İtalya Schengen Vizesi

İtalya schengen vizesi nedir

SCHENGEN VİZESİ

Schengen vizesi 26 ülkeye kontrolsüz geçişi sağlamaktadır. Bu sebeple de bu vizeye sahip şahıslar istedikleri schengen ülkesine seyahat edebilirler. Bu süre 180 günde sadece 90 gün konaklamaya izin vermektedir.

Bu yüzden schengen vizesi sahipleri olan Türkiye cumhuriyeti vatandaşları 180 günlük dilimde bu 90 günlük konaklama iznini doldurduğu takdirde sürenin bitmesinin ardından yeniden schengen vizesi başvurusu yapabilirler.

Konaklama izni gününü dolduran kişiler 180 günlük zaman dilimi bitene kadar schengen ülkelerine giriş yapamazlar. Ayrıca schengen ülkelerinin uyguladığı bir diğer protokol de  schengen vizesi hangi ülkenin konsolosluğundan alındıysa ilk seyahatin oraya yapılması şartıdır.

Kişiler İtalya Konsolosluğu’ndan schengen vizesi aldıysa ilk seyahatini İtalya’ya yapmak zorunda ve ardından diğer schengen ülkelerine gidecekse bunun bilgilerini konsolosluk yetkililerine bildirmelidir. Bu bilgiler konsolosluk yetkililerin öğrenmesi gereken bilgilerdir. Evraklar teslim edilirken bu bilgileri kontrol etmek üzere yetkililer ek evrak isteyebilirler.

SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ BÜTÜN EVRAKLAR

Schengen vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları İtalya Konsolosluğu’na ve İtalya Büyükelçiliği’ne başvuru yaparak gerekli evrakları belirlenen gün ve saatte teslim edebilirler. Böylece kısa süre sonra 26 ülkeye geçişi sağlayan schengen vizesi sahibi olabilirler.

26 ülkeye geçişi sağlayan schengen vizesine sahip olmak için bütün ülkelerin ortak olarak belirledikler protokoller schengen sözleşmesinde birleşmiştir. Bu sebeple İtalya Konsolosluğu’ndan alınacak olan schengen vizesi onayına İtalya Konsolosluk yetkisi diğer ülke yetkililerin adına da karar vermiş olacaktır.

Bu yüzden evraklarda büyük titizlik ve çalışma göstermektedirler. Schengen vizesi başvurusunda bulunan vatandaşlar evraklarını aşağıda belirtildiği gibi hazırlamalıdır.

Vize Başvuru Formu: İtalyanca olarak doldurulan başvuru formu kişi tarafından imzalanmalıdır. Tükenmez kalem ile büyük harfler ile yazılmalıdır. 18 yaşından küçük şahıslar için velisi imza kısmını doldurmak ile yükümlüdür.

Biyometrik Fotoğraf 2 Adet: Biyometrik fotoğraf 3,5 x 4,5 ölçülerinden bulunmalıdır. Şahısın en fazla 3 ay önce çekilmiş fotoğrafı güncel olmalıdır. Arka fonu beyaz bulunmalıdır ve yüzünü, yüz hatlarını kapatacak herhangi bir aksesuar bulunmamalıdır.

Pasaport: Schengen vizesine başvuru yapmak için 10 yıldan eski olmamalıdır. Aynı zamanda diğer vize başvurularında olduğu gibi en az 2 adet boş sayfa olmalıdır.

Uçak Rezervasyonu Ve Konaklama Rezervasyonu: Bu bilgileri sunmak vizenin olumlu sonuçlanması açısından çok önemlidir. gidiş geliş uçak biletleri ve konaklama rezervasyon bilgileri verilmelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası: Schengen vizesi almak isteyen kişiler seyahat sağlık sigortasını karşılayan 30 bin Euroluk teminatı yetkililere sunmalıdır.

Banka Hesap Dökümleri: Banka hesap bilgileri olumlu sonuçlanası için verilmesi gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Son 3 aya ait banka hesap dokümanları belgeler arasında bulunmalıdır.

18 yaşından küçük çocuklar için aşağıdaki ek belgelerin sunulması gerekmektedir.

Çocuğun doğum belgesi

Her iki ebeveyn tarafından imzalanan Schengen vize başvuru formu

Çocuğun bakımı tek bir ebeveyn tarafından üstleniliyorsa, aile mahkemesi kararı başvuru evraklarına eklenmelidir.

Ebeveynlerin kimlik ve pasaportlarının onaylı fotokopileri

Çocuk eğer yalnız seyahat edecekse her iki ebeveyn tarafından veya yasal vasi tarafından noter tasdikli muvafakaname.

Schengen Vizesine İlk Kez Başvuru Yapanlar İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesine başvuru yapacak kişiler ilk kez gidecekse aşağıdaki yukarıdaki belgelere ek olarak aşağıdaki belgeleri de yetkililere sunmalıdır.

Son 3 yıla ait vergi beyannameleri

Schengen vize başvuru dilekçesi

Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin veya kurumun yasal varlığını gösteren belgeler

İşverenden şirketin antetli kağıdına imzalı mühürlü onay yazısı

Çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin ticari sicil belgesi, vergi levhası, son 3 aya ait banka hesap dökümleri

Uçak rezervasyonu

Kalınacak yere dair bilgiler

Vize türüne göre değişen diğer belgeler

3 Tür Schengen Vizesi Vardır

Avrupa ülkelerinden schengen vizesine tabi olan ülkelere serbest geçiş hakkı sunan bu vize türü kendi altında da üç guruba ayrılmaktadır. Schengen vizesi türleri seyahatin amacına göre değişmektedir.

Kişiler yapacakları seyahate ilişkin başvuruyu yetkilerle yapabilirler.Buna bağlı olarak yetkililerin başvuru esnasında isteyeceği evraklar da farklı olacak ve eğer şartlar sağlanmıyorsa tek tip denilen genel geçer schengen vizesi verilecektir.

Tek tip olan schengen vizesi

Sadece 180 günde 90 güne kadar seyahate izin verilen vize türünde; turistik gezi, ticari seyahat ve aile, arkadaş akraba ziyareti gibi seyahatler yapılabilir.

Tek tip olan schengen vizesini alan kişi 90 gün içerisinde istediği schengen ülkesine girebilir. Sadece vize aldığı schengen ülkesinde bütün seyahatini geçireceğine dair bir kural yoktur. Gideceği diğer ülkeleri belirttiği taktirde diğer ülkelere de geçiş sağlayabilir.

Sınırlı Bölgesel Geçerliliğe Sahip Olan Schengen Vizesi

Bu schengen vizesi türünde ise sadece vize alınan ülkeye giriş izni verilir. Yani İtalya Konsolosluğu’ndan ya da İtalya Büyükelçiliği’nden alınan vize ile sadece İtalya’ya seyahat yapılabilir.

Diğer schengen ülkelerine hiçbir geçiş hakkı tanınmaz. Bu vize türünde diğer schengen ülkelerine gidilecekse kişi bunu belirtmeli ve bu seyahate dair bütün planlarını konsolosluk yetkilileri ile paylaşmalıdır.

Ulusal Vize

Bu vize türü ise D tipi vize olarak da bilinmekle beraber schengen ülkelerine çalışma, eğitim, veya sürekli oturum iznim almak amacıyla giden kişilere verilir. Ulusal schengen vizesine sahip kişiler de diğer schengen ülkelerine seyahatlerini yapabilir.

Schengen vizesi tek girişli ya da çok girişli olarak kişiye verilebilir. Tek girişli schengen vizesi alan kişi schengen bölgesine sadece belirli bir sürede girebilir. Çok girişli vize alan kişi ise istediği zaman giriş ve çıkış yapabilir.

SCHENGEN VİZESİ PARMAK İZİ UYGULAMASI

İtalya Konsolosluğu’ndan schengen vizesi almak isteyen kişiler parmak izi uygulamasına girmek zorundadır. İlk olarak 2011 yılının Ekim ayında Afrika’da ve daha sonra dünya çağınca tüm schengen ülkelerinde kullanılmaya başlanmıştır.

Kimlik sahteciliğinin önüne geçmek amacıyla ve aynı zamanda vize başvuru sürecini kolaylaştırmak amacıyla başlatılan biyometri işlemi ile ilgili veriler parmak izi merkezlerinde tespit edilmektedir. Bu sebeple schengen vizesi almak isteyen ve başvuru yapan kişiler 10 parmak izini vermek üzere hazır bulunmalıdır.

2014 yılından itibaren Türkiye’de de parmak izin uygulaması alınmaya başlandı. Parmak izi uygulaması İtalya,  Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi Schengen vizesi veren birçok ülkede kullanılmaktadır.

İtalya Schengen Vizesi S.S.S

İtalya Schengen Vizesi Açık mı?

İtalya‘ya gidecek Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili vatandaşlarımız ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. İtalya, diğer AB ülkelerinde olduğu gibi, üçüncü ülkelerden gelmek isteyen yabancılara Schengen vizesi uygulamaktadır.

İtalya Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Schengen vize kararının verilmesi için yaklaşık 4-5 iş günü gerekmektedir ama başvuru sahibinin uyruğu, Başkonsolosluğun iş yoğunluğu ve istenen vizenin türüne göre işlem sürelerinde değişiklik olabilir.
 

Schengen Vize Ücreti 2023 Ne Kadar?

Schengen vizesi ile bir grup ülkeye kolaylıkla giriş çıkış sağlayabilirsiniz. Bu yüzden her ülkeye ayrı ayrı vize almak yerine Schengen vizesi almak daha doğru olacaktır. Schengen vize ücreti ise 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkmıştır. Hizmet bedeli dahil değildir. Hizmet bedeli de ,değişlik yapmaları mümkündür, 30-40 euro civarıdır.