İTALYA VİZESİ

Bir ülkeye gitme ya da o ülkeden dönme talebi olan kişilere, yetkili görevliler tarafından verilen onaydır. Gideceğiniz yerde topluluk kuralları kapsamında bir tehdit unsuru olmadığınızın bilinmesinin istenmesidir. Vize alamayan kimseler tehdit mi yani diye sorarsanız tabi ki hayır sadece bazı ülkeler siyasi ve ekonomik nedenlerle bu süreci uzatabilir veya hiç vermeyebilir. Vize size gitmek veya dönmek istediğiniz ülkeye giriş çıkışlarınızda sorun olmayacağının garantisi olmakla beraber bu belgeye sahip olmanız gideceğiniz ülkenin devleti kendi devletinizi tanıdığının da kanıtıdır.  Şunu da belirtmek gerek ki vize size çalışma olanağı ya da orada yaşama imkânı tanımaz sadece orada geçici kalma izni verir. Orayı gezmek görmek gibi yani turistik amaçlarla belli sürelerde yaşama olanağı sağlar.

Vize nerelerden alınır?

Vizeyi kim alacak sorusu süreci değiştirecek olsa da tüm seçenekleri bilmekte fayda var. Vize başvurusu, dış temsilciliklerle aracılanmış kurumlarla, konsolosluklar, havalimanı gişelerinden veya sınır kapılarında bulunan gişeler aracılığıyla yapabilirsiniz. Teknolojinin sağladığı evden başvuru rahatlığını da tercih edebilirsiniz. Çeşitli hava yolları şirketlerinin internet sitelerinde bulunan online başvuru yani e-vize yöntemini seçebilirsiniz.

Vize Türleri nelerdir?

            Vizeler orada gerçekleştireceğiniz aktivitelere göre çeşitlenir. İş gezileri, eğlence veya sporculara verilen seyahat belgesi gibidir. Belirli kodlarla sınıflandırılmış olması nedeniyle ülkelerin farklı prosedürleri ve iş birlikleri farklı türleri yaratmaktadır. Avrupa birliği ülkeler, toplu dolaşım hakkı sağlayan Schengen’e tabidir.

Schengen vizesi nedir?

AB vatandaşlarına, Avrupa’nın belli sınırları kapsamında serbest dolaşımı sağlayan bir tür vizedir. AB üyesi olmayan, Avrupa’ya seyahat etmek isteyen ülke vatandaşları Schengen vizesine başvurabilir. Başvuru onaylanırsa seçili ülkelere seyahat hakkı kazanır. Schengen bölge üyeliği olan ülkeler arasında İtalya da var bu sebeple schengen vizesi sizin için güzel bir seçenek haline geliyor.

İtalya konsolosluğunun sağladığı vize kategorileri şu şekildedir:

 • İtalya Turistik Vizesi
 • İtalya Aile Ziyareti Vizesi
 • İtalya Ticari Vizesi
 • İtalya Oturma Vizesi
 • İtalya Çalışma Vizesi gibi kategorilere sahiptir.

-İtalya Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi): İtalya’ya, turistik, ticari, resmi, eğitim, tedavi, ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler İtalya Schengen Vizesi başvurusu yapmalıdır.

-İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize: İtalya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklaması gereken kişilere (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) ikamet için verilen vizedir. 

İtalya Vizesi İçin Gerekli Ortak Evraklar 

 • Pasaport: Talep edilen vize bitiş tarihinden sonra en az 90 gün geçerliği olan pasaport ve tüm belgelerin bir nüshası.
 • Kimlik Fotokopisi: Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının fotokopisi.
 • Başvuru Formu: Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış, tarih atılmış vizesi başvuru formu.
 • Biyometrik Fotoğraf: Açık renk fonlu 35 x 40 mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Öngörülen yolculuk ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.
 • Vize Harcı: Vize harç bedeli nakit olarak ödenecektir.

Bununla Birlikte İtalya Vizesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 Evrak İtalya vize başvuru formudur. Bu başvuru formlarını hem İtalyanca hem de Türkçe olacak şekilde büyük harflerle eksiksiz doldurmanız gerekecektir. Vize için başvurduğunuz da İtalya Konsolosluğu’na İtalya seyahatinizin amacını ve seyahatte ihtiyaçlarınızın nasıl karşılanacağını ibraz etmeniz gerekecek. Bu özellikle çalışma dışında vize isteyenler için önemli çünkü orada gelir eden bir işte çalışamayacaksınız. Ya banka hesabınızda orada 90 gün kalacak kadar para teminat göstermelisiniz ya da orada size sponsor olacak kişinin bilgilerini ve sağlayacağı imkanları belirtmesiniz. Bunun yanında Türkiye’ye geri dönme sebebinizi de belirtmeniz gerekecektir. İtalya vize başvuru formunuz ve gerekli diğer evraklarınız birbirini destekler nitelikte tam ve doğru olmalıdır. Böylece vize almanız kolaylaşacaktır. Vize türünüz ve gerekli evraklardaki farklılıklara göre belgelerinizi tamamlamanız gerekecektir.

İtalya Vize Ücretleri

İtalya vizesi ücreti vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Danışmanlar kendi ücretleri ile size bu konu hakkında bilgi vereceklerdir.

İtalya vizesiyle hangi ülkelere gidebilirim?

Schengen bölgesine ilk girişinizi İtalya üzerinden yapmak kaydı ile Schengen kapsamındaki 26 ülkeye seyahat edebilirsiniz. İspanya Fransa, Avusturya, Yunanistan, Norveç, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Malta, Hollanda, İsveç, Belçika, Portekiz, Litvanya, Slovakya. Slovenya, Letonya, İsviçre, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Liechtenstein, Lüksemburg.

İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır

Oturma izni alabilmek için yapılması gereken öncelikli olarak ülkeyi giriş amacının belirlenmesidir. Schengen ülkesi olmasından dolayı kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi başvurusunda bulunanlar 90 günden daha fazla ülkede kalamaz. Oturum vizesi 90 gün üzerinde ikamet edecek ya da ülkede kalmak isteyenler için verilen ulusal D tipi vize türüdür.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Schengen Ülkesi olmasından dolayı İtalya’ya kısa süreli seyahatler için Schengen vize başvurularında tahmini sonuçlanma süresi 3 ile 10 iş günü arasında değişmektedir. İtalya VIP başvurular 48 ila 72 saat arasında sonuçlanmaktadır. Vize başvurularının sonuçlanma süreleri konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Konsolosluk başvuru sahibinin dosyasını inceleme aşamasında ek süreye ihtiyaç duyabilir ya da eksik evrak tespit ettiğinde ek evrak talebinde bulunabilir bu durumda sonuçlanma süresi uzar.

İtalya Vatandaşı Nasıl Olunur

İtalyan vatandaşlığı için gerekli olan evraklar İtalyanca olarak hazırlanmış vatandaşlık başvuru formu Yine girdik de başvuru sahibinin anne babasının ya da onların ebeveynlerinin İtalyan vatandaşı olduğuna dair kanıtlardır. Başvuru sahibinin ikinci dereceden başlayarak akrabalarının doğum, ölüm, isim değişikliği, evlilik ve boşanma gibi belgelerin fotokopileri vatandaşlık başvurusunda gereken evraklar arasında yer almaktadır. İtalya’da vatandaşlığa geçişi düzenleyen birçok yasa bulunmaktadır.

İtalyan Vatandaşlığı Nasıl Alınır

İtalya vatandaşlığına başvuru yapmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar açısından ülkeye geliş nedeni, ülkede kaldığı süre ya da oturma izni statüsü gibi birçok konu yasalardan yararlanılabilmesi adına önemlidir. Her ülke vatandaşının kendi özgür iradesiyle karar vermesi gereken bir konu olan İtalya vatandaşlığına geçilmesi halinde başvuru sahibine ülkede seçme ve seçilme hakkı tanınır. Avrupa ülkeleri içerisinde serbest dolaşım başta olmak üzere birçok intihap ve ayrıcalık sağlanır.

İtalya'da Oturma İzni Nasıl Alınır

İtalya’da uzun süre seyahat etmek amacıyla alınan vize türlerinden birisi uzun süreli ulusal D tipi vize olan İtalya oturma iznidir. Oturma izni başvurusu yapabilmek için başvuru sahibinden çalışma vizesi, aile birleşimi vizesi, eğitim vizesi ya da Erasmus değişim programı gibi sebeplerin olması istenmektedir. Vize türlerinden herhangi birini alan başvuru sahibi oturum izni hakkı elde eder. Yapılacak tek işlem ülkeye giriş yaptıktan sonra bir hafta içerisinde oturum izni başvurusunun tamamlamaktır.