İtalya Turistik Vizesi Şartları ve Evraklar

İtalya turistik vize ücreti

İtalya Vizesi

İtalya’ya seyahat edecek ve resmi pasaport haricindeki pasaport sahiplerinin seyahat öncesi İtalya vizesi alması gerekir. İtalya vize başvurusu yapılmasına gerek kalmaksızın, yeşil pasaport sahibi vatandaşlarımızın 180 gün içinde 90 güne kadar seyahat hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca İtalya turistik vize gibi kısa süreli vizeler de maksimum 90 gün seyahat hakkı tanır. Seyahat süresi ve amacına bağlı olarak farklı İtalya vize türleri bulunmaktadır.

Seyahatin 90 günden ve daha kısa sürmesi halinde kısa süreli vize yani C sınıfı vize alınması uygun olacaktır. Amaca uygun şekilde bu İtalyan ticari vizesi, turist vizesi, transit ya da aile ve akraba ziyareti vizesi olabilir. Daha uzun sürecek olan seyahatler için vatandaşlarımızın uzun süreli vize türlerini incelemeleri gerekir. İtalya oturum izni ve İtalya çalışma izni gibi izinler bu uzun süreli vizeler kapsamında değerlendirilir.

Vize alma aşamasında başvuru öncesinde seyahatin süresini belirlemiş olmak kadar amacını da netleştirmiş olmak önemlidir. Çünkü İtalyan vize başvurusu için istenen evraklar bu bağlamda değişiklik gösterecektir.

İtalya Turistik Vizesi

Vizeye başvuru yapma amacı yalnızca gezme görme ve kültür turizmi olan vatandaşların İtalya turist vizesi alması uygun olacaktır.

Bu vize kısa süreli vizelerden olup maksimum 90 gün, ilk başvurularda genel olarak maksimum 30 günle sınırlandırılır. Seyahat planı ve vize tarihleri uymayan kişilerin yeniden başvurunun değerlendirilmesi için bilet ve otel rezervasyonlarını, ilave olarak dilekçe ekleyerek talep edebilirler.

İtalya’ya turistik amaçlı seyahat edecek ve bu nedenle İtalya turistik vizesi almak için başvuracak kişilerin seyahatlerinin yalnızca bu amaca yönelik olduğundan emin olması gerekir.

Şayet kişinin bu vizeyle aldığı vizeyle iş ve çalışma yürüttüğü, ticaret yaptığı, ticari bir organizasyona katılma amacında olduğu ya da davetiye olmaksızın bir yakınını ziyaret etmek için seyahat ettiği tespit edilirse, var olan vize başvurusu riske girebilir. Ayrıca bu kişinin kusurlu davranışından dolayı diğer vize başvuruları da olumsuz etkilenebilir.

Bu sebeple alınan vizeyle yalnızca kültürel aktivitelere dahil olunabileceği bilinmelidir.

İtalya turist vizesi almış olan vatandaşlarımız, bu vize Schengen vizesi klasmanında değerlendirildiğinden diğer Schengen üye ülkesi ülkelere de seyahat etmesi mümkündür.

Schengen üye ülkelerinin herhangi birinden alınan kısa süreli vize ile verilen süreyi aşmamak şartıyla aynı amaçlı seyahate devam edilebilir.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken hangi ülkeden Avrupa Schengen Bölgesi’ne giriş yapıldıysa o ülke üzerinden vize alınması gerektiğidir.

Bu sebeple İtalya’nın dahil olduğu bir Avrupa seyahati planlayanların İtalya turistik vizesi alması ancak diğer ülkelere olan seyahat düşüncesini de rezervasyonlarla başvuru döneminde yetkililere iletmesi gerekmektedir.

Alınan vize ile hangi ülkede bulunulursa bulunulsun turistik amaçlı olmayan faaliyetlerde bulunulamayacağı unutulmamalıdır.

İstanbul İtalyan Konsolosluğu

İtalya İstanbul konsolosluğu Venedik sarayı ve Nişantaşında yer almaktadır. Vize başvuru işlemleri için konsolosluk resmi web sitesinden başvuru yapmanız ve randevu aldıktan sonra evraklarınızla birlikte başvuru sürecini devam ettirmeniz gerekmektedir. Vize başvuru sürecinde, ıslak imzalı belgeler, vize harç dekontu ve şahsın kendisinin de bulunması şartı yer alır.

İtalyan Konsolosluğu İstanbul

İtalya konsolosluğu İstanbul resmi web sitesi üzerinden başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İtalya konsolosluğu büyükelçilikle birlikte verilen kararları adaylara duyurmak ve vize başvurusu işlemleri hakkında detaylı bilgi vermek için Nişantaşı bürosundan duyuru yapacaktır. Başvuru işlemleriniz için konsoloslukla irtibat kurarak sürecin başlatılmasını sağlayabilir, vize başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İtalya Başkonsolosluğu İstanbul

İtalya başkonsolosluğu İstanbul Nişantaşında Venedik sarayında bulunmaktadır. Vize işlemleriniz için randevu sisteminden giriş yaparak, yabancı veya T.C uyruklu olarak sürecin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. Vize işlemlerinde size prosedür hakkında bilgilendirme yapacak danışma, konsolosluk görevlileri ve vize işlemleriyle ilgili seçenekleri sunacak baş danışma hizmet verecek, sizleri bilgilendirerek süreci takip etmenizi sağlayacaktır.