İtalya Transit Vize

İtalya transit vize ücreti

İtalya Transit Vize

İtalya transit vizesi almak isteyen kişiler İtalya Konsoloslukları’na ve büyükelçiliklerine başvuru yapabilirler. Başvuru sırasında evraklarını transit vize alma amacıyla yetkililere teslim eden şahıslar belgelerde doğru bilgi bulundurmalıdır. Umuma mahsus pasaport sahibi olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı transit geçişler için İtalya Konsoloslukları’ndan transit vizesi almak zorundadır. Bu belgelere ek olarak evrak isteme yetkisini konsolosluk yetkilileri sahiptir.

Seyahate ilişkin her belge bu evraklar ile verilmelidir. Sürecin uzaması için gereken evrakları ek evrak talebi olmadan teslim etmek iyi olacaktır. İtalya transit vizesi almak için başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde şahıslar yeniden evraklarını hazırlayıp konsolosluk yetkililerine sunulabilir. Belgelerin güncel olmasına dikkat etmek de olumsuz sonuç alınmaması için önemlidir.

İTALYA TRANSİT VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

İtalya transit vizesi almak isteyen şahıslar bu geçiş vizesi için yukarıda belirtildiği gibi evraklarını eksiksiz ve doğru olarak belirtilen yetkili makama teslim etmelidir.

Evrakları hazırlamak bir süre gerektirdiğinden seyahat süresine çok az süre kalmadan evrakları tamamlamış olmak gerekmektedir.

Bilgilerin güncel olması şartı da yetkililerin dikkate aldığı bir konudur. Bütün belgeler büyük incelik ve titizlikle incelenir. Bu sebeple de evraklarda sahte bilgilerin yer alması transit vizesinin retle sonuçlanmasın sebep olabilir. Aşağıda yer alan evraklar randevu saatine kadar hazırlanmalıdır.

Pasaport: İtalya transit vizesi için gerekli belgelerden olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekiyor. Ayrıca iki boş sayfa da pasaportta bulunması gereken özelliklerdir.

Seyahat dönüşünden sonra en az 6 ay da geçerliğinin bulunması gerekmektedir. Daha önceki pasaportlarda yer alan vize onaylarının fotokopileri de bu evraklar ile teslim edilebilir.

Biometrik Fotoğraf: İtalya transit vizesi başvurusunda bulunan kişiler fotoğraf teslim ederken fotoğrafın biometrik olması ve 3,5 x 4,5 ölçülerinde bulunması gerekmektedir.

Şahısın yüzünün net görülebilmesi ve aksesuarlar ile yüzünün kapatılmaması gerekmektedir.

İtalya  Vize Başvuru Formu: transit vize başvuru formu İtalyanca olarak doldurulmalıdır. İtalyanca olarak doldurulan başvuru formu İtalya Konsoloslukları’na teslim edilmelidir.

Seyahat amacını ve gidilecek ülkeyi destekleyen bilgi belgeleri: Seyahat amacının net belirtilmesi vizenin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir. Buna ilişkin tüm belgeler evrakların arasında bulundurulmalıdır.

Sağlık sigortası: İtalya transit vizesi almak isteyen şahıslar banka hesap bilgilerinde en az 30 bin Euroluk sağlık sigortası teminatını konsolosluk yetkililerine sunmak zorundadır.

Seyahat edeceğiniz araç ruhsatı, seyahat tarihinizi kapsayan Aracın uluslararası geçerli yeşil sigortanın orijinali

Uluslararası ehliyetin orijinali (Beynelmilel)

Araç ile gidilmesi halinde; Araç ruhsatı, Ehliyet, Turing’den alınmış Belge, Uçak ile gidilmesi halinde ise; Uçak bileti ibraz edilmelidir

Gidilecek olan ülkenin vizesi veya oturma izni

Gerekli evraklar belirtildiği şekilde hazırlandığı taktirde vize randevusu gününde yetkililere sunulabilir. Gerekli durumlarda yetkililer vize evraklarını incelerken ek evrak isteme talebinde bulunabilir.

Bu durumda şahıslar transit vizesini almak için istenilen belgeleri istenildiği şekilde sunmak zorundadır. Aksi halde vize işlemleri ret ile sonuçlanır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

İtalya transit vizesi almak isteyen kişiler başvurularında konaklama veya öngörülen konaklama rezervasyonlarını ile ulaşım aracına dair belgeleri sınmalıdır. Bunlar otel rezervasyonu ve uçak biletlerinin fotokopileridir. Konsolosluk yetkilileri orijinal biletleri isteyebilirler.

Bu durumda şahıslar alınan uçak biletlerini evraklar ile teslim etmelidir. Yukarıda söz edilen belgeler en az 3 ay önce çıkartılmış olmalıdır. Daha eski belgeler kabul edilmemektedir.

İtalya konsolosluğu daha önce alınmış schengen vizesi yok ise başvuruya mülakat için şahsen görüme yapabilir. Bu görüşme mülakat niteliğinde olup seyahate ilişkin soruları öğrenmek içindir.

Daha önce almış olduğunuz İtalya vizesi ile sürekli başka ülkelere giriş yaptıysanız, yeni vize başvurunuz sırasında nedenlerini anlatmak üzere İtalya Konsolosluğu sizi görüşmeye çağıracaktır.

İtalya’ya seyahatinizi araba ile yapacaksanız İtalya vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve Beynelminel ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir.

Yeşil sigorta yaptırmanız zorunludur. Eğer 3. Bir şahsa ait araba ile seyahat edecekseniz araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir.

İTALYA TRANSİT VİZE ÇEŞİTLERİ

İtalya transit vize çeşitleri iki türlü bulunmaktadır. Transit vize başvurusu yaparken şahıslar bunu konsolosluk yetkililerine belirtmelidir. Buna göre evraklarını hazırlamalı ve yetkililere teslim etmelidir.

Bu durumda vize alma işlemi kolaylaşabilir. Seyahatin bütün amacı ve nedeni başvuru sırasında konsolosluk yetkilisi tarafından vize başvurusu yapan kişiye yöneltilen sorular arasında yer alır. Bazı durumlarda konsolosluk yetkilisi kişiyi şahsen görüşmeye çağırır ve seyahatine ilişkin sorular sorarak birebir cevap almak isteyebilir.

Seyahat sonrasında ya da seyahat içerisinde üçüncü bir ülkeye uğrama yapılacaksa bunu vize başvurusnda belirtmek gerekmektedir. Belirtilmediği taktirde havaalanında bulunan vize kontrolunden geçiş sağlanamaz.

Aynı zamanda yolculuğa başka bir ülke üzerinden aktarma yapılarak gidilecekse yine transit vize alınması gerekmektedir. İki tür transit vize çeşidi bulunmaktadır;

Havaalanı Transit Vizesi

Üçüncü bir ülkeye gidilecek ve bu ülkeye yolculuk İtalya üzerinden aktarma yapılarak gidilecek ise bu durumda havaalanı transit vizesi alınmalıdır.

Bu vize türünde uluslar arası transit alanı dışına çıkılması yasaktır ve pasaport kontrolüne girilmez. Çok büyük havalimanlarında bu vize türüne rastlanılır. Schengen Bölgesine Giriş Yapılmasını Gerektiren Transit Yolculuk Vizesi

Yukarıda belirtildiği gibi üçüncü bir ülkeye gidilecekse schengen bölgesi dâhilinde en az 2 defa aktarma yapılacak ve ilk aktarmanın İtalya’da  bir havaalanında olması durumunda schengen vizesi almak gerekecektir.

Alınacak vizenin seyahat yapacağınız bütün ülkelerde geçmesi gerekmektedir. Bu da 28 ülkenin dâhil olduğu schengen vizesi ile mümkündür.

 

İtalya Transit Vize S.S.S

İtalya Transit Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Transit Vizesi kısa süreli bir vize türüdür, kısa süreli İtalya vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. İtalya transit vize için gerekli vize evrakları eksiksiz ve hatasız hazırlanmalı, İtalya Transit vize ücreti ödenmelidir.

İtalya Transit Vize Ücreti Kaç Para?

İtalya transit vizesi kısa süreli Schengen C tipi vizedir. Schengen C tipi vizeler için 80 Euro İtalya konsolosluk harç bedeli ve 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenmelidir.

İtalya Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya transit vizesi diğer vizelerde olduğu gibi resmi tatil günlerine göre süresi uzasa da ortalama olarak 7 ile 10 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir. Bu süreci konsolosluk yetkililerinin ek evrak isteme talebi etkilemektedir. Bu yönden 10 günden fazla da sürebilmekte ve daha kısa süre de sonuç verebilmektedir. Bu süreçten sonra olumsuz sonuçlanması halinde İtalya transit vizesi almak isteyen kişiler evraklarını yeniden hazırlayarak başvuruda bulunabilirler.

İtalya Şoför vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.