İtalya Konsolosluk Görev Bölgeleri

İtalya konsolosluğu görev bölgeleri hangileridir

İtalya Konsolosluk Görev Bölgeleri

İtalya Konsolosluk görev bölgeleri illere göre değişmektedir. Her ilde değişik görev alanını kapsayan fahri konsolosluk binaları bulunmaktadır. İstanbul İtalya Konsolosluğu ve İtalya İzmir Konsolosluğu bu yerler ile beraber aynı zamanda da İtalya Ankara Büyükelçiliği ve diğer fahri konsolosluk binaları aynı amaca hizmet etmektedir.

İtalya ile ilgili vize işlemleri, nüfus kayıt işlemleri, imza tasdiki ile kopyaların onayı olmak üzere ailevi ve hukuki işler yanı sıra acil durumlarda İtalya vatandaşlarına yardım hizmeti sunmak yine İtalya Konsolosluklarının hizmet alanı içerisindedir ve bu konularda yardımcı olmaktadırlar.

İtalya Ankara Büyükelçilik binası ise bu konsolosluklardan farklı olarak diplomatik ilişkilerin görüşüldüğü bir yerdir. Görev alanı kapsaması da aşağıda belirtildiği şekilde yer almaktadır. Bir ilde fahri konsolosluk bulunması sadece o ilde ikamet eden kişilere hizmet vereceği değil çevre illerden de işlemler alabileceğini göstermektedir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu bu anlamda İstanbul’da yer alamsına rağmen verdiği hizmetlerde ve aldığı işlemlerde İstanbul dahil diğer çevre illerden de işlemler ve evraklar alabilmektedir. İkamet edilen yerlere göre hangi konsolosluk ile iletişime geçileceği değişmektedir.

İTALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU GÖREV BÖLGELERİ

İstanbul, Amasya, Kocaeli, Ardahan, Artvin,Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Zonguldak, Yozgat.
Ankara Italya Vize Başvuru Merkezi’nde Ankara İtalya Büyükelçiliği’nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir.

Önemli: Daha öncesinde İtalya Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olan Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Zonguldak bölgeleri 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’na bağlanmıştır.

Gaziantep Italya Vize Başvuru Merkezi’nde Ankara İtalya Büyükelçiliği’nin sorumluluk bölgesinde sadece aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van.

***

İzmir, Antalya Italya Vize Başvuru Merkezleri’nde İzmir İtalyan Konsolosluğu’nun sorumluluk bölgesinde aşağıda yer alan illerden başvurular kabul edilmektedir:

İzmir, Adana, Afyon, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Uşak.

diğer illerde yer alan fahri konsoloslukların hizmet verdiği bazı iller ise şöyledir;

İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Antalya

İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Bursa

İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Gaziantep, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak
İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Hatay, İçel, Adana, Osmaniye
İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Nevşehir, Kırşehir, Yozgat

KONSOLOSLUKLAR HANGİ GÜNLER AÇIKTIR?

Konsolosluk binaları resmi tatillerde hepsi kapalı konumda bulunmak ile birlikte aldıkları işlemler hepsinde farklı günleri kapsayabilmektedir. Hangi fahri konsolosluğa gidilecek ise o yere ait bilgilerin detaylı incelemesine ulaşılabilinir.

Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri Pazartesi ve Perşembe günleri sabah saat 09.00 ile 13.00 saatleri arasında başlamakta, öğleden sonra 14.00 ve 17.00 saatleri arasında devam etmektedir.

Öğleden sonra 17.00 saatlerinde birim kapanır ve işlem alınmaz. Bu saatler Pazartesi ve Perşembe günleri için geçerlidir. Cuma günleri ise sabah saat 09.00 ve 13.00 saatleri arasında işlem alınırken öğleden sonra ise 14.00 ve 16.00 saatleri arasında işlemler alınmaktadır

. İstanbul Başkonsolosluğu ise Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.15 – 12.30 saatleri arasında ve Çarşamba günü ise 14.15 ile 16.15 saatleri arasında randevu alınabilinir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Ofis Saatleri ise Pazartesi ve Perşembe günleri 08.30 ile 13.00 saatleri arasında öğleden sonra ise 13.30 ile 16.30 saatleri arasında işlem almaktadır.

Cuma günleri ise 08.30 saatleri ile 14.30 saatleri arasında işlem yapılmaktadır. Resmi tatil günleri Türkiye’nin ve İtalya’nın resmi bayramları ve tatilleri göz önüne alınarak belirtilmiştir.

Resmi tatil günleri

01 Ocak          Yılbaşı Tatili

02 Nisan          Azizler Günü

01 Mayıs         İşçi Bayramı

4 Haziran        Ramazan Bayramı

11 Ağustos      Kurban Bayramı

29  Ekim          Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık         Noel

26 Aralık         Azizler Günü

İtalya Konsolosluk Görev Bölgeleri S.S.S

İtalya Vizesi Hangi Şehirden Alınır?

İtalya vize talebimi hangi şehirden gerçekleştirebilirim? İtalya vize başvuruları şu anda İstanbul'daki İtalyan Başkonsolosluğu, Ankara İtalyan Büyükelçiliği ve İzmir İtalyan Konsolosluğu aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

İtalya Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak?

İtalya konsolosluğu halka açık çalışma saatleri: Konsolosluk Hizmetleri: Pazartesi'den Cuma'ya saat 9:15 - 12:30 arası. Konsolosluk Hizmetleri ofisi Pazartesi'den Perşembe'ye saat 12:30-13:15 ve 14:00-14:30 - Cuma günleri 12:30-13:30 arası telefonlara cevap vermekterdir.

İtalya Konsolosluğunun Görev Bölgeleri Nelerdir?

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgeleri: Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova İtalya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgeleri: Ankara, Bolu, Düzce, Çankırı, Bartın, Eskişehir, Kastamonu, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, Yozgat, Zonguldak, Karabük İtalya İzmir Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van İtalya Antalya Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Antalya İtalya Bursa Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Bursa İtalya Gaziantep Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Gaziantep, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Kilis, Mardin, Şanlıurfa, Siirt, Şırnak İtalya İskenderun Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Hatay, İçel, Adana, Osmaniye İtalya Nevşehir Fahri Muavin Konsolosluğu Görev Bölgeleri: Nevşehir, Kırşehir, Yozgat

İtalya konsolosluk işlemleri sayfamızı ziyaret ediniz.