İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu

İtalya İskenderun konsolosluk iletişim

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu diğer konsolosluk birimlerinde olduğu gibi vize ve pasaport gibi bir takım işlemleri almaktadır.

Randevu saatleri içerisinde teslim edilen evraklar genel bir işlemden geçtikten sonra sonuçlanarak şahısların tarafına bildirilir. Bu sebeple vize ve pasaport işlemleri için randevu alan kişiler resmi tatil günleri dışında belirlenen gün ve saatlerde evraklarını konsolosluk yetkililerine teslim edebilirler.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu teslim alınan evrakları değerlendirmek ve Büyükelçiliğe bu değerlendirmeyi sunmakla yükümlüdür

. Resmi günler vize ve pasaport işlemlerinin işleme alınmadığı günler olduğundan işlemlerin sonuçlanması bir iki gün uzayabilir.

Bu yüzden seyahate kısa süre kala vize işlemlerini bitirmek iyi olacaktır. İskenderun Fahri Konsolosluğu belirli illerde ikamet eden kişilerini işlemlerini almaktadırlar. Bu illerde ikamet eden kişiler belirlenen randevu saatlerinde evraklarını teslim edebilirler.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu çalışma bilgilerine dair tüm bilgiler ve adresi aşağıda bulunmaktadır.

İTALYA İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUĞU GÖREVLERİ

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu’nda diğer konsolosluk binalarında olduğu gibi vize ve pasaport işlemlerinin yanı sıra İtalyan vatandaşları pasaport, kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda İtalya İzmir Konsolosluğu’ndan, İtalya Ankara Büyükelçiliğinden, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer İtalya Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Vize işlemlerinde evrakları teslim alan yetkililer vizenin sonuçlanmasını 3 ile 7 iş günü içerisinde yapmaktadır.  Vize ücreti ise seyahatin amacına göre değişmekte olup vize başvuru evrakları teslim edilmeden yatırılmalıdır.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Vize – Pasaport İşlemi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan İtalya vatandaşları süresi dolan pasaportlarının yenileme işlemlerini ve tüm konsolosluk işlemlerini İskenderun Konsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler.

Gerekli durumlarda Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru şartı aranmaktadır.

Pasaport başvurusu için İtalya Başkonsolosluğu’nu ibraz edilmesi gereken belgeler:

Başvuru Formu

2 adet vesikalık fotoğraf, fon beyaz olmalı

Reşit olmayanlar için Muvafakatname

İTALYA İSKENDERUN FAHRİ KONSOLOSLUĞU ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri resmi tatillere göre değişmektedir. Resmi tatiller dışında ise İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu sadece hafta içi  çalışmaktadır. Hafta sonu tatil olduğundan verilen evraklar işlemlere alınmaz. Sadece hafta sonu konsolosluk yetkilileri evrakları değerlendirmeye alır.

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu çalışma saatleri hafta içi günlerinde de değişmektedir. Bu nedenle alınan randevular bu saatler dışında işleme konmayacaktır. Çalışma saatleri hafta içi Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.00 ile öğleden sonra 17.00 saatleri arasındadır. Bu saatler dışında resmi tatil günlerinde de işlem alınmamaktadır.

Resmi tatil günleri

01 Ocak          Yılbaşı Tatili

02 Nisan          Azizler Günü

01 Mayıs         İşçi Bayramı

4 Haziran        Ramazan Bayramı

11 Ağustos      Kurban Bayramı

29  Ekim          Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık         Noel

26 Aralık         Azizler Günü

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu S.S.S

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Adresi Nedir?

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluk İskenderun’da merkezi bir noktada bulunmakta ve ulaşımı da kolaylıkla yapılmaktadır. Belirlenen gün ve saatler çerçevesinde şahıslar müracaatlarını aşağıda açık adresi bulunan konsolosluk yetkililerine yapabilirler. Sadece toplu taşıma değil özel araç ile de ulaşım kolay olmaktadır. İtalya İskenderun Fahri Konsolosluk Adres Atatürk Bulvarı, 40. Sokak Ünsal İş Hanı Kat:3, Daire:2 P.K:31200 / İSKENDERUN

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Tatil Günleri Nedir?

İtalya Fahri Konsolosluğu İskenderun Tatil Günleri 2023 1 Ocak Noel ve Yılbaşı Tatili 6 Ocak Yortu 18 Nisan Paskalya 25 Nisan İtalyan Milli Bayramı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü 2-4 Mayıs Ramazan Bayramı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı 02 Hazıiran İtalyan Cumhuriyet Bayramı 9-12 Temmuz Kurban Bayramı 15 Ağustos İtalyan Dini Bayramı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Türkiye) 01 Kasım Azizler Günü 09 Kasım Azize Almudena günü 7-8 Aralık Milano Azizi Ambrogio Günü ve Dini Bayram 25-26 Aralık NoelTatili

İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Görevleri Nedir?

İtalya Fahri Konsolosluğu İskenderun Görevleri İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu, İtalya Konsolosluğunun açılma gereksinimi görülmediği yerlerde açılmaktadır. İtalyan Fahri Konsoloslukları İtalya Cumhuriyeti Devletinin resmi görevlisi yahut vatandaşı olma zorunluluğu ise bulunmaz. Ticari faaliyetlerin yoğunlukta olduğu şehirler İtalya Fahri Konsoloslukların bulunduğu yerler olup, İtalya ile Türkiye arasında bulunan ticari faaliyetleri başarılı bir hale getirme ile yükümlüdürler.

İtalya Gaziantep Konsolosluğu sayfamızı ziyaret ediniz.