İtalya Hakkında

İtalya hakkında bilgi

İtalya Hakkında

İtalya vizesi almak isteyen ve İtalya’ya bir amaç için seyahat etmek isteyen herkesin İtalya’yı tanıması gerekmektedir. Herhangi bir amaç doğrultusunda ‘Neden İtalya?’ sorusunu cevaplamak gerekmektedir. Turistik, ticari, iş için, aile birleşimi için, eğitim öğretim için ve daha birçok değişik sebepler ile İtalya seyahati yapılmak isteniyor.

Her yıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından belirli sayıda kişiler İtalya Konsoloslukları’na müracaat ederek seyahat amaçlı vize başvurusunda bulunuyor.

Bu vize başvuruları belirli kriterleri sağlayan herkese veriliyor. Belirli bir süreyi kapsayan vizeleri alabilmek için gerekli şartları karşılıyor olmak gerekiyor ve konsolosluk yetkilileri bu konuda çok sıkı çalışıyor. Bütün evrakları büyük titizlik ile inceliyor. İtalya’nın bu titiz vize işlemlerine dair ve eğitim öğretimine dair bütün bilgiler aşağıda detayları ile yer almaktadır.

İTALYA VİZESİ ALMA İŞLEMİ VE SONRASI

İtalya seyahati için en temel kural konsolosluk tarafından şahısın tarafına tanınan geçiş belgesi yani vizesidir. Hususi pasaport sahibi kişilerin İtalya seyahati için vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Kısa süreli İtalya vizeleri ise İtalya turistik vize, İtalya ticari vize, İtalya ziyaretçi vizesi ve İtalya transit vizesidir.

Bu vize türlerine ilişkin onaylamalar konsolosluk yetkilileri tarafından incelenir doğrudan yapılan başvuruları kabul etmezler. İtalya Konsoloslukları’nın yetkilendirdiği vize danışma merkezleri aracılığı ile bu seyahatlerin vize başvurusu yapılmalıdır. Eksiksiz ve doğru bilgilerle ile hazırlanan başvuru belgeleri vize danışma merkezleri ile beraber değerlendiril

ebilinir eksik yönler tamamlanabilinir.  Başvuru yapma yetki vize danışma merkezlerinde olsa da vizenin çıkmasına karar verme yetkisi İtalya Konsolosluk yetkililerindedir.

Başarılı şekilde alınan vize sonrası İtalya seyahati gönül rahatlığı ile gerçekleştirilebilinir. İtalya dünya tarihi arasında güzide bir konuma sahip son derece merak uyandırıcı bir ülkedir. Dünyanın en fazla turist çeken ilk 3 ülkesi arasında yer almaktadır. İtalya’da gezilecek yerler nerdeyse sınırsızdır. Roma ve Rönesans döneminden kalma dünya sanat tarihinde önemli konuma sahip kalıntılar, Collesium’lar, tapınaklar, türüne az rastlanır köprüler, geniş Roma meydanları, kanallar şehri Venedik, lüks moda’nın kalbi Milano gerçek anlamda İtalya’yı bambaşka bir konuma getirmektedir.

İTALYA EĞİTİMİ

İtalya bir çok ülkeden sanat, tasarım, ve mimarlık alanlarında eğitim için tercih edilmektedir. İtalya’da bu alanlarda yer alan üniversiteler köklü ve iyi eğitim veren taraflarıyla bilinmektedir. Sadece üniversiteleri ile değil köklü ve kültürel tarihi ile de uluslar arası öğrencileri kendine çeken bir ülke olma özelliğine sahiptir.

Mimari, tasarım, moda ve sanatta çok ileri olması, özellikle bu alanlarda eğitim almak isteyen öğrenciler için ülkeyi cazip hale getirmektedir. İtalyan kültürü ile Türk kültürü arasındaki benzerlikler nedeniyle, İtalya’da eğitim görmeye giden öğrenciler, yabancılık çekmez.

Türkiye ile İtalya arasında ulaşımın kolay olması da, İtalya’yı Türk öğrenciler için tercih edilebilir hale getirmektedir. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğitim öğretim amaçlı olarak italya’yı fazlasıyla tercih etmektedir. Diğer ülke öğrencileri de İtalya’yı mimari ve tasarım alanında tercih ederek öğrenimlerini güçlendirmektedirler. Bu seçim öğrenciler için kariyerinde tercih edilen eleman özelliği kazandırmaktadır.

İTALYA TURİZMİ

İtalya Avrupa’nın en geniş kültür mirasına sahip ülkesi denilebilinir. Bunu geçmiş tarihi belgeler ortaya koyarken İtalya’da yer alan mimari eserler de gözler önüne sermektedir.

Bu nedenle turizm açısından sadece mimari ile değil mutfağı ile de ön plana çıkan bir ülkedir. Müzeleri, insanları, spagettisi, pizzası, müziği, tarihi, sokakları ve tüm neşesiyle İtalya, gezilip görülecek ve hatta bir ömür geçirilebilecek büyülü bir ülkedir

. Rönesans dönemine ait birçok eser ile kendini gösteren İtalya bu devirlere ait bütün tarihi kokuyu da ziyaretçilerine vermektedir. Sadece turistik amaçlı değil eğitim ve ticari amaçlı seyahat eden herkes İtalya’nın bu eşsiz tarihi kalıntılarını gezmek üzere bu tarihi mekânları ziyaret edebilirler. İtalya’da yer alan bazı tarihi mekânlara ait bilgiler aşağıda yer almaktadır.

İtalya’daki En Önemli Turistik Şehirler

Rome – (Roma): Başkent Roma, Vatikan ve eski Roma İmparatorluğunun başkenti olan Roma, İtalya’nın en fazla turist çeken şehri. Bologna – Önemli bir fuar şehri.

Florence – (Floransa): Sanat şehri olan Floransa’da Uffizi ve David of Michelangelo Buonarroti müzesi en önemli yerler.

Genoa – (Genova) Colombus’un doğum yeri olan Genova, tarihi bir liman şehri.

Milan – (Milano) – Modanın önemli merkezlerinden.

Naples – (Napoli) Vezüv volkanının bulunduğu şehirde ayrıca Herculaneum and Pompeii gibi turistik yerler de mevcut.

Pisa – Pisa Kulesi, en fazla turist çeken yer.

Turin – (Torino) – 2006 Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı şehir olan Torino’da bir çok sportif ve sanatsal organizasyonlar, sürekli olarak yapılıyor.

Venice – (Venedik): Saint Mark’s Square  Kanallarla ulaşım yapılıyor. Şehirde karayolu bulunmuyor.

Verona – Eskiden gladyatörlerin fink attığı Collesiumlar’da şimdilerde opera yapılıyor. Verona ayrıca Şekspır’ın Romeo and Juliet’ine konu olan şehri.

İTALYANCA HAKKINDA

İtalyanca köklü ve yapılı bir dildir. Sekiz yüz yıl önce var olmuş ve yıllar boyunca bir kültür dili olarak kabul edilmiştir. 61 milyon kişi tarafından günümüzde konuşulmaktadır.

Ayrıca İtalyanca uluslararası ekonomide ve yurt dışında yapılan çalışmalarda bir gelişim yöntemi olarak, iş dünyasında ise teknik dil olarak dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır.

Özellikle müziklerinde ve yemeklerinde dilini dünyaya kanıtlayan, empoze eden İtalyanca dilinde bu alanlarda herkes en az bir kelime bilir.

İtalyanca canlı ve köklü aynı zamanda da coşkulu bir kültürün dilidir. İtalyan dilini bilmek iş, sanat, moda, teknoloji dünyasında ve daha birçok meslek dallarında çalışan kişiler için önem teşkil etmektedir. Sanat tarihi, müzik, edebiyat, pedagoji ve uluslar arası ilişkiler gibi alanlarda kariyer yapmak isteyen lise ve üniversite öğrencileri için de İtalyanca öğrenmek büyük yarar sağlamaktadır.

İtalya Hakkında S.S.S

İtalya'nın En Önemli Özellikleri Nelerdir?

İtalya Avrupa'da 61.000.000 nüfusu ile Avrupa'nın en kalabalık 4 Ülkesinden biridir. Yüzölçümü 302,000 metrekaredir. İtalya'nın iklimi ılıman bir iklimdir. İtalya Roma İmparatorluğu'na ev sahipliği yapmış ülkelerden biridir.

İtalya'nın Kültürel Özellikleri Nelerdir?

İtalya dünya çapında en çok mutfak kültürü, mimari kültürü, festivalleri, sanat aktiviteleri, klasik ve opera müzikleri ve dünyaca ünlü giyim markaları ile ünlüdür. İtalya'nın özellikle mutfak kültürü; makarnaları, pizzası, peynirleri ve şarapları dünya genelinde İtalya'ya özgü en popüler kültürel öğelerdir.

İtalya Neyi ile Meşhur?

Pizza. Pizza, tüm zamanların en sevilen yiyeceklerinden biri haline gelen İtalya'nın en ünlü eserleri arasında yer alıyor. Makarna. Makarna İtalya'nın en önemli sembollerinden biridir ve dünya çapında pizza kadar ünlüdür. Vespa. Şarap. Sanat. Futbol. Arabalar. Moda.

İtalya vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.