İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu İtalya Konsolosluğu’nun açılmasına gerek görülmediği noktalarda açılmaktadır. . İtalyan Muavin Fahri Konsoloslukları İtalya Cumhuriyeti Devletinin resmi görevlisi yahut vatandaşı olma zorunluluğu ise bulunmaz.

Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu şehirler İtalya Muavin Fahri Konsoloslukların bulunduğu yerler olup, İtalya ile Türkiye arasında bulunan ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirme ile yükümlüdürler. Pasaport ve vize işlemleri gibi birçok işlemi almakla görevlidirler.

Nevşehir’de bulunan ve diğer çevre illerde ikamet eden vatandaşların konsolosluk işlemlerini almakla görevlidirler. Konsolosluk bölümü vize başvururlarını verilen evraklara göre değerlendirmeye alır ve onaylama ya da reddetme yetkisini kullanır.

Bunun yanı sıra Türkiye’de ikamet eden İtalya vatandaşlarının da işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Türkiye’de yaşayan İtalya vatandaşları pasaport, kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri gibi işlemler için İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne müracaat edebilirler.

İTALYA NEVŞEHİR FAHRİ MUAVİN KONSOLOSLUĞU ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu belirli saatler ve günlerde işlem almakta ve diğer günlerde işlem için randevu vermemektedir. Bu nedenle de seyahat tarihinden önce başlanılan işlemlerde bu süre göz önüne alınmalıdır.

Vize başvurularının sonuçları resmi tatil günlerine ve çalışma saatlerine göre uzayabilmektedir.

Seyahatte sorun çıkmaması için zamanında randevu alınması ve evrakların eksiksiz telsim edilmesi önerilmektedir.

Evraklarda kesiklik ya da doğru olmayan bilgilerin bulunması halinde yetkililer ek evrak isteyebilir ve seyahatin aksaması olasılığı ortaya çıkabilir.

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu
İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu

Bu aksilikleri yaşamamak adına şahıslar işlemlerini önceden yapmalı ve evraklarını teslim etmelidir. İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu çalışma saatleri ise Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.00’ de başlamakta öğleden sonra 17.00’ de bitmektedir. Bu saatler içerisinde randevu alan şahıslar evraklarını teslim edebilirler.

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu’na işlemler için evrak teslim etmek isteyen şahıslar bu bilgilerin yanı sıra resmi tatil günlerinde de işlem gerçekleştiremezler. Resmi tatil günleri İtalya ve Türkiye’nin resmi tatil günlerine göre düzenlenmektedir.

01 Ocak                Yılbaşı Tatili

02 Nisan              Azizler Günü

01 Mayıs              İşçi Bayramı

4 Haziran             Ramazan Bayramı

11 Ağustos         Kurban Bayramı

29  Ekim               Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık              Noel

26 Aralık              Azizler Günü

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu Görev Alanı

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu görev alanı belirli sayıda ili kapsamamaktadır. Nevşehir’de ikamet eden herkes konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmek üzere İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu’na gelebilirler.

Bunun dışında çevre illerden de işlemlerini yapmak üzere şahıslar buraya müracaat edebilirler. Sadece yukarıda belirtilen gün ve saatlere dikkat etmek gerekmektedir.

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu işlemleri

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu’nda diğer konsolosluk binalarında olduğu gibi vize ve pasaport işlemlerinin yanı sıra İtalyan vatandaşları pasaport, kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu’ndan, İtalya Ankara Büyükelçiliğinden, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer İtalya Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Vize işlemlerinde evrakları teslim alan yetkililer vizenin sonuçlanmasını 2 ile 7 iş günü içerisinde yapmaktadır.  Vize ücreti ise seyahatin amacına göre değişmekte olup vize başvuru evrakları teslim edilmeden yatırılmalıdır.  Seyahatten 90 gün önce başvuru yapılabilinir.

İTALYA NEVŞEHİR FAHRİ MUAVİN KONSOLOSLUĞU ULAŞIM

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu adresi herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir noktada bulunmaktadır. Her türlü ulaşım aracıyla adrese ulaşmak mümkündür.

İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu Adres

İstiklal Caddesi, No: 47, 50400 Ürgüp / NEVŞEHİR

İtalya Ankara Konsolosluğu

İtalya’nın Ankara ve bölgesinde yaşayan vatandaşlara konsolosluk hizmeti büyükelçilik binasında görev yapan konsolosluk bölümü tarafından sağlanmaktadır. Ankara konsolosluğunda İtalya vatandaşlarına tüm konsolosluk hizmetleri sunulurken aynı zamanda Türk vatandaşlarına ve diğer ülke vatandaşlarına da yardımcı olunmaktadır.

Şoför Vizesi

Uzun yol şoförlerinin uluslararası yolculuk yapabilmesini sağlayan vize türü şoför ve nakliye vizesidir. Şoför vizesine sahip olanlar İtalya’da 6 ay süreyle toplam 90 gün konaklama imkânına sahiptir. Şoför vizesi almak için Standard evraklarını dışında sürücü belgesi, uluslararası yük taşımacılığında geçerli olan SRC belgesi ile C2 belgesi gerekmektedir.

Schengen Vize Ücreti

Schengen vizesi için ücretler Schengen Anlaşması’nda imzası bulunan 26 ülkenin toplu kararı ile belirlenmektedir. Konsolosluk harç ücretinin yanı sıra aynı zamanda aracı kurumun verdiği hizmete karşılık servis bedeli ve eklenmektedir. Fiyatlar her ülkeye göre farklılık göstermektedir aracı kurumlar ile yapılan işlemlere ek ücretler eklendiği gibi aynı zamanda Türk Lirası ile çalışan konsolosluklarda döviz kurundan dolayı fiyatlar etkilenmektedir.

İtalya Schengen Vizesi Başvuru Formu

İtalya Schengen vizesi için gerekli olan başvuru formu İtalyanca ve Türkçe olarak düzenlenmektedir. Formun üzerinde yer alan kişisel bilgiler diğer evraklar ve pasaport ile uyumlu şekilde olmalıdır. Ülke yapılacak olan seyahati amacı net ifadelerle belirtilmelidir. Vize başvuru formunun doldurulurken dikkat edilmesi gereken konu büyük harfler ve tükenmez kalem ile okunaklı şekilde doldurulmasıdır. Form üzerinde herhangi bir hata, karalamayı ya da silme yapılmamalıdır.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formu Konsolosluğu ya da büyükelçilik resmi internet sitesinden alındığı gibi aynı zamanda araca vize acentalarından da temin edilmektedir. İtalya vize başvuru formu Türkçe ve İtalyanca olarak, okunaklı, büyük harflerle bir tükenmez kalem kullanarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda kişisel, ekonomik ve mesleki tüm bilgiler detaylı şekilde yer almalıdır.

Oturma İzni Alma

Oturma izni yabancıların ikamet ettiği ilde bulunan göç idaresine başvuru yapılarak alınır. Aynı zamanda online ortamda gerçekleştirilen oturma izni başvurusunda randevu belgesi ile birlikte diğer gerekli tüm belgeler hazırlanmalı randevu günü geldiğinde belgeler ile birlikte Göç İdaresi memurluğuna ibraz işlemi gerçekleştirilmelidir.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize