İtalya Konsolosluk Tatil Günleri

İtalya konsolosluk tatil günleri

İtalya Konsolosluk Tatil Günleri

İtalya konsolosluk tatil günleri İtalya’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerine göre her yıl belirlenmektedir. Bu günler dışında sadece hafta için belirli saatler işlem alan konsolosluk yetkilileri hafta sonu işlem almamaktadır. Resmi tatil ve bayramlarda da işlemler durdurulmaktadır.

Bu nedenle vize başvuru işlemi gibi zamanın önemli olduğu işlemlerde şahıslar bu resmi tatil günlerini hesaplayarak başvurularını gerçekleştirmelidir. Bunların yanı sıra hafta için her gün tüm gün boyunca değil belirli saatlerde işlemler alınmakta olup bu saatler dışında randevu verilememektedir.

İtalya Konsolosluk işlemleri hem Ankara’da hem de İstanbul’da bununla beraber bazı illerde de fahri konsolosluk sıfatıyla işlem yapabilmektedir.

Türkiye’nin her yerinden İtalya konsolosluk yetkililerine ulaşmak mümkündür. Resmi tatil günleri haricinde istenilen başvurur verilen randevu tarihinde gerçekleştirilebilinir. Bu yüzden konsolosluk resmi tatil günlerini ve resmi çalışma saatlerini iyi bilmekte fayda olacaktır.

İTALYA KONSOLOSLUĞU RESMİ TATİL GÜNLERİ

Resmi tatil günleri iki ülkenin de resmi bayram ve tatillerini kapsamaktadır. Konsolosluk binalarında sadece İtalyan çalışan değil Türk çalışanlar da bulunduğundan bu resmi tatillerde ülkenin bütün birimleri kapalı konumda bulunduğu için İtalya konsolosluk binası da bu teamüllere uygun olarak kapalı konumdadır.

İtalya konsolosluk yetkilileri bir senede sadece 8 gün resmi tatil kullanmaktadırlar. Bu tatiller yılbaşı ve İtalya’da kutlanan Azizler gününü kapsadığı gibi Türkiye’de kutlanan İşçiler Bayramını ve Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı tatillerini de kapsamaktadır. İtalya konsolosluğu resmi tatil günleri tüm detayları ile şöyledir;

01 Ocak                Yılbaşı Tatili

02 Nisan              Azizler Günü

01 Mayıs              İşçi Bayramı

4 Haziran             Ramazan Bayramı

11 Ağustos         Kurban Bayramı

29  Ekim               Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık              Noel

26 Aralık              Azizler Günü

İTALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUK ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya İstanbul başkonsolosluk çalışma saatleri Ankara Büyükelçiliği’ne göre değişiklik göstermektedir. Bu çalışma saatler içerisinde şahıslar konsolosluk işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu saatler dışında ise işlem alınmamakta ve konsolosluk binası kapalı konumda bulunmaktadır. Bu saatler dışında randevu alınıp işlemler gerçekleştirilebilir

. Vize işlemleri için randevu alınırken resmi tatiller ve çalışma saatler dikkate alınmalı ve vize işlemlerinin onaylanması süreci göz önüne alınmalıdır. İtalya İstanbul Başkonsolosluk çalışma saatleri Pazartesi ve Cuma günleri sabah saat 09.15 – 12.30 saatleri arasında ve Çarşamba günü ise 14.15 ile 16.15 saatleri arasında randevu alınabilinir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Ofis Saatleri ise Pazartesi ve Perşembe günleri 08.30 ile 13.00 saatleri arasında öğleden sonra ise 13.30 ile 16.30 saatleri arasında işlem almaktadır.

Cuma günleri ise 08.30 saatleri ile 14.30 saatleri arasında işlem yapılmaktadır. Bu günler ve saatler dışında resmi günlerde de İtalya İstanbul Başkonsolosluğu işlem almamaktadır. Vize başvuruları sırasında bu süre göz önüne alınmalıdır. Resmi tatil günleri vizenin alınma süresini uzatabilir.

İTALYA BÜYÜKELÇİLİK ÇALIŞMA SAATLERİ

İtalya Büyükelçilik çalışma saatleri resmi tatillere göre değişmektedir. Resmi tatiller dışında ise Büyükelçilik sadece hafta için çalışmaktadır. Hafta sonu tatil olduğundan verilen evraklar işlemlere alınmaz. Sadece hafta içi Büyükelçilik ve Konsolosluk yetkilileri evrakları değerlendirmeye alır. İtalya Ankara büyükelçilik çalışma saatleri hafta için günlerinde de değişmektedir. Bu nedenle alınan randevular bu saatler dışında işleme alınmayacaktır.

İtalya Ankara Büyükelçilik çalışma saatleri Pazartesi ve Perşembe günleri sabah saat 09.00 ile 13.00 saatleri arasında başlamakta, öğleden sonra 14.00 ve 17.00 saatleri arasında devam etmektedir. Öğleden sonra 17.00 saatlerinde birim kapanır ve işlem alınmaz. Bu saatler Pazartesi ve Perşembe günleri için geçerlidir.

Cuma günleri ise sabah saat 09.00 ve 13.00 saatleri arasında işlem alınırken öğleden sonra ise 14.00 ve 16.00 saatleri arasında işlemler alınmaktadır.

Büyükelçilik çalışma saatleri İstanbul’da yer alan Konsolosluk binasının çalışma saatlerinden farklıdır. Pazartesi, Perşembe ve Cuma günleri sadece işlem alınmaktadır. Randevu alacak kişiler bu saatler ve günler dışında randevu alamaz. Resmi tatiller de bu anlamda önemlidir.

Resmi tatillerde randevu verilmez. Vize işlemleri için zamanın çok önemli olduğu noktalarda vize başvurusu yapacak olan şahıslar resmi tatil günlerine dikkat etmeli ve bu günler gecikme yaşatacağı için bu günleri dikkate alarak işlemlerini zamanında yapmalıdır.

İtalya Konsolosluk Tatil Günleri S.S.S

İtalya Konsolosluğu Hafta Sonu Açık mı?

Resmi tatiller dışında ise Büyükelçilik sadece hafta için çalışmaktadır. Hafta sonu tatil olduğundan verilen evraklar işlemlere alınmaz. Sadece hafta içi Büyükelçilik ve Konsolosluk yetkilileri evrakları değerlendirmeye alır.

İtalya Konsolosluğu Bayramda Çalışıyor mu?

Türkiye'de faaliyet yürüten İtalya Konsolosluğu, İtalya Büyükelçiliği, İtalya Başkonsolosluğu ve İtalya Fahri Konsoloslukları Türkiye'de ve İtalya'da resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli bayramlarda ve günlerde hizmet vermemektedir.

İtalya Konsolosluğu Hangi Günler Açık?

Konsolosluk Hizmetleri: Pazartesi'den Cuma'ya saat 9:15 - 12:30 arası. Çarşamba günleri ayrıca saat 14:15 - 16:15 arası gişelerimiz açıktır. Vize Ofisi: Pazartesi'den Cuma'ya saat 9:15 - 12:30 arası. Telefon Santrali: Pazartesi'den Perşembe'ye saat 08:30 - 16:30 arası.

İtalya Konsolosluklar sayfamızı ziyaret ediniz.