İtalya Para Birimi

İtalya Para Birimi Nedir?

İtalya para birimi nedir

Geçmiş dönemlerde İtalya’da eski İtalya para birimi olan, İtalya lireti kullanılmaktaydı. Fakat 2002 yılından sonra İtalya’da geçerli olan primi para birimi Euro olarak değiştirilmiştir.

İtalya’nın Para Birimi Eski

İtalya yaklaşık olarak, 60 milyona yakın bir nüfusa sahiptir. Avrupa birliği ülkeleri içerisinde bulunur. İtalya’da geçerli olan para birimi, Euro’dur. Ülkenin dış ticaret, iç ticaret ve birçok ekonomi alanında Euro para birimi kullanılmaktadır. Fakat İtalya para biriminin yanı sıra eski para biriminin ne olduğu da, birçok kişinin merak konusudur. İtalya’nın para birimi 2002 yılından öncesine kadar, İtalyan lireti idi. Fakat 2002 yılından sonra ülkede para birimi, Euro olarak değişiklik göstermiştir. İtalyan lireti, Euro’ya dönüşüm sağlamıştır ve bu dönüşüm 10 yıl kadar sürmüştür. 2012 yılında sonra da dönüşüm tamamlanmıştır. İtalya seyahati gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları, Türk lirasını Euro’ya dönüştürerek bir seyahat gerçekleştirmeli.

İtalya Lireti

İtalya kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir ülkedir. Bu yüzden turizme açık olduğu için her yıl farklı ülkelerden birçok vatandaş, İtalya seyahati gerçekleştirir. İtalya seyahati gerçekleştirileceği zaman İtalya sınırları içerisinde geçerli olan para birimi merak edilmektedir.

  • Güncel İtalya para birimi, Euro’dur. Fakat İtalya’da birçok Para Müzesi’nde de halen bulunan eski İtalya para birimi ise İtalya liretidir.
  • 20 yıldır aktif olarak kullanılmayan bir para birimidir.
  • İtalya ile beraber farklı ülkelerde de kullanılmıştır.
  • Avrupa bölgesinde bulunan bir ülke olduğu için ve Avrupa bölgesindeki ülkelerin yaşam standartlarıyla aynı refah seviyesinde olmasından dolayı, İtalya para birimi Euro olarak değiştirilmiştir. Bu dönüşüm 2002 yılında yapılmıştır.

2002 yılından 2012 yılına kadar İtalyan lireti, Euro para birimini dönüşmüş 2012 yılından sonra ise İtalyan liretinin, tamamen tedavülden kaldırılması gerçekleşmiştir.

İtalya Para Birimi Euro

İtalya, Avrupa bölgesinde bulunan bir ülkedir. Avrupa bölgesinde bulunan ülkeler yaşam seviyesi yüksek ve genel olarak gelişmiş ülkelerdir. İtalya’da bu ülkeler içerisinde bulunduğu için para birimi Euro’dur. Euro para birimi, Türk lirasına göre daha değerlidir. Bu yüzden 1 Türk lirası yaklaşık olarak 10,38 Euro’dur.

İtalya Para Birimi Nedir? S.S.S

1 Euro Kaç İtalyan Liret?

1 EUR EUR 1 936.27 ITL 2 EUR EUR 3 872.54 ITL 3 EUR EUR 5 808.81 ITL 4 EUR EUR 7 745.08 ITL

İtalya'da Euro mu Dolar mı?

İtalya'nın güncel olarak kullandığı resmi para birimi Euro'dur. Euro'dan önce İtalya topraklarında 1861 yılından 2002 yılına kadar İtalyan Lireti adı verilen para birimi kullanılmakta idi. 28 Eylül 2002 tarihinden İtalyan Lireti tedavülden kaldırılmış ve yerine Euro kullanılmaya başlanmıştır.

İtalyan Lirası Nerelerde Kullanılırdı?

İtalyan lirası İtalya'nın dışında San Marino'da ve Vatikan'ın bir bölümünde kullanılmaktaydı. İtalya'nın resmî para birimi olarak Euroya geçmesiyle birlikte 1936,27 İtalyan lirası, 1 avro olacak şekilde değişim yapılmaya başlanmıştır.

İtalya Asgari Ücret sayfamızı ziyaret ediniz.