İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu şahısların bütün konsolosluk işlerini almakla yükümlü mercilerdir. İtalya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmişleridir.

Vize ve pasaport gibi başvururların evraklarını Büyükelçilik ve İstanbul’da yer alan Konsolosluk yetkililerine iletmekle görevlidirler. Kesinlikle karar verme yetkileri yoktur.

Sadece kararlarını onaylatma yetkisi vardır. Fahri konsolosluk tarafından onaylanan bir evrak Büyükelçilik ya da İstanbul Konsolosluğu tarafından reddedilebilinir.

Bu gibi durumların yaşanmaması için hazırlanan evraklar Büyükelçilik teamüllerine uygun olarak oluşturulmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya’ya seyahat etmek için müracaat ettikleri Fahri Konsolosluk yetkilileri randevu saatlerini resmi tatiller dışında belirli gün ve saatler için vermektedir. İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu diğer konsolosluklar gibi çalışmaktadır ve Büyükelçiliğe bağlı birimlerdir.

Yapılan başvuruların evraklarını teslim alıp teslim etme yetkisi fahri konsolosluk yetkililerindedir. Görev yetkileri ve görev bölgeleri aşağıda yer almaktadır. Çalışma saatleri ve resmi tatil günleri de işlemlerin başlatılması için dikkate alınması gereken noktalardır.

İTALYA BURSA FAHRİ KONSOLOSLUĞU ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu hafta için belirli gün ve saatlerde hizmet vermektedir. Bu saatler dışında resmi tatil günlerinde de konsolosluk binası kapalı konumda bulunmaktadır.

Vize işlemleri için başvuru yaparken kısıtlı zaman olması durumunda bu resmi tatil günleri ve çalışma saatleri dikkate alınmalıdır. Yetkililer resmi çalışma saatler dışında asla işlem almamaktadır.

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri hafta içi her gün sabah saat 09.00 ve öğleden sonra ise 17.00 arasında görev yapmaktadır. Bu saatler dışında işlem kabul edilememektedir.

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu resmi tatil günleri ise İtalya’nın ve Türkiye’nin resmi gün ve bayramlarına göre ayarlanmıştır. Bu günler vize işlemlerinin ve diğer bütün işlemlerin durdurulduğu günlerdir.

Bu nedenle işlemlerde uzama ve aksama yaşanabilir.

Resmi Tatil Günleri

01 Ocak                Yılbaşı Tatili

02 Nisan              Azizler Günü

01 Mayıs              İşçi Bayramı

4 Haziran             Ramazan Bayramı

11 Ağustos         Kurban Bayramı

29  Ekim               Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık              Noel

26 Aralık              Azizler Günü

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Görev Alanı

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu görev alanı belirli sayıda ili kapsamamaktadır. Bursa’da ikamet eden herkes konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmek üzere İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu’na gelebilirler.

Bunun dışında çevre illerden de işlemlerini yapmak üzere şahıslar buraya müracaat edebilirler. Sadece yukarıda belirtilen gün ve saatlere dikkat etmek gerekmektedir.

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu işlemleri

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu’nda diğer konsolosluk binalarında olduğu gibi vize ve pasaport işlemlerinin yanı sıra İtalyan vatandaşları pasaport, kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu’ndan, İtalya Ankara Büyükelçiliğinden, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer İtalya Konsolosluklarından destek alabilmektedir. Vize işlemlerinde evrakları teslim alan yetkililer vizenin sonuçlanmasını 5 ile 7 iş günü içerisinde yapmaktadır.  Vize ücreti ise seyahatin amacına göre değişmekte olup vize başvuru evrakları teslim edilmeden yatırılmalıdır.

İTALYA BURSA FAHRİ KONSOLOSLUĞU ULAŞIM

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu’na ulaşım Bursa’nın merkezi noktasında yer aldığı için çok basittir. Toplu taşıma araçları ve özel araçlar ile ulaşım sağlanabilmektedir. İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu adresi aşağıda açık olarak belirtilmiştir.

Oğulu Caddesi, Başaran Sokak, Diniz 2 Apartmanı, No: 2 / 1  OSMANGAZİ /BURSA

İtalya İstanbul Konsolosluğu

Beyoğlu Tophane’de Boğazkesen Caddesi Tomtom Kaptan Sokak’ta bulunan İtalya İstanbul Başkonsolosluğu pazartesiden cumaya kadar hafta içi her gün çalışma saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Görev bölgesi Marmara bölgesi dışında birçok ili kapsayan İtalya İstanbul Başkonsolosluğu, görev alanındaki İtalya vatandaşlarına hizmetleri sağlamaktadır.

İstanbul İtalya Konsolosluğu

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan İtalyan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini sunduğu gibi aynı zamanda süresi dolmak üzere olan pasaportların yenilenme işlemleri konusunda da yardımcı olmaktadır. Türkiye’den İtalya’ya seyahat planı yapanlar Türk vatandaşları ile Türkiye’de ikamet izni bulunan diğer ülke vatandaşlarına vize işlemlerinde yardımcı olan İstanbul başkonsolosluğu İtalya Büyükelçiliği’nin sorumluluğu altında hizmet vermektedir.

İtalyan Konsolosluğu Ankara

İtalya’yı Türkiye’de temsil eden resmi kurum olan İtalya Büyükelçiliği ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyde temsil etmektedir. Türkiye’de yaşayan İtalya vatandaşlarının rüyada tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korumakla yükümlü olan İtalya Büyükelçiliği ve konsolosluklar aynı zamanda iki ülke arasında dostluk, siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkileri belirli bir seviyede tutmak görevini üstlenmektedir.

2 Comments

  1. Ozcan 20 Şubat 2021
  2. Özcan Değirmencioğlu 20 Şubat 2021

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize