İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve diğer ülke vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini almaktadır. Aynı zamanda İstanbul’da bulunan İtalya vatandaşlarının da bütün işlemlerini almaktadır. Evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek vermektedir.

Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaşlarının bütün yasal işlemlerini gerçekleştirmekle yetkilidir. Aynı zamanda havaalanında karşılaşılan bir takım aksilikleri, vatandaşlarının vize pasaport gibi işlemlerinde aksi durum çıkması durumunda bu sorunları gidermek üzere yetkilidir.

İstanbul’da herkesin ulaşabileceği bir noktada bulunan başkonsolosluk binasına her yerden ulaşım sağlamak mümkündür.

Aynı zamanda çevre illerden de konsolosluk işlemleri için İstanbul’a gelinebilir. İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’na dair bilgiler ve adresler aşağıda yer almaktadır. Resmi tatil ve çalışma saatlerine dair bilgiler dâhilinde bütün işlemler gerçekleştirilebilinir.

İTALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUK ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya İstanbul başkonsolosluk çalışma saatleri Ankara Büyükelçiliği’ne göre değişiklik göstermektedir. Bu çalışma saatler içerisinde şahıslar konsolosluk işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu saatler dışında ise işlem alınmamakta ve konsolosluk binası kapalı konumda bulunmaktadır.

Bu saatler dışında randevu alınıp işlemler gerçekleştirilebilir. Vize işlemleri için randevu alınırken resmi tatiller ve çalışma saatler dikkate alınmalı ve vize işlemlerinin onaylanması süreci göz önüne alınmalıdır. İtalya İstanbul Başkonsolosluk çalışma saatleri Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.15 – 12.30 saatleri arasında ve Çarşamba günü ise 14.15 ile 16.15 saatleri arasında randevu alınabilinir.

italya İstanbul Başkonsolosluğu Ofis Saatleri ise Pazartesi ve Perşembe günleri 08.30 ile 13.00 saatleri arasında öğleden sonra ise 13.30 ile 16.30 saatleri arasında işlem almaktadır. Cuma günleri ise 08.30 saatleri ile 14.30 saatleri arasında işlem yapılmaktadır. Bu günler ve saatler dışında resmi günlerde de İtalya İstanbul Başkonsolosluğu işlem almamaktadır. Vize başvuruları sırasında bu süre göz önüne alınmalıdır. Resmi tatil günleri vizenin alınma süresini uzatabilir.

Resmi tatil günleri

01 Ocak                Yılbaşı Tatili

02 Nisan              Azizler Günü

01 Mayıs              İşçi Bayramı

4 Haziran             Ramazan Bayramı

11 Ağustos         Kurban Bayramı

29  Ekim               Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık              Noel

26 Aralık              Azizler Günü

İTALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU İŞLEMLERİ VE GÖREV BÖLGELERİ

İstanbul İtalya Konsolosluk binasında yetkililer bir takım işlemleri yerine getirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan İtalya vatandaşlarına hizmet vermektedir.

İtalya ile Türkiye arasında yer alan kurallara uygun olarak ve  bağlı kalarak bu hizmeti gerçekleştirmektedirler. Bu hizmet İtalya ve Türkiye arasındaki sosyal ve ticari aynı zamanda da kültürel ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Türkiye’de ikamet eden İtalya vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda İtalya Başkonsolosluğu’ndan, İtalya Büyükelçiliği’nden ve diğer İtalya Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

Aynı zamanda İtalya’ya gitmek isteyen bir diğer ülke vatandaşları da İstanbul Konsolosluğu hizmetlerinden faydalanabilir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgeleri ise belirli illerde ikamet eden kişileri kapsamaktadır. B ikamet iller şöyledir; Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bartın, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat ve Zonguldak illerinde ikamet eden vatandaşların İtalya Vize başvurularını İstanbul Başkonsolosluğu’nun Vize Hizmet Merkezi’nden İtalya Vize başvurusunu gerçekleştirebilirler.

İTALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU ULAŞIM

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu her yerden ulaşılabilecek merkezi bir noktada bulunmaktadır. Bu noktaya ulaşmak üzere toplu taşıma araçları ve özel araçlar kullanılabilinir.

Toplu taşıma aracı kullanmak için gerekli otobüs hatları aşağıda yazmakta ve özel araç ile ulaşım sağlamak isteyenler için de açık adres yer almaktadır.

İtalya Başkonsolosluğu İstanbul Adres
Boğazkesen Cad. Tomtom Kaptan Sk. No: 5, 34433, Tophane,  Beyoğlu/İstanbul

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu çalışma saatleri
Pazartesi Cuma 09.15 / 12.30 (Çarşamba 14.15 / 16.15)

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Ofis Saatleri
Pazartesi, Perşembe 08.30 / 13.00 ve 13.30/ 16.30 (Cuma 8:30 / 14:30)

İETT 70 KE – Kurtuluş – Eminönü

İETT 30 D – Dereboyu – Taksim

İETT 26 B  – Gayrettepe – Eminönü

İETT 26 – Dikilitaş – Eminönü

İETT YT 1 – Yenikapı – İDO – Taksim

İETT 26 A – Fulya Mahallesi – Eminönü

İETT 28 – Edirnekapı – Beşiktaş

İETT 28 T – Topkapı – Beşiktaş

İtalya Vizesi Başvuru

İtalya için vize almak isteyen vatandaşların pasaport süresi seyahatin bitişinin itibaren en fazla 105 gün geçerli ve 2 sayfası boş olmak zorundadır. 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, eksiksiz olarak doldurulan vize müracaat formu, vukuatlı nüfus kayıt örneği, 2 tane biyometrik fotoğraf, ikametgah vize başvurusu esnasında hazırlanması gereken evrak listesidir.

Vize Reddi Sebepleri

Yapılan vize başvurusunda reddedilme nedenleri 4 temel konu üzerinedir. Başvuru sahibinin vize süresi sona erdiğinde ülkeyi terk edecek olması, seyahat ve konaklama gibi her türlü faaliyetleri karşılayacak ekonomik güce sahip olması en önemli iki temel konudur. Bunların yanı sıra evrakların eksiksiz olması, pasaportun geçerli olması ve bilgilerin gerçeğe uygun olması aranan kriterlerdir.

İtalya Ogrenci Vizesi Basvurusu

Öğrenci vizesi başvurusu yapmak isteyenleri müracaatlarını n yakın İtalya Konsolosluğu’na şahsen yapması gerekir. İtalya öğrenci vize çeşitleri kısa süreli ve 90 günü geçmeyen girişler için verilen C tipi vize, 90 gün ve üzeri kalacak olan öğrenciler için verilen uzun süreli D tipi vizedir. Başvuruda bulundurulması gereken evraklar içerisinde pasaport, başvuru formu, dil yeterlilik belgesi, sabıka kaydı, sağlık sigortası eğitim alınacak kurumdan verilen kabul mektubu bulunmak zorundadır.

İtalya Vize Başvurusu 2021

Kısa süreli seyahatlerde yeşil, gri, siyah ve kırmızı pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü geçmemek şartı ile vizeden muaftır. Bordo pasaport sahibi için vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Uzun süreli seyahat planla yan vatandaşlardan tamamı vize almak ile mükelleftir, kısa süreli başvurular konsolosluğa doğrudan yapılmaz bu yüzden vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilen kurumlara ya da turizm ve seyahat acentalarına yapılmalıdır.

2 Comments

  1. ALİ ÇAKMAK 24 Mart 2021
  2. Khadija 26 Nisan 2021

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize