Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.consistanbul.esteri.it’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For Republic Of Italy
Consultation For Republic Of Italy
Consultation For Republic Of Italy
Previous
Next

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu diğer konsolosluk birimlerinde olduğu gibi vize ve pasaport gibi bir takım işlemleri almaktadır.

Randevu saatleri içerisinde teslim edilen evraklar genel bir işlemden geçtikten sonra sonuçlanarak şahısların tarafına bildirilir. Bu sebeple vize ve pasaport işlemleri için randevu alan kişiler resmi tatil günleri dışında belirlenen gün ve saatlerde evraklarını konsolosluk yetkililerine teslim edebilirler.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu teslim alınan evrakları değerlendirmek ve Büyükelçiliğe bu değerlendirmeyi sunmakla yükümlüdür

. Resmi günler vize ve pasaport işlemlerinin işleme alınmadığı günler olduğundan işlemlerin sonuçlanması bir iki gün uzayabilir.

Bu yüzden seyahate kısa süre kala vize işlemlerini bitirmek iyi olacaktır. İskenderun Fahri Konsolosluğu belirli illerde ikamet eden kişilerini işlemlerini almaktadırlar. Bu illerde ikamet eden kişiler belirlenen randevu saatlerinde evraklarını teslim edebilirler.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu çalışma bilgilerine dair tüm bilgiler ve adresi aşağıda bulunmaktadır.

İTALYA İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUĞU GÖREVLERİ

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu’nda diğer konsolosluk binalarında olduğu gibi vize ve pasaport işlemlerinin yanı sıra İtalyan vatandaşları pasaport, kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda İtalya İzmir Konsolosluğu’ndan, İtalya Ankara Büyükelçiliğinden, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer İtalya Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Vize işlemlerinde evrakları teslim alan yetkililer vizenin sonuçlanmasını 3 ile 7 iş günü içerisinde yapmaktadır.  Vize ücreti ise seyahatin amacına göre değişmekte olup vize başvuru evrakları teslim edilmeden yatırılmalıdır.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Vize – Pasaport İşlemi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan İtalya vatandaşları süresi dolan pasaportlarının yenileme işlemlerini ve tüm konsolosluk işlemlerini İskenderun Konsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler.

Gerekli durumlarda Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru şartı aranmaktadır.

Pasaport başvurusu için İtalya Başkonsolosluğu’nu ibraz edilmesi gereken belgeler:

Başvuru Formu

2 adet vesikalık fotoğraf, fon beyaz olmalı

Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu
İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu

İTALYA İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUĞU ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri resmi tatillere göre değişmektedir. Resmi tatiller dışında ise İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu sadece hafta içi  çalışmaktadır. Hafta sonu tatil olduğundan verilen evraklar işlemlere alınmaz. Sadece hafta sonu konsolosluk yetkilileri evrakları değerlendirmeye alır.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri hafta içi günlerinde de değişmektedir. Bu nedenle alınan randevular bu saatler dışında işleme konmayacaktır. Çalışma saatleri hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.00 ile öğleden sonra 17.00 saatleri arasındadır. Bu saatler dışında resmi tatil günlerinde de işlem alınmamaktadır.

Resmi tatil günleri

01 Ocak          Yılbaşı Tatili

02 Nisan          Azizler Günü

01 Mayıs         İşçi Bayramı

4 Haziran        Ramazan Bayramı

11 Ağustos      Kurban Bayramı

29  Ekim          Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık         Noel

26 Aralık         Azizler Günü

İTALYA İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUK ULAŞIM VE ADRES

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluk İskenderun’da merkezi bir noktada bulunmakta ve ulaşımı da kolaylıkla yapılmaktadır. Belirlenen gün ve saatler çerçevesinde şahıslar müracaatlarını aşağıda açık adresi bulunan konsolosluk yetkililerine yapabilirler. Sadece toplu taşıma değil özel araç ile de ulaşım kolay olmaktadır.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluk Adres

Atatürk Bulvarı, 40. Sokak Ünsal İş Hanı Kat:3, Daire:2 P.K:31200 / İSKENDERUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir