İtalya Bayrağı

İtalya Bayrağı Rengi ve Anlamı Nedir?

İtalya bayrağı anlamı

İtalya, güney Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin başkenti, Roma’dır. İtalya gerek tarihi güzellikleri, gerekse doğal güzellikleri ile her yıl yerli ve yabancı turistlerin seyahat rotasında olan bir ülkedir. İtalya bayrağı, marşı ve kendine has simgeleriyle gezilip görülmesi gereken ülkeler içerisinde bulunur.

İtalya Bayrağı Nedir?

Avrupa’da birçok ülkenin bayrağı, birbirinden esinlenerek tasarlanmıştır. Bunlar içerisinde İtalya bayrağı da gelir. İtalya bayrağının tarihine bakıldığı zaman 1796 yılında Napolyon’un İtalya kuzeylerindeki bölgeleri işgal etmesi üzerine Fransız bayrağından esinlenerek, İtalya bayrağının tıpkı Fransız bayrağına benzemesini sağlamıştır.

İtalya Bayrağı Kabul Edilişi

Beyaz, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan bayrağın kabul ediliş yılı 7 Ocak 1797 yılıdır. İtalya bayrağı resmi olarak bu tarihte tasarlanmıştır. Beyaz, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan bayrak o dönem tasarlandığı zaman ortasında silah simgeleri de yer almaktaydı. Fakat günümüzde orta bölümünde silah simgeleri bulunmaz. Tekdüze bir bayraktır. Üç temel renkten oluşur ve bu renkler dikey şeritler halinde sıralanmıştır.

Eski İtalya Bayrağı

Silah sembolleri ile süsleme yapılan İtalya bayrağında, eyaletlerini simgeleyen 4 ok bulunmaktadır. 1802 yılında İtalya Cumhuriyeti’nin anlayışına göre bayrak tasarımını değiştirmiş ve kenarı karelerden oluşan farklı bir tasarımda bayrak tasarlanmıştır. İtalya bayrağı bakıldığı zaman, günümüzdeki halinden önce farklı şekillerde bulunmaktaydı. Bayrağın üzerinde geometrik desenler, semboller, ülke sınırları içerisindeki belirli tarihsel olayları anımsatan simgeler mevcuttu. Fakat günümüzdeki İtalyan bayrağında böyle semboller bulunmamaktadır.

İtalya Bayrağı Son Hali

İtalya bayrağının bugün hala aynı bayrağı kullanmasında ki son değişiklik, ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılmıştır. İkinci dünya Savaşı’ndan sonra bayrak dikey şeritler halinde 3 renkten oluşan bir bayrak halini almış ve bu süreçten sonra da tekrardan bir değişiklik yapılmamıştır. İtalya bayrağında bulunan üç rengin her birinin farklı anlamları mevcuttur. En sağda bulunan kırmızı renk dönemin mücadele eden askerlerinin kanı olarak anımsanır. Ortada bulunan beyaz renk Alpler’deki karı temsil etmektedir. Ve en solda bulunan yeşil renk ise doğanın yeşili olarak kabul edilir. Her rengin bütünsel olarak ülkede anlamları bulunduğu gibi dini açıdan da farklı anlamlar içermektedir. Hayırseverlik, kardeşlik, saflık gibi farklı anlamları da bulunur.

İtalya Bayrağı Rengi ve Anlamı Nedir? S.S.S

İtalyan Bayrağı Nasıl Oluştu?

ilk kez 1797'da Napoleon Bonaparte italya kıyılarına saldırdığında Fransız bayrağından etkilenilerek tasarlanmıştır bu bayrak. İtalya topraklarındaki birçok krallık, prenslik uzun dönem boyunca yeşil, kırmızı, beyazı farklı şekillerde tasarlasa da bu 3 renge hepsinin bayrağında sadık kalınmıştır.

İtalyan Bayrağı Anlamı Nedir?

İtalyan bayrağı sade bir şekilde 3 tane ayrı rengin dikey şekilde hazırlanması ile öne çıkıyor. Bu bağlamda İtalyan bayrağı bağımsızlık savaşında akan kanları temsil etmektedir. Aynı zamanda Alpleri anlattığı ifade edilir. Bununla beraber diğer renk üzerinden de yine doğayı anlattığı biliniyor. Çünkü İtalyan bayrağı dikey olarak kırmızı ve beyaz ile beraber yeşil üzerinden öne çıkmaktadır.

İtalyan Bayrağı Renklerinin Anlamı Nedir?

talyan bayrağında üç değişik renk yer alır. Aynı zamanda bu renkler sırasıyla kendi içerisinde farklı anlamlara sahiptir. - Yeşil renk doğayı temsil eder. - Beyaz renk ise Alpleri anlatır. - Bu doğrultuda kırmızı renk ise İtalyan bağımsızlığına dökülen kanları ifade eder. Bu şekilde yukarıda öne çıkan değerli ve önemli anlamları ile beraber üç ayrı renk üzerinden İtalyan bayrağı oluşur.

İtalya Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.