Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.consistanbul.esteri.it’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For Republic Of Italy
Consultation For Republic Of Italy
Consultation For Republic Of Italy
Previous
Next

İtalya Vize Başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Başvuru yapanların şüphesiz en çok merak edecekleri konulardan biri İtalya vize başvuru sonucu olacak ve bu nedenle sonucun açıklanma süresi de akla takılan sorulardan biri olacaktır.

Schengen vizesi klasmanında değerlendirilen kısa süreli vizelerde genelde 10 iş günü içerisinde netice alınması beklenir. Bu sürenin 21 iş gününe kadar uzama olasılığı mevcuttur.

Ancak bu konu hakkında kesin bir süre beyan edilememesinin nedeni istisna olarak yoğunluk ve tatil dönemlerinde başvurunun ortalama süreden daha uzun sürede değerlendiriliyor olmasıdır.

Başvuru süresini etkileyen bir diğer etmen de kişinin ek olarak görüşmeye çağırılıp çağırılmadığı ya da ek belge talep edilip edilmediğidir.

İtalya Vize Sonuçlanma Süresi
İtalya Vize Sonuçlanma Süresi

Genelde kısa süreli vize başvurularında şahsen görüşme gerekmez ve listede beyan edilen evrakların teslimi yeterlidir. Ancak Konsolosluk yetkilileri bazen başvuru adaylarını görüşmeye ya da listede yer almayan belgeleri temin edip göndermeye davet eder.

Bu durumda da süreç istisnai olarak uzamaktadır.

Uzun süreli vizelerde ise tahmini süreç sonlanma süresi 30 gün olmaktadır. Başvuru adayları herhangi bir aksama il karşılaşmamak adına tavsiye üzerine kısa süreli vizelere 1 ay, uzun süreli vizelere ise 2 ay öncesinde başvuru yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir