İtalya Vizesi 2023 Gerekli Şartlar

İtalya vize şartları

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar : 2023 Vize Ücreti Ne Kadar?

Eski yapıları ile kültürel anlamda çoğu turistin uğrak yeri olan başkentinin Roma olduğu İtalya  Avrupada yer alan bir ada ülkesidir.

İtalya yapılacak olan seyahatlerde vize alınması gerekmektedir. İtalya’ya çıkışlarda alınacak vize öncesinde bulunması gereken pasaport ile birlikte çıkış süreci başlatılabilmektedir. Bordo pasaporta sahip olan kişilerin muhakkak ki vize almaları gerekirken; siyah, gri ve yeşil pasaporta sahip olan kişilerin kısa süreli olarak 90 günlük ve aşağısındaki bir süre zarfında yapacakları İtalya seyahatleri için vize almaları gerekmez.

Vize başvuru süreci sırasında tüm aşamaları sizin adınıza daha hızlı ve pratik bir şekilde yöneten vize danışma merkezleri acentaları ya da firmaları mevcuttur. Bu firmalar üzerinden iletişime geçerek de başvurularınızı yapabilirsiniz.

İtalya Vize Türleri

İtalya’ya yapılacak olan seyahatin türüne göre değişen vize türleri bulunmaktadır. Kendi içinde değişen bu vize türleri vize alım sürecinde farklı belgelerin istenmesine, farklı şartların öne sürülmesine revize çıkış süreçlerinde de farklılığa sebep olabilmektedir.

İtalya vize türleri kendi içerisinde şöyle sıralanabilir:

 • İtalya Ticari Vize
 • İtalya Turistik Vize
 • İtalya Aile Vizesi
 • İtalya Oturma Vizesi
 • İtalya Çalışma Vizesi

İtalya Vizesi Başvuru Evrakları 2023

İtalya yapılacak olan seyahatlerde vize başvurusunun önceliğinde online olarak vize başvuru formunu doldurmak bulunur. Vize başvuru formunu doğru bilgi ve beyanlar ile doldurduktan sonra başvuru günü ve saatinde ülkemizde bulunan İtalya vize konsolosluğuna giderek buradan istenen belgeleri temin etmeniz gerekir. Bu aşamada kişiden vize amacı ile istenen evraklar alınacak olan vize türüne göre birbirinden farklılık taşımaktadır.

İtalya vizesi başvuru evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İtalya vizesi başvuru formu: Bu formu internet üzerinden çıktısını alarak doldurabilirsiniz.
 • Geçerliliğini koruyan aktif bir pasaportun seyahatinizin bitiminden sonraki üç ayı daha kapsayacak şekilde bulunması gerekmektedir. Pasaportun 2 sayfasının boş bırakılması gerekir. On yılı aşmış pasaportlar değerlendirilmez.
 • TC kimlik numaranızın bulunmuş olduğu kimliğinizin arkalı önlü şekilde fotokopisi
 • Size ait olan yaklaşık olarak 3 ay içerisinde çekilmiş bulunan arka fonu beyaz biometrik fotoğraf
 • Tüm seyahat sürecinizi kapsayacak şekilde temin edilen seyahat sağlık sigortası belgesi
 • Seyahat sırasında gidiş ve dönüşü kapsayan yolculuk bileti ile otel rezervasyon biletleri belgeler arasında eklenmelidir.
 • Kişiye ait olarak açılmış bulunan banka hesap bütün bilgileri seyahat süreciniz de zor durumda kalmamanızı sağlayacak ve seyahatinizi geçirmenize yetecek miktarda paranın bulunduğunu belirten 3 aylık hesap döküm hareketi belgesi ek belgelere eklenmelidir.
 • Çalışan konumundaki bir kişi İtalya’ya düzenlenmiş olan vize seyahatleri sırasında işyerinden 4 aylık maaş hareketlerini gösteren maaş bordrosu
 • SGK’da 4A hizmet döküm belgesi
 • Tam teşekküllü nüfus kayıt örneği
 • Ticari amaçla yapılacak olan vize başvurularında sanayi odasına yapılmış bulunulan kayıtlı faaliyet belgesi, vergi levhası, resmi gazetede yayınlanan ilanın kopyası ile birlikte imzalanmış şekilde belgelerin yer alması gerekmektedir.

İtalya Vize Ücretleri 2023

İtalya yapılacak olan vize ziyaretleri 2023 ücreti şu şekilde belirlenmiştir:

 • Schengen ülkesine yapılacak olan vize başvuru ücreti 6-12 yaş arası çocuklar için 70 euro, yetişkinler için 160 euro
 • Ulusal anlamda yapılacak İtalya vizesi başvuruları için 6-12 yaş arası çocuklarda 216 euro, yetişkinlerde 216 euro
 • Ulusal vize türleri çocuklarda 216 euro, yetişkinlerde 216 euro
 • 0-6 yaş çocuklarda Schengen vizesi başvuru ücreti 80 Euro
 • 0-6 yaş arası çocuklarda ulusal vize başvuru ücreti 116 euro
 • Eğitim vizesi başvuruları 90 gün ve altı vize başvuru ücreti €100
 • Eğitim vizesi başvurusu 90 gün ve üstü vize başvuru ücreti 150 euro

İtalya Vize

İtalya vizesine başvuru yapacak olan kişilerin İtalya sınırları içerisine girmesi için talep edilen resmî makamlar tarafından onaylı bir belge niteliği taşımaktadır. Bu nedenle kişiler İtalya ülkesine seyahat gerçekleştirmeden önce vize talebinde bulunması gerekmektedir.

İtalya Vizesi

İtalya vizesi, başvuru yapacak olan kişilerin kısa sürede bir seyahat gerçekleştirmek adına yapacakları başvurular merkezler tarafından kabul edilmektedir. Ancak uzun süreli gerçekleştirilecek olan başvurular ise başvuru sahibi tarafından şahsi bir şekilde konsolosluk ya da büyükelçilik makamına gidilerek başvuru yapması gerekmektedir.

İtalya Vize Ücreti

İtalya vize ücreti, kişinin seyahat nedenine göre seçecek oldu kategori kapsamı içerisinde değişkenlikler göstermektedir. Ancak 2 Şubat 2023 itibari ile vize başvuru işlem harç bedelleri 20 Euro zamanlanarak 80 Euro şeklinde başvuru sahibinden tahsil edilmektedir. Bu nedenle kişi başvuruda bulunmadan önce araştırma yaparak İtalya vize ücretini ödemesi gerekmektedir.

 

İtalya vizesi şartlarıİtalya vizesi 2023 yılı içerisinde 2 farklı türde verilmektedir, 90 güne kadar olan seyahatlerde yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olan vatandaşlar hem İtalya hem de Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapabilir.

İtalya vizesi alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa’da serbest dolaşım hakkı elde eder. İtalya vizesi 2023 yılındaki vize türlerinden olan C tipi İtalya vizesi 90 günden kısa süreli seyahatler için verilen vize türüdür. D tipi vize ülkede 90 günü geçen seyahatlerde başvuru yapılması gereken vize çeşididir.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

İtalya vizesi 2023 yılında nasıl alınır konusunda birçok insan araştırma yapmaktadır. Vizenin nasıl alınacağı kadar vize için gerekli olan evraklar da merak konusudur.

Hazırlanması gereken ilk belge geçerlilik süresi bulunan pasaporttur. İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 yılı içerisinde şu belgelerin temin edilmesi gerekmektedir;

 • Vize başvuru dilekçesi
 • Vize başvuru formu
 • Kimlik fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Sağlık sigortası
 • Gidiş dönüş uçak bileti
 • Konaklama rezervasyon evrakı
 • Banka hesap dökümü
 • İkametgâh belgesi
 • 2 tane biyometrik fotoğraf.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Şartların yerine getirilmesi halinde İtalya vizesi 2023 yılı içerisinde de kolaylıkla alınmaktadır. Özellikle aile birleşimi vizesi başvuruları konsolosluk tarafından detaylı ve titizlikle incelenmektedir.

Tüm vize türleri içerisinde en zor sonuçlanan aile birleşimi vizesidir bundan dolayı İtalya aile birleşimi gerekli evraklar listesinin hatasız ve eksiksiz hazırlanması önem kazanır.

İtalya aile birleşimi vizesi almak isteyen çok vatandaşları İtalyancayı yeteri kadar bilmek zorundadır. Evraklar içerisinde olan aile birleşimi formu İtalya sınırlarında herhangi bir kentte bulunan emniyet müdürlüğünden alınmalıdır.

Güncelliğini kaybetmemiş pasaport olmadan vize başvurusunun tamamlanması söz konusu değildir. Evlenme kayıt örneği tüm dünyada geçerliliği bulunan evlilik cüzdanı da aile birleşimi vizesi için istenen belgeler olarak öne çıkmaktadır.

İtalya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya çalışma vizesi Türk vatandaşlarına ülkede uzun süreli ikamet etme imkanı sağlar. İtalya vizesi 2023 yılında başvuru yapan Türk vatandaşlarının süreç içerisinde dikkat etmesi gereken önemli konu hazırlanması gereken evrakların eksiksiz olmasıdır.

Çalışma vizesinde aranan şartlardan ilki başvuru sahibinin yeterli düzeyde İtalyanca bilgisine sahip olmasıdır. İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar içerisinde işveren ile işçi arasında yapılan sözleşmenin önemi oldukça fazladır. İş sözleşmesinin sunulması sayesinde vize sürecinde herhangi bir sorun ile karşılaşmak söz konusu olmaz.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya’da eğitimine devam etme hedefinde olanların araştırma konusu İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar listesidir. Evrakların tamamlanmaması ya da eksik olması halinde yapılan başvurular ret yanıtı alır, bundan dolayı başvuru sahipleri açısından istenen belgeler önemlidir.

İtalya vizesi 2023 yılı başvuru sürecinde pasaport ile birlikte öğrenciler eğitim alacakları kurumdan kabul mektubunu sunmak zorundadır. Vize için gerekli olan standart belgelere ek olarak öğrencilerden farklı belgeler talep edilir.

İtalya Vize Ücreti 2023

İtalya vizesi alabilmek için öncelikle konsolosluğun belirlemiş olduğu harç ücretini ödemek gerekmektedir. İtalya vizesi 2023 kapsamı içerisinde ücreti konsolosluğun resmi internet sitesi üzerinde yer almaktadır.

İtalya vize ücreti 2023 yılında her yıl olduğu gibi vize türüne, vize süresine ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılık göstermektedir. Harç ücretinin yanı sıra aynı zamanda Türk vatandaşlarından hizmet bedeli de alınmaktadır.

İtalya Vizesi Aile Birleşimi 2023

İtalya’da akrabaları ya da eşi bulunan Türk vatandaşlarının başvuru yaptığı vize türü aile birleşimi vizesidir. İtalya vizesi 2023 yılı içerisinde müracaatların yoğun olarak yaşandığı aile birleşimi vizesi aynı zamanda ulusal ve uzun süreli vizedir.

Tüm vize türleri içerisinde konsolosluk tarafından dikkatle incelenen başvurular aile vizesi için yapılan başvurulardır. İtalya vizesi aile birleşimi 2023 yılı içerisinde de en çok talep edilen vize olarak öne çıkmaktadır.

İtalya Çalışma Vizesi 2023

Çalışma vizesi almak için belirlenen şartların yerine getirilmesi halinde İtalya vizesi 2023 kategorisinde aktif olan çalışma vizesi Türk vatandaşlarına verilmektedir. Vizenin alınabilmesi için ilk şart İtalya’da yapılmış olan iş sözleşmesinin sunulmasıdır.

Başvurularda hızlı ve sorunsuz şekilde sonuç alabilmek için İtalya tarafından öncelikli olarak verilerle açıklanan meslek gruplarına başvuru yapılmalıdır. İtalya çalışma vizesi 2023 sürecinde kolaylıkla değerlendirilmeye alınabilmesi için başvuruların öncelikli meslekler dahilinde yapılması önem kazanmaktadır.

İtalya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Eğitim amaçlı verilen İtalya vizesi 2023 prosedüründe ki öğrenci vizesi birçok prosedürün yerine getirilmesi halinde sonuçlanır. Kısa süreli eğitim sürecinde başvuru yapılacak olan C tipi olarak tanımlanan İtalya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023 kategorisidir. 90 günden daha uzun süre devam edecek olan eğitim süreci için öğrencilerin uzun süreli ulusal vize türü olan D tipi vizesine başvuru yapması gerekir.

Şema bulunamadı.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır? sayfamızdan bilgi alınız.

 

İtalya Vizesi 2023 Gerekli Şartlar S.S.S

İtalya Vizesi Ne Kadar?

İtalya vizesi, İtalya vizesi adı altında başvuru gerçekleştirecek olan kişilerin yetkili konsolosluk harç bedeli olarak 80 Euro ödemesi gerekmektedir. Ayrıca altı ve 12 yaş aralığında olan çocuklar ise 35 Euro dan 40 Euro ya kadar başvuru bedelini ödemek zorundadır.

İtalya Vize Veriyor Mu?

Schengen ülkeleri kapsamı içerisinde bulunan İtalya vize başvuruları ile birlikte aile birleşimi, oturum ve şoför vize başvurularını kabul etmektedir. Konsolosluk ile gerçekleşecek olan görüşmeye nazaran yapılmak istenen başvurunun istisnai durumlar içerdiği öğrenilir ek ilgili işlemler başlatılmaktadır.

İtalya Vize Başvuruları Başladı Mı?

Schengen ülkeleri kapsamı içerisinde yer alan İtalya ülkesi, vize başvurularını aile birleşimi, oturum ve şoför vize başvurularını kabul etmektedir. İstisnai durumlar içerildiği taktirde konsolosluk gerekli işlemleri başlatmaktadır. Konsolosluk tarafından başvuru yapacak olan kişinin durumunun aciliyeti  ve önemi göz önünde tutularak yardımcı olmaya çalışılmaktadır.

 

İtalya Vizesi Ankara

İtalya vizesine sahip olmak isteyen Ankara ili ve çevresinde oturan başvuru sahipleri, başvurularını Büyükelçiliği ya da yetkilendirilmiş olan vize başvuru firmalarına gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ancak kısa süreli başvurular sadece merkezleri gerçekleştirmekte olmak ile birlikte, uzun süreli talep edilen vize kategorileri direkt olarak Ankara Büyükelçiliği’ne yapılması gerekmektedir.

İtalya Vize Ücreti 2023 Ne Kadar?

İtalya vize ücreti 2023 yılı itibari ile 2 Şubat tarihinden 20 Euro zam olarak 80 Euro şeklinde başvuru sahiplerinden tahsil edilmektedir. Ancak kişinin yapacak olduğu seyahat nedenine göre farklılıklar gösteren Schengen kategorileri gereğince, kişinin yapacak olduğu vize başvuru harç ücret bedelleri ise değişkenlikler göstermektedir.

İtalya Vize ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Belgeler 2023 Değişti mi?

İtalya vize işlemleri için vize için gerekli belgelerin ibraz edilmesi zorunluluktur. Belgelerin eksik veya yanlış teslim edilmesi doğrudan vize sonucunu olumsuz etkiler. İtalya vizesi için gerekli belgeler temel evraklar olup vize türüne göre değişkenlik göstermez. Gereken evraklar:

 • Pasaport (10 yılı aşmamış ve son iki sayfası boş olmalıdır)
 • Eski Schengen vizelerin fotokopisi
 • İtalya Başkonsolosluğuna yazılmış vize dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Mesleki belgeler
 • Finansal belgeler (seyahat sponsoru ve banka hesap dökümü)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık poliçesi

Gereklidir. Bilgeler temin edildikten sonra randevu alınır.

İtalya Konsolosluk Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya’ya gitmek için yapılan vize işlemleri konsolosluk onayına bağlıdır. Ancak İtalya konsolosluk randevu için bir seyahat acentesi veya vize yetkili firması ile anlaşmak gerekir. Konsolosluk bizzat başvurulara kapalıdır. İzin verdiği acenteler tarafından başvuru işlemi başlatılır. Vize işlemlerinin tamamı türüne göre fark etmeksizin konsolosluklardan yapılır. Konsolosluk randevusu online olarak veya çağrı merkezi üzerinden alınır. Randevu bizzat alınmazken randevuya katılım zorunludur. Randevu saatini kaçıran kişiler yeniden randevu almak zorundadır. Konsolosluk hafta içi 9.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

İtalyan Vize Ücreti Ne kadar Oldu?

İtalyan vizesi 2023 yılı için İtalya Büyükelçiliği tarafından belirlenir. Türkiye’de oturan yabancı uyruklu kişiler ve Türk vatandaşları için vize ücreti 80 Euro’dur. Konsolosluk harçları ve ek ücretler farklılık gösterebilir. Ulusal İtalya vizesi ücreti 2023 yılı için 119 Euro’dur. İtalya çalışma vizesi 218 Euro olarak belirlenmiştir. Uzun süreli oturumlar için yine farklı ücret uygulanır. 2023 İtalya vize ücreti harçları:

 • Çalışma vizesi harcı 216 Euro
 • Ziyaretçi vizesi 80 Euro
 • 0-yaş arası harç ücreti alınmaz.
 • 6-12 yaş arası harç ücreti 40 Euro
 • Öğrenci vizesi 80 Euro
 • Kültürel vize 80 Euro
 • Turistik vize 80 Euro

Olarak belirlenmiştir. Ek hizmet bedelleri harç ücretine dahil değildir.

İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yetkili acente tarafından başvuru yapıldıktan sonra İtalya vize randevusu için parmak izi verilmesi gerekir. Kişi şahsen konsolosluğa gidip parmak izini vermek zorundadır. Parmak izi 5 yıl için bir kez verilir ve bir sonraki süreç içerisinde ki vize için talep edilmez. Her konsolosluk kendi bölgesine hizmet verir. İkametgah adresinize yakın bir konsolosluk bölgesinden randevu alınması seyahat edilme zorunluluğunu kaldırır.

İşsiz Kişiler İtalya Vizesi Alabilir Mi?

Çalışmayan veya çalışan kişiler için vize alması zorunludur ve istenilen belgeler ortaktır. İşsiz veya sigortası bulunmayan kişiler vize almak isterse seyahatine sponsor olarak bir kişi ve bir kurumun olması gerekir. Bu kurum veya kişi dilekçede açık bir şekilde belirtilerek tüm masrafların karşılanacağına dair beyan açıkça belirtilmelidir. Antetli kağıda gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra imza ve firma kaşesi belgede belirtilmelidir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya vizesi başvurunun ve randevunun ardından kısa sürede çıkar. Ancak seyahatten önce en yakın 15 gün en uzak 60 gün süre içerisinde yapılması doğru olur. Vizenin genel olarak çıkma süresi belirtilen bir tarih değildir. Ortalama 15 iş günü içerisinde başvuruya yanıt verilir ve sonuçlandırılır. Ancak her türlü ihtimal düşünülerek erken başvuru yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur çünkü konsolosluk gecikmeler için mesuliyet kabul etmez. Vize harcı ve gerekli belgelerin teminin ardından randevuya gidilir. Gerekirse konsolosluk bizzat yüz yüze görüşmede talep edilir. Belgelerin yanlış veya eksik verilmesi başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacağından vize firması danışmanlığı almak vize sonucunun olumlu olmasını etkiler. italyakonsoloslugu.gen.tr/ adresini ziyaret ederek gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya kısa süreli vize başvuruları ortalama 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu süre hatalı başvurularda uzayabilir. Uzun süreli İtalya vizeleri 15-30 iş günü içinde sonuçlanır.

İtalya vize 2023 harç bedeli ne kadar?

İtalya kısa süreli vizeleri için İtalya konsolosluk harç bedeli 80 Euro’dur. Bu ücrete 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedeli eklenir.

İtalya vize başvurusu nereye yapılır?

İtalya kısa süreli vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerine, uzun süreli İtalya vize başvuruları İtalyan konsolosluklara yapılır.

İtalya konsolosluk sayfamızı ziyaret ediniz.