İtalya Erasmus Vizesi

İtalya Erasmus vizesi nedir

İtalya Erasmus Vizesi

İtalya erasmus vizesi almak isteyen öğrenciler gerekli evraklarını hazırladığı taktirde belirlenen gün ve saate evraklarını İtalya Konsolosluğu’na ve Büyükelçiliği’ne teslim edebilirler. Bu evrakların incelenmesinin ardından konsolosluk yetkilileri erasmus vizesi çıkartma yetkisine sahiptir.

Evrakların eksik olması halinde konsolosluk yetkilileri vize işlemlerini ret ile sonuçlandırabilir. Belgelerin güncel olması gerekmekte ve doğru bilgiler içermesi gerekmektedir. Bazı belgelerin de orijinal olarak sunulması zorunluluğu bulunmaktadır. Tüm belgelerin asılları ve ikişer adet fotokopileri yetkilerle sunulmalıdır.

Orijinal yani aslı istenen belgeleri konsolosluk yetkileri inceledikten sonra erasmus vizesi başvurusu yapan kişilere teslim ederler. İtalya erasmus vizesi için hazırlanacak olan evraklar seyahat amacına uygun olarak hazırlanmalı ve teslim edilmelidir.

Belgelerin İtalyanca diline tercüme edilmiş halleri de bu evraklar arasında bulunması gereken belgelerdir. Bu şartları taşımayan İtalya erasmus vizesi başvuruları kabul edilmemektedir. Bu sebeple de herkesin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

İTALYA ERASMUS VİZESİ İÇİN GEREKEN EVRAKLAR

Fotoğraf: İtalya erasmus vizesi başvurusunda kullanılması gereken fotoğraflar 3,5 x 4,5 ölçülerinde biyometrik olarak güncel çekilmiş olmalıdır. Daha önce başvuru yapılan herhangi bir vize işleminde de kullanılmamış olması gerekmektedir.

Pasaport:  Pasaportun eski olmaması ve yıpranmış olmaması aranan özeliliklerdendir. Yetkiler pasaportta en az 2 boş sayfa olmasını istemektedir. Son 10 yıl içerisinde çıkartılmış olması gerekmekte ve İtalya erasmus seyahati dönüşünde yine en az 3 ay geçerli olması gerekmektedir.

Türkiye’deki Üniversiteden alınmış yazı:  Başvuru sahibin gidiş amacına ve Erasmus / Sokrates burslu olarak bir İtalyan Üniversiteden eğitim göreceğine dair belgeleri ilgili kurumlardan almış olması gerekmektedir.

Eğitim programı sertifikası: Menşe ülkede takip edilen eğitim programı sertifikası da evrakların arasında bulunması gereken belgelerdendir.

İtalya’daki Üniversite/Yüksek okulun kabul belgesi: Yazı, eğitim süresini ve hangi şehirde olduğunu içermesi gerekmektedir. Fotokopi veya scan çıktısı yeterlidir. İtalya erasmus vizesi almak isteyen ikişler gidecekleri okuldan alacakları bu yazıyı ibraz etmek zorundadır.

Sponsor Evrakları: Öğrenciye Erasmus süresince sponsor olacak ebeveynlerin meslek durumu veya maddi durumuna ilişkin evraklar. Banka hesap bilgileri de sunulması gerekmektedir.

İkamet izni (oturum izni) başvuru formu:  İtalyanca olarak doldurulmuş, İtalya vize başvurusu için ibraz edilecek evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki nüsha ikamet izni başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; kişi tarafından doldurulacak ikamet izni başvuru formunun imza bölümünü ebeveynlerin ikisi de imzalanmış olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi:  Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmalıdır.

Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge: İtalya erasmus vize başvurusunda bulunacak olan kişi İtalya’da kalacağı süreyi kapsayan tüm schengen ülkelerinde geçerli olacak olan en az 30 bin Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası da bulunmalıdır.

Noter tasdikli Taahhütname: İtalyanca tercümesi ve Tüm gelir kanıtlarının aslı 2 fotokopisi

Taahhütname:  İtalya erasmus vizesi almak isteyen kişilerin sadece ebeveynler tarafından düzenlenen noter tasdikli bir taahhütnamenin aslı ve 2 fotokopisi ve Yeminli tercümandan İtalyancaya tercümesi bulunmalıdır.

Muvafakatname:  Başvuru sahibi 18 yaş altında ise reşit değil ise, yalnız ve/veya ebeveynleri ya da yasal vasi ile seyahat ediyor ise beraber seyahat edilse de edilmese de, her iki yasal veli veya vasiler noterden 6 ay içerisinde çıkartılmış muvafakatname aslını ve fotokopisini vermek zorundadır.

Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar: İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin konaklayacağı yer, otel rezervasyonu ya da İtalya’da ikamet eden bir yabancının ya da İtalyan vatandaşının beyanatı bulunmalıdır.

Kurumca düzenlenen eğitim bursunu belgeleyen teminatlar

Uçak bileti rezervasyonu 

Erasmus Vizesinde Dikkat Edilecek Noktalar

İtalya erasmus vizesi için başvuru yapacak olan kişiler yukarıda belirtilen evrakları eksiksiz olarak hazırlamak zorundadır. Bu belgeler arasında İtalya’da gidilecek olan okulun gönderdiği mektubun yer alması çok önemlidir. bu mektubun aslını evrakların arasına koymak gerekmektedir.

Ebeveynler tarafından verilen taahhütname, Federal Eğitim Teşvik kanununda belirlenen garanti oranına göre düzenlenmeli ve ödemeyi garanti etmelidir. Verilen taahhüttün ödenebileceğine dair ebeveynlerin maaşlarının yattığı hesap cüzdanları, mal varlığının bulunduğu hesap cüzdanı ve ödeme gücünü gösteren tüm maddi ve gelir durumunu gösteren evrakların aslı ve 2 fotokopisini ibraz etmelidir. Bu evrakların tercüme edilmesine gerek yoktur.

İTALYA ERASMUS VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

İtalya erasmus vizesi diğer vizelerde olduğu gibi başvuru süresinden itibaren 7 ile 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Buna bağlı olarak resmi tatiller de bu sürenin uzamasına neden olabilir. Resmi tatillerde konsolosluk yetkilileri izinli olmakta ve işlemler geçici süre ile durdurulmaktadır.

Bu süre zarfında olumlu ya da olumsuz olarak cevap verilen şahıslar olumsuz olması durumunda yeniden evraklarını hazırlayarak başvuruda bulunabilirler. Olumlu sonuçlanan kişiler ise vizelerini konsolosluk yetkililerinden teslim alabilirler.

İtalya Erasmus Vizesi S.S.S

İtalya Eğitim Vizesi Nedir?

İtalya eğitim vizesi 6 aylık ve 2 yıllık olarak gideceğiniz eğitim kurumuna göre verilir. Eğitim vizesi almak için İtalya konsolosluğuna öğrenci belgeniz ve üniversite onay belgenizle birlikte, kendinize ait hesap dokümanınızla başvuru yapmanız şartı vardır. Evraklarınız eksiksiz olmalı ve konsolosluktan randevu alınarak süreç başlatılmalıdır.

İtalya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Avrupa öğrenci değişim programı Erasmus vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak gerekir. Eğitim görülecek üniversiteden kabul mektubu ve diğer vize evrakları tamamlanmalı ve İtalya Erasmus vizesi ödenmelidir.

İtalya Erasmus Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya Erasmus vize ücreti 80 Euro harç bedeli ve 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşur.

İtalya Eğitim vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.