Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.consistanbul.esteri.it’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Menu
Consultation For Republic Of Italy
Consultation For Republic Of Italy
Consultation For Republic Of Italy
Previous
Next

İtalya Konsolosluk İşlemleri

İtalya konsolosluk işlemleri, başvuru yapacak olan kişilerin bize taleplerinde İtalya ülkesine gitme dedin doğrultusunda kurulan bir yetkili kurumdur. Kişinin, ikamet etmiş olduğu ülkeden ayrılarak, İtalya ülkesine seyahat gerçekleştirmesi için verilmiş olan karar aşamasında tek yetkili makam olarak bilinmektedir. İtalya ülkesi, Schengen bölgesine iyi olan bir ülkedir. Bu sebepten dolayı İtalya ülkesine seyahat etmek İsteyen kişiler, yetkili makamlara vize talep ibrazında bulunmaları gerekmektedir.

 

Fakat istisnai durumlar kapsamında, başvuru yapacak olan kişi bizzat konsolosluğa başvuru talebinde bulunamamaktadır. Bu nedenden dolayı konsolosluk tarafından yetki sahibi edilmiş bize başvuru firmaları ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile bize başvurusunda bulunacak kişi yetkilendirilmiş yerlerden başvuru yapabilmektedir. Schengen bizisin, kişinin seyahat edecek olduğu ülkeler için en fazla 90 gün konaklama hakkı tanımaktadır.

 

Fakat bu, çalışma ve ticaret amacı doğrultusunda gerçekleşen bir vize kategorisi değildir. Bu tip uzun ya da ticari vize işlemlerinde direk konsolosluğa yapılması gereken bize başvuru kategorileri içerisinde yer almaktadır. İtalya sesine başvuru yapacak olan şahıslar, Schengen bölgesi kapsamında 180 günlük bir süre zarfı içerisinde bulunan 90 günlük bir süreyi geçmemek koşuluyla seyahat edebilme hakkı verilmektedir. İtalya C tipi vize uygulamasında seyahat gerçekleştirecek olan kişiler, seyahatin ilk durağına İtalya ülkesinden gerçekleştirmeleri adına vize süresinin ziyaret etme hakkına sahiptir. İtalya, Schengen alanına üye olan ülkeler içerisinde bulunmaktadır.

 

İtalya Vizesinden Muaf Tutulma

İtalya ülkesine seyahat etmek isteyen vatandaşlar, 180 günlük bir süre içerisinde özel bir pasaporta sahip olarak 90 günlük bir süre geçmeyecek şekilde tüm vize işlemleriden muaf sunmaktadırlar. Ancak burada sahibi olan vatandaşlar ise yeterli bize salına yapacak oldukları her başvuru için vize uygulamalarında tabi tutulmaktadır.

 

İtalya Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İtalya ülkesine kısa bir süre için seyahat gerçekleştirmek için vize başvuruları, yetkili makamların vize başvuru işlemi için yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezi ya da firmaları sayesinde sağlanmaktadır. Hızlı bir şekilde vize başvurusu yapması gerektiren durumlar, acil durumlar kapsam içerisinde vize merkezi ile kişiler iletişime geçmelidir.

 

Vize merkezleri, İtalya vizesi işlemleri adına uzman bir profesyonel kadrosuyla danışmanlık hizmeti vermektedir. Yetkilendirilmiş makamlar tarafından belirtilmiş olan İtalya vize evrak listesi hakkında en güncel bilgiler çin kişiler İrtibata geçebilmektedir. Bir tane vize başvurusuna dair tüm soruların cevap alınabilecek en doğru adres vize başvuru merkezleri ya da firmalarıdır. İtalya’ya seyahat edecek olan kişiler pasaport sahipleri, altı aylık bir süre içerisinde 90 günlük bir süreyi geçmeyecek şekilde seyahat gerçekleştirecek iseler vize işlemlerini tabi tutulmaktadır.

 

Ancak özel bir pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 90 günü geçmeyecek bir şekilde vize işlemlerine muaf tutulmaktadırlar. Başvuru yapacak kişinin evrak teslimleri ise dikkatli bir şekilde ve kişinin tüm kimlik bilgilerini doğru bir şekilde doldurması talep edilmektedir. Başvuru yapacak kişi yanlış bir bilgi beyanında bulunursa konsolosluk için hakkında cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Ayrıca cezai yaptırımlar sadece kişi üzerinde değil, vize firmaları merkezi aracılığıyla yapılan bütün işlemler adına uygulanmaktadır.İtalya vizesi başvuruları Makamlar tarafından yetkilendirilmiş olan bize başvuru merkezi ya da firmaları aracılığıyla sağlanmaktadır.

 

İtalya vize başvuru evrakları teslimi ile ilgili bize başvuru merkezine müracaat edilmesi gerekilmektedir. İtalya biz randevusu ve bunun beraberinde biyometrik bilgi alma işlemi de vize merkezi ya da firmalarında bizzat gerçekleştirilmektedir. Schengen vize prosedürleri gereğince, Schengen vize başvurusunda bulunmak isteyen üçüncü ülke yani Schengen bölgesine dahil olmayan vatandaşlar İtalya seyahat edecek ise parmak izi verme yükümlülüğüne tabi tutulmaktadırlar.

 

Bütün bu belirtilmiş olan konuların yanı sıra İtalya vizesi alındıktan daha sonra seyahat çeşidine göre belirtiler diğer Schengen ülkelerine kişi geçiş yapabilme hakkına sahiptir. Fakat bu noktada alınmış olan engelli vizesi tek girişte ya da çok girişte olması oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bir tane ya tek girişli Schengen vizesi ile İtalya’dan çıkış yapıldıktan sonra tekrar İtalya ülkesine geri dönememektedir. Bu gibi karışık durumlardan kaçınmak için, başvuru merkezi temsilcileri ile başvuru yapacak kişinin iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir.

 

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar Hakkında Bilgi

İtalya vizesi için gerekli olan evrak listesini en güncel hali ve İtalya vize ücretleri için bilgilendirmeler makamlar tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığı ile iletişime geçerek öğrenin de bilmektedir. İtalya vize başvurusunda seyahat çeşidine göre evrak belirlenmesi en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Kişinin seyahat nedenine göre seçilen vize türü ile paralellik göstermesi gerekmektedir.

 

İtalya vize başvurularında eksik evrakları ibraz edilmesi ve tutarsız bilgilerin içermesi nedeni ile kişinin adına yapmış olduğu başvuru değerlendirme süreci olumsuz bir şekilde yanıt almaktadır. İtalya vize başvuruları adına aile ve arkadaş ziyaret vizesi, ticari iş gezisi vizesi, turistik vize, konferans ve kültürel vize etkinlikleri nedeni ile kişi en uygun vize alabilmektedir. Ayrıca İtalya vizesi ücretleri ise başvuru sırasında yapılacak olan vize kategorisine göre farklılıklar göstermektedir.  Bir tane vize ücretleri Euro para birimi üzerinden talep edilmektedir.

 

En güncel vize ücretini öğrenmesi adına kişinin temsilciler ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir. İtalya vize işlemleri sırasında vize danışmanlık, firma destek ve kargo kurye bedelleri ekstra bir şekilde hizmetleri tabi tutulduğundan dolayı ücretlerde değişiklikler gösterebilmektedir. O ayrı kişinin yapmış olduğu vize müracaat için sonuçlanmaz süresi 7 ila 13 iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir. İtalya vize başvuruları sırasında, konsoloslukların yoğunluğu ve tatillerini kişi gözününde bulundurarak en az bir ay öncesinden vize başvurusunu yapılması yetkililer tarafından tavsiye edilmektedir.

 

Öğrenci ya da ev hanımı gibi kendi gelir kaynağı olmayan kişilerin ise seyahat masraflarını karşılayacak bir sponsorun bilgilerini de ibraz etmeleri gerekmektedir. İtalya vizesi evrakların en güncel haline ulaşmak için kişi İtalya vize başvuru firmaları ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilmektedir. Vize başvuru merkezleri ya da firmaları bilgilendirme nedeni ile kişi tarafından kendi tarafına hiçbir şekilde ücret talebinde bulunmamaktadır.

 

İtalya Schengen vize başvuru formları ise pasaport ve kişinin kimliğine dair bütün bilgileri içeren evraklarda uyumluluk olacak bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Uyumsuz ve yanlış bilgilerin ibraz edilmesi kişinin vizesini reddedilmesinin sonuç açmaktadır. Kişinin bir sonraki alacak vize başvurularında bu nedenden dolayı olumsuz etkilemektedir.

 

İtalya Vize Reddi

İtalya ülkesinin vize reddi, kişinin yapmış olduğu vize onayları kadar olası bir ihtimaldir. Genellikle kişinin yapmış olduğu ve hazırlamış olduğu vize evraklarında yapılmış olan hatalar ya da eksik bilgilerin bunun yanı sıra eksik evraklarında yetkili makamların tespit etmesi halinde kişinin İtalya vizesi olumsuz bir karar ile sonuç bulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.consistanbul.esteri.it olup, bu site tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Site içerisindeki yazılı ve görsel materyaller doğru olmayabilir. Bilgilerden doğabilecek yanlışlıklardan sahibi sorumlu tutulamaz. Güncel olmayan bilgiler rastlandığı takdirde Gaziantep Vize sitesine bildirmeniz rica olunur.