İtalya Konsolosluk Görev Bölgeleri

İtalya Konsolosluk Görev Bölgeleri

İtalya Konsolosluk Görev Bölgeleri

İtalya Konsolosluk görev bölgeleri illere göre değişmektedir. Her ilde değişik görev alanını kapsayan fahri konsolosluk binaları bulunmaktadır. İstanbul İtalya Konsolosluğu ve İtalya İzmir Konsolosluğu bu yerler ile beraber aynı zamanda da İtalya Ankara Büyükelçiliği ve diğer fahri konsolosluk binaları aynı amaca hizmet etmektedir.

İtalya ile ilgili vize işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, imza tasdiki ile kopyaların onayı olmak üzere ailevi ve hukuki işler yanı sıra acil durumlarda İtalya vatandaşlarına yardım hizmeti sunmak yine İtalya Konsolosluklarının hizmet alanı içerisindedir ve bu konularda yardımcı olmaktadırlar.

İtalya Ankara Büyükelçilik binası ise bu konsolosluklardan farklı olarak diplomatik ilişkilerin görüşüldüğü bir yerdir. Görev alanı kapsaması da aşağıda belirtildiği şekilde yer almaktadır. Bir ilde fahri konsolosluk bulunması sadece o ilde ikamet eden kişilere hizmet vereceği değil çevre illerden de işlemler alabileceğini göstermektedir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu bu anlamda İstanbul’da yer alamsına rağmen verdiği hizmetlerde ve aldığı işlemlerde İstanbul dahil diğer çevre illerden de işlemler ve evraklar alabilmektedir. İkamet edilen yerlere göre hangi konsolosluk ile iletişime geçileceği değişmektedir.

İTALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU GÖREV BÖLGELERİ

İstanbul, Amasya, Kocaeli, Ardahan, Artvin,Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Zonguldak, Yozgat.
Ankara Italya Vize Başvuru Merkezi’nde Ankara İtalya Büyükelçiliği’nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir.

Önemli: Daha öncesinde İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olan Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Zonguldak bölgeleri 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na bağlanmıştır.

Gaziantep Italya Vize Başvuru Merkezi’nde Ankara İtalya Büyükelçiliği’nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

***

İzmir, Antalya Italya Vize Başvuru Merkezleri’nde İzmir İtalyan Konsolosluğu’nun sorumluluk bölgesinde aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

İzmir, Adana, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak.

diğer illerde yer alan fahri konsoloslukların hizmet verdiği bazı iller ise şöyledir;

İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Antalya

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Bursa

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Gaziantep, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak
İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Hatay, İçel, Adana, Osmaniye
İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Nevşehir, Kırşehir, Yozgat

KONSOLOSLUKLAR HANGİ GÜNLER AÇIKTIR?

Konsolosluk binaları resmi tatillerde hepsi kapalı konumda bulunmak ile birlikte aldıkları işlemler hepsinde farklı günleri kapsayabilmektedir. Hangi fahri konsolosluğa gidilecek ise o yere ait bilgilerin detaylı incelemesine ulaşılabilinir.

Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri Pazartesi ve Perşembe günleri sabah saat 09.00 ile 13.00 saatleri arasında başlamakta, öğleden sonra 14.00 ve 17.00 saatleri arasında devam etmektedir.

Öğleden sonra 17.00 saatlerinde birim kapanır ve işlem alınmaz. Bu saatler Pazartesi ve Perşembe günleri için geçerlidir. Cuma günleri ise sabah saat 09.00 ve 13.00 saatleri arasında işlem alınırken öğleden sonra ise 14.00 ve 16.00 saatleri arasında işlemler alınmaktadır

. İstanbul Başkonsolosluğu ise Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.15 – 12.30 saatleri arasında ve Çarşamba günü ise 14.15 ile 16.15 saatleri arasında randevu alınabilinir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Ofis Saatleri ise Pazartesi ve Perşembe günleri 08.30 ile 13.00 saatleri arasında öğleden sonra ise 13.30 ile 16.30 saatleri arasında işlem almaktadır.

Cuma günleri ise 08.30 saatleri ile 14.30 saatleri arasında işlem yapılmaktadır. Resmi tatil günleri Türkiye’nin ve İtalya’nın resmi bayramları ve tatilleri göz önüne alınarak belirtilmiştir.

Resmi tatil günleri

01 Ocak          Yılbaşı Tatili

02 Nisan          Azizler Günü

01 Mayıs         İşçi Bayramı

4 Haziran        Ramazan Bayramı

11 Ağustos      Kurban Bayramı

29  Ekim          Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık         Noel

26 Aralık         Azizler Günü

İtalya'da Doğum Yapmak

İtalya 1992’de yürürlüğe giren vatandaşlık yasasına göre vatandaşı olmayanlara çifte vatandaşlık alma hakkı tanır. İtalya topraklarında doğmuş biri otomatik olarak İtalyan vatandaşı olup kabul edilmekle birlikte aynı zamanda doğan kişinin anne ya da babasının bilinmemesi durumunda da İtalyan vatandaşı olarak kabul edilir. Aynı zaman anne ya da babanın kendi devlet yasalarına uygun şekilde çocuklarına vatandaşlık alamadıkları halde çocuk İtalyan vatandaşı sayılabilir.

İtalya Konsolosluğu Vize

İtalya Konsolosluğu tarafından yönetmeliğe göre vize talebinde bulunan kişiler yaşadıkları yerin sorumluluk alanına giren İtalya Konsolosluğu’na diplomatik bağ ile bağlı kurumlar aracılığı ile vize başvurusu gerçekleştirir. Başvuru sahipleri konsolosluk tarafından yetkilendirilen kurumlar ya da vize başvuru merkezleri ile birlikte ayrıca turizm ve seyahat acentaları aracılığı ile vize talebinde bulunabilir. İtalya Konsolosluğu vize başvurusunda bulunacak insanlardan seyahatin amacına göre evrak talep etmektedir.

Erasmus Banka Teminatı

Erasmus programı kapsamında İtalya’ya gitmek isteyen öğrencilerin anne ya da babasının sponsorluğu gerekmektedir. Eğitim alınacak olan okuldan alınan kabul mektubunun dışında Erasmus programı süresince öğrenciye sponsor olacak ebeveynin meslek durumu ile maddi durumuna ait evraklar, banka hesap bilgileri tanımak zorundadır.

İtalya Vizesi Almak Kolay Mi

İtalya vizesi almak kolaydır ancak bize prosedürüne uygun şekilde eksiksiz evrak ile başvuru yapılması en önemli şarttır. Seyahatin amacına uygun vize başvurusu duruma uygun evraklar hazırlanarak başvurular konsolosluğun yetkilendirdiği kurumlar aracılığı ile yapılmaktadır. Kısa süreli seyahatler için İtalya Schengen vizesi, 90 günü aşan uzun süreli seyahatler için ulusal vize kategorisi içerisinden uygun olan tercih edilmelidir.

Erasmus Vizesi

Erasmus programı kapsamında yurtdışında eğitim alacak olan tüm öğrencilerin faaliyetine uygun vize alması zorunludur. 2 aylık bir süreç içerisinde tamamlanır, her ülkenin vize koşulları ve bize başvuru formları farklılık gösterir. Erasmus vize başvurusunda 4.ana evrak gerekmektedir ilki kabul alınan üniversitenin verdiği kabul mektubunun orijinalidir. Öğrencinin kalacağı yeri gösteren belge, ailesinin sağladığı maddi teminatlar, hibe alacağına dair Türkiye’deki üniversiteden belge diğer evraklar arasında bulunmaktadır.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize