İtalya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret

İtalya’da asgari ücret 2021, saatlik olarak değişmektedir. Sektör bazında da bir değişik olduğu söylenebilir. Sektör bazında bakıldığı zaman ev işlerinde çalışan işçiler, giyim alanında çalışan kişiler ve inşaat alanında çalışan işçiler olmak üzere ayrıştırılır.

İtalya Asgari Ücret Ne Kadar?

İtalya, yurt dışından gelen göçmenlerin çalışmak amacıyla tercih ettiği ülkeler içerisindedir. Göçmen kabul etmektedir. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları da İtalya’da çalışmak amacıyla seyahat gerçekleştirir. İtalya asgari ücret saatlik olarak, 7 Euro’dur. Fakat sektörel olarak saatlik tutarlar değişmektedir.

  • İtalya’da ev işlerinde çalışan kişiler 4,5 Euro almaktadır.
  • Giyim alanında çalışan kişiler 6,60 Euro ücret alır.
  • Tarım alanında çalışan işçiler 7,13 Euro
  • Konaklama alanında çalışan kişiler 7,17 Euro
  • İnşaat sektöründe çalışan kişiler 7,59 Euro
  • Yiyecek sektöründe çalışan kişiler 8,21 Euro
  • Bankacılık sektöründe çalışan kişiler ise 11,11 Euro almaktadır. Fakat bu fiyatlandırmalar saatlik olarak değişir.

Her saat başı aynı oranda artan ücretlendirmelerdir. Ücretler her yıl, sektörle olarak değişkenlik göstermektedir. İtalya hükümetinin asgari ücretteki benimsediği en temel faktör, işçiler ve ailelerinin iyi bir yaşam sağlaması amaçlanır.

İtalya Asgari Ücret Ve Çalışma Şartları

İtalya ekonomi alanında bakıldığı zaman, dünyanın en yüksek ekonomileri içerisinde bulunmaktadır. Hem kendi halkı, hem de göçmenler için farklı sektörlerde çalışma imkanları sunar. Kuzey bölgesinde bulunan bir ülke olduğu için sanayileşme alanında da artış göstermiştir. Bununla beraber birçok özel şirkette bulunur. İtalya’da en az maaş verilen bölge Calabria bölgesidir. Yüksek maaş verilen bölge ise Lombardiya bölgesi olarak bulunur. İtalya’da asgari ücret ile geçinilebilir.

İtalya Asgari Ücret 2021

İtalya asgari ücret için net ücret, 1376 Euro’dur. Ülkedeki işsizlik oranı birçok bölgeye göre %20’nin üzerindedir. Belirli bir kesim asgari ücretle geçimini sağlayabilirken, belirli bir kesim özel sektörlerde ya da kendi işi ile geçimini sağlamaktadır. Fakat İtalya’da iş olanakları geniş olduğu için yalnızca asgari ücretle çalışma değil, farklı sektörlerde de iş bulmak mümkün.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize