OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: İtalya’da yeniden hayat kurmak yani iş kurmak, yatırım yapmak, çalışmak için alınan vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir: 3 aydan fazla alınabilir.

Nereye Başvurulur: Büyükelçilik ve konsolosluk

Gerekli Evraklar Nelerdir:

  • Pasaport
  • 2 sayı vesikalık fotoğraf
  • Mesleki gelişimi aktaran özgeçmiş, karneler, diplomalar, iş sözleşmesi vs. (Almanca
  • Tercümeleriyle)
  • Aşağıda belirti edilen bulguların olduğu somut iş öneriyi (örnek: iş sözleşmesi)
  • Almanya’daki işveren (adı, adresi)
  • Almanya’daki çalışma yeri (posta kodu)
  • İş ilanı ve vazife tanımı
  • Çalışma biçimi: Tam vakitli ya da yarı vakitli
  • Euro olarak senelik brüt maaş

Biometrik Veri Gerekli midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

İtalya Vatandaşlığı Nasıl Alınır

İtalya vatandaşlık hakkını elde etmek için yabancı uyrukluların en az 5 yıl ülkede kesintisiz olarak yaşaması gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu yapmadan önce oturum izni alınması gerekmektedir. İtalya’da vatandaşlık başvurusu için gerekli olan evraklar eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanmalıdır. Oldukça fazla şarta sahip olan İtalya’da vatandaşlık almak için yaşanan süreç Tüm Avrupa ülkelerindeki süreç ile aynı şekilde işler.

İtalyada Vatandaşlık Almak

İtalya vatandaşlığına almak için birçok farklı yol bulunmaktadır, İtalya vatandaşı biriyle kan bağının olması halinde vatandaşlık başvurusu yapılabilir ancak en fazla 2 dereceden akraba olma şartı aranır. Bunun dışında evlilik yolu ile İtalya vatandaşlığı alınabilir, 10 yıl oturma izni ile ülkede ikamet edilebildiği gibi 5 yıllık oturma izni sayesinde vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Ancak bu durum karşısında başvuru sahibinin mesleği gibi benzeri durumlar devreye girer.

Gaziantep İtalya Konsolosluğu

Ticari faaliyetlerin yoğun olarak yaşandığı Gaziantep’te İtalya Fahri Konsolosluğu iki ülke arasındaki ticari faaliyetleri başarılı bir şekilde yürütmekle yükümlüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden İtalyan vatandaşlarının tüm konsolosluk işlemlerini bir pasaportlarını yenileme işlemleri İtalya Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilir. Gaziantep İtalya Fahri Konsolosluğu Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Mardin, Kilis, Şırnak, Şanlıurfa Siirt’ten oluşan görev bölgesinde vatandaşların konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

İtalya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar

İtalya Erasmus vizesi için yapılan başvuru süreci başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 7 ile 10 iş günü aralığında sonuçlanmaktadır. İki ülke resmi tatilleri ve hafta sonu dışında gerçekleşen işlemler de bu günlere denk gelmesi halinde süreç uzar. Erasmus vizesi için yapılan başvuruların olumsuz olması halinde başvuru sahibi yeniden evraklarını hazırlayarak başvuruda bulunma şansına sahiptir. Başvuruların olumlu sonuçlanması halinde vizeler konsolosluk yetkililerinden teslim alınır.

İtalya Çalışma İzni

Uzun süreli D tipi vize kategorisi içerisinde yer alan İtalya çalışma izni vizesi, 3 aydan daha fazla süre başvuru sahibinin çalışması için alması gereken vize türüdür. Çalışma izni başvurusu Türkiye’de bir işin olması halinde çok daha kolay yürütülür ancak Türkiye sınırlarında herhangi bir işe sahip olmayanlar açısından İtalya’da Yüksek Öğrenim almış olmak ve böylelikle ülkede kalarak eğitim yeterliliğine göre talepte bulunmak gerekir. İtalya mevzuatına göre Avrupa Birliği vatandaşı olmayanların ülkede çalışabilmesi için çalışma vizesi ile birlikte iş ve oturma izni almaları gerekmektedir.