İtalya Güncel Vize İşlemleri

İtalya vize güncel işlemler

İtalya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İtalya vize işlemleri için vize için gerekli belgelerin ibraz edilmesi zorunluluktur. Belgelerin eksik veya yanlış teslim edilmesi doğrudan vize sonucunu olumsuz etkiler. İtalya vizesi için gerekli belgeler temel evraklar olup vize türüne göre değişkenlik göstermez. Gereken evraklar:

 • Pasaport (10 yılı aşmamış ve son iki sayfası boş olmalıdır)
 • Eski Schengen vizelerin fotokopisi
 • İtalya Başkonsolosluğuna yazılmış vize dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Mesleki belgeler
 • Finansal belgeler (seyahat sponsoru ve banka hesap dökümü)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık poliçesi

Gereklidir. Bilgeler temin edildikten sonra randevu alınır.

İtalya Konsolosluk Randevusu Nasıl Alınır?

İtalya’ya gitmek için yapılan vize işlemleri konsolosluk onayına bağlıdır. Ancak İtalya konsolosluk randevu için bir seyahat acentesi veya vize yetkili firması ile anlaşmak gerekir. Konsolosluk bizzat başvurulara kapalıdır. İzin verdiği acenteler tarafından başvuru işlemi başlatılır. Vize işlemlerinin tamamı türüne göre fark etmeksizin konsolosluklardan yapılır. Konsolosluk randevusu online olarak veya çağrı merkezi üzerinden alınır. Randevu bizzat alınmazken randevuya katılım zorunludur. Randevu saatini kaçıran kişiler yeniden randevu almak zorundadır. Konsolosluk hafta içi 9.00-18.00 saatleri arasında açıktır.

İtalyan Vize Ücreti

İtalyan vizesi 2022 yılı için İtalya Büyükelçiliği tarafından belirlenir. Türkiye’de oturan yabancı uyruklu kişiler ve Türk vatandaşları için vize ücreti 80 Euro’dur. Konsolosluk harçları ve ek ücretler farklılık gösterebilir. Ulusal İtalya vizesi ücreti 2022 yılı için 119 Euro’dur. İtalya çalışma vizesi 218 Euro olarak belirlenmiştir. Uzun süreli oturumlar için yine farklı ücret uygulanır. 2022 İtalya vize ücreti harçları:

 • Çalışma vizesi harcı 216 Euro
 • Ziyaretçi vizesi 80 Euro
 • 0-yaş arası harç ücreti alınmaz.
 • 6-12 yaş arası harç ücreti 40 Euro
 • Öğrenci vizesi 80 Euro
 • Kültürel vize 80 Euro
 • Turistik vize 80 Euro

Olarak belirlenmiştir. Ek hizmet bedelleri harç ücretine dahil değildir.

İtalya Vize Randevusu

Yetkili acente tarafından başvuru yapıldıktan sonra İtalya vize randevusu için parmak izi verilmesi gerekir. Kişi şahsen konsolosluğa gidip parmak izini vermek zorundadır. Parmak izi 5 yıl için bir kez verilir ve bir sonraki süreç içerisinde ki vize için talep edilmez. Her konsolosluk kendi bölgesine hizmet verir. İkametgah adresinize yakın bir konsolosluk bölgesinden randevu alınması seyahat edilme zorunluluğunu kaldırır.

İşsiz Kişiler İtalya Vizesi Alabilir Mi?

Çalışmayan veya çalışan kişiler için vize alması zorunludur ve istenilen belgeler ortaktır. İşsiz veya sigortası bulunmayan kişiler vize almak isterse seyahatine sponsor olarak bir kişi ve bir kurumun olması gerekir. Bu kurum veya kişi dilekçede açık bir şekilde belirtilerek tüm masrafların karşılanacağına dair beyan açıkça belirtilmelidir. Antetli kağıda gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra imza ve firma kaşesi belgede belirtilmelidir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır

İtalya vizesi başvurunun ve randevunun ardından kısa sürede çıkar. Ancak seyahatten önce en yakın 15 gün en uzak 60 gün süre içerisinde yapılması doğru olur. Vizenin genel olarak çıkma süresi belirtilen bir tarih değildir. Ortalama 15 iş günü içerisinde başvuruya yanıt verilir ve sonuçlandırılır. Ancak her türlü ihtimal düşünülerek erken başvuru yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur çünkü konsolosluk gecikmeler için mesuliyet kabul etmez. Vize harcı ve gerekli belgelerin teminin ardından randevuya gidilir. Gerekirse konsolosluk bizzat yüz yüze görüşmede talep edilir. Belgelerin yanlış veya eksik verilmesi başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacağından vize firması danışmanlığı almak vize sonucunun olumlu olmasını etkiler. italyakonsoloslugu.gen.tr/ adresini ziyaret ederek gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtalya Vize İşlemleriS.S.S

İtalya vizesi kaç günde çıkar?

İtalya kısa süreli vize başvuruları ortalama 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Bu süre hatalı başvurularda uzayabilir. Uzun süreli İtalya vizeleri 15-30 iş günü içinde sonuçlanır.

İtalya vize 2022 harç bedeli ne kadar?

İtalya kısa süreli vizeleri için İtalya konsolosluk harç bedeli 80 Euro’dur. Bu ücrete 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet bedeli eklenir.

İtalya vize başvurusu nereye yapılır?

İtalya kısa süreli vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerine, uzun süreli İtalya vize başvuruları İtalyan konsolosluklara yapılır.

İtalya konsolosluk sayfamızı ziyaret ediniz.