İtalya Vizesi Alacaklar Dikkat!

İtalya vize alacaklar dikkat

İtalya Vize Ücreti ve Gerekli Evrakalr

İtalya vize ücreti her vizede olduğu gibi türe göre fiyat değişikliğine sahiptir. Bazı ülkeler çocuklardan 12 yaşına kadar ücret talep etmezken İtalya 6 yaş altındaki çocuklardan ücret talep etmiyor. İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen rakamlarda asla bir değişiklik söz konusu olamaz. Konsolosluğun belirlediği fiyatlar içerisinde harç bedeli ve vize başvuru ücreti yer almaktadır.

Diğer ücretler eğer yetkili kuruluş ile çalışıyorsanız oraya verilen ücretlerdir. İtalya vize ücreti 2023 yılında ufak bir revizyon geçirdi ve 80 euro’ya yükseltildi. Hizmet karşılığı da genelde 30 euro gibi bir fiyat belirlenmektedir. 6 yaşına kadar çocuklardan konsolosluk ücret talep etmiyor ancak aracı kurum bu 30 euro’luk bedeli fatura ediyor. Bunu da dip not olarak belirtmekte fayda var.

İtalya Vize Randevusu

İtalya vize randevusu İtalya seyahatinin en önemli adımlarından biridir. İtalya’ya gitme planı yaptıysanız ve uçak bileti ile otel rezervasyonlarını da hazırladıysanız sonraki adım olarak vize için başvuru yapmanız gerekir.

Aracı kurumlar vasıtasıyla internet üzerinden online bir şekilde randevu oluşturabilirsiniz. Randevu günü gelene kadar sizden istenen bazı evraklar vardır, bunları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamanız gerekir. O gün geldiğinde acentenin ofisine gittiğinizde evraklarınızda sorun olmaması çok önemlidir. Çünkü en ufak bir aksilikte süreç uzayacak, hatta ret yeme sebebi olacaktır. Bu durumda sadece zaman kaybı yaşamayacak verdiğiniz başvuru ücretleri de yanmış olacaktır.

İtalya Vize İçin iDATA İletişim

İtalya Konsolosluğu vize işlemleri için yetkilendirdiği bazı kurumlara sahiptir. Bu kurumlar vatandaşların kolay bir şekilde başvuru yapması ve vizelerini alması için hizmet verirler. iDATA firması da bu kurumlardan biridir ve en sık tercih edilen firmaların başında gelir.

İtalya vize için iDATA iletişim bilgilerini online sitesinden bulabilirsiniz. Ya da bizzat müşteri temsilcisini de arayarak gerekli bilgilendirmeyi isteyebilirsiniz. Verdikleri hizmet oldukça iyi ve kalitelidir. O yüzden gönlünüz rahat olsun. Hatta isterseniz VIP hizmetleri dahi bulunuyor. Ancak bu mali olarak ciddi bir hizmet faturasını karşınıza çıkartır.

VFS Global İtalya Turistik Vize Gerekli Belgeler

Turistik vize, İtalya dışında bulunan ülkelerin vatandaşlarının belirlenen süre dahilinde ülkeyi gezmelerine imkan veren bir uluslararası belgedir. Bu belge ile uçak rezervasyonu ve konaklama durumlarını şahsın kendisinin hallettiği ya da bir tur ile birlikte İtalya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken zorunlu bir belgedir. En bilindik ve tecrübeli aracı kurumların başında VFS Global gelmektedir. VFS Global İtalya turistik vize gerekli belgeler listesini internet sitesinde yayınlamaktadır. Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamak suretiyle bu vizeye sahip olabilirsiniz.

İtalya Emekli Vize Evrakları

İtalya emekli vize evrakları turistik vize evrakları ile aynıdır. Ekstra bir değişiklik ya da başka bir belge istemezler. Sadece İş yeri sahipleri, öğrenciler ve ticari amaçlı ziyaretler için alınan vizelerde ekstra belgeler talep edilir. İtalya seyahati için vize alacak olan emeklilerin hazırlaması gereken evraklar şu şekildedir.

Seyahat bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olacak bir pasaport sahibi olması gerekir. Bununla birlikte online bir şekilde yapılan ve eksiksiz doldurulan başvuru formu, iki adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, eğer daha önceden alınan vizeler varsa onlarından fotokopisi dosyalara konması gerekir. En önemli evraklardan biri de tabi ki emekliliğini ispatlayacak olan bir belge. Son 3 aylık banka hareketleri ve bankada oradaki ihtiyaçlarını karşılayacak kadar nakit para bulunmalı. Yapacağı seyahatin uçak bileti ve konaklayacağı yerin rezervasyonu ya da birisinin yanında kalacaksa davetiye mektubu bulunmalı. Sahip olduğu araç ruhsatları ve ev, arsa tapuları da bu belgelere dahil edilmelidir.

Çalışmayanlar İçin İtalya Vize Evrakları

Çalışmayanlar için İtalya vize evrakları standart her vize için istenen ortak belgelerdir. Çalışmadıkları için kendilerine sponsor olacak birileri vasıtasıyla da bu belgeye başvurabilirler. Bu durumda eğer sponsor bir şirket sahibi ise sponsorluk dilekçesinde tüm masrafları kendisi tarafından karşılanacağını açıkça belirtmelidir. Büyükelçilik vize bölümünün dikkatine antetli kağıtta yazılmalı ve imza sirküleri ekine konmalıdır. Ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, oda sicil kayıt belgesi, SGK hizmet dökümü be banka hareket dökümlerini içeren bir dosya sunmalıdır.

İtalya Vize Dilekçe Örneği

İtalya’ya turistik amaçlı gidecek vatandaşların bu seyahatlerine ilişkin İtalya Konsolosluğuna bir dilekçe yazması gerekir. Bu dilekçede dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu dilekçe biraz karışık ve önemli olacağı için İtalya vize dilekçe örneği incelenerek hazırlanması gerekir. İtalya vize dilekçesinde seyahatin amacı çok net bir şekilde belirlenmeli ve açıkça söylenmelidir.

Turistik bir tura dahi katılsa bu turdan bahsetmeli ve tur ile ilgili belgeler sunulmalıdır. Ayrıca seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı da çok net bir şekilde ifade edilmelidir. Turistik vizeye başvuran öğrenci, ev hanımı ya da çalışmayan birinin sponsora ihtiyacı olacaktır. Bu kişiler seyahat masraflarının kendilerinin karşılayacağını beyan eden dilekçelerini de dosyaya koymaları gerekmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar

İtalya vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı her ne kadar sıradan bir şey gibi görünse de oldukça önemli bir konudur. Çünkü tüm organizasyonu buna göre belirlemeli ya da vizeyi organizasyona göre ayarlayarak başvurmak gerekir. Uçak bileti ve otel rezervasyonu tarihleri alındıysa, vizenin de kaç günde çıkacağını bilmek gerekir ki rezervasyonlarda sıkıntı olmasın.

Başvuru işlemi 15 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak her türlü uzama ve sorunu düşünerek rezervasyon tarihlerinizden en az 15 gün öncesinde vize işlemlerini başlatmanız önerilir. Bu şekilde organizasyonunuzda hiçbir sıkıntı oluşmaz ve oluşsa da önlemi çabuk alınır.

İtalya Konsolosluğu Vize Randevusu

İtalya konsolosluğu vize randevusu, hükümetin belirlediği aracı kurumların verdiği hizmet ile alınmaktadır. Onların internet sitelerine girerek online bir şekilde istediğiniz zaman randevu oluşturabilirsiniz. Bu randevu ışığında hazırlamanız gereken evrakları hazırlayıp, kurumun ofisine giderek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vize başvuru formu iDATA ve VFS Global gibi aracı kurumların internet sayfalarında bulunmaktadır. Buradan çıktı alarak eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Bununla birlikte randevuyu da buradan oluşturabilirsiniz. Tüm bu belgeleri daha sonra ilgili acentenin ofisine götüreceğiniz için güzel bir şekilde dosya halinde hazırlanmalıdır. Tüm evrakların eksiksiz olmasına dikkat ediniz. Sürecin iyi işlemesi ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması için en önemli kısım bu evrakların tam olmasıdır.

iDATA Randevu Ücreti

iDATA randevu ücreti almıyor ancak vermiş olduğu hizmetin bir bedeli bulunuyor. Bu bedel dahilinde sürekli telefon ile destek ve evrakların tamamlanmasına yardımcı olmak, başvuruların ve konsolosluk yazışmalarının yapılması gibi maddeler bulunmaktadır.

İtalya Vizesi Ekşi

İtalya vizesi ekşi sözlükte pek çok kişi tarafından gündemi oluşturulan bir konudur. Hal böyle olunca İtalya’ya gitmemiş olanların bu yazıları okudukça İtalya’ya gitme şevki artmaktadır. İtalya aşkın şehri ve gençliğin merkezi olduğundan dolayı, özellikle 20’li yaşların ortalarındaki gençlerin en çok gitmek istediği ülkelerin başında geliyor. Bunun içinde bu tarz ortamlardan bilgi almak, deneyimleri gözlemlemek ve ve bu bilgiler ışığında planlar kurmak için ekşi sözlüğü kullanmaktalar.

İtalya Vizesi Alacaklar Dikkat! S.S.S

İtalya'da Çalışmak İster misiniz?

İtalya’da çalışmak için Türkiye’de bulunan İtalya konsolosluğundan randevu almanız ve çalışma vizesi için başvuru seçeneklerini uygulamanız gerekmektedir. Çalışma vizesi yüksek meslek grupları ve alt meslek grupları için açılmıştı. Başvuru onay aldıktan sonra İtalya’da göçmenler bürosuna giderek yasal yollarda çalışma izni kartı veya belgesi almanız, 6 ay ile 10 yıla kadar çalışma vizesi hakkı kazanmanız şartı bulunur.

Nasıl İtalya Vatandaşı Olunur?

İtalya vatandaşı olmanız için İtalya’da standart bir kişinin gecik kaynağını elde edecek kadar mali durumunuzun olması ve 5 yıl boyunda İtalya’da ikamet etmeniz gerekmektedir. Çalışma vizesi ve evlilik vizesi alarak, İtalya’da çalışmak veya evlenmek sürecin kısalmasını sağlayacaktır. İtalya’da gayrimenkul alarak da vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz.

İtalyan Vatandaşı İle Türkiye'de Evlilik Nasıl Yapılır?

İtalya vatandaşı ile evlenmek için Türkiye’de İtalyan vatandaşın onaylı evlilik belgesi alması gerekmektedir. Mali durum, mülakat sonrası tarafların tanışık olduğu aynı zamanda ilişkilerinin uzun süreli olması kıstaslarına da bakılmaktadır. Türkiye’de yabancı uyruklu kişilerle evlenmek için uluslararası geçerli evlilik onayına tarafların kendi onayına ve uluslararası evlilik prosedürüne uygun belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

İtalyan Vatandaşlığı Evlilik Nasıl Yapılır?

İtalyan vatandaşı evlilik işlemlerinizi İtalya üzerinden yapacağınız takdirde, bulunduğunuz bölgeye giderek evlilik onayı almanız gerekmektedir. Mali durumun ve ikamet edilen adresin 2 kişilik olması, standart bir İtalyan vatandaşının aylık gelirine denk gelecek gücünüzün olması gerekir. Taraflardan biri çalışıyor ise aile kurumuna bakabilecek mali durumunun olmasıyla birlikte birikiminin de bulunması avanta sağlayacaktır.

İtalya vize ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.