İtalya İzmir Konsolosluğu

İtalya İzmir Konsolosluğu

İtalya İzmir Konsolosluğu

İtalya İzmir Konsolosluğu diğer konsolosluklarda olduğu gibi uluslararası kurallara uygun olarak İzmir’de hizmet vermektedir. Çevre illerde ikamet eden kişilerin vize ve pasaport işlemlerini almakta ve bu işlemleri büyükelçilik ve Konsolosluk yetkililerine iletmekle görevlidir. Vize başvururlarında başvuru randevusu verirler ve belgeleri inceleme vize çıkartma işin konsolosluk yetkililerine vermektedirler.

İtalya İzmir Konsolosluğu diplomatik vasfa sahip değildir. Bu nedenle sadece kişisel başvuru işlemlerini almaktadır.

Türkiye’de yaşayan İtalya vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda İtalya İzmir Konsolosluğu’ndan, İtalya Ankara Büyükelçiliğinden, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer İtalya Konsolosluklarından destek alabilmektedir.

İtalya İzmir Konsolosluğu’na dair ulaşım bilgileri ve çalışma saatler aşağıda yer almaktadır. Aynı zamanda konsolosluğun çalışma görev bölgesi de detaylı olarak il il açıklanmıştır.

İTALYA İZMİR KONSOLOSLUĞU ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya İzmir Konsolosluğu çalışma saatleri haftanın belirli gün ve saatlerini kapsamaktadır. Vize pasaport dâhil bütün işlemler için randevu alınırken bu saatler çerçevesinde randevu alınmakta olup bu saatler dışında işlemler alınmamaktadır.

Aynı zamanda resmi tatillerde de konsolosluk binası kapalı konumda bulunmakta ve işlemler alınmamaktadır.

Bu nedenle seyahat edilecek tarihlerden önce bu günler dikkate alınarak vize ya da herhangi bir işlem için randevu saati ayarlanmalıdır.

İşlemin onaylanma süresi göz önüne alındığında seyahat için geç kalma durumu ortaya çıkabilir. Bunun gibi olumsuz durumların yaşanmaması için resmi tatillerin ve çalışma saatleri bilgisinin dikkate alınması gerekmektedir.

İtalya İzmir Konsolosluğu çalışma saatleri Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.00 ve 13.00 arasında, öğleden sonra ise 13.30 ile 16.30 saatleri arasında işlemler alınmaktadır.

Bu saatler ve günler dışında konsolosluk bölümü kapalıdır. Bu saatler dışında ise resmi tatil günlerinde de konsolosluk işlemleri alınmamaktadır.

Resmi tatil günleri şu şekildedir;

01 Ocak                Yılbaşı Tatili

02 Nisan              Azizler Günü

01 Mayıs              İşçi Bayramı

4 Haziran             Ramazan Bayramı

11 Ağustos         Kurban Bayramı

29  Ekim               Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık              Noel

26 Aralık              Azizler Günü

 

İTALYA İZMİR KONSOLOSLUĞU İŞLEMLERİ VE GÖREV BÖLGESİ

İtalya İzmir Konsolosluğu işlemlerinde vize ve pasaport işlemleri dâhil diğer işlemler Türkiye’de ikamet eden İtalya vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda İtalya Başkonsolosluğu’ndan, İtalya Büyükelçiliği’nden ve diğer İtalya Konsolosluklarından destek alabilmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişiler İtalya İzmir Konsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekmektedir.

İtalya İzmir Konsolosluğu görev bölgesi çevre illeri kapsamaktadır. İzmir, Adıyaman, Adana, Ağrı, Afyon, Antalya, Aksaray, Batman, Aydın, Bitlis, Bingöl, Burdur, Diyarbakır, Denizli, Gaziantep, Elazığ, Hatay, Hakkâri, Kahramanmaraş, Isparta, Kayseri, Karaman, Konya, Kilis, Manisa, Malatya, Mersin, Mardin, Muş, Muğla, Osmaniye, Niğde, Şanlıurfa, Siirt, Van, Şırnak, Uşak, Tunceli. Bu illerde ikamet eden kişiler İzmir Konsolosluğu’nda belgelerini teslim ederek işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu illerin dışında ikamet eden şahıslar kendi illerine ait konsolosluk birimine başvuru yapabilirler.

İTALYA İZMİR KONSOLOSLUĞU ULAŞIM

İtalya İzmir Konsolosluğu’na başvuru yapmak isteyen kişiler ulaşımını toplu taşıma dahil özel araç ile de sağlayabilirler. Bu ulaşıma ilişkin açık adres bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Merkezi bir noktada bulunduğu için binaya ulaşmak kolaydır. Bu nedenle ulaşımda sıkıntı yaşanmamaktadır.

İtalya Konsolosluğu İzmir Adres
Cumhuriyet Meydanı, Cumhuriyet Apt, No: 112 / 3, 35212 Alsancak / İZMİR

İtalya Konsolosluğu İzmir Semt
Konak / Alsancak

İtalya İş Vizesi

Ticari faaliyetlerde bulunmak ya da iş toplantısı veya iş görüşmesine gitmek isteyenler için başvuru yapılması gereken İtalya ticari vizesidir. Ticari vize işlemlerini başlatabilmek için başvuru sahibinin İtalyan firma yetkililerinden vize davetiyesi alması zorunluluğu vardır. Gerekli olan evrakların yanı sıra aynı zamanda konsolosluk tarafından ek evrak talep edilmektedir.

İtalyaya Vize Var Mı

İtalya’ya gitmek isteyenler için sadece bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Aynı şekilde Türkiye’de ikamet eden 3 ülke vatandaşlarının da İtalya giriş yapabilmesi için konsolosluğa vize başvurusunda bulunması zorunludur. Gri, yeşil, siyah ve kırmızı pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile vizeden muaftır.

İtalya'ya Vize

İtalya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemlerini seyahatin amacına ve süresine göre yapması gerekmektedir. 90 günü geçmeyen ziyaretlerde sadece bordo pasaport sahipleri vizeye tabidir. 90 günü geçen ziyaretlerde tüm ülke vatandaşları vize başvurusu yapmak zorundadır. İtalya’ya gitmek için alınması gereken vize çeşitleri; turistik, aile ziyareti, ticari, oturma ve çalışma vizesi şeklindedir.

Öğrenci Vizesi İtalya

Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birinin vatandaşı olan öğrenciler için İtalya’ya eğitim vizesi alınmasına gerek yoktur sadece pasaport ve kimlik belgesi yeterlidir. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları ise 2 farklı kategoride öğrenci vizesi alabilir. 90 günün altındaki eğitim programına ya da kurslara katılmak isteyen öğrenciler İtalya C Tipi vize almalıdır. 90 günden daha uzun süre ülkede ikamet etmek isteyenler ise D tipi vize başvurusunda bulunmalıdır. Öğrenci vize başvuruları İtalya konsolosluklarının yetkilendirdiği kurumlar aracılığı ile yapılmaktadır.

İtalya'da Türklere İş İmkanı

İtalya’ya iş imkanları açısından yüksek gelir grubuna girmediğinden dolayı Türkiye’de çok fazla rağbet görmez. Ülkede yapılabilecek işler sıralamasında ilk sırayı tekstil ürünleri almaktadır. Turizm alanında önemli bir potansiyele sahip olan İtalya’da turizm sektörü ve buna bağlı olarak emlak, gıda ve içecek sektörü de önemli bir potansiyeldir. Yapı Malzemeleri alanında ticaret ve aracılık işleri, sağlık hizmetleri, hızlı tüketim gıda ürünlerindeki toplam ve perakendecilik, restoran açmak, gurme gıda ve içki temalı tur organizasyonları düzenlemek ülkede yapılabilecek işler arasında yer alır.

İtalya İzmir konsolosluğu Soruları

İtalya Konsolosluğu İzmir Temsilciliği Nerededir?

Ülkeler her yere konsolosluk binası açmamaktadır. Açıldığında da en işlek yerlerde açılmaktadır. İtalya Konsolosluğu İzmir Temsilciliği Konak’ta bulunmaktadır. Konak da gayet merkezi bir yerdedir ve ulaşımı da kolaydır. Bulunduğunuz yere göre 1 taşıma aracıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

İtalya Konsolosluğu İzmir Temsilciliğine Nasıl Gidilir?

İtalya Konsolosluğunun İzmir Temsilciliği Konak’ta bulunmaktadır. Konak İzmir’in en merkezi semtlerinden bir tanesi. En ücra ilçede de bulunsanız Konak’a gelecek araç bulmakta zorluk çekmezsiniz. Taksi ya da şahsi aracınızla Konsolosluğa gelebileceğiniz gibi minibüs veya otobüsü de kullanabilirsiniz. Trafik olma ihtimalini de muhakkak göz önünde bulundurmalısınız.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize