İtalya Vizesi Nasıl Alınır? Kesin Kılavuz

İtalya vizesi nasıl alınır

İtalya Vizesi

İtalya dünyanın en çok turist kabul eden ülkelerinden bir tanesidir. Aşkın şehri olarak tarif edilen Roma her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilir. Roma ve diğer önemli şehirlerde yer alan tarihi eserler insanların her zaman dikkatini çekmeyi başarmıştır.

İtalya’da yer alan tarihi eserlerin yanı sıra İtalyan mutfağı da dünyanın en önemi mutfakları arasında yer alır. İtalya ziyaretine giden kişiler birkaç kilo almadan evlerine dönmezler.

Tüm bu etmenler insanlarda İtalya’yı ziyaret etme isteğini yükseltmektedir. Ülkemizden de İtalya’ya her yıl çok sayıda insan gider. Tahmin edilebileceği gibi İtalya vize işlemleri olmadan Türk vatandaşlarını kabul etmemektedir. Bu sebeple de ilk olarak İtalya Konsolosluğu vize işlemlerini yapmanız ve sonrasında İtalya’ya doğru hareket etmeniz gerekir.

İtalya Schengen Üyesi Ülkeler Arasında mı?

İtalya, Avrupa’da yer alan diğer 25 ülke gibi Schengen üyesi bir ülkedir. İtalya’ya gitmek isterseniz Schengen vizesi almanız gerekli olur. İtalya Schengen vizesi diğer 25 Schengen ülkesinin vizesinden farklı değildir.

İtalya Schengen vizesi için gerekli evraklar oldukça fazladır. Ancak bu evrakları doğru bir şekilde toplayan kişiler eğer sorunsuz bir başvuru aşaması geçirirlerse başvuruların onaylanma ihtimali oldukça fazladır. İtalya için turizm çok önemli bir gelir kapısı olduğundan genellikle insanlar çok fazla reddedilmez. Tabi ki doğru başvuru yapamayan ya da kişisel problemleri bulunan kişilerin vize başvuruları ret cevabı alabilmektedir.

İtalya Schengen Vizesi Almak İçin Ne Yapmalı?

İtalya’ya yapılacak olan ziyaretlerden önce vize işlemlerinin tamamlanması şarttır. Vize işlemlerinde aracı firmalar olmadan süreci tamamlamak mümkün olmaz. İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen acenteler aracılığıyla bu başvuruların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

İdata İtalya vize işlemlerini gerçekleştirecek olan kişilerin başvurabilecekleri ilk acente olarak gösterilebilir. Eğer İtalya’ya gitmek için vize alacaksanız ve İstanbul’da yaşıyorsanız zaman kaybetmeden İdata ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

İstanbul’un dışında kalan tüm şehirlerimizden yapılacak İtalya vize başvurularına ise VFS Global bakmaktadır. VFS Global ile iletişime geçerek İtalya vize işlemlerini yapmak istediğinizi belirttiğiniz anda süreç başlamış olur. Bundan sonra atılması gereken tüm adımları acentenizin yetkilileri sizlere aktaracaktır.

İtalya Vize Süresi Ne Kadar?

Schengen vizesi kuralları çok uzun yıllar öncesinden belirlenmiştir ve her yıl aynı şekilde bu kurallar uygulanır. Alınacak olan vizelerin belirli bir süresi bulunmaktadır. Bu süreyi aşmanız mümkün olmaz. Vize alırken belirtilen süreden daha fazla İtalya’da kalırsanız bu durumda sınır dışı edilirsiniz ve cezai işlem uygulanır. Ayrıca bir sonraki vize işlemleriniz zarar görmüş olur.

İtalya Schengen vizesi kendi içerisinde çok sayıda farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategorilerin en üstünde kısa süreli ve uzun süreli vizeler yer alır. Vize türleri ilk olarak kısa süreli ve uzun süreli olacak şekilde birbirinden ayrılmıştır.

Kısa süreli İtalya Schengen vizesi insanlar tarafından en çok tercih edilen vizelerdir. C tipi vize olarak da isimlendirilen kısa süreli vizelerde vizenin geçerlilik süresi 180 gün olarak belirlenmiştir. Ancak bu sürenin tamamı İtalya’da ya da diğer bir Schengen ülkesinde geçirilemez. Vize kapsamında gideceğiniz ülkelerde toplamda 90 gün kalmaya izin verilmektedir.

Uzun süreli Schengen vizesi almak istediğinizde durum biraz daha farklıdır. Uzun süreli vizeler genellikle çalışma ve oturma izni almak ya da aile birleşimi sebebiyle verilmektedir. Ayrıca erasmus eğitim programlarında da uzun süreli vize alınması gerekli olacaktır. Bu vize ile birlikte 90 günden daha fazla İtalya’da kalmanıza izin verilir. Orada oturma ya da çalışma izni gibi izinleri bu süre zarfında yapmanız gerekli olacaktır.

C Tipi İtalya Vize Türleri Nelerdir?

Kısa süreli ya da C tipi olarak isimlendirilen İtalya vizesi birçok farklı durumda alınabilmektedir. İnsanların büyük bir kısmı için 90 günlük süre yeterli olduğundan en çok tercih edilen vizeler bu kategoriye aittir.

C tipi İtalya Schengen vizesi kendi içerisinde;

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi,
 • Transit vize,
 • Denizci Transit vizesi,
 • Kültürel, sportif faaliyet ve konferans vizesi,
 • Kısa süreli öğrenim ve staj vizesi, olmak üzere farklı gruplara ayrılmaktadır.

İtalya Konsolosluğu vize işlemlerine başlanmadan önce hangi türde vize almak istediğinizi size soracaktır. Bu türlerden bir tanesini seçmeniz gerekir.

İtalya Turistik Vize

Ülkemizden İtalya’ya gidecek olan kişilerin en çok başvuruda bulunduğu vize türü budur. İtalya için turistik vize almak çok zor bir işlem olmaz. Ancak bu işlemi tek başınıza yapmak isterseniz hayatınızın en yorucu dönemlerinden bir tanesini geçirirsiniz ve buna rağmen sonuç olumsuz olur.

İtalya için turistik vize alırken uçak rezervasyonunuzu ve kalacağınız otelin rezervasyonunu öncende yaptırmanız gereklidir. Bu rezervasyonlara ait belgelere başvuru evraklarının içerisinde yer verilir. Ancak yapacağınız rezervasyonlar için ödeme yapmamanız gereklidir. Aksi halde vize işlemleri olumlu sonuçlanmazsa paranızın bir kısmı ya da tamamı yanabilir.

İtalya Ticari Vize

İtalya’ya iş görüşmeleri amacıyla gidecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür. İtalya ticari vize işlemlerinde görüşülecek olan firmanın davetiyesi kullanılabilir. İtalya merkezli herhangi bir firmada hazırlanacak olan davetiyeler ile birlikte ticari vize alma şansınız olacaktır. Firma ile yapılacak olan anlaşmanın detaylarının konsolosluk ile paylaşılmasına gerek olmaz.

İtalya için vize işlemleri yapılırken herhangi bir iş toplantısı düzenlenecekse bu toplantıya ait bilgiler kullanılabilir. Hangi firmayla yapılacağı, hangi sektöre ait bir toplantı olduğu, toplantının yeri ve saati gibi bilgiler konsolosluk tarafından beğenilen bilgilerdir. Turistik amaçlı bir ziyaret olmayacaksa bu vize türü kolaylıkla alınabilmektedir. Görüşülecek olan firma tarafından hazırlanan davetiyeler vizenin onaylanma ihtimalini çok yüksek seviyede arttırır.

İtalya Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İtalya’da yaşayan bir arkadaşınız ya da ile üyeniz varsa onu ziyarete gitmek için bu vizeyi almanız gerekmektedir. İtalya aile birleşimi vizesi ile karıştırılmaması çok önemlidir. Bu vize türünde hali hazırda ailenizde bulunan bireyleri ziyaret edersiniz. Aile birleşimi vizesinde ise aile kurmak amacıyla İtalya’ya gitme durumu söz konusudur.

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alırken en önemli aşama davetiyedir. İtalya için vize başvurusu yapılırken kullanılacak olan belgelerin arasında aile ya da arkadaşınız tarafından hazırlanan davetiyeler konmaktadır. İtalya’da ikamet eden bir yakınınızın olması vizenin onaylanma ihtimalini yükselten etmenler arasında yer alır. Bu sebeple de aile ya da arkadaşınızı ziyarete gidiyorsanız turist vizesi yerine bu vizeyi almanız önerilir.

İtalya Transit Vize

İtalya Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesidir. Sürekli olarak turist alan ve her geçen yıl turist sayısını arttırmayı başaran ülkede havayolu ulaşımı da oldukça hareketlidir. Birçok ülkeden İtalya’ya direkt uçuşlar bulunur. Farklı bir Avrupa ülkesine gidileceği zaman İtalya’ya gitmek ve aktarmalı olarak diğer ülkeye geçiş yapmak oldukça popüler bir seçenektir.

İtalya aktarmalı olarak farklı bir ülkeye uçuyorsanız ve İtalya’da 24 saatten fazla kalacaksanız İtalya transit vizesi almanız gerekmektedir. İtalya’ya indikten sonra 24 saatten fazla kalmayacaksanız İtalya vize talebinde bulunmamaktadır. Ancak kaldığınız süre içerisinde dış hatlar terminalinden ayrılma şansınız da olmaz.

İtalya’ya iniş anınızda aktarmalı uçağınızın saati gelene kadar İtalya’da zaman geçirmek istiyorsanız bu vizeyi almanız gerekmektedir. Birkaç saatlik de olsa terminalden dışarı çıkarak şehirde gezinirseniz bu vize işlemini yapmanız şarttır. İtalya Konsolosluğu başvuru evrakları içerisinde aktarmalı uçuşu gösteren bilet rezervasyonlarının olması şarttır.

İtalya Denizci Transit Vizesi

Schengen bölgesinde yer alan ülkelerin büyük bir kısmında denizci transit vizesi adı altında bir vize bulunmaz. İtalya bu konuda istisnalar arasında yer almaktadır. Denize oldukça geniş bir kıyısı olan İtalya’da deniz ticareti oldukça popülerdir. Birçok deniz aracı İtalya’da yer alan limanlara yanaşıp burada zaman geçirdikten sonra farklı ülkelere hareket eder.

İtalya’ya deniz yoluyla ulaşıldığında limandan ayrılmak ve şehirde vakit geçirmek istiyorsanız İtalya denizci transit vizesi almak zorundasınız. Diğer transit vize türünde olduğu gibi 24 saatten fazla İtalya’da kalmayacaksanız ve limanın dışına çıkmayı düşünmüyorsanız vize almanıza gerek yoktur. Aksi takdirde İtalya Konsolosluğu vize talebinde bulunacaktır.

İtalya Sportif, Kültürel Faaliyetler ve Konferans Vizesi

İtalya’ya gidiş sebebiniz son derece farklı bir sebeple gerçekleşebilmektedir. Burada gerçekleşecek olan sportif ya da kültürel faaliyetlere katılmak amacıyla İtalya’ya giderseniz bu vize türü için başvurmanız gerekli olmaktadır.

Düzenlenecek olan faaliyetlere katılım göstereceğinize dair belgeleri net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Alınacak olan bu vize kapsamında faaliyetin devam ettiği süre kadar İtalya’da kalmanıza izin verilir. Faaliyet sonlandığında en kısa sürede ülkeden çıkış yapmanız istenecektir.

İtalya için gerekli evraklar arasında hem gidiş hem de dönüş biletlerinin konması şarttır. Katılım gösterilecek olan faaliyetin tamamlanacağı tarih belli olduğundan bu tarihe göre dönüş biletlerinin de alınması istenmektedir. Bu şekilde yapılan başvurular rahatlıkla olumlu sonuçlanabilir.

İtalya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizesi

İtalya’ya gidiş sebebiniz eğitim ise bu vizeyi almanız gerekmektedir. İtalya eğitim vizesi olarak da isimlendirilen bu vize kapsamında eğitim tamamlanana kadar ülke içerisinde kalınmaktadır. İtalya’ya eğitim amaçlı giden kişilerin büyük bir kısmı dil eğitimi ya da aşçılık eğitimi almaktadır. Her iki durumda da bu vizenin alınması şarttır.

Üniversite eğitimi alırken İtalya’da staj yapmak istiyorsanız ve bunun için başvurularınız onaylanmışsa da bu vizeyi almanız gereklidir. Staja dair tüm belgeler İtalya öğrenci vizesi alınırken belgelerin arasında konulmalıdır. Kesinlikle İtalya erasmus vizesi ile karıştırılmaması gerekmektedir. Erasmus öğrencilerinin uzun süreli vize alması gereklidir. Bu vize yeterli olmaz.

D Tipi İtalya Vize Türleri Nelerdir?

Uzun süreli ya da D tipi olarak isimlendirilen bu vize türünde 90 gün sınırınız bulunmamaktadır. Genellikle çok özel durumlarda verilen bir vize olduğundan başvuran sayısı çok daha azdır. Özel durumların net bir şekilde kanıtlanması gerekirken vizenin alınması 90 günden fazla kalmak için yeterli olmaz.

Çalışma ve oturma izni için gerekli farklı belgeler vardır ve bunlar İtalya’da kalındığı süre içerisinde alınmalıdır. Aksi halde İtalya Konsolosluğu tarafından verilen bu vize kapsamında tanınan haklar son bulur ve vatandaşlar sınır dışı edilirler.

D tipi İtalya Schengen vizesi kendi içerisinde;

 • Çalışma vizesi,
 • Erasmus vizesi,
 • Aile birleşimi vizesi, olmak üzere farklı kategorilere ayrılmaktadır.

İtalya Büyükelçiliği vize işlemlerinde bu özel durumlardan bir tanesine sahip olduğunuzu kanıtlarsanız sizler için uzun süreli vizeleri vermeyi kabul eder. Bunun için 90 gün sınır olmasa da belirli bir süre bulunur. Bu süre içerisinde İtalya’da yapacağınız işlemler çok önemlidir.

İtalya Çalışma Vizesi

İtalya birçok insan için önemli bir gelir kapısıdır. Hem turizm hem de yemek sektöründe çok ilerlediği için bu alanda insanlara bir iş imkânı sunar. Ülkemizden de birçok insan bu sektörden yararlanmak ve kendisine gelir elde etmek için İtalya’ya gitmektedir. İtalya’da çalışmak ve hayatına devam etmek isteyen kişiler İtalya çalışma vizesi alarak önemli bir adım atarlar.

Vize uzun süreli vizeler kategorisinde yer aldığı için alınması için belirli kurallar bulunur. İtalya’da çalışacağınız işyerinin belirlenmiş olması şarttır. İtalya çalışma vizesi alarak İtalya’ya gittiğinizde gerekli tüm işlemler son bulmaz. Bunun üzerine konsolosluğa giderek oturma izni almanız gereklidir. Böylece yaşamınıza İtalya’da devam edebilirsiniz.

İtalya Erasmus Vizesi

Üniversitelerde eğitim kalitesinin artması amacıyla öğrenci değişim programları uygulanmaktadır. Öğrenciler sponsorlar sayesinde ücretsiz olarak farklı ülkelere gönderilerek bir eğitim dönemini bu ülkede geçirirler. Bu programlar erasmus olarak isimlendirilmektedir. Öğrenciler hangi ülkeye gideceklerini kendileri seçemezler. Eğer kendi bulundukları bölüm İtalya’ya gönderiyorsa İtalya erasmus vizesi için başvuruların yapılması gerekir.

İtalya erasmus vize işlemleri sırasında programa ait tüm belgelerin konsolosluğa sunulması önemlidir. Bu belgeler doğru bir şekilde sunulursa rahatça bu vize alınabilir. Vize kapsamında eğitim dönemi bitene kadar İtalya’da yaşama fırsatı elde edilecektir. Eğitim dönemi bittiğinde ülkemize geri dönüş için belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süre zarfında geri dönülerek süreç sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi

Ülkemizdeki vatandaşlarımız İtalyan bir kişiyle aile kurmak amacıyla evlenebilmektedir. Bu evlilik İtalya’da olacaksa buradan gidecek olan kişilerin vize işlemlerini tamamlaması gerekli olur. Aile birleşimi amacıyla başvurulan vizelerde evlenilecek olan kişiye ait bazı özel belgeler de istenmektedir.

Vizenin geçerli olduğu süre zarfı içerisinde evliliklerin gerçekleşmesi gerekmektedir. Evlilikler resmiyete döküldükten sonra konsolosluk üzerinden oturma izni de alınır. İtalya aile birleşimi vizesi belgeler eksiksiz teslim edildiğinde sıklıkla onaylanan vizeler arasında yer alır. Aracı firmalar ile iletişime geçilirse tüm süreç başarılı bir şekilde devam eder ve alınan vizeler sayesinde evlilikler gerçekleşmektedir.

İtalya Vizesi Parmak İzi İşlemleri Nasıl Yapılır?

2014 senesinde hazırlanan ve kabul edilen kanun çerçevesinde vize alacak olan kişilerin parmak izi vermesi gerekmektedir. Verilen parmak izleri 5 yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Eğer son 5 yıl içerisinde vize işlemleri için parmak izi verdiyseniz tekrardan vermenize gerek olmaz. Ancak parmak iziniz yoksa İtalya Konsolosluğu randevu sistemine kayıt olunup randevular alınacaktır.

İtalya vize işlemlerinde son 5 yıl içerisine parmak izinizi vermiş olsanız dahi parmak iziniz talep edilebilmektedir. Konsolosluk, kişilerin parmak izleri olmasına rağmen tekrardan talep etme yetkisine sahiptir. Böyle bir durum varsa başvuru aşamasında sizlere belirtilir ve sonrasında randevular alınarak parmak izleri verilir. Ancak oldukça istisnai durumlarda bu olay gerçekleşmektedir.

İtalya Vize Başvurusu İçin Hangi Firma İle Görüşülmeli?

İtalya vizesi hakkında gerekli tüm bilgileri öğrendikten sonra başvuru aşamasına geçilebilir. İtalya Konsolosluğu vize başvurusu için gerekli şartları belirleyip aracı firmalara sunmuştur. Aracı firmalar da belirlenen bu şartları kusursuz bir şekilde uygulayarak insanların konsolosluğa kusursuz bir şekilde başvuruda bulunmasını sağlar.

İstanbul’da ikamet eden biriyseniz İdata firması ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İdata İtalya vize işlemlerinde konsolosluk tarafından görevlendirilen resmi kurumdur. Eğer ki İstanbul dışından olup İtalya vizesi almayı düşünüyorsanız bu durumda VFS Global ile iletişime geçmeniz gerekir. Her iki acente de sizleri muhteşem bir şekilde vize sürecine hazırlar ve vizenin olumlu sonuçlanmasında büyük rol oynar.

İtalya Vize Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

İtalya için vize başvurusu yapmak istediğinizde aracı firmalar ile direkt olarak iletişime geçersiniz. Acenteler ile iletişime geçildiği anda acente sizin için bir danışman hazır etmektedir. Firmanın bir çalışanı olan danışman tüm başvuru sürecinde sizin yanınızda olur ve sürecin kusursuz bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Danışmanınızın belli olmasının ardından mail adresine bir e-posta gönderilecektir. Bu e-posta içerisinde vize İtalya için gerekli evraklar hakkında ayrıntılı bir bilgi yer alır. Başvuru aşamasında gerekli evrakların ne olduğu ve bu evrakların nasıl hazırlanacağı konusunda ayrıntılı bir dokümandır. Belgelerin örnekleri de bu dokuman içerisinde yer alır ve belgeleri rahatlıkla hazırlamanız sağlanır.

İtalya Schengen gerekli evraklar bakımından biraz zorlayıcı bir vize türüdür. Talep edilen evrakların sayısı oldukça fazladır. Bu sebeple de evrakların tamamının temin edilmesi biraz zaman alır. Sizler evrakları tamamlamadan acente tarafından herhangi bir randevu alınmaz. Başvuru için gerekli belgeler ne zaman hazır olursa randevular da o zaman alınacaktır.

İtalya Schengen vizesi için gerekli evraklar hazır olduğundan bu evrakları aracı kuruma ulaştırmanız gerekmektedir. Bu aşamada sizlere iki farklı seçenek sunulur. İsterseniz tüm belgeleri kurumun ofisine giderek teslim edebilirsiniz. İsterseniz kargo ile tüm belgeleri güvenli bir şekilde kuruma aktarma şansınız da olacaktır. Karar tamamen size bırakılır.

Başvuru için gerekli olan belgeler kuruma ulaştırıldığında size atanan danışman tüm belgeleri kontrol eder. Belgelerde herhangi bir eksikliğin olup olmaması, deformasyona uğrayan belgelerin varlığı ya da yanlış alınmış olan belgelerin durumu kontrol edilir. İtalya için gerekli evraklar arasında bir hata varsa hemen sizinle iletişime geçilir ve eksik belgeleri tamamlamanız istenir.

Tüm belgelerinizi tamamladıktan sonra İtalya Konsolosluğu randevu sistemine girerek randevuların alınmasına bir engel kalmaz. Randevular sizin belirlediğiniz tarih ve saatlere alınacaktır. Alınan bu randevuların kesinlikle kaçırılmaması gerekir. Aksi halde vize süreci olumsuz etkilenmektedir. Randevu tarihlerinde konsolosluğa gidilerek hem parmak izleri verilir hem de belgeler teslim edilir. Böylece başvuru tamamlanmış olur.

İtalya vize başvurusu yapıldığında cevaplar hemen gelmez. Sunulan tüm belgelerin ve başvuran kişilerin sicilleri incelenmektedir. Bazı durumlarda çeşitli telefon aramaları da yapılarak sunulan bilgilerin doğruluğu kontrol edilir. Tüm bu işlemler yaklaşık 15 gün sürerken 15 günün sonunda vize cevabı olumlu ya da olumsuz olarak açıklanmaktadır. Cevabın alınacağı süre daha düşük ya da daha yüksek de olabilir.

İtalya için vize başvurusu olumlu sonuçlanmışsa pasaportlarınız danışmanınız tarafından teslim alınmaktadır. Pasaportunuzun size ulaştırılması ile birlikte süreç tamamlanmış olur. Pasaportu kendiniz teslim alabileceğiniz gibi kargo ile size gönderilmesini de talep edebilirsiniz. Eğer sonuç olumsuz olursa itiraz hakkını ya da tekrardan başvuru hakkınız bulunmaktadır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Standart Belgeler Nelerdir?

 • İtalya Vizesi Başvuru Formu: İtalya gitmek için gerekli evraklar arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Büyükelçilik tarafından hazırlanan form internet ortamından yayınlanır ve eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir.
 • Pasaport: Geçerlilik süresinin dolmasına en az 6 ay bulunan, en az 2 adet boş yaprağı olan ve yıpranmamış bir pasaporta sahip olmanız gerekmektedir.
 • Kimlik Kartı Fotokopisi: İtalya için gerekli evraklar arasında kimlik kartı fotokopisi de bulunur. Her iki yanının renkli bir fotokopisinin çekilmesi ve bu şekilde başvuru evraklarının içerisine konması gerekir.
 • Nüfus Kayıt Belgesi: Kayıtlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden alına nüfus kayıt belgesine de ihtiyaç duyulur. Belgede ikamet ettiğiniz adresin ve bu adreste beraber yaşadığınız kişilerin bilgilerine yer verilmelidir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğrafın kullanılması gereklidir.
 • Banka Hesap Özeti: Banka hesabınızın son 3 aylık hesap özetine ihtiyaç duyulur. İtalya Schengen gerekli evraklar arasında yer alan bu belgenin bankadaki müşteri temsilcisinden alınması, ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Banka hesabınızda gerçekleştireceğiniz İtalya seyahatini karşılayabilecek bedelin hazır olması da gereklidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen vizesi alacak olan herkes tarafından istenen sağlık sigortası İtalya vize işlemlerinde de talep edilir. Sağlık sigortasının en az 30.000 Euro teminata sahip olması gereklidir.
 • Vize Ücreti Ödendi Belgesi: İtalya için vize ücreti her yıl konsolosluk tarafından açıklanmaktadır. Seyahat edilecek olan seneye ait harç bedelinin yatırıldığına dair dekontun başvuru evraklarında olması gerekir. Bu dekont da bankadan alınmalıdır. ATM’den alınan dekontlar İtalya vize işlemlerinde kabul edilmez.
 • Seyahat Bilgileri: İtalya seyahati için rezervasyonu yapılmış olan uçak bileti, otel ya da tur organizasyonlarına ait belgelerin eklenmesi gerekmektedir. Bu belgelerin resmiyetini kanıtlayacak özelliklere sahip olması önemlidir.

İtalya Vizesi İş Durumuna Göre Değişen Evraklar Nelerdir?

 • İzin Dilekçesi: Sigorta kaydının bulunduğu firmaya ait antetli kağıda hazırlanan izin belgesidir. Üzerinde işe giriş tarihiniz, göreviniz ve ne kadar süre izinli olduğunuzun belirtilmesi gerekir.
 • Faaliyet Belgesi: Çalışan olarak bulunulan ya da sahibi olunan şirketin faaliyetlerini gösteren belgedir.
 • Ticaret Sicil Gazetesi: Alınan bu belge ile birlikte işyerinin mevcut durumu hakkında tüm bilgiler konsolosluğa sunulmuş olur.
 • Vergi Levhası: Güncel tarihli olan vergi levhasının renkli fotokopisi İtalya için gerekli evraklar arasında yer alır.
 • 4A/4B Hizmet Dökümü: E-devlet üzerinden alınabilen hizmet dökümünün de başvuru evrakları arasında bulunması şarttır.
 • Maaş Bordrosu: 15 gün içerisinde alınmış olan ve son 3 aylık dönemi kapsayan maaş bordroları kullanılmalıdır.
 • Muvafakatname: Mesleği öğrenci olan ve yaşı 18’in altında olan kişilerin noter huzurunda alması gereken aile izin belgesidir. Öğrenciler aileleri ile birlikte seyahat etseler dahi bu belgeyi almakla yükümlüdürler.

İtalya Vize Ücreti Ne Kadar?

İtalya Schengen vize ücreti başvuru aşamasından önce yatırılması gereken bir bedeldir. Başvuru evraklarının arasında bu ücretin eksiksiz bir şekilde yatırıldığına dair dekontlar kullanılır. İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenen bu ücretler her sene değişkenlik gösterir.

2023 senesinde açıklanan kısa süreli İtalya Schengen vize ücreti;

 • 0-12 yaş çocuklar için ücretsiz,
 • 12 yaş ve üzerindeki bireyler için 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Eğer kısa süreli vizeler arasında yer alan İtalya öğrenci vizesi alınırsa herhangi bir ücret ödenmesine gerek olmayacaktır. Kısa süreli eğitim ve staj vizesi ücretsiz olarak verilir.

Uzun süreli olan ve D tipi vize olarak tanımlanan vizeleri almak için yatırılması gerekli olan ücret 116 Euro olarak belirlenmiştir. Bu bedel tüm yaş kategorileri için aynıdır. 12 yaşın altındaki çocuklar için de D tipi vizede 116 Euro ödenmesi gerekli olmaktadır.

Erasmus programları çerçevesinde İtalya’ya gidecek olan öğrencilerin D tipi vize alması gerekirken bunun için 50 Euro ödemesi gerekmektedir. Üniversite öğrencileri indirimli olarak İtalya vize işlemlerinin tamamlayabilirler.

Vizelerde talep edilen harç bedellerine ek olarak aracı kurumlara hizmet bedelinin de ödenmesi gerekir. Aracı kurumlardan alınan ek hizmetlere göre belirlenen bu bedeller genellikle 20-30 Euro seviyesindedir. Bu bedelin direkt olarak kuruma yatırılması gerekli olacaktır.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır? Kesin Kılavuz S.S.S

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya vizeleri kısa süreli ve uzun süreli olarak ikiye ayrılır. Kısa süreli İtalya vize başvuruları için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalı, gerekli vize evrakları tamamlanmalı ve İtalya vize ücreti ödenmelidir. Uzun süreli İtalya vizelerinde başvurular şahsen İtalya konsolosluklarına yapılır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2023 Nelerdir?

İtalya vizesi almak için gerekli olan evraklar işverenler, reşit olmayanlar, çalışanlar, emekliler, öğrenciler ve ev hanımları için farklıdır. Başvuru esnasında hazırlanması gereken standart evraklar pasaport, başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, dilekçe, fotoğraf, vukuatlı nüfus kayıt örneği, sağlık sigortası, mesleki ve finansal belgeler, masraflarını karşılayacağına dair belgeler, gidiş dönüş uçak ve otel rezervasyonlarıdır.

İtalya Vizeleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Kısa süreli İtalya vizeleri 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre eksik ve yanlış başvurularda 15 iş gününü bulabilir. Uzun süreli İtalya vizelerinin sonuçlanma süresi bir ayı bulabilmektedir.

İtalya Konsoloslukları sayfamızı ziyaret ediniz.