İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

İTALYA OTURMA İZNİ

İtalya’da oturma izni alınması için bir dizi prosedür izlenmesi gerekmektedir. Bu prosedürler diğer devletlerde olduğu gibi evrakların yetkililere sunulması ile başlar ve gerektiği taktirde ek evrak istenebilir. Ek evrakların da teslimi ve incelenmesi ile şahıslara oturma izni verilebilir ya da oturma izni başvurusu ret ile sonuçlanabilir

İtalya oturma izni başvurusu yapmak isteyen kişiler oturma izni alacakları şehir ya da bölgedeki yetkili postaneye yapabilirler. Bu işlemlerin ardından başvuru harç ücretinin ödemesi yapıldıktan ve ilgili başvuru formaları doldurulduktan sonra postane yetkilisi, ikamet talep edilen bölgedeki Emniyet Müdürlüğünde yapılacak olan randevuyu tarihini gösteren ‘randevu kâğıdını’ başvuru sahibine verir.

İtalya oturma izni almak isteyen ve işlemler için randevularını alan kişiler postaneden verilen randevu tarihinde Emniyet Müdürlüğüne gitmeli parmak izi verme işlemini yapmalıdır. Bu işlemlerin ardından oturum iznini verileceği günü belirten yeni bir randevu tarihi başvuru sahibine iletilir.

Belirlenen günde şahıslar oturum iznini alabilirler. İtalya oturum izni alma sırasında uygulanan işlemler ile oturum izninin uzatılmasına ve yenilenmesine ilişkin işlemler aynı şekilde işlemektedir.

Şahıslar İtalya oturum izni başvurusunu ilk kez yapıyorlar ise oturum iznine onay verilmeden randevu kâğıdı ile seyahat edilemez. Ancak oturum izni uzatma durumu söz konusu ise randevu kâğıdı ile hava ve deniz yoluyla, aynı sınır kapısından giriş-çıkış yapılarak Türkiye’ye gidip geri dönmek mümkündür.

Randevu kâğıdının yanı sıra daha önce alınmış olan oturum izni kâğıdının kopyasıyla da seyahat etmek mümkünüdür. Sadece ilk defa oturum izni alacak kişiler başka ülkeye seyahat edemezler. Oturum izni başvurusu sonuçlanıncaya kadar beklemek esastır.

OTURUM İZNİ HANGİ DURUMLARDA VERİLİR?

İtalya oturum izni almak isteyen şahıslar bazı durumları karşılıyor nitelikte olmalıdır. Bu nitelikleri karşılayabilen şahıslar oturum izni alabilirler. Bu durumlar kişilerin yaşan tarzına göre değişiklik gösterebilir. Bazı şahıslar evlilik sebepli aile birleşimi için oturum izni almak isterken bazıları ise şirket kurma amaçlı çalışma yapmak için oturum izni alabilirler. Bunlara ek olarak ise öğrenim amacıyla oturma izni almak isteyen vatandaşlar bulunabilir.

Bu sebeplerin hepsinde oturum izni süresi değişmektedir. Genel olarak verilen vize tarihi bittikten sonra hala İtalya’da kalabilmeyi amaçlayan oturum izni başvurusu bütün sebeple için bir dizi evraktan oluşmaktadır. Bu evrakları gereken tarihte gerekli yerlere teslim edenler ve oturum izni verilmesi gerekli görülen şahıslar İtalya oturum iznini alabilirler. Şahısların oturum izninin gerekli görüşmesi de yine İtalya yetkililerine kalmıştır.

Çalışma İzni (Lavoro Subordınato)

İtalya’da çalışma izni başvurusunda bulunarak oturum izni de alınabilinir. İtalya’da şahısın çalışmayı planladığı işyerinin bulunduğu şehirde valiliğin göçmenlik tek gişe ofisine başvurması gerekmektedir.

Bu ofisten alınan belgeler ile beraber işveren kişi İtalya İçişleri Bakanlığının resmi sitesindeki online işçi alımı formunu doldurarak başvuruda bulunur. İşveren ve çalışma izni başvurusunda bulunan çalışan arasındaki iş sözleşmesinin imzalı bir örneği Göçmenlik için Tek Gişe ofisine işveren tarafından gönderilmelidir.

Çalışma izni ile oturum izni almak isteyen şahısların ofis belgeleri incelendikten sonra bir izin belgesi düzenlenilir. İzin belgesi Türkiye’de bulunan İtalyan Konsolosluğu’na gönderilir. Oturum izni almak isteyen şahıs bu işlemden sonra çalışma amaçlı İtalyan vizesini alır. En geç sekiz gün içerisinde Emniyet Müdürlüğü’nden oturum izni için bilgi alarak Posta Ofisine giderek kit doldurulmalıdır. Ardından oturma izni için başvuru yapılabilinir.

İtalya’da Kendi İşini Kurmak

İtalya’da kendi işini kurmak isteyen şahıslar Türkiye’de gerekli evraklarını hazırlayıp en yakın konsolosluğa başvuruda bulunmalıdır.  “Lavoro Autonomo” adındaki çalışma amaçlı vizelerini alan şahıslar İtalya’ya girişlerinden en geç 8 gün içerisinde en yakın Emniyet Müdürlüğü’ne gidip bilgi almalı ve Posta Ofisine müracaat ederek oturma izni başvurusunu başlatmalıdır.

İtalya Eğitim Öğrenim Amaçlı Oturum İzni

Diğer oturum izinlerinde olduğu gibi bu amaçta da ilk olarak Türkiye’de bulunan konsolosluk yetkililerinden eğitim öğrenim amaçlı vize alınması şarttır. İtalya’ya öğrenim amaçlı giden şahıslar en geç 8 gün içerisinde “Sportello Amico” hizmeti veren Posta Ofisinden “oturma izni kit”i alması ve ilgili formları doldurup postaneye başvurması gerekmektedir.

Başvuru postaneden alındıktan sonra, postane yetkilisi Emniyet Müdürlüğündeki randevu tarihini belirten randevu kağıdını başvuru sahibine teslim eder. Randevu günü Emniyet Müdürlüğünde parmak izi verildikten sonra oturma izninin teslim edileceği randevu tarihi Emniyet tarafından belirlenir.

Aile birleşimi ile İtalya’da Oturma İzni

İtalya’da ikamet eden şahısların başka ülkelerde yaşayan aile yakınlarını İtalya’ya getirmek suretiyle vize almak için Valilik/Göç için Tek Gişe ofisine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Göç için Tek Gişe Ofisi aile birleşimi izin belgesini (Nulla osta) Türkiye’deki ilgili konsolosluğa göndermektedir. İtalya’da oturma iznine sahip çalışanın Türkiye’de yakınları İtalya aile birleşimi vizesi için gerekli evrakları hazırlayarak ikamet ettikleri bölge görev alanı içinde olan İtalya konsolosluğuna giderek başvuruda bulunmalıdır.

Aile birleşimi vizesi ile İtalya’ya giriş yapan şahıslar en geç 8 gün içerisinde diğer işlemlerde olduğu gibi posta ofisinde oturma izni formu doldurmalı ve gerekli belgelerle başvuru yapmalıdır.

Aile fertleri, vizelerini almalarını müteakip, İtalya’ya girdiklerinden itibaren 8 gün içinde kendilerine en yakın Posta Ofisine giderek, oturma izni için “Kit” doldurmalı ve gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru yapmalıdır.

İTALYA OTURMA İZNİ NASIL UZATILIR?

İtalya’da yukarıdaki amaçlar doğrultusunda oturma izni alan şahısların oturma iznini uzatma süreci ortalama olarak 9 ay sürmektedir. Oturma izni bitmeden 60 gün içerisinde oturma izni uzatılması için başvuru yapılmalıdır. Uzatma işlemleri başladıktan 7 ay sonra şahısın parmak izi alınması için bir mektup gönderilir.

Parmak izini işlemi de yapıldıktan sonra 60 gün içerisinde oturum izni için gerekli olan oturum kartı teslim edilmektedir. Oturum süresini uzatmayan diğer ülke vatandaşları İtalya’dan çıkışını yapmak zorundadır. Çıkış yapmadığı takdirde para cezası ile cezalandırılabilinir ve ileriki dönemlerde oturum izni başvurusu sonuçsuz kalabilir.

 

İtalya Oturma İzni S.S.S

İtalya Oturma İzni Ne Kadar?

İtalya oturma izninin uzatılma süreci ortalama 9 ay sürmektedir. Oturma izi bitmeden önce, 60 gün içinde uzatma başvurusunun yapılması gerekmektedir. Uzatma başvurusundan yaklaşık 7 ay sonra başvuru sahibine bir mektupla bildirimde bulunularak parmak izi verme işlemi talep edilmektedir.

İtalya Oturma İzni ile Hangi Ülkelere Gidilir?

İtalya‘dan alacağınız oturum ile İtalya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İspanya, Portekiz, Hollanda ve daha birçok Avrupa ülkesinde çalışma ve seyahat hakkınız doğacak. Yeni iş fırsatları ve aile bireylerinize kaliteli bir yaşam standardı yaratmak için İtalya son derece ideal bir seçim olacak.
 

İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Her ülkenin oturma izni şartları birbirinden farklı olmaktadır. Ancak İtalya’da oturmak istiyorsanız belli bir süre İtalya’da ikamet etmelisiniz. Belli süreyi tamamladıktan sonra hükümet ortama uyum sağladığınıza kanaat getirirse oturma iznini alabilirsiniz. Yoksa başka yollarla vize uzatıp oturma izninin alınması için gereken koşulları oluşturmak için zaman geçirmeniz gerekir.

1 cevap
  1. asya
    asya says:

    Merhabalar yaklasik 2 yildir Mialnoda yasiyorum. Masterimi tamamladiktan sonra 6 ay stajimi yaptim, is arama kontrati ile. Kendi uzerime sahis sirketi acmak istersem, bu bana oturum izni saglar mi?

Yorumlar kapalı.