Konsolosluk resmi sitesi değildir.  İtalya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: www.consistanbul.esteri.it’dir.İçeriklerin doğruluğu garanti edilmemektedir. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır.

Consultation For Republic Of Italy
Consultation For Republic Of Italy
Consultation For Republic Of Italy
Previous
Next

İtalya Vizesi Alma Şartları

Vizeyi almak isteyenler için başvuru gerçekleştirmenin iki farklı yolu vardır.

İtalya vize başvurusu eğer kısa süreli vize için gerçekleştirilecekse kişiler dilerse kendileri direkt olarak kendi bölgelerine hizmet veren dış temsilciliğe başvuru yapabilir, dileyenler de visa center aracılığıyla evrak teslimi yapabilir.

İtalya vize başvurusu için gerekli evraklar mevzuatı, başvuru döneminin en önemli aşamasıdır. Her vize kategorisinin kendine özel bir istenen evrak listesi bulunmakta, bu liste içerisinde yer alan tüm belgeler belli kurallara göre düzenlenmelidir.

Örnek vermek gerekirse İtalya vize başvuru formu kişi hangi vize kategorisine başvuracaksa o çerçevede hazırlanmış ve doldurulmuş olmalıdır.

Bir diğer örneğe göre kişiden bazı vize türlerinde istenen davet mektubu, ticari işlem için şirketten alınmalı ya da amaca göre yakın ziyaretini ispatlamak için bu akrabadan alınmalıdır.

İstenen belgelerin düzenlenmesi aşamasında yetkili vize merkezleri gereken tüm hizmeti sağlamaktadır. Kişilere istenen belgeler hakkında bilgi verilir ve sonrasında oluşturulan dosya teslim öncesi kontrol edilir.

İtalya vize başvurusu için gerekli belgeler incelendikten sonra hatalı olanlar düzeltilir, fazla olanlar çıkarılır ve eksik olanların tamamlanmasına yardımcı olunur. Ancak başvurusunu kendisi direkt olarak Konsolosluğa yapacak vatandaşların dosyasını kendileri düzenlemesi gerekecektir.

Çünkü visa center aracılığıyla teslim seçeneği tercih edilmemiştir ve kişinin kendi randevusunda evraklarını teslim etmesi gerekir.

Kişinin alacağı vize uzun süreli İtalyan vizesi olduğu takdirde ise kendisi evraklarını iletmekle yükümlüdür. Çünkü İtalya oturum izni gibi uzun süreli izinlerde kişi görüşmeye çağırılmakta ve yüz yüze yapılan mülakata bağlı olarak onay alabilmektedir.

Ancak bu kişilerin de yetkili vize merkezlerine yine evrak konusunda ve mülakat provası gibi hizmetlerde danışma hakkı bulunmaktadır. Evraklar şahsi iletilse de düzenlenme aşamasında visa center desteği alınabilir.

İtalya Vizesi Alma Şartları
İtalya Vizesi Alma Şartları

İtalya’ya seyahat etmeden önce seyahatinin hangi kategoride değerlendirilmesi gerektiğini, gerçekleşme tarihlerini belirleyen kişilerin randevu alarak ilgili kuruma ulaşması mümkündür.

İletişim bilgileri üzerinden irtibata geçilen kurum çalışanlarından her konuda net bilgi alınabilir. Ayrıca bu önemde her daim destek verebilmek için visa center çalışanlarının online yardım seçeneği de bulunabilir.

Evrakların düzenlenme aşaması oldukça hassasiyet gerektirdiğinden, güncel bilgilerle başvuru yapılması zorunlu olduğundan, süreç zaman ve efor gerektirdiğinden pek çok kişi visa center aracılığıyla yapılan başvuruları tercih etmektedir.

Bu şekilde başvurunun onay alma ihtimali çok daha yüksek olabilmektedir. Ayrıca başvurunun onaylanmaması halinde ücretler iade edilmediğinden dolayı visa center desteği almak maddi kayıpları da önlemenin bir yolu olarak görülebilmektedir.

Çünkü bu yetkili kurumlar başvurana herhangi bir sorun halinde yardımcı olmaya hazırdır ve sunduğu ek hizmet seçenekleri ile süreci çok daha pratik kılmaktadır.

Evrakların düzenlenip iletilmesinin sonrasında bekleyiş süreci başlar. İtalya vize başvuru sonuçları açıklandığı takdirde kişilere güncel iletişim bilgileri üzerinden ulaşılır ve sonuç hakkında bilgi verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir