OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir: İtalya’da yeniden hayat kurmak yani iş kurmak, yatırım yapmak, çalışmak için alınan vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir: 3 aydan fazla alınabilir.

Nereye Başvurulur: Büyükelçilik ve konsolosluk

Gerekli Evraklar Nelerdir:

  • Pasaport
  • 2 sayı vesikalık fotoğraf
  • Mesleki gelişimi aktaran özgeçmiş, karneler, diplomalar, iş sözleşmesi vs. (Almanca
  • Tercümeleriyle)
  • Aşağıda belirti edilen bulguların olduğu somut iş öneriyi (örnek: iş sözleşmesi)
  • Almanya’daki işveren (adı, adresi)
  • Almanya’daki çalışma yeri (posta kodu)
  • İş ilanı ve vazife tanımı
  • Çalışma biçimi: Tam vakitli ya da yarı vakitli
  • Euro olarak senelik brüt maaş

Biometrik Veri Gerekli midir: Eğer birey 12 yaşını doldurmuş ise biometrik veri kaydı yani parmak izi gereklidir.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuru tarihi kaçsa o tarihten 30-90 gün önce başvuru yapmak gerekir.

Oturum izni ve Vatandaşlık S.S.S

İtalya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

İtalya vatandaşlık hakkını elde etmek için yabancı uyrukluların en az 5 yıl ülkede kesintisiz olarak yaşaması gerekmektedir. Vatandaşlık başvurusu yapmadan önce oturum izni alınması gerekmektedir. İtalya’da vatandaşlık başvurusu için gerekli olan evraklar eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanmalıdır. Oldukça fazla şarta sahip olan İtalya’da vatandaşlık almak için yaşanan süreç Tüm Avrupa ülkelerindeki süreç ile aynı şekilde işler.

İtalya Vatandaşlık Şartları 2023 Nedir?

İtalya vatandaşı ile ya da uzun zamandır İtalya’da değişik nedenlerden dolayı yaşayan biri ile hayatını birleştirenler oturma izni alabilir ve böylelikle İtalyan vatandaşlığı için gerekli olan 10 yıllık süreci kısaltarak daha kısa zaman içerisinde İtalyan vatandaşı olma hakkını elde edebilir. İtalya’dan vatandaşlık alınması halinde başvuru sahibinin çifte vatandaş olma şansı da bulunmaktadır ancak bunun için belirlenmiş olan prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir.

İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya oturum izni almak için farklı yollar ile başvuru yapmak söz konusudur, bu yollar çalışma izni alarak, evlilik yoluyla, şirket kurarak ya da öğrenim amacıyla talep edilebilir. Oturma izni için ilk başvuru iznin alınacağı şehirdeki yetkili postaneye yapılır, postane tarafından verilen ve emniyet müdürlüğündeki randevu tarihini belirten kağıt ile emniyet müdürlüğünde parmak izi işlemi gerçekleştirilir. Emniyet müdürlüğündeki işlemlerin ardından oturum izni başvuru sahibine teslim edileceği gün belirtilir.

İtalya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Uzun süreli D tipi vize kategorisi içerisinde yer alan İtalya çalışma izni vizesi, 3 aydan daha fazla süre başvuru sahibinin çalışması için alması gereken vize türüdür. Çalışma izni başvurusu Türkiye’de bir işin olması halinde çok daha kolay yürütülür ancak Türkiye sınırlarında herhangi bir işe sahip olmayanlar açısından İtalya’da Yüksek Öğrenim almış olmak ve böylelikle ülkede kalarak eğitim yeterliliğine göre talepte bulunmak gerekir. İtalya mevzuatına göre Avrupa Birliği vatandaşı olmayanların ülkede çalışabilmesi için çalışma vizesi ile birlikte iş ve oturma izni almaları gerekmektedir.

İtalya Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.