İtalya Vize Sonuçlanma Süresi

İtalya Vize Sonuçlanma Süresi

İtalya Vize Başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Başvuru yapanların şüphesiz en çok merak edecekleri konulardan biri İtalya vize başvuru sonucu olacak ve bu nedenle sonucun açıklanma süresi de akla takılan sorulardan biri olacaktır.

Schengen vizesi klasmanında değerlendirilen kısa süreli vizelerde genelde 10 iş günü içerisinde netice alınması beklenir. Bu sürenin 21 iş gününe kadar uzama olasılığı mevcuttur.

Ancak bu konu hakkında kesin bir süre beyan edilememesinin nedeni istisna olarak yoğunluk ve tatil dönemlerinde başvurunun ortalama süreden daha uzun sürede değerlendiriliyor olmasıdır.

Başvuru süresini etkileyen bir diğer etmen de kişinin ek olarak görüşmeye çağırılıp çağırılmadığı ya da ek belge talep edilip edilmediğidir.

Genelde kısa süreli vize başvurularında şahsen görüşme gerekmez ve listede beyan edilen evrakların teslimi yeterlidir. Ancak Konsolosluk yetkilileri bazen başvuru adaylarını görüşmeye ya da listede yer almayan belgeleri temin edip göndermeye davet eder.

Bu durumda da süreç istisnai olarak uzamaktadır.

Uzun süreli vizelerde ise tahmini süreç sonlanma süresi 30 gün olmaktadır. Başvuru adayları herhangi bir aksama il karşılaşmamak adına tavsiye üzerine kısa süreli vizelere 1 ay, uzun süreli vizelere ise 2 ay öncesinde başvuru yapabilir.

İtalya'da Suresiz Oturma İzni

İtalya’da süresiz oturma izni almanız için çalışma izninizin veya İtalyan vatandaşıyla evliliğinizin olması gerekmektedir. Resmi olarak süresiz oturma izni için İtalya’da mali gelirinizin olması, gayrimenkul sahibi olmanız ve İtalya’da şirket, ofis ve benzeri mülklerinizin bulunması şartı vardır. Aile birleşimi ve çocuk sahibi olmanız durumlarında da mali durumunuza bakılarak süresiz oturma izni hakkından yararlanmanız sağlanır.

İtalya Öğrenci Vizesi

İtalya öğrenci vizesi için İtalya hükümetinde bulunan üniversiteden resmi evrak almanız, evrakların imza sirkülerinin ve tarihlerinin bulunması gerekmektedir. Dil yeterlilik sınavı belgesi, mali durum ve eğitim alacağınız bölüme göre düzenlemeleri yapmalısınız. İkamet adresi, finansal destek ve hesap dokümanlarıyla birlikte burslu ve bursuz başvuru seçeneklerine göre düzenlemeleri yaparak, sürecin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. İtalya konsolosluğundan yapılması gereken başvuru işlemlerinde D tipi 180 günlük eğitim vizesi formu doldurulmalıdır.

İtalya Turist Vizesi

İtalya turist vizesi C tipi 90 günlük ve D tipi 180 günlük olarak verilmektedir. İtalya’da kültürel gezi, tatil, aile ve arkadaş ziyareti vizesi seçeneklerinde de kullanılabilen turistik vize başvuru işlemlerinizde rezervasyon belgeniz, sağlık sigortası teminatınız, vize harç bedeliyle birlikte en fazla 10 yıl içinde çıkarılmış pasaportunuzun bulunması şarttır.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize