İtalya Vizesi’ne Nasıl Başvurulur?

İtalya vizesi nasıl başvurulur

İtalya Vizesi

İtalya, Avrupa’ da önemli bir turizm üssü durumundadır. Bunun yanında birçok bilimsel faaliyete, fuar ve seminer, konferans gibi çalışmalara da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca çok sayıda uluslararası öğrenciye kapılarını açmaktadır ve dil kursları başta olmak üzere eğitim faaliyetleri için de öncelikli merkezlerden biridir.

Avrupa’ nın en önemli seyahat merkezlerinden biri konumunda bulunan İtalya, Schengen vizesi ile seyahat edilebilen bir ülkedir. Bordo pasaport sahipleri, İtalya seyahatleri için İtalya Schengen vizesi almak zorundadır. Ayrıca pasaportlarında çok girişli Schengen vizesi bulunanlar, vizeyi aldıkları ilk ülkeden girip yapmış olmak şartı ile dilerlerse vize süresince İtalya’ yı da ziyaret edebilirler.

İtalya için 180 günlük zaman periyotunda  90 günü geçmeyecek ziyaretlerde siyah, gri ve yeşil pasaport sahiplerinden vize istenmemektedir.

Bilindiği gibi Schengen vizesi, Schengen Antlaşması’ nı imzalamış ülkelere serbestçe dolaşım hakkı veren bir giriş-çıkış izin belgesidir. Shengen vizesi, çok girişli olduğu sürece İtalya’ yı ziyaret edenler, vize süresine dikkat etmek şartı ile diğer Schengen ülkelerini de gezebilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, asıl seyahat planı İtalya üzerinden ise vize İtalya Başkonsolosluğu’ ndan alınmalı ve ilk olarak İtalya ile Schengen bölgesine girilmelidir.

Schengen vize başvuruları nasıl yapılır? sorusu son yıllarda artan yurtdışı seyahatleri nedeniyle sıklıkla sorulmaktadır.  Schengen Vize Başvuru Merkezi  olarak Schengen vize başvurularınızda başvuru süreci boyunca her konuda yanınızda oluyoruz. Sahada deneyimli danışmanlarımızın öncülüğünde bizlerle iletişime geçtiğinizde durum değerlendirmeniz titiz biçimde yapılarak evrak listeniz hazırlanmakta ve dosyanız randevunuza eksiksiz biçimde yetiştirilmektedir.

İtalya Schengen vize başvurularının en önemli kısmı Schengen vize formu usulüne uygun biçimde doldurularak randevu almanız sağlanmakta, randevu sürecinizden sonra başvurularınız takip edilmekte ve pasaportunuz başvuru merkezine ulaştığında talebiniz doğrultusunda size gönderilmektedir. Schengen Vize Başvuru Merkezi konusuna hakim, sahayı tanıyan danışmanlarla hizmet vermektedir. Schengen vizesi almak için vize başvurularında zamanı çok iyi yönetmek ve özellikle evrak konularında çok titiz çalışmak gerekmektedir.

Bu nedenle vize başvurularınızın olumlu sonuçlanması için konuyu bilen danışmanlardan hizmet almanız önemlidir. Schengen vize başvuruları, son gelişmelerle birlikte daha karmaşık bir hal almıştır ve eskiye oranla zorlaşmış durumdadır. Bu nedenle işinizi ve vize başvuru sürecinizi profesyonel bir destekle yapmanız önemlidir.

İtalya’ ya 90 günden daha az sürecek ziyaretler, Schengen vizesi ile yapılabilmektedir. Bunun yanında üniversite ya da yüksek lisans eğitimi, eş durumu tayinleri, şirket kurma, uzun süreli ticari faaliyetler ya da çalışma izni alma gibi durumlar için Schengen vizesi kabul edilmemektedir. Bu durumda olan ve durumunu kanıtlayabildiği sürece 90 günden daha fazla İtalya’ da kalması gereken kişilerin ulusal vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

İtalya Schengen vizesi başvuruları, İtalya Başkonsolosluğu’ nun yetkilendirdiği resmi partnerler tarafından yapılırken, İtalya ulusal vizesi başvuruları İtalya Başkonsolosluğu’ na yapılmaktadır. Ulusal vize başvurularının başkonsolosluğu şahsen yapılması zorunludur.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya’ ya turistik amaçla, ticari bir faaliyet için ya da aile veya arkadaşlarını ziyaret etmek maksadıyla, öğrenci olarak ziyaret etmek isteyenler, ziyaret tarihinin  90 günü geçmemesi koşuluyla Schengen vizesi alabileceklerdir. İtalya Schengen vizesi almak için başkonsolosluk direkt muhatap değildir. İtalya Schengen Vizesi, İtalya başkonsolosluğunun yetkilendirdiği resmi partnerler aracılığıyla gerçekleştirilir.

İtalya Schengen vizesi nasıl alınır? sorusunun yanıtını arıyorsanız Schengen Vize Başvuru Merkezi’ ne danışmanızı öneririz. Karmaşık bir süreç olabilen vize başvurularınızı daha keyifli ve doğru biçimde, zamanı iyi yöneterek yapmanız alacağınız uzmanca desteğe bağlıdır.

İtalya Schengen başvurularınızda izleyeceğiniz yol şu şekildedir:

 • Öncelikle durumunuza ve ziyaret amacınıza uygun tüm belgelerin eksiksiz listesi yapılmalıdır
 • Başvuru evrakları, başkonsolosluğun talep ettiği kurallara uygun olarak hazırlanmalıdır
 • İtalya Schengen vize başvuru formu eksiksiz ve doğru beyanlarla, titiz bir şekilde doldurulmalıdır
 • İtalya Başkonsolosluğu’ nun yetkili kıldığı başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.
 • Banka dökümleri gibi belgeler, randevu gününe yakın alınmalı ve randevu dosyası randevu günü için eksiksiz hazırlanmalıdır.
 • Randevu günü  başvuru dosyası başvuru merkezine bırakılmalı, biyometrik işlemler tamamlanmalıdır.

Randevuya  giderek belgelerin bırakılması ve parmak izi işlemlerinin tamamlanması, başvuru sürecinin son aşamasıdır. Bu aşamadan sonra başvuru sonuçları beklenir.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya Schengen vizesi için gerekli belgeler, başvuru sahibinin durumu ile ziyaret nedenine göre farklılıklar gösterebilmektedir.  Schengen vize başvurularında teslim edilecek belgeler için farklılık yaratan durumlar; çalışıp çalışmama durumu, emeklilik, vize türü, öğrencilik, yaş grubu sayılabilir. Bununla beraber kişinin durumuna göre teslim edilecek belgelerin niteliği de değişebilmektedir. Örneğin emekliler için banka dökümünde başkonslosluğun görmek istediği tutar ile bir devlet memurunun bankasında  gösterilmesi gereken tutar farklılık gösterecektir.

İtalya vizesi için bazı evraklar ise standart nitelik taşımaktadır:

 • İtalya Schengen vizesi başvuru evrakları içinde pasaport önemlidir. Seyahat tarihinizin bitiş günü itibariyle pasaportunuz en az 90 gün daha geçerli olmalıdır.
 • İtalya Schengen vie başvuru dosyası içinde başvuru formu, eksiksiz doldurulmuş olarak bulunmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği, nüfus müdürlüklerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden barkodlu olarak alınmalıdır.
 • En az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasını da içeren Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak zorunludur.
 • Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Aile va da arkadaş ziyareti için gidecek olanlar karşıdan gönderilecek davetiye mektubunu başvuru dosyasında teslim etmelidir.
 • Başvuru sahibinin finansal ve mesleki bilgilerini gösterir, banka dökümü, SGK işe giriş belgesi, son üç aylık maaş bordrosu gibi belgeler gereklidir.
 • İtalya seyahati konaklama ve ulaşım rezervasyonları, başkonsolosluğun dosyanızda görmek istediği belgeler arasındadır.
 • En fazla 6 ay önce çekilmiş, başvuru sahibinin alnı ve kulaklarının göründüğü, net bir biyonetrik fotoğraf da evrak dosyasının belgeleri arasındadır.

İtalya Vize İşlemleri

İtalya Schengen vize işlemleri, ciddi bir süreçtir. Bu süreçte yapılacak en küçük hata, başvuruların olumsuz neticelenmesine yol açabilir. Bu nedenle özellikle ilk kez İtalya vizesine başvuracak olanlar, özellikle başvuru sürecini iyi yönetmek ve vizenin planlanan tarihe yetişebilmesi için uzmanlık desteği almalıdır.

İtalya’ ya en fazla 90 gün için Schengen vizesi, 90 günden daha fazla seyahat planlamalarında ise ulusal vize ile girilebilir. İtalya Schengen vize başvuruları, randevu alınarak başkonsolosluğun yetkilendirdiği resmi partnerler üzerinden yapılır. Yetkili başvuru merkezleri direkt muhataptır ve önceden alınmış randevuya eksiksiz hazırlanmış başvuru dosyası ile gidilerek parmak izi bırakılmalıdır.

İtalya ulusal vize işlemleri biraz daha karmaşık bir süreç olabilmektedir. Ulusal vize başvuruları şahsen İtalya Başkonsolosluğu’ na yapılmalıdır. İtalya vize başvurularında başvuru türüne göre başvuru adımları değişmemektedir ancak her vize türünün kendi içinde farklılıkları bulunmaktadır. Vize türlerine göre başvurularda en önemli detaylar, başvuru evrakları noktasında göze çarpmaktadır.

İtalya Vize Türleri

İtalya vize türleri, başvuru sahibinin durumu ve seyahat amacına göre farklılıklar göstermektedir.  İtalya vize başvurularında başvuru formunda ziyaret sebebi doğru olarak belirtilmelidir. Ziyaret sebebiniz, vize türünüzü belirler. Aile ve arkadaşlarını ziyaret etmek isteyenler aile ve arkadaş vizesine, İtalya’ ya turist olarak gidecek olanlar turistik vizeye, ticari faaliyetler için ise ticari vizeye başvuru yapılır.

İtalya’ da en fazla 90 günlük eğitim faaliyetleri için İtalya Schengen öğrenci vizesine başvurulmalıdır. Ayrıca uluslararası seyahat şoförleri de İtalya Schengen şoför vizesine başvururlar.

 • İtalya ile ve arkadaş ziyareti Schengen vizesi
 • İtalya turistik vize
 • İtalya ticari vize
 • İtalya öğrenci vizesi 
 • İtalya nakliye ve şoför vizesi

Ulusal vize çeşitleri de kişinin İtalya’ ya yerleşmek isteme sebebine göre farklılık taşımaktadır. İtalya ulusal vize türlerinden bazıları:

 • İtalya aile birleşimi vizesi
 • İtalya Erasmus vizesi
 • İtalya öğrenci vizesi

İtalya Vize Ücreti

İtalya vizesi 2023 resmi harç ücreti 110 Euro’ dur. 6-12 yaş grubu için bu ücret 55 Euro’ ya düşmektedir. 0-6 yaş grubu ise ücrete tabii değildir. İtalya vizesi başvurularında danışmanlık hizmet ücretleri de 30 Euro’ dur. Toplam olarak İtalya Schengen vize ücreti 140  Euro yapmaktadır. 6-12 yaş grubunda bu ücret 85 Eoru’ya denk gelmektedir. İtalya vize başvurularının olumsuz olması durumunda tekrar başvuru yapılırken yeniden ücret ödenmelidir.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya vize başvuruları, özellikle ilk kez başvuru yapacaklar için mutlaka destek alınması gereken bir süreçtir. Son yıllarda yurtdışı giriş çıkışında yaşanan hareketlilik, vize işlemlerini giderek zorlaştırmıştır. İtalya Schengen vizesi başvurularında önemli olan belgeleri, başkonsolosluğun seyahat tarihinin bitiminde ülkenize döneceğinize dair ikna etmektir. Bunun yanında İtalya Schengen vize başvurularında  ülkede geçirdiğiniz süre boyunca ihtiyaçlarınızı temel olarak karşılayabileceğinizi kanıtlamalısınız.

Artık ülkeler genelinde vize başvuru işlemlerinde giriş yapacağınız ülkede kaçak olarak kalmayacağınıza başkonsolosluklar ikna olmak istemektedir. Bu nedenle Schengen vize başvuruları, evraklar bazında karmaşık bir sürece dönüşmüş durumdadır. İtalya Schengen vize başvurularında başvuru evrakları eksiksiz hazırlanarak resmi başvuru merkezinden randevu alınmalıdır. Randevu sonrası randevu tarihine yakın belgelerin teminine dikkat edilmelidir. Belgelerin başkonsolosluğun talep ettiği biçimde hazırlanması da ayrıca önemlidir. Başvuru sonuçlarının olumlu olması için sürecin profesyonelce yönetilmesi çok önemlidir.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vizesi başvuru formu, en önemli evraklar arasındadır. İtalya başkonsolosluğu başvuru formunuzu bir temel belge olarak kullanır ve bu belgeyi, formu doldururken temel aldığınız belgelerle bir arada inceler. İtalya Schengen vizesi başvuru formu kişisel bilgileriniz, mevcut durumunuzu, finansal ve mesleki bilgilerinizi içerir. Bunun yanında vize başvuru formunda seyahat planı sunulmaktadır. Bu sebeple, başvuru sahipleri tüm seyahat planlamasını yaptıktan sonra formu doldurmalıdır. Formda verdiğiniz beyanlarda bulunan seyahat planına vizenin olumlu sonuçlanması durumunda beyana esas biçimde aynen uyulmalıdır.

İtalya vize başvuru formu, anlaşılır bir dille doldurulmalıdır. Konsolosluğun beyanlarını anlaması son derece önemlidir. Ayrıca formda belge ile kanıtlanamaz hiçbir beyanda bulunulmamalıdır.

İtalya Vize Randevu

İtalya  Schengen vize randevusu, başkonsolosluğun akredite ettiği başvuru merkezinden alınır. Randevu sistemi mülakatla gerçekleştirilmez. Başvuru sahibinin başvuru evraklarını teslim ettiği ve parmak izini bıraktığı basit bir işlemdir. Ulusal vize randevuları ise direkt olarak başkonsolosluktan alınır. İtalya vizesi online başvurularda randevu sistem tarafından otomatik bir biçimde verilecektir.

Başvuru sahibinin randevudan en az 15 dakika önce randevu yerinde bulunması önerilir. Randevu dosyanızın eksiksiz biçimde hazırlanmış olması gerekmektedir.

İtalya Vize Sorgulama

İtalya vizesinin sonuçları, sorgulama ile öğrenilememektedir. İtalya vizesinin olumlu ya da olumsuz sonuçlandığına dair bilgi, ancak pasaport başvuru merkezine ulaştığında pasaportla beraber öğrenilebilir. Başvuru vize sorgulama işlemi başvuru merkezinden pasaportun ulaşıp ulaşmadığı sorularak yapılabilir. Online sistem üzerinden İtalya vize başvuru durumunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

İtalya Vizesi’ne Nasıl Başvurulur? S.S.S

İtalya Vizesi Nasıl Alınır 2023?

I İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 yılı içerisinde şu belgelerin temin edilmesi gerekmektedir; Vize başvuru dilekçesi. Vize başvuru formu. Kimlik fotokopisi. Nüfus kayıt örneği. Sağlık sigortası Gidiş dönüş uçak bileti. Konaklama rezervasyon evrakı Banka hesap dökümü Gelir belgeleri Banka hesap özeti Adli sicil belgesi

İtalya Vizesi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kısa süreli İtalya vize başvuruları konsolosluğa doğrudan yapılamamaktadır. Bu yüzden İtalya'ya kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ya da Turizm/Seyahat Acentelerine yapmalıdır.

İtalya Vizesi Ne Kadar 2023?

İtalya vizesinin ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. Konsolosluk harcı fiyatlarında ulusal vize ek ücretleri değişiklik gösterebilir. Ulusal İtalya vizesi için 2023 senesinde ücret D tipi harç olarak belirlenmiş olup ücret ise 119 Euro olmuştur. Bu bedellere 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

İtalya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vize başvurularının sonuçlanma zamanı, başvuru yoğunluğuna göre farklılık gösterir. İtalya vizesi başvuruları, genel olarak 3 ile 10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yoğunluğunun az olduğu dönemler, başvurular daha çabuk yanıtlanır.

 

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olacak bir pasaport sahibi olması gerekir. Bununla birlikte online bir şekilde yapılan ve eksiksiz doldurulan […]