Türkiye’nin Vize İstemediği Ülkeler

Türkiye’nin Vize İstemediği Ülkeler

Türkiye'nin vize istemediği ülkeler

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında komşu ülkeler başı çekmektedir. Gürcistan’a vizesiz giriş yaparken Gürcülerin de Türkiye Cumhuriyeti’ne sadece kimlik ile giriş yapmalarına olanak verilmektedir. Bu aşamada güvenlik kontrollerinden tavizi verilmemektedir. Daha öncesinde Türkiye’ye giriş yaparak güvenlik sorunları sebebi ile sınır dışı edilen kişilerin giriş talepleri dikkate alınmayacaktır.

Türkiye Hangi Ülkeye Vize Uygulamıyor?

Türkiye hangi ülkeye vize uygulamıyor; Ukrayna vize uygulanmayan ülkeler arasında yer almaktadır. Yapılan son anlaşma ile iki ülke vatandaşlarının ülkelere sorunsuz şekilde vize zorunluluğu olmaksızın giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu süre 90 gün ile sınırlıdır. Daha uzun kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekmektedir. Vizesiz giriş olanağı ile 90 günden uzun kalınmasına onay verilmeyecektir.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında yer alan Ukrayna’nın da bazı kurallara tabi olduğunun unutulmaması gerekir. Maddi yeterliliğin belgelendirilmesi gerekmektedir. Her vize aşamasında olduğu gibi vizesizi giriş aşamasında da kesinlikle seyahat ve sağlık sigortasının aktif olması talep edilmektedir. Seyahat ve sağlık sigortası aktif değilse ülkede sorun yaşandığı zaman kamu üzerinde yük oluşturulması sebebi ile ret yanıtı verilebilmektedir.

Türkiye Vize Alıyor Mu?

Türkiye vize alıyor mu; karşılıklı anlaşmanın bulunmadığı ülkelerden vize talep edilebilmektedir. Karşılıklı anlaşma bulunsa dahi daha uzun süre kalmak isteyen kişiler için de vize zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durum sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de geçerlidir. Örneğin Avrupa ülkelerinde bazı vize muafiyetleri söz konusu olsa dahi uzun süre kalmak istemeniz durumunda D tipi vize talep etmeniz istenecektir. D tipi vize 90 günden uzun kalmak isteyen kişiler için hazırlanmıştır.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında yer alan İran’a da Türk vatandaşlarının 90 günü geçmemek kaydı ile vizesiz giriş adımını tamamlamasına olanak verilmektedir. Vize başvuru adımlarında sorun yaşanmaması için bu süre sınırlamalarının dikkate alınması gerekmektedir. Vize başvuru su gerekli olsa dahi İran ile vize koşulları konusunda esnek bir prensip belirlenmiştir. Bu noktada tek istisna İsrail’e giriş yapan kişiler için geçerlidir. Pasaportunuzda İsrail’e giriş yaptığınız bulunuyorsa İran’a girişinize onay verilmeyecektir.

Türkiye Avrupa Ülkelerinden Vize İstiyor Mu?

Türkiye Avrupa ülkelerinden vize istiyor mu; 90 günü aşmak kaydı ile ülkemizde kalmak isteyen kişilerin Avrupa ülke vatandaşları olmaları durumunda da vize lamları gerekmektedir. Vize alma aşamasında kişilerin maddi durumlarını, seyahat sigortalarını, sabıka kayıtlarını, ülkemizde daha öncesinde güvenliği tehdit edip etmediğini net şekilde yansıtması gerekmektedir.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında yer alan İspanya vatandaşlarının da ülkemize sınırlı bir süre ile vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin ise dış temsilcilikler üzerinden başvuru adımlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Ülkelere giriş adımlarını planlarken kişilerin özellikle salgın koşullarını da dikkate almaları gerekir. Salgın koşulları sebebi ile ülkeler arasındaki uçuşların zaman zaman tamamen kaldırıldığı da görülebilmektedir.

Türk Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Türk pasaportu kaç ülkeye vizesiz; bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Vizesiz giriş adımını tamamlarken tüm kurallardan muaf olduğunuzu düşünmemelisiniz. Bunun tam aksine finansal kurallar ve geçerli olması gereken sigortalar zorunluluğunu korumaktadır. Türkiye’nin vize istemediği ülkeler de aynı şekilde vatandaşlarını ülkemize gönderirken hangi koşullara uymaları gerektiğini Dışişleri bakanlığı tarafından iletmektedir.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Giriş Yapabiliyor?

Türkiye hangi ülkelere vizesiz giriş yapabiliyor; Arnavutluk’a 90 güne kadar vizesiz giriş yapabilirsiniz. Verilen bu zaman diliminden daha uzun kalmak isteyen kişilerin ise kesinlikle vize başvuru adımlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Vize başvuru adımları sırasında kişilerin konunun uzmanı olan danışmanlık firmalarından destek alması da mümkündür. Giriş gerekçenizi net olarak yansıtacak olan bir vize türü üzerinden başvurunuzu tamamlamanız istenmektedir. Bu şekilde vize talep adımlarında herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileridir?

Ukrayna, Bosna Hersek, İran, Gürcistan gibi ülkelere vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Türkiye'nin vize uyguladığı ülkeler hangileridir?

Cibuti ve Çad vatandaşlarının ülkeye giriş adımında vize talep etmesi gerekmektedir.

Türkiye'ye en geç vize uygulayan ülke hangisidir?

Türkiye’ye AB ülkelerinin büyük bir çoğunluğu 1995 Schengen anlaşması ile vize uygulamaya başlamıştır.