İtalya Ticari Vize

İtalya ticari vize ücreti

İtalya Ticari Vize

İtalya ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler gerekli evraklarını hazırlayıp İtalya Konsoloslukları’na ve İtalya Büyükelçilikleri’ne başvuruda bulunabilirler. Bu evraklarda eksiksilk ve yanlış bilgi bulunmaması zorunludur

Bu evraklarda yer alan bilgiler diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile karşılaştırılmaktadır. Alınacak olan vize türüne göre de istenilen belgeler değişmektedir.

Bu nedenle de İtalya ticari vizesi almak isteyen şahıslar aşağıda yer alan belgeleri eksiksiz hazırlamalıdır. Ticari vize başvurusunda istenilen belgeler diğer vize başvururlarında yer alan belgelere göre değişiklik gösterebilir.

İTALYA TİCARİ VİZE İÇİN EVRAKLAR

İtalya ticari vizesi için gerekli evrakları hazırlamak için izlenilecek yollar bulunmaktadır. Yer alan belgelerin prosedüre göre hazırlanması şarttır. Bu prosedürü uygulayan kişilere vize konsolosluk yetkilileri vize verme işlemi gerçekleştirebilir. İtalya ticari vizesi almak isteyen kişiler için hazırlanması gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

Pasaport: Yırtık ve eskimiş pasaportlar kabul edilmemekle beraber 10 yıldan eski olmaması şartı da aranmaktadır.

Biometrik Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf 3,5 x 4,5 ölçülerinde ve yüzün net  görülebileceği şekilde çekilmelidir.

İtalya Schengen Vize Başvuru Formu: İtalyanca ve İngilizce olarak doldurulacak form doğru bilgiler içermeli ve tükenmez kalem ile doldurulmalıdır.

Ticari görüşme gerçekleştirilecek İtalyan şirketinden temin edilmiş davet yazısı: şirketin resmi yetkili tarafından yazılmalı ve başvuru yapan kişinin tüm bilgileri yer almalıdır. Seyahat ilişkin tüm bilgiler de bu dilekçede belirtilmelidir.

İtalya’da davet formunu gönderen şirkete ait Visura Camerale (ticaret sicil)

Temin edilmiş olunması halinde ise İtalyan şirketi ile aranızda bulunan fatura, akreditasyon anlaşmalarına dair suretler

Fuara katılım gerçekleştirilecek olunması halinde; fuar giriş kartı veya katılıma ilişkin dökümanlar.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi:  İtalya ticari vizesi başvurusunda bulunan kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmalıdır.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca İtalya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İtalya Ticari Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten İngilizce dilekçe: ticari vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafından hazırlanmış olan belge ıslak imzalı ve kaşeli olarak İtalya Konsolosluğu’na ve Büyükelçiliği’ne verilmelidir.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe: Ticari vize almak isteyen kişi eğer diğer schengen ülkelerine seyahat edecekse buna ilişkin bilgileri vize başvurusunda belirtmelidir.

Belirtilen bu belgeler gerekli yerlerden temin edildikten sonra İtalya Konsolosluk yetkililerine gereken günde ve saatte teslim edebilirler. Yetkililer bu evraklar dışında istedikleri belgeyi talep edebilirler. İtalya’ya ticari faaliyet, konferans, iş görüşmesi, iş toplantısı, fuar katılımı, sektörsel fuar etkinliklerine katılım gibi amaçlarla yapılan seyahatlerdeki vize uygulaması İtalya ticari vize kapsamında yer almaktadır. Vize işlemlerinde firma yetkililerinden vize davetiyesi de almalıdır.

Durumlara Göre Hazırlanacak Evraklar

Kişi Emekli ise,

Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kişi Memur ise,

Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Çiftçi ise,

  • Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.
  • Aşağıda ki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar;
  • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi
  • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
  • Pasaport fotokopileri, İtalya Ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

VİZE BAŞVURUSUNDA RANDEVU ALMAK GEREKİR Mİ?

İtalya ticari vize başvuruları alan İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Konsolosluğu randevu almayı zorunlu kılar. Kısa süreli schengen vizesi kapsamında sayılan İtalya ticari vizesi randevu işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvurur merkezlerinden yapılmaktadır.

Randevu işlemleri vize merkezlerinden yapılabilir fakat telefonla randevu işlemi yapılmamaktadır. Bu bilgilere ek olarak. İtalya ticari vizesi online olarak alınabilmektedir.  İtalya ticari vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları yukarıdaki işlemleri uygulayarak ticari vize başvuru randevusu alabilirler.

İTALYA TİCARİ VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

İtalya ticari vizesi başvuru yapıldıktan ve konsolosluk yetkililerine evrakların teslim edilmesinden sonra 4 ya da 5 gün içerisinde sonuçlanabilir. Ancak bu süre yetkililerin ek evrak isteme talebine göre değişebilir. Başvuru yapılan dönemde konsolosluk işlemleri eğer yoğunluk gösteriyorsa bu süre biraz daha uzayabilir.

Yukarıda belirtilen süre İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’ndan yapılan başvurular için geçerli olurken Bursa ve Trabzon’dan yapılan başvururlarda bu süre biraz daha uzun olabilir. Eksiksiz olarak teslim edilen evraklar incelendikten sonra bu birimlerde de ticari vize başvurusu 5 ile 20 iş günü içerisinde sonuçlanabilir.

Sürenin daha fazla uzamaması ve ret ile sonuçlanmaması için ticari vize başvurusu yapan şahısların evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi tavsiye edilir. Ret ile sonuçlanan vize başvururları ileriki dönemlerde yapılacak olan vize başvurularının da ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

İtalya Ticari Vize S.S.S

İtalya Ticari Vize Nedir?

İtalya Ticari vize İtalya'ya iş seyahati yapmak isteyen iş insanlarının başvuru yapabileceği kısa süreli bir Schengen C tipi vizedir.

İtalya Ticari Vize Nasıl Alınır?

İtalya Ticari vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerine yapılır. Gerekli vize evrakları tamamlanarak ve İtalya vize ücreti ödenerek ticari vize başvurusu yapılır.

İtalya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya Ticari vize sonuçlanma süresi ortalama olarak 5-7 iş günü içerisindedir. Bu süre eksik ya da hatalı vize başvurularında uzayabilir.

İtalya Turistik vize sayfamızı ziyaret ediniz.