İtalya Vizesi Alma Şartları

İtalya Vizesi Alma Şartları

İtalya Vizesi Alma Şartları

Vizeyi almak isteyenler için başvuru gerçekleştirmenin iki farklı yolu vardır.

İtalya vize başvurusu eğer kısa süreli vize için gerçekleştirilecekse kişiler dilerse kendileri direkt olarak kendi bölgelerine hizmet veren dış temsilciliğe başvuru yapabilir, dileyenler de visa center aracılığıyla evrak teslimi yapabilir.

İtalya vize başvurusu için gerekli evraklar mevzuatı, başvuru döneminin en önemli aşamasıdır. Her vize kategorisinin kendine özel bir istenen evrak listesi bulunmakta, bu liste içerisinde yer alan tüm belgeler belli kurallara göre düzenlenmelidir.

Örnek vermek gerekirse İtalya vize başvuru formu kişi hangi vize kategorisine başvuracaksa o çerçevede hazırlanmış ve doldurulmuş olmalıdır.

Bir diğer örneğe göre kişiden bazı vize türlerinde istenen davet mektubu, ticari işlem için şirketten alınmalı ya da amaca göre yakın ziyaretini ispatlamak için bu akrabadan alınmalıdır.

İstenen belgelerin düzenlenmesi aşamasında yetkili vize merkezleri gereken tüm hizmeti sağlamaktadır. Kişilere istenen belgeler hakkında bilgi verilir ve sonrasında oluşturulan dosya teslim öncesi kontrol edilir.

İtalya vize başvurusu için gerekli belgeler incelendikten sonra hatalı olanlar düzeltilir, fazla olanlar çıkarılır ve eksik olanların tamamlanmasına yardımcı olunur. Ancak başvurusunu kendisi direkt olarak Konsolosluğa yapacak vatandaşların dosyasını kendileri düzenlemesi gerekecektir.

Çünkü visa center aracılığıyla teslim seçeneği tercih edilmemiştir ve kişinin kendi randevusunda evraklarını teslim etmesi gerekir.

Kişinin alacağı vize uzun süreli İtalyan vizesi olduğu takdirde ise kendisi evraklarını iletmekle yükümlüdür. Çünkü İtalya oturum izni gibi uzun süreli izinlerde kişi görüşmeye çağırılmakta ve yüz yüze yapılan mülakata bağlı olarak onay alabilmektedir.

Ancak bu kişilerin de yetkili vize merkezlerine yine evrak konusunda ve mülakat provası gibi hizmetlerde danışma hakkı bulunmaktadır. Evraklar şahsi iletilse de düzenlenme aşamasında visa center desteği alınabilir.

İtalya’ya seyahat etmeden önce seyahatinin hangi kategoride değerlendirilmesi gerektiğini, gerçekleşme tarihlerini belirleyen kişilerin randevu alarak ilgili kuruma ulaşması mümkündür.

İletişim bilgileri üzerinden irtibata geçilen kurum çalışanlarından her konuda net bilgi alınabilir. Ayrıca bu önemde her daim destek verebilmek için visa center çalışanlarının online yardım seçeneği de bulunabilir.

Evrakların düzenlenme aşaması oldukça hassasiyet gerektirdiğinden, güncel bilgilerle başvuru yapılması zorunlu olduğundan, süreç zaman ve efor gerektirdiğinden pek çok kişi visa center aracılığıyla yapılan başvuruları tercih etmektedir.

Bu şekilde başvurunun onay alma ihtimali çok daha yüksek olabilmektedir. Ayrıca başvurunun onaylanmaması halinde ücretler iade edilmediğinden dolayı visa center desteği almak maddi kayıpları da önlemenin bir yolu olarak görülebilmektedir.

Çünkü bu yetkili kurumlar başvurana herhangi bir sorun halinde yardımcı olmaya hazırdır ve sunduğu ek hizmet seçenekleri ile süreci çok daha pratik kılmaktadır.

Evrakların düzenlenip iletilmesinin sonrasında bekleyiş süreci başlar. İtalya vize başvuru sonuçları açıklandığı takdirde kişilere güncel iletişim bilgileri üzerinden ulaşılır ve sonuç hakkında bilgi verilir.

İtalya Turist Vizesi Covid

Covid 19 döneminde İtalya vize geçişlerini Türkiye’ye kapatmıştır. Yurt dışı çıkışlarının kısıtlanmasıyla, sadece acil durumlar ve faaliyet durumlarına göre vize başvuruları kabul edilmekteydi. Yeni düzenlemelerle vize başvuru işlemlerinin 2021 yılında tekrar yapılması sağlandı. C tipi 90 günlük vize başvurusu ve D tipi 180 günlük vize başvuru işlemleriyle turist vizesi işlemlerinizi konsolosluk üzerinden başlatabilirsiniz.

İtalyan Pasaportu Nasıl Alınır?

İtalya pasaportu için iç işleri bakanlığının resmi olarak pasaport çıkartabileceğiniz yerlere yönlendirme yapma hakkı bulunmaktadır. Vize başvuru işlemleriniz için konsolosluğa gitmeden önce pasaport çıkarmış olmanız ve eski pasaportunuzun en fazla 10 yıl içinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Pasaport almak için İtalya konsolosluğuna gitmez, T.C içişleri ve dış işleri bakanlığının nüfus kayıt bürolarına başvuru yaparsınız.

İzmir İtalya Konsolosluğu

İzmir İtalya konsolosluğu Alsancak pasaport adresinde bulunmaktadır. Şehrin merkezi olan Alsancak üzerinden yapacağınız başvuru işlemlerinizi önceden randevu alarak yapmalı, resmi evrakların tarih, imza ve imza sirküleri tamamlanmış olmalıdır. Hafta içi 9.00 ile 16.30 arasında hizmet veren konsolosluk resmi tatillerde hizmet vermemektedir. İtalya İzmir konsolosluk adresi Alsancak Pasaport meydanında bulunur.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize