İtalya Ankara Büyükelçiliği

İtalya Ankara Büyükelçiliği

İtalya Ankara Büyükelçiliği

İtalya Ankara Büyükelçiliği uluslar arası teamüller gereği Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunmaktadır.  İtalya Büyükelçiliği İtalya’nın diplomatik temsilcisi olarak Türkiye’de yer almaktadır. Türkiye’de olduğu gibi aynı şekilde İtalya’da da Türkiye’ye ait bir Büyükelçilik bulunmaktadır.

İtalya adına politik, ekonomik, kültürel ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi ve bu hususlara ilişkin görüşmeleri gerçekleştirmek gibi görevler Türkiye’de İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne aittir.  Bu işlemlerin yanı sıra İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşlarının vize işlemlerini almaktadır.

Konsolosluk bölümü vize başvururlarını verilen evraklara göre değerlendirmeye alır ve onaylama ya da reddetme yetkisini kullanır. Bunun yanı sıra Türkiye’de ikamet eden İtalya vatandaşlarının da işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Türkiye’de yaşayan İtalya vatandaşları pasaport, kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri gibi işlemler için İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne müracaat edebilirler.

İTALYA BÜYÜKELÇİLİK ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya Büyükelçilik çalışma saatleri resmi tatillere göre değişmektedir. Resmi tatiller dışında ise Büyükelçilik sadece hafta için çalışmaktadır. Hafta sonu tatil olduğundan verilen evraklar işlemlere alınmaz. Sadece hafta içi Büyükelçilik ve Konsolosluk yetkilileri evrakları değerlendirmeye alır.

İtalya Ankara büyükelçilik çalışma saatleri hafta için günlerinde de değişmektedir. Bu nedenle alınan randevular bu saatler dışında işleme alınmayacaktır. İtalya Ankara Büyükelçilik çalışma saatleri Pazartesi ve Perşembe günleri sabah saat 09.00 ile 13.00 saatleri arasında başlamakta, öğleden sonra 14.00 ve 17.00 saatleri arasında devam etmektedir.

Öğleden sonra 17.00 saatlerinde birim kapanır ve işlem alınmaz. Bu saatler Pazartesi ve Perşembe günleri için geçerlidir. Cuma günleri ise sabah saat 09.00 ve 13.00 saatleri arasında işlem alınırken öğleden sonra ise 14.00 ve 16.00 saatleri arasında işlemler alınmaktadır. Büyükelçilik çalışma saatleri İstanbul’da yer alan Konsolosluk binasının çalışma saatlerinden farklıdır. Pazartesi, Perşembe ve Cuma günleri sadece işlem alınmaktadır.

Randevu alacak kişiler bu saatler ve günler dışında randevu alamaz. Resmi tatiller de bu anlamda önemlidir. Resmi tatillerde randevu verilmez. Vize işlemleri için zamanın çok önemli olduğu noktalarda vize başvurusu yapacak olan şahıslar resmi tatil günlerine dikkat etmeli ve bu günler gecikme yaşatacağı için bu günleri dikkate alarak işlemlerini zamanında yapmalıdır.

Resmi tatil günleri

01 Ocak                Yılbaşı Tatili

02 Nisan              Azizler Günü

01 Mayıs              İşçi Bayramı

4 Haziran             Ramazan Bayramı

11 Ağustos         Kurban Bayramı

29  Ekim               Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık              Noel

26 Aralık              Azizler Günü

İtalya büyükelçilik işlemleri ve görev bölgesi

İtalya büyükelçiliği İtalya’yı Türkiye’de temsil eden resmi bir kurumdur. İtalya büyükelçiliği Türkiye’de ikamet eden vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korur. İtalya’yı Türkiye’de temsil eder ve diplomatik bütün ilişkilerde İtalya Büyükelçiliği görev almaktadır. İtalya’nın, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar. Bunlara ek olarak da konsolosluk bölümü vize işlemleri ve diğer işlemler ile ilgilenmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği görev bölgesi belirli bölgedeki ikamet eden kişilerin işlemlerini almaktadır. Büyükelçilik kısmı bütün ikamet alanlarını kapsamakta ancak konsolosluk bölümü belirli ikamet alanında oturan kişilerini işlemlerini almaktadır.

İlgili  illerinde ikamet edenlerin İtalya Vize işlemlerini gerçekleştirmeleri için Ankara Büyükelçiliği’ne ve Büyükelçiliğin yetkilendirdiği Vize Hizmet Merkezi’nden başvuru gerçekleştirebilirler.

İTALYA BÜYÜKELÇİLİK ULAŞIM BİLGİLERİ

İtalya Ankara Büyükelçiliği herkesin ulaşabileceği bir merkezi noktada yer almaktadır. Ulaşım toplu taşıma araçları ile mümkün olmakta ve özel araçla da gidilebilmektedir. Ulaşım bilgilerine ait adresler aşağıda yer almaktadır.

İtalya Büyükelçiliği Ankara Adres
Atatürk Bulvarı Remzi Oğuz Arık Mah. No: 118, 06680 Kavaklıdere – Çankaya / ANKARA

İtalya Büyükelçiliği Ankara, Vize Bölümü Adres
Atatürk Bulvarı No: 118 06880 Kavaklıdere – Çankaya / ANKARA

İtalya Büyükelçiliği Ankara Kültür Ofisi Adres
Mahatma Gandi Caddesi No: 32, Gaziosmanpaşa / ANKARA

İtalya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya öğrenci vizesine başvuru yapmak için öncelikle başvuru formu doldurulmalıdır. Hazırlanması gereken evraklar içerisinde pasaport, eğitim kurumundan alınan kabul mektubu, sabıka kaydı, dil yeterlilik belgesi, konaklama belgeleri, sağlık sigortası, başvuru ücreti makbuzu, aylık ortalama €500 finansal yeterlilik kanıtı, ülkeye geliş gidiş biletlerinin fotokopisi yer almaktadır.

İtalya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari amaçlı İtalya’ya seyahat edecek olanlar İtalya ticari vize evraklarını hazırlamak zorundadır. Vize işlemlerinde ülkede etkileşim içinde bulunan firma yetkililerinden davetiye alınmalıdır. Bunun dışında pasaport, vize başvuru formu, ticari görüşmenin yapılacağı şirketten davet yazısı, davet mektubu veren şirkete ait ticaret sicili, biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile nüfus cüzdan fotokopisi, finansal durumu gösteren belgeler, ize talebini belirten İngilizce yazılmış dilekçe gereklidir.

İtalya'da Oturum Almak

İtalya’da oturma izni başvurusu ilk olarak ikamet edilen şehir ya da bölgede bulunan yetkili postaneye yapılır. Başvuru harç ücretinin ödenmesine ardından başvuru formları doldurulur ve Emniyet Müdürlüğü’ne yapılacak olan randevunun tarihini gösteren randevu kağıdı postaneden alınır. Verilen Randevu tarihini de Emniyet Müdürlüğü’ne giderek parmak izi verme işlemi gerçekleştirilir. Ardından emniyet Müdürlüğündeki işlemler sonuçlarını ve başvuru sahibine oturum izninin teslim edileceği gün için randevu verilir. İtalya oturum iznini yenilenmesi ya da uzatılması için aynı işlemler tekrarlanır.

İtalya Erasmus Vizesi Ücreti

İtalya Erasmus vizesi için başvuru yapacak olanların istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlaması zorunludur. Belgeler arasında eğitimin alınacağı kurumun verdiği kabul mektubu büyük öneme sahiptir bu yüzden mektubun aslını evrakların arasına koymak gerekir. İtalya Erasmus vize ücreti her yıl güncellenmektedir hazırlanacak olan evraklar ile birlikte güncel ücretler konsolosluğun resmi sitesi üzerinden öğrenilir.

İtalya Denklik Belgesi

Üniversitelerinde tercihler ve ön kayıtlar her yıl Mayıs ve Haziran ayları içerisinde yapılmaktadır. Kayıt işlemleri için diploma denkliği şarttır, diplomalar İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanmaktadır. Denklik belgesini alan öğrenciler istenen diğer belgeler ile birlikte İtalyan Başkonsolosluğu eğitim bölümüne müracaat etmelidir. Öğrenci olan ve liseyi bitirmemiş başvuru sahipleri için diplomanın okul tarafından verilmesi halinde okul müdürü imzasını taşıyan bir öğrenci belgesi ibraz etmesi gerekmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Soruları

İtalya Büyükelçiliği Ankara Mail Adresi Nasıl Öğrenilir?

Vize ve konsolosluk bilgileri kimi zaman sitede yeterli ölçüde açıklayıcı olmuyor. Bu bilgileri de en doğru şekilde başka yerden öğrenemeyiz. Bundan dolayı büyükelçiliğe mail atmada bir sakınca yoktur. İtalya Büyükelçiliğinin mail adresini Büyükelçiliğin sitesinden öğrenebilirsiniz. Siteden bulamadığınız taktirde Dışişleri Bakanlığına ulaşıp gerekli mail adresini ya da adreslerini de edinmeniz de mümkün.

İtalya Büyükelçiliği Ankara Adres Bilgisi Güncel Mi?

Büyükelçilik binaları taşınmadıktan sonra adres bilgileri değişmez. İnternet sitesinden araştırma yaptığınızda İtalya Büyükelçiliği Ankara Temsilciliğinin güncel adresini görebilirsiniz. Olası değişikliklerde hızlı bir şekilde bilgilendirme yoluna gidilmektedir.

İtalya Büyükelçiliği Ankara Temsilciliği Her Zaman Açık Mı?

Büyükelçilik binaları resmi kurumlar statüsündedir. Bundan dolayı bulundukları devletlerin mesai saatlerine uymak zorundadır. Ankara Temsilciliği de Türkiye’nin mesai saatlerine tabiidir. Akşam en geç 17.00 da işlemler sonlanmaktadır. Gün bazında da hafta içi hergün hizmet veren Konsolosluk tatil günlerinde çalışmamaktadır. Ayrıca İtalya kendi geleneksel günlerinde de binada işlem yapmamaktadır.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize