İtalya Vizesi 2022 Gerekli Şartlar

İtalya vize şartları

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar : 2021 Vize Ücreti Ne Kadar?

Eski yapıları ile kültürel anlamda çoğu turistin uğrak yeri olan başkentinin Roma olduğu İtalya  Avrupada yer alan bir ada ülkesidir.

İtalya yapılacak olan seyahatlerde vize alınması gerekmektedir. İtalya’ya çıkışlarda alınacak vize öncesinde bulunması gereken pasaport ile birlikte çıkış süreci başlatılabilmektedir. Bordo pasaporta sahip olan kişilerin muhakkak ki vize almaları gerekirken; siyah, gri ve yeşil pasaporta sahip olan kişilerin kısa süreli olarak 90 günlük ve aşağısındaki bir süre zarfında yapacakları İtalya seyahatleri için vize almaları gerekmez.

Vize başvuru süreci sırasında tüm aşamaları sizin adınıza daha hızlı ve pratik bir şekilde yöneten vize danışma merkezleri acentaları ya da firmaları mevcuttur. Bu firmalar üzerinden iletişime geçerek de başvurularınızı yapabilirsiniz.

İtalya Vize Türleri

İtalya’ya yapılacak olan seyahatin türüne göre değişen vize türleri bulunmaktadır. Kendi içinde değişen bu vize türleri vize alım sürecinde farklı belgelerin istenmesine, farklı şartların öne sürülmesine revize çıkış süreçlerinde de farklılığa sebep olabilmektedir.

İtalya vize türleri kendi içerisinde şöyle sıralanabilir:

 • İtalya Ticari Vize
 • İtalya Turistik Vize
 • İtalya Aile Vizesi
 • İtalya Oturma Vizesi
 • İtalya Çalışma Vizesi

İtalya Vizesi Başvuru Evrakları 2021

İtalya yapılacak olan seyahatlerde vize başvurusunun önceliğinde online olarak vize başvuru formunu doldurmak bulunur. Vize başvuru formunu doğru bilgi ve beyanlar ile doldurduktan sonra başvuru günü ve saatinde ülkemizde bulunan İtalya vize konsolosluğuna giderek buradan istenen belgeleri temin etmeniz gerekir. Bu aşamada kişiden vize amacı ile istenen evraklar alınacak olan vize türüne göre birbirinden farklılık taşımaktadır.

İtalya vizesi başvuru evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İtalya vizesi başvuru formu: Bu formu internet üzerinden çıktısını alarak doldurabilirsiniz.
 • Geçerliliğini koruyan aktif bir pasaportun seyahatinizin bitiminden sonraki üç ayı daha kapsayacak şekilde bulunması gerekmektedir. Pasaportun 2 sayfasının boş bırakılması gerekir. On yılı aşmış pasaportlar değerlendirilmez.
 • TC kimlik numaranızın bulunmuş olduğu kimliğinizin arkalı önlü şekilde fotokopisi
 • Size ait olan yaklaşık olarak 3 ay içerisinde çekilmiş bulunan arka fonu beyaz biometrik fotoğraf
 • Tüm seyahat sürecinizi kapsayacak şekilde temin edilen seyahat sağlık sigortası belgesi
 • Seyahat sırasında gidiş ve dönüşü kapsayan yolculuk bileti ile otel rezervasyon biletleri belgeler arasında eklenmelidir.
 • Kişiye ait olarak açılmış bulunan banka hesap bütün bilgileri seyahat süreciniz de zor durumda kalmamanızı sağlayacak ve seyahatinizi geçirmenize yetecek miktarda paranın bulunduğunu belirten 3 aylık hesap döküm hareketi belgesi ek belgelere eklenmelidir.
 • Çalışan konumundaki bir kişi İtalya’ya düzenlenmiş olan vize seyahatleri sırasında işyerinden 4 aylık maaş hareketlerini gösteren maaş bordrosu
 • SGK’da 4A hizmet döküm belgesi
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt örneği
 • Ticari amaçla yapılacak olan vize başvurularında sanayi odasına yapılmış bulunulan kayıtlı faaliyet belgesi, vergi levhası, resmi gazetede yayınlanan ilanın kopyası ile birlikte imzalanmış şekilde belgelerin yer alması gerekmektedir.

İtalya Vize Ücretleri 2021

İtalya yapılacak olan vize ziyaretleri 2021 ücreti şu şekilde belirlenmiştir:

 • Schengen ülkesine yapılacak olan vize başvuru ücreti 6-12 yaş arası çocuklar için 70 euro, yetişkinler için 160 euro
 • Ulusal anlamda yapılacak İtalya vizesi başvuruları için 6-12 yaş arası çocuklarda 216 euro, yetişkinlerde 216 euro
 • Ulusal vize türleri çocuklarda 216 euro, yetişkinlerde 216 euro
 • 0-6 yaş çocuklarda Schengen vizesi başvuru ücreti 80 Euro
 • 0-6 yaş arası çocuklarda ulusal vize başvuru ücreti 116 euro
 • Eğitim vizesi başvuruları 90 gün ve altı vize başvuru ücreti €100
 • Eğitim vizesi başvurusu 90 gün ve üstü vize başvuru ücreti 150 euro

İtalya Vize

İtalya vizesine başvuru yapacak olan kişilerin İtalya sınırları içerisine girmesi için talep edilen resmî makamlar tarafından onaylı bir belge niteliği taşımaktadır. Bu nedenle kişiler İtalya ülkesine seyahat gerçekleştirmeden önce vize talebinde bulunması gerekmektedir.

İtalya Vizesi

İtalya vizesi, başvuru yapacak olan kişilerin kısa sürede bir seyahat gerçekleştirmek adına yapacakları başvurular merkezler tarafından kabul edilmektedir. Ancak uzun süreli gerçekleştirilecek olan başvurular ise başvuru sahibi tarafından şahsi bir şekilde konsolosluk ya da büyükelçilik makamına gidilerek başvuru yapması gerekmektedir.

İtalya Vize Ücreti

İtalya vize ücreti, kişinin seyahat nedenine göre seçecek oldu kategori kapsamı içerisinde değişkenlikler göstermektedir. Ancak 2 Şubat 2022 itibari ile vize başvuru işlem harç bedelleri 20 Euro zamanlanarak 80 Euro şeklinde başvuru sahibinden tahsil edilmektedir. Bu nedenle kişi başvuruda bulunmadan önce araştırma yaparak İtalya vize ücretini ödemesi gerekmektedir.

İtalya Vizesi 2022 Gerekli Şartlar S.S.S

İtalya Vizesi Ne Kadar?

İtalya vizesi, İtalya vizesi adı altında başvuru gerçekleştirecek olan kişilerin yetkili konsolosluk harç bedeli olarak 80 Euro ödemesi gerekmektedir. Ayrıca altı ve 12 yaş aralığında olan çocuklar ise 35 Euro dan 40 Euro ya kadar başvuru bedelini ödemek zorundadır.

İtalya Vize Veriyor Mu?

Schengen ülkeleri kapsamı içerisinde bulunan İtalya vize başvuruları ile birlikte aile birleşimi, oturum ve şoför vize başvurularını kabul etmektedir. Konsolosluk ile gerçekleşecek olan görüşmeye nazaran yapılmak istenen başvurunun istisnai durumlar içerdiği öğrenilir ek ilgili işlemler başlatılmaktadır.

İtalya Vize Başvuruları Başladı Mı?

Schengen ülkeleri kapsamı içerisinde yer alan İtalya ülkesi, vize başvurularını aile birleşimi, oturum ve şoför vize başvurularını kabul etmektedir. İstisnai durumlar içerildiği taktirde konsolosluk gerekli işlemleri başlatmaktadır. Konsolosluk tarafından başvuru yapacak olan kişinin durumunun aciliyeti  ve önemi göz önünde tutularak yardımcı olmaya çalışılmaktadır.

 

İtalya Vizesi Ankara

İtalya vizesine sahip olmak isteyen Ankara ili ve çevresinde oturan başvuru sahipleri, başvurularını Büyükelçiliği ya da yetkilendirilmiş olan vize başvuru firmalarına gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ancak kısa süreli başvurular sadece merkezleri gerçekleştirmekte olmak ile birlikte, uzun süreli talep edilen vize kategorileri direkt olarak Ankara Büyükelçiliği’ne yapılması gerekmektedir.

İtalya Vize Ücreti 2022 Ne Kadar?

İtalya vize ücreti 2022 yılı itibari ile 2 Şubat tarihinden 20 Euro zam olarak 80 Euro şeklinde başvuru sahiplerinden tahsil edilmektedir. Ancak kişinin yapacak olduğu seyahat nedenine göre farklılıklar gösteren Schengen kategorileri gereğince, kişinin yapacak olduğu vize başvuru harç ücret bedelleri ise değişkenlikler göstermektedir.

İtalya Vize ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.