmektedir. Çalışma vizesi yüksek meslek grupları ve alt meslek grupları için açılmıştı. Başvuru onay aldıktan sonra İtalya’da göçmenler bürosuna giderek yasal yollarda çalışma izni kartı veya belgesi almanız, 6 ay ile 10 yıla kadar çalışma vizesi hakkı kazanmanız şartı bulunur.

Nasıl İtalya Vatandaşı Olunur?

İtalya vatandaşı olmanız için İtalya’da standart bir kişinin gecik kaynağını elde edecek kadar mali durumunuzun olması ve 5 yıl boyunda İtalya’da ikamet etmeniz gerekmektedir. Çalışma vizesi ve evlilik vizesi alarak, İtalya’da çalışmak veya evlenmek sürecin kısalmasını sağlayacaktır. İtalya’da gayrimenkul alarak da vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz.

İtalyan Vatandaşı İle Türkiye'de Evlilik Nasıl Yapılır?

İtalya vatandaşı ile evlenmek için Türkiye’de İtalyan vatandaşın onaylı evlilik belgesi alması gerekmektedir. Mali durum, mülakat sonrası tarafların tanışık olduğu aynı zamanda ilişkilerinin uzun süreli olması kıstaslarına da bakılmaktadır. Türkiye’de yabancı uyruklu kişilerle evlenmek için uluslararası geçerli evlilik onayına tarafların kendi onayına ve uluslararası evlilik prosedürüne uygun belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

İtalyan Vatandaşlığı Evlilik Nasıl Yapılır?

İtalyan vatandaşı evlilik işlemlerinizi İtalya üzerinden yapacağınız takdirde, bulunduğunuz bölgeye giderek evlilik onayı almanız gerekmektedir. Mali durumun ve ikamet edilen adresin 2 kişilik olması, standart bir İtalyan vatandaşının aylık gelirine denk gelecek gücünüzün olması gerekir. Taraflardan biri çalışıyor ise aile kurumuna bakabilecek mali durumunun olmasıyla birlikte birikiminin de bulunması avanta sağlayacaktır.

İtalya vize ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.

 

İtalya Vize Ücretleri (Değişti)

İtalya vize ücreti ne kadar

İtalya Vize Ücreti

İtalya vize ücretleri kişinin yapmış olduğu başvuru türüne göre farklılıklar göstermektedir. Altı yaş altında bulunan çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Yetkili makamların belirlemiş olduğu kriterlere göre, vize ücreti konsolosluk harç bedeli ne vize başvuru merkezi ücretlerini içermektedir. İtalya vize başvuruları vize başvuru merkezi tarafından ya da firmaları tarafından kabul edilmektedir. Kısa süreli bir şekilde iyi tane Schengen vizesi kapsamı içerisinde turistik, aile ziyareti ve ticari bizlerin ücreti uzun süreli vize tiplerine göre farklılıklar göstermektedir.

Vize alım sürecinde İtalya vize ücretinin İtalya’nın yetkili makamları ve vize başvuru merkezlerinden teyit edilmesi yetkililerce tavsiye edilmektedir. Kişinin yapmış olduğu başvurunun öncelikleri belirlemek ve sorunsuz bir şekilde vize başvurusu adına gerçekleştirmek için tüm işlemleri vize merkezi ile iletişime geçmesi gerekm Ektedir.Bize danışmanlık ücretleri 30 Euro olarak ek hizmetler ise farklı bir şekilde ücretlendirilmesidir.

Turistik vize 110 Euro, ticari vize 110 Euro, ziyaret vizesi 110 Euro, kültürel vize 110 Euro, eğitim vizesi 110 Euro, sıfır ve altı yaş arasında bulunan çocuklar için vize ücreti 30 Euro, ve 6:12 yaş arası kişiler içinde 70 Euro olarak belirlenmiştir. İtalya vizesi başvurularında tüm başvurular danışmanlık hizmet bedelleri 30 Euro olarak belirlenmiştir. Ayrıca kişinin seyahat sağlık sigortası için gerekli ücret karşılığında bize merkezler tarafından da yapılabilmektedir. Kişinin seyahat sağlık sigorta ücreti sigorta süresine göre farklılıklar göstermektedir.

Kişiye özel evrak listesi gönderme başvuran kişinin statüsü ve meslek grubuna göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca kişinin seyahat amacına göre de evrak listesinin hazırlanması ve düzenlenmesi müşteriye ulaştırılması gibi işlemleri kapsamaktadır.

✅ İtalya Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İtalya Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

İtalya Ücret Kategorileri ve Hizmet Bedelleri

Yetkili makamlar tarafından verilenmiş olan her şey hat nedenle meslek pozisyonuna göre ayrı olacak bir şekilde evrak listeleri bulunmaktadır. Önemli olan bu evraklar listesini güncel olması ve doğru bir şekilde hazırlanmasıdır. Telefonda sınırsız destek hizmeti ise, gerekli evrak listesini hazırlanma süreci içerisinde evrakların doğru bir şekilde anlaşılması, hazırlık sürecinde ara bilgilendirilmesinin yapılmasıdır. Evrakların hazırlanmasının yanı sıra kişinin uçak ve otel rezervasyonu onların da ne şekilde yapılması gerektiğini, evrakların uyumlu olup olmadığını, kişinin hakkında merak ettiği her şeyi cevaplamak ile hizmet sağlamaktadır.

Bundan dolayı bir başvuru süreci içerisinde müşteri ile ülke uzmanları arasında ortalama 1 saat kadar bir telefon görüşmesi yapılmaktadır. Vize uzmanı ile olan ön başvuru hizmeti ise evrak listesini kişiye ulaştıktan daha sonra evrakları ofise getirilmesidir. Ülke uzmanları ile kişi yüz yüze görüşerek süreç içerisinde tüm detayları öğrenebilmektedir. Evrakları kontrol edilir iken kişiye çay ve kahve gibi hizmetlerden de faydalanabilme hakkı tanınmaktadır.

Evrakların uyumluluğuna bakmak amacı ile, başvurunun yapılıp yapılamayacağı gibi ekspertizlerin yapılması tüm hizmet bedeli 100 Türk Lirası karşılığında yapılmaktadır. Kişinin başvuru dosyasını hazırlama hizmeti, evrakların hazırlanması ve formların doldurulması gibi hizmet alanları kapsamaktadır. Yetkili makamın istediği sırada doğru bir şekilde hazırlanması ve konsolosluğa karşı kişinin en büyük referansıdır. Vize başvuru formlarının doldurulması ve ileri düzey İngilizce bilgisine sahip olan uzmanlar tarafından yapılması oldukça büyük bir referans sağlamaktadır.

Randevu alma hizmeti ise bizim mülakat için kişiye olan en uygun yakın tarih için randevu oluşturma hizmetini kapsamaktadır. Dönemsel olarak yoğunlukları da göz önünde bulundurula rock kişiye en uygun randevu tarihi, yetkilendirilmiş vize merkezleri tarafından sistemden takip edilmektedir ve kişinin randevusu oluşturulmaktadır. Fotokopi ve çıktı alma hizmeti ise, kişinin kişisel evraklarının orijinallerini teslim etmek istemediği takdirde bu evrakların fotokopilerini belgeler arasına koyarak teslim etme işlemidir.

Ayrıca başvuru dosyası içerisinde olması gereken kimlik ve pasaport fotokopileri nde ücretsiz olarak bize merkezleri tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca kişinin e-Devlet üzerinden alacak olan belgelerin de yine aynı şekilde vize merkezleri sağlamaktadır. Karşılama hizmeti ise kişinin randevu tarihinde mülakat öncesi ülke uzmanları konsolosluk binası önünde kişiyi  karşılayacaktır. Kişinin bu süreci en sağlıklı ve engelsiz bir şekilde atlatabilmek adına ülke uzmanları kişiyi konsolosluk kapısında karşılamak da dır. Sorulacak olan sorular ile alakalı olarak kişiyi mülakata hazır bir hale getirir ve kişinin doğru bir şekilde kendini anlatması adına püf noktaları iletmektedir.

Ek hizmetler ise seyahat sağlık sigorta hizmeti 20 Euro, vize pasaport kargo hizmeti 30 Türk Lirası, başvuru formu doldurma hizmeti 30 Türk Lirası, vize pasaport kurye hizmeti 100 Türk Lirası, İngilizce motivasyon mektubu 300 Türk Lirası ve vize kapıda hizmet 100 Euro olarak belirlenmiştir. Seyahat sağlık sigortası hizmeti ise kişinin seyahatlerinde zorunlu bir hizmet olmasa dahi kişinin başına gelebilecek her türlü sağlık durumlarına nazaran kullanabileceği 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası kurumlar tarafından 20 Euro karşılığında temin edilebilmektedir. Sigorta bedeli tercih edilecek olan teminat kapsamı içerisinde süreye göre farklılıklar göstermektedir.

Kurumdan yapılan seyahat sağlık sigortası kapsamı ve teminatları için kişi başvuru merkezleri ile iletişime geçmelidir. Vize pasaport ve kurye hizmeti ise kişinin adresinden evrakların alınması, kişiye gönderilecek olan belge ya da evrakların teslimi hizmetini kapsamaktadır. Vize başvuru süreci ile alakalı herhangi bir yorumda bulunmamaktadır. Kişinin talep ettiği gün içerisinde kuryenin uygun olduğu saat aralığı içerisinde de aynı gün teslimatları gerçekleştirebilmektedir. Bu işlemlerin sürecindeki ücretlendirme ise 100 Türk Lirası şeklindedir. İngilizce motivasyon mektubu hizmeti ise vize başvuru süreci içerisinde dilekçe en önemli unsurlardan birisidir.

Kişinin seyahat amacının doğru ve etkili bir şekilde anlatılması için ispatlarının olması beyan edilmesi gerektirmektedir. Bu hizmet ise 300 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Kişinin vize başvuru formu doldurma hizmeti ise vize başvurusunda bulunacak olan kişinin daha önce yabancı bir dilde form doldurmadı ise bu sebepten dolayı da olumsuz bir yanıt almak istemiyor ise operasyon ekibi tarafından bu formu doldurulmaktadır.30 Türk Lirası karşılığında kişi bu hizmetten faydalanabilme hakkına sahiptir. Biz de kapıda hizmet ise kişi çok yoğunsa, başvuru evraklarını vize işlem merkezleri iletemiyor ise ve formlarla alakalı detayları görüşme yapmak için dahi zamanı bulunamıyorsa bu hizmetten faydalana bilmektedir.

Tüm bu hizmetler 110 Euro olarak ücretlendirilmektedir. İtalya vize ücretleri hakkında bilgi verecek olursak iki tane vize ücreti iade edilmemektedir. İtalya vize ücreti devredilmez ve herhangi şahıslara satılamamaktadır.. İtalya vize ücreti tek bir başvuru için ödenek şeklinde ödenmektedir. Kişi olumsuz bir cevap alması durumunda ise yeniden başvuru için yeniden ücret ödemesi gerekmektedir. Tarafıma hiçbir şekilde ücret iadesi yapılmamaktadır.

İtalya vize ücretinin sadece İtalya vizesi amacı ile kullanıla bilmektedir. Ayrıca vize pasaport kargo hizmetleri ise vize başvurusu evraklarının ya da kişinin pasaportunu kargoyla gönderilmesi durumunda ödenecek olan hizmet bedeli kapsamındadır. Bu hizmet kapsamının ücretlendirilmesi bedeli ise 30Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İtalya güncel vize ücreti ise 2 Şubat 2023 tarihi itibari ile başvuruların işlem ücreti 60 Euro dan 80 €’ya kadar çıkmaktadır. 6 ila 12 yaş arası başvuru sahipleri için ise 35 Euro ve 40 Euro aralıklarına kadar yükselmektedir.

 

İtalya Vize Ücretleri S.S.S

İtalya Kısa Süreli Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya kısa süreli vizeleri için 80 Euro İtalya konsolosluk harç ücreti, 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir. Yetkili vize başvuru merkezindeki diğer hizmetlerde ücrete tabiidir.

İtalya Uzun Süreli Vize Ücretleri Nedir?

İtalya uzun süreli vizeleri için farklı vize türlerinde farklı ücretler ödenir. İtalya Aile Birleşimi Vizesi, İtalya Çalışma ve Oturum izni İtalya konsolosluk harç ücreti 350 Euro'dur. Bu bedel dışında vize başvuru merkezleri danışmanlık ücreti ödenebilir.

İtalya Vize Ücretleri İade Edilir mi?

İtalya vize başvuru sonucu ret kararı verilirse ödenmiş İtalya vize ücretleri iade edilmez. Yeni bir İtalya vize başvurusunda İtalya vize ücreti tekrar ödenmelidir.

İtalya Vize randevu sayfamızdan bilgi alınız.

 

İtalya Konsolosluk İşlemleri

İtalya konsolosluk işlemleri

İtalya Konsolosluk İşlemleri

İtalya konsolosluk işlemleri, başvuru yapacak olan kişilerin bize taleplerinde İtalya ülkesine gitme dedin doğrultusunda kurulan bir yetkili kurumdur. Kişinin, ikamet etmiş olduğu ülkeden ayrılarak, İtalya ülkesine seyahat gerçekleştirmesi için verilmiş olan karar aşamasında tek yetkili makam olarak bilinmektedir. İtalya ülkesi, Schengen bölgesine iyi olan bir ülkedir. Bu sebepten dolayı İtalya ülkesine seyahat etmek İsteyen kişiler, yetkili makamlara vize talep ibrazında bulunmaları gerekmektedir.

Fakat istisnai durumlar kapsamında, başvuru yapacak olan kişi bizzat konsolosluğa başvuru talebinde bulunamamaktadır. Bu nedenden dolayı konsolosluk tarafından yetki sahibi edilmiş bize başvuru firmaları ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile bize başvurusunda bulunacak kişi yetkilendirilmiş yerlerden başvuru yapabilmektedir. Schengen bizisin, kişinin seyahat edecek olduğu ülkeler için en fazla 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır.

Fakat bu, çalışma ve ticaret amacı doğrultusunda gerçekleşen bir vize kategorisi değildir. Bu tip uzun ya da ticari vize işlemlerinde direk konsolosluğa yapılması gereken bize başvuru kategorileri içerisinde yer almaktadır. İtalya sesine başvuru yapacak olan şahıslar, Schengen bölgesi kapsamında 180 günlük bir süre zarfı içerisinde bulunan 90 günlük bir süreyi geçmemek koşuluyla seyahat edebilme hakkı verilmektedir. İtalya C tipi vize uygulamasında seyahat gerçekleştirecek olan kişiler, seyahatin ilk durağına İtalya ülkesinden gerçekleştirmeleri adına vize süresinin ziyaret etme hakkına sahiptir. İtalya, Schengen alanına üye olan ülkeler içerisinde bulunmaktadır.

İtalya Vizesinden Muaf Tutulma

İtalya ülkesine seyahat etmek isteyen vatandaşlar, 180 günlük bir süre içerisinde özel bir pasaporta sahip olarak 90 günlük bir süre geçmeyecek şekilde tüm vize işlemleriden muaf sunmaktadırlar. Ancak burada sahibi olan vatandaşlar ise yeterli bize salına yapacak oldukları her başvuru için vize uygulamalarında tabi tutulmaktadır.

İtalya Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İtalya ülkesine kısa bir süre için seyahat gerçekleştirmek için vize başvuruları, yetkili makamların vize başvuru işlemi için yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezi ya da firmaları sayesinde sağlanmaktadır. Hızlı bir şekilde vize başvurusu yapması gerektiren durumlar, acil durumlar kapsam içerisinde vize merkezi ile kişiler iletişime geçmelidir.

Vize merkezleri, İtalya vizesi işlemleri adına uzman bir profesyonel kadrosuyla danışmanlık hizmeti vermektedir. Yetkilendirilmiş makamlar tarafından belirtilmiş olan İtalya vize evrak listesi hakkında en güncel bilgiler çin kişiler İrtibata geçebilmektedir. Bir tane vize başvurusuna dair tüm soruların cevap alınabilecek en doğru adres vize başvuru merkezleri ya da firmalarıdır. İtalya’ya seyahat edecek olan kişiler pasaport sahipleri, altı aylık bir süre içerisinde 90 günlük bir süreyi geçmeyecek şekilde seyahat gerçekleştirecek iseler vize işlemlerini tabi tutulmaktadır.

Ancak özel bir pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 90 günü geçmeyecek bir şekilde vize işlemlerine muaf tutulmaktadırlar. Başvuru yapacak kişinin evrak teslimleri ise dikkatli bir şekilde ve kişinin tüm kimlik bilgilerini doğru bir şekilde doldurması talep edilmektedir. Başvuru yapacak kişi yanlış bir bilgi beyanında bulunursa konsolosluk için hakkında cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Ayrıca cezai yaptırımlar sadece kişi üzerinde değil, vize firmaları merkezi aracılığıyla yapılan bütün işlemler adına uygulanmaktadır.İtalya vizesi başvuruları Makamlar tarafından yetkilendirilmiş olan bize başvuru merkezi ya da firmaları aracılığıyla sağlanmaktadır.

İtalya vize başvuru evrakları teslimi ile ilgili bize başvuru merkezine müracaat edilmesi gerekilmektedir. İtalya biz randevusu ve bunun beraberinde biyometrik bilgi alma işlemi de vize merkezi ya da firmalarında bizzat gerçekleştirilmektedir. Schengen vize prosedürleri gereğince, Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen üçüncü ülke yani Schengen bölgesine dahil olmayan vatandaşlar İtalya seyahat edecek ise parmak izi verme yükümlülüğüne tabi tutulmaktadırlar.

Bütün bu belirtilmiş olan konuların yanı sıra İtalya vizesi alındıktan daha sonra seyahat çeşidine göre belirtiler diğer Schengen ülkelerine kişi geçiş yapabilme hakkına sahiptir. Fakat bu noktada alınmış olan engelli vizesi tek girişte ya da çok girişte olması oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bir tane ya tek girişli Schengen vizesi ile İtalya’dan çıkış yapıldıktan sonra tekrar İtalya ülkesine geri dönememektedir. Bu gibi karışık durumlardan kaçınmak için, başvuru merkezi temsilcileri ile başvuru yapacak kişinin iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar Hakkında Bilgi

İtalya vizesi için gerekli olan evrak listesini en güncel hali ve İtalya vize ücretleri için bilgilendirmeler makamlar tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile iletişime geçerek öğrenin de bilmektedir. İtalya vize başvurusunda seyahat çeşidine göre evrak belirlenmesi en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Kişinin seyahat nedenine göre seçilen vize türü ile paralellik göstermesi gerekmektedir.

İtalya vize başvurularında eksik evrakları ibraz edilmesi ve tutarsız bilgilerin içermesi nedeni ile kişinin adına yapmış olduğu başvuru değerlendirme süreci olumsuz bir şekilde yanıt almaktadır. İtalya vize başvuruları adına aile ve arkadaş ziyaret vizesi, ticari iş gezisi vizesi, turistik vize, konferans ve kültürel vize etkinlikleri nedeni ile kişi en uygun vize alabilmektedir. Ayrıca İtalya vizesi ücretleri ise başvuru sırasında yapılacak olan vize kategorisine göre farklılıklar göstermektedir.  Bir tane vize ücretleri Euro para birimi üzerinden talep edilmektedir.

En güncel vize ücretini öğrenmesi adına kişinin temsilciler ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir. İtalya vize işlemleri sırasında vize danışmanlık, firma destek ve kargo kurye bedelleri ekstra bir şekilde hizmetleri tabi tutulduğundan dolayı ücretlerde değişiklikler gösterebilmektedir. O ayrı kişinin yapmış olduğu vize müracaat için sonuçlanmaz süresi 7 ila 13 iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir. İtalya vize başvuruları sırasında, konsoloslukların yoğunluğu ve tatillerini kişi gözününde bulundurarak en az bir ay öncesinden vize başvurusunu yapılması yetkililer tarafından tavsiye edilmektedir.

Öğrenci ya da ev hanımı gibi kendi gelir kaynağı olmayan kişilerin ise seyahat masraflarını karşılayacak bir sponsorun bilgilerini de ibraz etmeleri gerekmektedir. İtalya vizesi evrakların en güncel haline ulaşmak için kişi İtalya vize başvuru firmaları ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilmektedir. Vize başvuru merkezleri ya da firmaları bilgilendirme nedeni ile kişi tarafından kendi tarafına hiçbir şekilde ücret talebinde bulunmamaktadır.

İtalya Schengen vize başvuru formları ise pasaport ve kişinin kimliğine dair bütün bilgileri içeren evraklarda uyumluluk olacak bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Uyumsuz ve yanlış bilgilerin ibraz edilmesi kişinin vizesini reddedilmesinin sonuç açmaktadır. Kişinin bir sonraki alacak vize başvurularında bu nedenden dolayı olumsuz etkilemektedir.

İtalya Vize Reddi

İtalya ülkesinin vize reddi, kişinin yapmış olduğu vize onayları kadar olası bir ihtimaldir. Genellikle kişinin yapmış olduğu ve hazırlamış olduğu vize evraklarında yapılmış olan hatalar ya da eksik bilgilerin bunun yanı sıra eksik evraklarında yetkili makamların tespit etmesi halinde kişinin İtalya vizesi olumsuz bir karar ile sonuç bulmaktadır.

İtalya Vize Reddi

İtalya Schengen vize prosedürüne göre hizmet vermektedir. Vize işlemlerinizi yaparken eksik evraklarınızın olmaması, pasaportunuzun en fazla 10 yıl içinde çıkarılmış olması şartı bulunur. Pasaportunuzda en az 2 sayfa boş olmalı, evraklarınız eksiksiz ve mali durum yeterliliğiniz bulunmalıdır. İtalya vize prosedüründe gidiş dönüş planlaması, rezervasyon işlemleri ve sağlık sigortası teminatı bedelini kapsayacak bütün AB prosedürü harfiyen uygular. Eksik verilen bilgi ve işlemlerde İtalya vize reddi almanız yüksek ihtimaldir.

İtalya Konsolosluğu İzmir

İtalya Konsolosluğu İzmir’de Konak bölgesinde, Pasaport meydanında bulunmaktadır. Pasaport’ta bulunan konsolosluktan randevu alarak, randevu günü ve saatinde mülakata evraklarınızla birlikte gitmeniz, konsolosluk prosedürünü yerine getirmeniz gerekir. Konsolosluk hafta içi hizmet vermekte, resmi tatillerde işlem yapılamamaktadır. İtalya İzmir konsolosluk numarası; 0232 463 66 76’dır.

İtalya Konsolosluğu

İtalya konsolosluğu İzmir pasaport bürosu, İstanbul ve Ankara bölgelerinde de hizmet vermektedir. Çalışma saatleri sabah 9.00 ile öğleden sonra 16. 30’a kadar devam etmektedir. İtalya İzmir konsolosluğundan hizmet almak için web sitesi aracılığıyla da başvuru işlemlerinizi yapabilir, Ankara ve İstanbul’a müracaat edebilirsiniz.

 

İtalya Konsolosluk İşlemleri S.S.S

İtalya Konsolosluğu Vize Randevusu Almak İçin En Uygun Gün Hangisidir?

Konsoloslukların yoğun gün ve saati diye bir kavram aslında yoktur. Ancak belli sezonlarda çok fazla iş yaptıkları da gerçektir. Vize işlemlerinizi mümkün olan en erken zamanda yaptırmanız tavsiye edilir. Bunlar dışında hergün vize alımı için en uygun gündür. Ancak resmi kurumların tatil günleri ve İtalya’nın geleneksel tatil günlerinde vize işlemleri yapılmamaktadır.

İtalyan Konsolosluğu Eğitim Birimi Nasıl Çalışır ?

Eğitim birimindeki maksat konsolosluk çalışanlarının donanımlı şekilde eğitmektir. Konsolosluk çalışanlarının donanımlı olması vize pasaport işlemleri esnasında tıkanıklık olmasını engelleyecek en önemli noktadır. Bu yüzden konsolosluk eğitim birimi eğitim konusunda çok titiz çalışmaktadır.

İtalya Konsolosluğu Resmi Sitesi Giriş Nasıl Olmaktadır?

Vize ve pasaport işlemleri için en doğru bilgiyi konsolosluktan ve konsolosluğun sitesinden alabilirsiniz. Bu yüzden siteye ulaşım yapmak şart. Arama motorundan siteye ulaşabilirsiniz. Site uzantısı İtalya bağlantılı olacağından sitenin doğruluğuna emin olabilirsiniz.

Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları

yasal uyarı

Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları

AŞAĞIDA YER ALAN AÇIKLAMALARI LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ. SİTEMİZİ ZİYARET ETTİĞİNİZDE BURADA YER ALAN/BELİRTİLEN UYGULAMALARI KABUL ETMİŞ OLACAKSINIZ

Uyarı: Bu sayfada yer alan tüm başlıklar yasal uyarı ve kullanım şartlarını kapsamaktadır.

Bu web sitesine girmeniz veya bu web sitesindeki herhangi bir bilgiyi kullanmanız aşağıdaki koşulları ve hükümleri kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

Bu web sitesinin kullanımından doğan ve doğacak her türlü zarar ve/veya kayıplardan dolayı Visa Center Ltd. Şti. (bundan böyle kısaca “Visa Center” olarak anılacaktır), şirket kurucuları, ortakları, müdürleri, çalışanları, bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişilerin ve VİSA CENTER’in yetkilendirdiği kişi ve kuruluşların hiçbir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmamaktadır.

VİSA CENTER bu yasal uyarıda yer alan tüm koşulları ve hükümleri önceden bir ihbara gerek kalmaksızın değiştirme ve güncelleme hakkına haizdir.

Bilgilendirme ve Feragat

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette VİSA CENTER tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir.

VİSA CENTER hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman söz konusu bilgileri değiştirebilir, düzeltebilir ve/veya çıkarabilir.

Bu web sitesine erişim ve sitede yer alan bilgilerin gerek doğrudan gerekse dolaylı kullanımından kaynaklanan doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl her türlü zarardan her nam altında olursa olsun VİSA CENTER, şirket kurucuları, ortakları, müdürleri, çalışanları, bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişiler ve VİSA CENTER’ in yetkilendirdiği kişi ve kuruluşların sorumlu tutulamaz.

Önemli Bilgilendirme

Visa Center Ltd.Şti (VİSA CENTER) bulunduğu ülkedeki kanun ve yönetmeliklere göre kayıtlı , operasyonel ticari hizmet veren ve aynı zamanda konsolosluk başvurularına ve yetkililerine aracılık eden sorumlu hizmet kuruluşudur. Ancak VİSA CENTER, Büyükelçilik ve Konsolosluklarının uzantılı bir kuruluşu ve devlet kurumu değildir .