Nedir:  Avrupa’nın güneyinde yer alan İtalya’ya detaylı amaçlarla seyahat etmek isteyen pasaport sahibi Türkiye vatandaşları, alakalı konsolosluktan İtalya vizesi alabilmek durumundadır.

Kaç günlük alınabilir: En fazla 3 ay almak mümkündür. Fakat bu ilk başvuruda en fazla 1 ay olarak verilir.

Nereye Başvurulur: Resmi kurum olan vize başvuru merkezlerinden, üstelik bizim sitemizden yapabilirsiniz.

İtalya Vatandaşlık Kaç Para

İtalya vatandaşlık yasasına göre vatandaşlık hakkı İtalya’da doğmuş olanlar için otomatik olarak verilmektedir. Aynı zamanda dilekçe ile yapılan irade beyanı yolu ile de İtalya vatandaşlığı talep edilebilir, tuvalette bulunan kişi İtalya vatandaşı akrabası ise belli bir süre ülkede yaşayarak talepte bulunabilir. İtalya vatandaşlık konusunda vatandaşlık veren ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak ülke politikalarından dolayı vatandaşlık ücreti sürekli olarak değişmektedir bundan dolayı başvuru yapılmadan önce konsolosluk aracılığı ile güncel ücretler öğrenilmelidir.

İtalya Staj Vizesi

İtalya staj vizesine başvuru yapabilmek için ilk şart verilecek olan kurumdan davet mektubu ve onay belgesi almaktır. Başvurusunda başvuru sahibi saç görecek öğrenci alacağın yere ait konaklama belgesinde ibraz etmek zorundadır. Staj süresince hibe ya da ödeme belgesine ait makbuz ile birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Erasmus staj vizesi başvurusunda yeni mezun olanların mezun oldukları okuldan diploma fotokopileri ile başvuru yapması gerekir.

İtalya Aile Birleşimi

İtalya aile birleşimi vizesi uzun süreli vize tipi olmakla birlikte 90 günden fazla konaklama imkanı sağlamaktadır. Aile ve akraba ziyaret vizesi ile farklı olan aile birleşimi vizesi 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalınacak durumlarda verilen Schengen vizesi kapsamında değildir. İtalyan vatandaşı ile yapılan evliliklerde ya da uzun süre İtalya’da yaşayan akrabanın yanında geçerli olan vize kategorisidir.

Nasıl İtalyan Vatandaşı Olunur

Anne ya da babası İtalyan olanlar doğduğu andan itibaren İtalyan vatandaşı olarak kabul edilir. Yasalarca belirlenen reşit olma yaşına kadar İtalya’da yaşayanlar da olaylıkla İtalyan vatandaşı olabilir. İtalyan vatandaşlığı için derece akrabası İtalyan olanların başvuruları çok daha kısa süre içerisinde olumlu olarak sonuçlanır. Sabıka kaydı olmayan ve 10 yıldır ülkede yaşayanlar kendine yetecek düzenli ek gelire sahip olması halinde İtalya vatandaşlığı için başvuru yapabilir. İtalyan vatandaşı ile yapılan evlilik sonucunda da dilekçe ile vatandaşlık başvuru hakkı elde edilmektedir.

İtalya Vizesi

Umuma mahsus pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya vizesine tabidir. Ancak hususi, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olan tüm Türk vatandaşları yapacakları seyahat için 180 gün içerisinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. Vize başvuruları doldurulan başvuru formu ve gerekli olan evrakların hazırlanması ile gerçekleştirilir.