İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formu

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları Türkiye’de ikamet ediyorsa Türkiye’de bulunan İtalya Konsoloslukları’na ve Büyükelçilikleri’ne başvuru yaparak ya da vize merkezleri aracılığı ile randevu alarak vize başvurusunda bulunabilirler. Ancak vize başvuru formunu hazırlayan ve istenildiği şekilde doldurup diğer evraklar ile teslim eden kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınır.

Bu sebeple İtalya vizesi başvuru formunu dolduran şahıslar kendilerine verilen randevu saatinde vize başvuru formuyla beraber diğer evraklar ile konsolosluk yetkililerine evraklarını teslim edebilirler. Daha sonra belirli bir süreç ve bir takım prosedürler gözden geçilir ve vize onaylanır ya da onaylanmadan ret cevabı ile sonuçlanabilir.

Bu noktada vize başvuru formunda yer alan tüm bilgilerin diğer evraklarda yer alan bilgiler ile tutarlı olmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda da İtalya vize başvuru formunu dolduran şahıs ıslak imzasını başvuru formuna ilgili kutucuğa atmalıdır. İtalya vize başvuru formunun İtalyanca ve İngilizce olarak hazırlanmış olmasını da konsolosluk yetkilileri ayrıca istemektedir. Yeminli tercümanlardan vize başvurur formunun İtalyancasını hazırlamak mümkün olacaktır.

İTALYA VİZESİ BAŞVURU FORMU NASIL ALINIR?

İtalya vizesi başvuru formunu İtalya Konsolosluğu’nun kendi resmi internet sitesinden almak mümkündür. Bilgisayardan girildiği taktirde indirme yaparak kayıt yapılabilir. Yazıcıdan çıkartılan belge gerektiği şekilde doldurulur. Ardından yetkililere teslim edilir.

Aynı zamanda da vize başvuru merkezlerinden de İtalya vize başvuru formuna ulaşmak mümkündür. Bu merkezler danışmanlık yapan yerlerdir ve vize başvuru formunu bulundurmaktadırlar.

Buradan temin edilen vize başvuru formlarını da aynı şekilde İtalyanca olarak doldurup teslim edilebilir. Başvuru formunu doldururken bütün bilgilerin diğer sistemlerde bulunan bilgiler ile tutarlı olmasına dikkat edilmelidir.

Farklı bir bilginin doğruluğunu ispatlamak için ek evrak sunmak gerekebilir. Konsolosluk yetkilileri bu belgeleri belirli bir sürede yeniden incelemeye alacaktır.

İTALYA VİZE BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

İtalya vize başvurur formu İngilizce ve İtalyanca doldurulabilir. Bilgiler başvuru formuna tükenmez kalem ile geçirilmelidir. Büyük harfle yazılmalı ve diğer evraklarda yer alan bilgileri destekler nitelikte olmalıdır. Tükenmez kalem dışında kurşun kalem ile doldurulan vize başvurur formları kabul edilmemektedir.

İtalya vize başvuru formunu ayrıca bilgisayara indirip dijital ortamda da formu doldurmak mümkündür. İtalya Konsolosluğu belirlediği ölçülerinde olan biyometrik fotoğrafı formun fotoğraf kutucuğuna yapıştırarak ve vize başvuru formunun en alt köşesinde bulunan bölüme imza atarak başvuru formunun doldurma işlemini tamamlanabilir.

Atacak olunan imzanın pasaportta bulunan imza ile aynı olmasını ise İtalya Konsolosluğu göz önünde bulunduracaktır. İtalya vize işlemleri sırasında birbirleriyle aynı olan imzalar kullanmaya özen gösterilmelidir.

Madde Madde İtalya Vize Başvuru Formu Bilgileri

 1. Maddede yer alan kutucuğa soy ad yazılmalıdır. Kimlikte bulunan soy isim olduğu gibi yazılmalı ve harf hatası yapılmamalıdır.
 2. Maddede kullanılan eski soy isim yazılmalı ve soy isim bölümüne yazıldığı gibi harf hatası yapılmamalıdır.
 3. Madde bölümünde ise isim yazılmalı ve kimlikte yer alan bilgiler olduğu gibi yazılmalıdır. Harf hatası yapmak formun geçersiz olmasına neden olacaktır.
 4. Madde kısmında ise doğum tarihi bilgileri kimlikte nasıl yazıyorsa o şekilde doldurulmalıdır. Kimlikte yazan bilgiler geçerlidir.
 5. Madde kısmında ise doğum yeri bilgileri yazılmalıdır.
 6. Madde kısmında ise doğulan ülke yazılmalıdır.
 7. Madde kısmında ise uyruk bilgileri yazılmalıdır.
 8. Madde kısmında ise cinsiyet bilgileri yer almakta ve cinsiyete uygun kutucuk işaretlenmelidir.
 9. Madde kısmında ise medeni hal durumu yer almaktadır. Yine madeni duruma uygun olan kutucuk işaretlenmelidir. Bu kısımda da yine sistemlerde kayıtlı olan medeni durum işaretlenmelidir.
 10. Madde kısmı ise 18 yaşından küçükler için doldurulması gereken kısımdır. Yasal velinin bilgileri bu kısma istenildiği gibi yazılmaktadır.
 11. Madde kısmında nüfus cüzdanı numarası yazılmalıdır.
 12. Madde kısmında ise pasaport çeşidi hangisine aitse o kutucuk işaretlenmelidir
 13. Madde bölümüne ise pasaport numarası yazılmalıdır.
 14. Madde kısmına ise Pasaportun veriliş tarihi yazılmalıdır.
 15. Madde bölümünde ise pasaportun bitiş tarihi yazılmalıdır. Seyahatin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerli pasaport ile vize başvurusunda bulunabilinir.
 16. Pasaportu veren makam da bu kısma yazılmalıdır.
 17. Madde kısmına ise başvuru sahibinin mail adresi ve posta adresi yazılmalıdır.
 18. Madde kısmında ise hangi ülkede ikamet edildiğine dair bilgi sorulmaktadır. Bu cevaba uygun kutucuk işaretlenmelidir.
 19. Madde kısmında ise mesleki bilgiler sorulmaktadır.
 20. Madde kısmında ise şirkete ait bilgiler yer almaktadır.
 21. Madde bölümünde ise seyahat amacını belirtmek gerekmektedir.
 22. Madde bölümünde ise gidilecek ülke ya da ülkeler nereler olacak ise bunu bilgisi yer almalıdır.
 23. Madde kısmında ise ilk giriş üye ülkesinin bilgisi sorulmaktadır.
 24. Madde bölümünde ise talep edilen giriş sayısını ilgili kutucuğa işaretlemek gerekmektedir.
 25. Madde kısmında ise kaç gün konaklama yapılacağı belirtilmelidir.
 26. Madde bölümünde ise son 3 yıl içerisinde alınan schengen vizesi ülkeleri belirtilmelidir.
 27. Madde bölümünde ise daha önce parmak izin alınıp alınmadığı bilgisi yer almalıdır.
 28. Madde kısmında ise asıl gidilecek ülkeye giriş izni mevcut mu sorusu sorulmaktadır. Bu bölüme ilişkin bilgiler de yine kişi tarafından doğru şekilde yazılmalıdır.
 29. Schengen alanına öngörülen giriş tarihi yazılmalıdır.
 30. Bu bölüme ise öngörülen çıkış tarihi yazılmalıdır.
 31. Madde kısmında ise gidilecek ülkeden gönderilen davet sahibine ilişkin bilgiler yer almalıdır.
 32. Madde bölümünde ise konaklama yapılacak yerin adresi yer almalıdır.
 33. Madde bölümünde ise masrafların kimin tarafından karşılanacağına dair bilgiler yer almalıdır.
 34. Madde kısmında ise varsa Avrupa vatandaşı olan yakınınıza dair bilgiler yer almalıdır.
 35. Madde kısmında ise şahısın yakınlık derecesi bilgileri yer almaktadır.
 36. Madde kısmında ise yer ve tarih bilgileri yazılmalıdır.
 37. Madde kısmı ise en önemli madde olan imza bölümüdür. Buraya 18 yaşından küçükler için velisi tarafından atılan imzalar geçerli olacaktır. Pasaportta yer alan ima ile aynı olmalıdır.

İtalya Vize Başvuru Formu S.S.S

İtalya Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

İtalya vize başvuru formu online olarak İnternet üzerinden doldurulabilir. Yetkili vize başvuru merkezlerinden PDF olarak çıktısı alınarak elle doldurmak da mümkündür.

İtalya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya vize başvuru formu İnternet üzerinden doldurularak vize başvurusu yapılabilir. Verilen kişisel bilgiler doğru ve eksiksiz olmalıdır.

İtalya Vize Başvuru Formu Nereye Teslim Edilir?

Kısa süreli İtalya vizeleri için İtalya vize başvuru formu yetkili vize merkezlerine teslim edilmelidir. Uzun süreli İtalya vize başvurularında İtalya vize başvuru formu ve diğer vize evrakları İtalya konsoloslukları vize birimine teslim edilir.

İtalya vize nasıl alınır? sayfamızı ziyaret ediniz.