İtalya Aile Birleşimi Vizesi

İtalya aile birleşimi vizesi nedir

İtalya Aile Birleşimi

İtalya’da aile birleşimi işlemlerini başlatmak için başvuru yapan şahıslar uzun süreli yani D tipi vize türüne dâhil olmakta ve bu vize türü 90 günden daha fazla olan konaklamalar için kullanılmaktadır.

Bu vize türü aile akraba ziyareti vizesinden farklıdır. İtalya aile ve akraba ziyareti vizesi schengen vizesi dâhilindedir ve 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalacak şekilde çıkartılır. D tipi vize sahibi olmak ve aile birleşimi ile İtalya’da oturum izni almak isteyen şahsılar bir dizi prosedürü yerine getirmek mecburiyetindedir.

Bu prosedürler İtalyan hükümetinin schengen sözleşmesine bağlı olarak uyguladığı işlemlerden oluşmaktadır. Aile birleşimi ile uzun süreli oturum vizesi alan kişiler diğer schengen ülkelerinde de seyahat edebilirler.

D tipi vize zamanı dolduğu takdirde şahıslar tam tarihi bitmeden 3 ay önce uzatmak üzere başvuruda bulunmalıdır. Aksi halde İtalya yetkili mercileri şahısların ülkeden ayrılmasını isteyecektir. Bu süreyi aşmak diğer alınacak vize işlemlerinde olumsuz sonuç doğurabilir. Bu yüzden D tipi vizenin süresini iyi takip etmek gerekmektedir.

İTALYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ NASIL ALINIR?

Diğer işlemlerde olduğu gibi aile birleşimi vizesinde de bütün aile bireylerinin uygulaması gereken bir dizi prosedürler yer almaktadır. Bir evrakta eksiklik bütün ailenin seyahatini olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle aile birleşimi vizesi almak isteyen şahıslar evraklarını gerektiği şekilde hazırlamalı ve randevu saatinde İtalya Konsolosluk yetkililerine ya da İtalya Büyükelçilik binasında bulunan ilgili bölüme teslim etmelidir.

İtalya aile birleşimi vizesi İtalyan vatandaşı ile evlilik sağlandığında ya da uzun süredir İtalya’da ikamet eden bir akrabanın olması durumunda yaşamın İtalya’da devam edeceğini gösteren bir vize kategorisidir.

Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşı olmayan Türkiye gibi üçüncü ülke vatandaşlarının aile birleşimi için oturum izni alma zorunluluğu vardır.

İtalya aile birleşimi işlemleri için uygulanacak ilk adım yetkili kurumlara aile birleşimi talebinde bulunulmalı ve daha sonra İtalya’ya girişten en geç 8 gün içerisinde gerekli belgeler ile başvuru formu alınarak oturum izni talebinde bulunulmalıdır. İkamet edilecek bölgedeki valiliğe bağlı olan Göçmenlik İçin Tek Gişe (Sportello  Unico  Immigrazione) ofisine başvuru gerçekleştirilmeli ve gerekli evraklar teslim edilmelidir.

Ofise başvuru gerçekleştirildikten sonra verilecek olan “Nulla Osta” adlı izin belgesi Türkiye’deki İtalyan temsilciliğine ulaştırılmakta ve daha sonra ise bu belge ile İtalya’da başvurular gerçekleştirilmelidir.  Bu belge İtalya’da oturmak isteyen ve ç alışmak isteyen kişiler için bir mahsur görülmediği anlamı taşımaktadır. İtalya’da oturum ve çalışma iznini resmi belgesidir.

İtalya’da çalışma izni belgesi var ise uzun süre çalışma durumunda aile birleşimi vizesi ile aile de İtalya’ya gelebilir. Bu durumda prosedürler biraz farklılık gösterecek ve her bir aile bireyi için ayrı başvuruda bulunmak gerekecektir.

Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

İtalya aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler gerekli prosedürleri uygulamak için bir takım evrakları hazırlamak zorundadır.

Bu evraklar genel olarak aile bireylerinin bağını kanıtlama niteliğinde olup şahısların da İtalya için tehdit unsuru oluşturmayacak şekilde hayatını orada idame ettirmesini kanıtlar nitelikte olmalıdır.

Aile birleşimi vizesi genelde bir aksilik olmadığı taktirde olumlu sonuçlanır. Ailenin bir ferdinin İtalya’da uzun süredir ikamet ediyor olması ve hiç bir suça karışmamış olması, İtalya için çalışarak görevini yerine getirmesi durumunda aile birleşimi için bir sorun olmaz.

Sadece birleşim yapılacak olan aile fertlerinin de bu yönde yarar sağlayacak bireyler odluğuna yetkili mercilerin inanması gerekmektedir.

Bir dizi evraklar hazırlanır ve yetkili mercilere bu şartları sağladığına dair şahısın bilgileri sunulur. Evrakların incelenmesinin ardından yetkili merciler İtalya aile birleşimi vizesini tarafınıza sunmaktadır.

Bu evraklar genel itibariyle şunlardır ;

İtalya Oturum/ İkamet İzni Başvuru Formu : Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olmalıdır. Diğer evraklarınız ile çelişki arz etmemelidir.

Pasaport : 10 yıldan eski olmamalı, en az 1 boş sayfası bulunmalı, dolu sayfaların fotokopileri ile

Biometrik Fotoğraf : 35×40 ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalıdır. 2 adet ibraz edilmeli ve kulaklarınızın da gözükmesine dikkat edilmelidir. Fotoğraf önceden kullanılmamış olmalıdır.

Evlenme Kayıt Örneği: Uluslararası olmasına özen gösterilmelidir. Hem sizin hem de eşinizin bilgilerini içermelidir. Bazen yetkili merciiler belgenin İtalyanca tercümesini de isteyebilmektedirler.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Aile birleşimi gerçekleştirilecek kişi İtalya’da yaşayan ve İtalyan vatandaşlığına sahip Türk vatandaşı ise oturum izni fotokopisi

Bu evraklar diğer sistemlerde yer alan bilgileri destekler nitelikte olmalıdır. Aynı zamanda evrakların İtalyancasını teslim etmek esastır. İtalya Konsolosluğu yetkilileri gerekli durumlarda ek evrak talebinde bulunmaktadırlar. Bu durumlarda şahısların ek evrakları istenilen düzeyde teslim etmesi gerekmektedir. Tüm evraklar aynı zamanda fotokopiler ile beraber sunulmalıdır. Yetkililer asıllarını kontrol ettikten sonra teslim edip fotokopilerini incelemeye alırlar.

İTALYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

İtalya aile birleşimi yapılırken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uzun süreli vize başvurusu yapmak zorundadır. İtalya’da evlenme işlemi yapıldıysa ya da bir İtalyan vatandaşı ile evlilik yapıldı ise bu durumda İtalya Büyükelçilikleri, konsolosluğu ve yetkili temsilciliklerine evliliğin gerçek olduğunu ispatlamak gerekmektedir.

Bu ispatlar başvuru sonrasında istenilen evraklar ile sunulacaktır. Bu yüzden belgelerin orijinal olmasına ve geçerli belgeler olduğuna emin olunmalıdır.

Eğer çok yakın bir akrabanın yanına gidiliyor ise bu durumda akrabanızın İtalya topraklarındaki ikamet onay belgesini sunması İtalya devleti için önem arz edecektir. En az  8 yıl ikamet ediyor olması durumu bazı kurallara göre değişebilmektedir. Bu yüzden 8 yılı beklemeden de başvuru yapılabilinir.

İtalya’da yaşarken devlete yük olmadan, şahsın kendini ekonomik anlamda kalkındırabilmesi için mali durumuna önem verilecek ve bu faktörü de değerlendirme içine alacaklardır. Bu durumda aile birleşimi yapılacak olan akraba ya da eşin mali durum da göz önüne alınacaktır.

Bunların dışında dil yeterliliği aranmakta ve İtalya ile uyum ölçümü yapılacaktır. Ülkenin sosyal politik faktörlerine yatkınlık değerlendirilir. Bu faktörlerdeki uyum geçerli kabul edildiği takdirde aile birleşimi için onay verilebilinir.

İtalya aile birleşimi sağlandıktan sonra çalışma hakkı da kişiye tanınmaktadır. Ancak bu durum çoğu meslek için geçerli değildir. Şahıslar oturma izni alındıktan sonra çalışabilir durumunu yetkili mercilerden öğrenebilirler.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi S.S.S

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

İtalya Aile Birleşimi vizesi İtalya vatandaşı ile evlenen ya da aile bireyi İtalya'da oturma ve çalışma iznini sahip kişilerin İtalya'da belli bir süre ikametgah edebilmelerine olanak tanıyan uzun süreli bir vizedir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Aile Birleşimi vizesi başvurusu İtalya konsolosluklarına şahsen yapılır. Gerekli İtalya Aile Birleşimi vize evrakları hazırlanır ve vize ücreti ödenerek belgeler İtalya konsolosluğu vize birimine teslim edilir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Aile Birleşimi vizesi uzun süreli bir vize olduğundan genellikle 15-30 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir.

İtalya Aile ziyareti vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

 

1 cevap
  1. Hıdır
    Hıdır says:

    Slm benim eşim İtalyan vatandaşi ve biz 3 yıldır evlıyız ama almayada oturuyoruz ben İtalyan vatandaşi olmak istıyorum nasıl olabılırım

Yorumlar kapalı.