En Uzun Vize Veren Ülkeler

En Uzun Vize Veren Ülkeler (İtalya)

İtalya en uzun vize veren ülkeler

En uzun vize veren ülkeler arasından tercihte bulunarak kişilerin kısa vadede vize yenileme adımları ile uğraşmasının önüne geçilmektedir. Vize başvuru adımlarını tamamlarken özellikle vize koşulları ve sunulan vizenin geçerlilik süresi konusunda dikkatli olmalısınız. Örneğin Schengen vizesi tüm Schengen ortak vize sistemine dahil olan ülkelerde maksimum 90 gün kullanılabilmektedir. 180 günlük zaman aralığında maksimum 90 gün kullanmanıza olanak tanınır.

En Kolay Vizeyi Hangi Ülke Veriyor?

En kolay vizeyi hangi ülke veriyor; Gürcistan ve Ukrayna Türk vatandaşlarına ek kolay vize veren ülkeler arasında yer almaktadır. En kolay vize veren ülkeler arasında yer alan bu ülke alternatiflerinin özellikle ikili anlaşmalar üzerinden kişilere vizesiz giriş hakkı tanıması da memnun etmektedir. Örneğin Ukrayna’da Türk vatandaşlarının 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Gürcistan’da da aynı şekilde vizesiz giriş adımlarını yerine getirmenize olanak tanınmaktadır.

En uzun vize veren ülkeler arasında inceleme yapıldığı zaman ilk adım olarak vizesiz giriş yapılabilecek olan ülkeler arasında seçim yapılması ve ülkeye ayak uydurulması durumunda vize talep adımlarının yerine getirilmesi mümkün kılınmalıdır. Gürcistan ve Ukrayna’dan koşullara uygun bir biçimde vize talep ettiğiniz zaman olabildiğince kısa sürede tarafınıza yanıt verilecektir.

Schengen Vizesi En Fazla Ne Kadar Verilir?

Schengen vizesi en fazla ne kadar verilir; 180 günlük zaman diliminde Schengen vizesinin maksimum 90 gün boyunca kullanılabilmektedir. Bu sürenin üzerinde bir geçerlilik söz konusu değildir. Schengen vizesi kısa süreli vizeler arasında değerlendirilmektedir. Kalıcı oturum alacak ya da 90 günden uzun kalmak isteyen kişiler için uygun bir alternatif olmayacaktır.

En uzun vize veren ülkeler; en uzun vize veren ülkelerin başında ABD gelmektedir. ABD Schengen ortak vize sistemine dahil bir ülke değildir. Schengen ortak vize sistemi genel olarak Avrupa temelli bir işleyişe sahiptir. Genel olarak üyeleri AB üyesidir, fakat bazı istisnalar da mevcuttur.

Süresiz Vize Nasıl Alınır?

Süresiz vize nasıl alınır; ABD kapsamında süresiz oturum ve çalışma izni almak isteyen kişilerin Green Card başvurusunda bulunması gerekir. Green Card ülkedeki göçmen çeşitliliğinin artırılması için atılan bir adımdır. Hali hazırda ülkede sayıca fazla olan ülke vatandaşlarının Green Card programına dahil olmasına izin verilmez. Çin bunlardan sadece bir tanesidir.

En uzun vize veren ülkeler arasında yer alan ABD Green Card programını çekiliş üzerinden şekillendirmektedir. Çekilişe katılarak şanslı kişiler arasında yer almanız durumunda mülakat safhası başlayacaktır. Mülakat safhası ile beraber belgelerin kontrolü ve ülkeye giriş için uygun kriterlere sahip olunup olunmadığı analiz edilecektir.

Vize Süresi Geçerse Ne Olur?

Vize süresi geçerse ne olur; ilk 15 günlük süreçte sınır dışı edilme söz konusu olmayacaktır. Fakat süre geçmesine rağmen ülkelerde kalmayı sürdüren kişilerin tespit edildiği anda sınır dışı edileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir. En uzun vize veren ülkeler kapsamında vize yenileme çalışmaları da büyük önem arz etmektedir. Vize yenileme aşamasında evrakları sorunsuz bir biçimde sunduğunuzdan ve kurumlardan onay aldığınızdan emin olmalısınız. Evraklarda bir eksiklik olması ya da yanlış bilgi sunulması vize yenileme adımında ret yanıtı almanıza neden olacaktır.

Schengen Vizesi En Kolay Hangi Konsolosluktan Alınır?

Schengen vizesi en kolay hangi konsolosluktan alınır; Schengen vizesini Yunanistan üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz. Yunanistan vize işlemleri konusunda sıkı denetimler yapsa da oldukça kısa sürede sonuçlanması sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir. Bu aşamada en kolay vize veren Schengen ülkesini değil en uzun kalacağınız ülkeyi tercih etmelisiniz. Almış olduğunuz Schengen vizesi ile birçok farklı ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, en uzun süre hangi Schengen ülkesinde kalmayı planlıyorsanız vize başvurularını da o ülke üzerinden tamamlamalısınız. Bu şekilde ülkelerde kaldığınız sürelerde resmi prosedürlere dair bir sorun da yaşanmaz.

Schengen Vize Başvuru Formu Online için tıklayınız;   https://www.eraytur.com/schengen-vize-basvuru-formu/

En uzun Schengen vizesi veren ülkeler hangileridir?

Schengen vizesinin maksimum kullanım süresi 90 gündür, ülkeler bu sınırı aşamaz.

E-vize veren ülkeler nelerdir?

Birleşik Arap Emirlikleri E-vize veren ülkeler arasındadır.

Almanya uzun süreli vize koşulları nelerdir?

Almanya’da D tipi vize almak için sabıka kaydınızın olmaması, referans sunmanız, maddi durumunuzun yeterli olması gerekir.

Türkiye’nin Vize İstemediği Ülkeler

Türkiye’nin Vize İstemediği Ülkeler

Türkiye'nin vize istemediği ülkeler

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında komşu ülkeler başı çekmektedir. Gürcistan’a vizesiz giriş yaparken Gürcülerin de Türkiye Cumhuriyeti’ne sadece kimlik ile giriş yapmalarına olanak verilmektedir. Bu aşamada güvenlik kontrollerinden tavizi verilmemektedir. Daha öncesinde Türkiye’ye giriş yaparak güvenlik sorunları sebebi ile sınır dışı edilen kişilerin giriş talepleri dikkate alınmayacaktır.

Türkiye Hangi Ülkeye Vize Uygulamıyor?

Türkiye hangi ülkeye vize uygulamıyor; Ukrayna vize uygulanmayan ülkeler arasında yer almaktadır. Yapılan son anlaşma ile iki ülke vatandaşlarının ülkelere sorunsuz şekilde vize zorunluluğu olmaksızın giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu süre 90 gün ile sınırlıdır. Daha uzun kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekmektedir. Vizesiz giriş olanağı ile 90 günden uzun kalınmasına onay verilmeyecektir.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında yer alan Ukrayna’nın da bazı kurallara tabi olduğunun unutulmaması gerekir. Maddi yeterliliğin belgelendirilmesi gerekmektedir. Her vize aşamasında olduğu gibi vizesizi giriş aşamasında da kesinlikle seyahat ve sağlık sigortasının aktif olması talep edilmektedir. Seyahat ve sağlık sigortası aktif değilse ülkede sorun yaşandığı zaman kamu üzerinde yük oluşturulması sebebi ile ret yanıtı verilebilmektedir.

Türkiye Vize Alıyor Mu?

Türkiye vize alıyor mu; karşılıklı anlaşmanın bulunmadığı ülkelerden vize talep edilebilmektedir. Karşılıklı anlaşma bulunsa dahi daha uzun süre kalmak isteyen kişiler için de vize zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durum sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de geçerlidir. Örneğin Avrupa ülkelerinde bazı vize muafiyetleri söz konusu olsa dahi uzun süre kalmak istemeniz durumunda D tipi vize talep etmeniz istenecektir. D tipi vize 90 günden uzun kalmak isteyen kişiler için hazırlanmıştır.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında yer alan İran’a da Türk vatandaşlarının 90 günü geçmemek kaydı ile vizesiz giriş adımını tamamlamasına olanak verilmektedir. Vize başvuru adımlarında sorun yaşanmaması için bu süre sınırlamalarının dikkate alınması gerekmektedir. Vize başvuru su gerekli olsa dahi İran ile vize koşulları konusunda esnek bir prensip belirlenmiştir. Bu noktada tek istisna İsrail’e giriş yapan kişiler için geçerlidir. Pasaportunuzda İsrail’e giriş yaptığınız bulunuyorsa İran’a girişinize onay verilmeyecektir.

Türkiye Avrupa Ülkelerinden Vize İstiyor Mu?

Türkiye Avrupa ülkelerinden vize istiyor mu; 90 günü aşmak kaydı ile ülkemizde kalmak isteyen kişilerin Avrupa ülke vatandaşları olmaları durumunda da vize lamları gerekmektedir. Vize alma aşamasında kişilerin maddi durumlarını, seyahat sigortalarını, sabıka kayıtlarını, ülkemizde daha öncesinde güvenliği tehdit edip etmediğini net şekilde yansıtması gerekmektedir.

Türkiye’nin vize istemediği ülkeler arasında yer alan İspanya vatandaşlarının da ülkemize sınırlı bir süre ile vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin ise dış temsilcilikler üzerinden başvuru adımlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Ülkelere giriş adımlarını planlarken kişilerin özellikle salgın koşullarını da dikkate almaları gerekir. Salgın koşulları sebebi ile ülkeler arasındaki uçuşların zaman zaman tamamen kaldırıldığı da görülebilmektedir.

Türk Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Türk pasaportu kaç ülkeye vizesiz; bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Vizesiz giriş adımını tamamlarken tüm kurallardan muaf olduğunuzu düşünmemelisiniz. Bunun tam aksine finansal kurallar ve geçerli olması gereken sigortalar zorunluluğunu korumaktadır. Türkiye’nin vize istemediği ülkeler de aynı şekilde vatandaşlarını ülkemize gönderirken hangi koşullara uymaları gerektiğini Dışişleri bakanlığı tarafından iletmektedir.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Giriş Yapabiliyor?

Türkiye hangi ülkelere vizesiz giriş yapabiliyor; Arnavutluk’a 90 güne kadar vizesiz giriş yapabilirsiniz. Verilen bu zaman diliminden daha uzun kalmak isteyen kişilerin ise kesinlikle vize başvuru adımlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Vize başvuru adımları sırasında kişilerin konunun uzmanı olan danışmanlık firmalarından destek alması da mümkündür. Giriş gerekçenizi net olarak yansıtacak olan bir vize türü üzerinden başvurunuzu tamamlamanız istenmektedir. Bu şekilde vize talep adımlarında herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hangileridir?

Ukrayna, Bosna Hersek, İran, Gürcistan gibi ülkelere vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Türkiye'nin vize uyguladığı ülkeler hangileridir?

Cibuti ve Çad vatandaşlarının ülkeye giriş adımında vize talep etmesi gerekmektedir.

Türkiye'ye en geç vize uygulayan ülke hangisidir?

Türkiye’ye AB ülkelerinin büyük bir çoğunluğu 1995 Schengen anlaşması ile vize uygulamaya başlamıştır.

Vize Olmayan Ülkeler 2023

İtalya Vize Var mı? İşlemler Nedir?

İtalya vize var mı

Vize olmayan ülkeler 2023 senesinde yapılan ikili anlaşmalar ile sayıca artacaktır. Bu anlaşmalar sayesinde süre bağlamında kısıtlı olsa da en azından başlangıç adımında vize talep etmeden giriş adımlarını yerine getirebilirsiniz. Vizesiz giriş işlemleri sayesinde 90 güne kadar ülkeleri ziyaret etme ve onların kültürlerine aşına olma fırsatını elde edeceksiniz.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir; Türk vatandaşlarının bordo umuma mahsus olan pasaport sahibi olması durumunda 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmasına izin verilmektedir. 111 adet ülkenin yanı sıra 67 adet ülkeye de yeşil pasaportlu kişilerin vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir.

Vize olmayan ülkeler 2023 arasında komşularımız başı çekmektedir. Gürcistan’a sadece kimliğinizi ile dahi giriş adımını yerine getirebilirsiniz. Kimliğiniz ile giriş yaparken güvenlik denetimlerinden muaf olmayacaksınız. Bu karşılıklı olarak her iki ülke için de geçerlidir. Kişilerin daha öncesinde ülkemize vizesiz olarak girerek güvenlik unsurları sebebi ile sınır dışı edilmesi durumunda yeniden vizesiz giriş olanaklarından faydalanması maalesef ki söz konusu olmayacaktır.

Hangi Ülkeler Vize İstemiyor 2023?

Hangi ülkeler vize istemiyor 2023; İspanya, Gürcistan, Ukrayna ve Türki Cumhuriyetler de dahil olmak üzere birçok ülkenin Türkiye Cumhuriyetine vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu giriş hakkının sadece 90 gün ile sınırlı olduğunun da ayrıca hatırlatılması gerekir. 90 günden daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin muhakkak dış temsilcilikler aracılığı ile başvuru adımını yerine getirmesi gerekir.

Vize olmayan ülkeler 2023 arasında yer alan İran’a da 90 güne kadar vizesiz turistik ziyarette bulunma hakkınız vardır. Oturum talep edecekseniz ya da aile birleşimi gibi başvurularda bulunacaksanız vizesiz giriş sizin için uygun bir alternatif değildir. Bu şekilde uzun vadeli planlar yapan kişilerin kesinlikle vize başvurularını kuralarla uygun şekilde tamamlaması gerekir. Vize başvurularının hemen sonrasında ortalama 4 haftalık bir zaman diliminde vize başvurunuzun yanıtlanması sağlanacaktır. Kesin tarihli bir organizasyona katılacaksanız bu 4 haftalık bekleme sürecini de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kırım Vize İstiyor Mu?

Kırım vize istiyor mu; Kırım kapsamında Rusya vize rejimi uygulanmaktadır. Umuma Mahsus olan pasaporta sahip Türk vatandaşlarının vize alma zorunluluğu vardır. Yeşil pasaporta ya da diplomatik pasaporta sahip olan kişilerin ise 90 güne kadar vizesiz girmesine izin verilmektedir. 180 günlük zaman diliminde 90 günün aşılmaması büyük önem arz etmektedir. Vize olmayan ülkeler 2023 arasında yer almayan Kırım’da yaşanan son siyasi değişimlerin akabinde Rusya vize rejimi aktif olarak uygulanmaya başlamıştır.

Öğrenci Pasaportu İle Nerelere Gidilir?

Öğrenci pasaportu ile nerelere gidilir; öğrenci pasaportu ile sorunsuz şekilde ülkeler arası geçiş yapmanıza olanak verilmektedir. Öğrenci pasaportuna uygulanan özel bir vize rejimi yoktur. Genel olarak hangi vize rejimi ülkeler arasında belirlendiyse öğrencilerin de aynı detaylara uymaları gerekmektedir. Vize olmayan ülkeler 2023 arasında yer alan Arnavutluk’a 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz giriş yapma hakkınız vardır. Arnavutluk’ta eğitim görmek isteyen kişilerin ise vize başvurusunda bulunması gerekmektedir vize başvuru adımlarını yerine getirmenizin sonrasında koşullar uygun bulunursa ortalama 4 hafta içerisinde sonuç tarafınıza bildirilecektir. Başkan ülkeleri arasında eğitim maksadı ile en sık tercih edilen ülkelerden biri olduğu da bildirilmelidir.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir; bordo pasaport hamillerinin vizesiz giriş yapabildiği 111 adet ülkeye ek olarak bir de 67 adet ülkeye vizesiz giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Vizesiz giriş adımlarını yerine getirirken 90 günlük sınırlamayı dikkate almalısınız. Yeşil pasaportunuzun güncel odluğundan da emin olmalısınız. Yeşil pasaport 5 senede bir yenilenmelidir. Bu güncelleme adımların il merkezlerinde yer alan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü üzerinden tamamlayabilirsiniz. Gerekli görüldüğü durumlarda geçmiş senelerde kullandığınız pasaportlarınızın da talep edilmesi söz konusu olabilir.

İtalya Vize Var mı? İşlemler Nedir? S.S.S

İtalya Vize Almak Kolay mı?

Türk vatandaşlarının kolay Schengen vizesi alabildiği ülkelerden biri de İtalya'dır. Turizm gelirlerini arttırmayı hedefleyen İtalya, vize işlemleri sırasında çok fazla zorluk çıkarmamaktadır.

İtalya Kaç Aylık Vize Veriyor?

İtalya Cumhuriyeti'ne seyahat etmeyi planlayan; Umuma Mahsus (Bordo)pasaporta sahip Türk Vatandaşları vizeye tabiken, Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip tüm Türk vatandaşları İtalya'ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde 180 gün içerisinde 90 gün süre ile vizeden muaftırlar.

İtalya Neden Vize Vermez?

İtalya vize reddi, vize başvurusu yapan kişinin vize için gerekli şartları sağlayamaması durumunda gerçekleşmektedir. İtalya vizesi için gerekli belgelerin eksik veya yanlış olması, başvuru yapan kişinin vize talebindeki açıklamalarının yetersiz olması gibi etkenler vizenin reddedilmesi neden olabilmektedir.

İtalya vize randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

 

Türk Pasaportuna Vize İstemeyen Ülkeler (İtalya)

İtalya Türkiye vize istemeyen ülkeler

Türk pasaportuna vize istemeyen ülkeler için seyahat planı yapan kişiler; herhangi bir vize başvuru belgesi hazırlamasına gerek kalmadan, seyahat edebilir. Gürcistan, Moldova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna gibi ülkelere, sadece kimlik kartı ile giriş yapılabilir.

Türkiye Pasaportuyla Kaç Ülkeye Vizesiz Girebilir?

Türkiye pasaportuyla kaç ülkeye vizesiz girebilir konusunda, bordo umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, birçok ülkeye giriş yapabilir.

 • Azerbaycan: Sınır kapısında, 30 günlük seyahat süresi bulunur.
 • Arnavutluk: 90 günü aşmayan seyahatler için, vizesiz giriş yapılır.
 • Andorra: 90 günlük süre için vizesiz gidilebilir.
 • Arjantin: 90 gün süreyle vize gerekmeden, seyahat edilebilir.
 • Antiqua ve Barbuda: 180 gün için, vizesiz seyahat edilebilir.

Bunun yanında; Bahamalar için, turistik amaçla gidileceği ispat edilirse 8 aya kadar kalma olanağı vardır. Bahreyn için ise sınır kapında 15 günlük giriş yapılabilir.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Girebiliyor?

Türk pasaportuna vize istemeyen ülkeler için seyahat planı yapan, umuma mahsus bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları; vize uygulamasına gerek olmadan, 64 ülkeye seyahat edebilir.

Türkiye hangi ülkelere vizesiz girebiliyor konusunda toplamda, 111 ülkeye vizesiz giriş yapabilen Türk vatandaşları, kapıda vize alarak da seyahat edebilir. Bordo umuma mahsus Türk vatandaşları, Ermenistan ve Tayvan’a vize ayrıcalığına sahiptir.

 • Ermenistan’a hava yoluyla 120 günlük
 • Tayvan’a yalnızca Taipei’den 30 günlük vize alabiliyor.
 • Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Moldova’ya pasaportsuz ve vizesiz giriş yapılabiliyor.

Bunun yanında pasaport türüne bağlı olarak vizesiz giriş yapılan ülkeler, değişiklik gösterebilir.

Öğrenci Pasaportu ile Nerelere Gidilir?

Öğrenci pasaportuna sahip olan kişiler, vize ile seyahat ederken; bazı ülkelere girişlerde vize almalarına gerek yoktur.  Öğrenci pasaportu ile nerelere gidilir konusunda araştırma yapan kişiler, Asya kıtasında vizesiz giriş yapabilecekleri birçok ülkeyi bulabilir.

 • Filipinler
 • İran
 • Singapur
 • Hong Kong
 • Katar
 • Güney Kore
 • Malezya
 • Tayland
 • Kazakistan
 • Japonya

Bu ülkelere eğitim, turistik amaçlı seyahat planlayan öğrenci pasaportlu Türk vatandaşları, vize almadan kolaylıkla giriş yapabilir.

Türk pasaportuna vize istemeyen ülkeler arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Ukrayna, Makedonya, Moldova, Arnavutluk gibi ülkeler geliyor. Öğrenci pasaportlu kişiler, Makedonya’ya, 90 günü aşmayan sürelerde vize muafiyetinden yararlanarak, giriş yapabilir.

Gürcistan Vatandaşı Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Gürcistan; Karadeniz’in doğusundadır ve Kafkaslarda yer alır. Gürcistan vatandaşı hangi ülkelere vizesiz gidebilir konusunda, başta AB üyesi ülkeler gelir. Gürcistan pasaportu ile Henley indeksinde 51. sırada bulunan Gürcistan; 90 günü aşmayacak şekilde, vizeden muaf şekilde bu ülkelere giriş yapabilir.

Gürcistan’ın vizesiz girebileceği ülkeler arasında;

 • Belçika, Çekya, Avusturya, İsveç
 • Almanya, Macaristan, Danimarka
 • Slovakya, İspanya, Slovenya
 • Estonya, Fransa, İtalya
 • Fransa, Litvanya, Yunanistan
 • Portekiz, Lüksemburg, Malta
 • Portekiz, Polonya ve Finlandiya gelir.

Gürcistan vatandaşları AB üyesi olmayan Bulgaristan, Romanya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Hırvatistan’a vizesiz seyahat etme hakkına sahiptir.

Türk pasaportuna vize istemeyen ülkeler içinde Moldova, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkeler bulunuyor. Türkiye’den Gürcistan’a pasaportsuz gidilebilir ve sadece T.C. kimlik kartının olması yeterlidir.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Yeşil pasaport kaç ülkeye vizesiz gidebilir konusunda bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının giriş yapamadığı, 67 ülkeye vizesiz giriş yapabilir. Yeşil pasaportlular Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Afrika ile Okyanusya ülkelerine göre vizesiz giriş yapabilir.

 • Türk vatandaşları toplamda 157 adet ülkeye vizesiz giriş yapabilir.
 • Gürcistan’a pasaporta gerek olmazken; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde serbest dolaşım vardır.
 • Vizesiz olarak 6 haftalıktan başlar ve 21 günlük, 28 günlük, 30 günlük, 60 günlük, 120 günlük olmak üzere vize sınırı bulunur. Bu günleri aşan kişiler, vize almak zorundadır.

Yeşil pasaportluların vizesiz gidebileceği ülkeler arasında; Almanya, Bosna Hersek, Hollanda, Polonya, İtalya, Dominik Cumhuriyeti, Küba, Meksika, Arjantin, Şili, Paraguay, Venezuela, Bangladeş, Lübnan Maldivler, Gana, Libya, Moritanya, Tunus, Cezayir, Fildişi Sahili, Cibuti, Sudan, Senegal, Fiji, Tonga, Samoa, Palau gibi ülkeler bulunur.

Yeşil pasaport sahipleri vize başvurusu yapacaksa; pasaport geçerliliği en az 3 ay ile 6 ay arasında olmalıdır. Türk pasaportuna vize istemeyen ülkeler arasında Litvanya, Malta, Bahamalar, Küba, Grenada, Kırgızistan, Umman, Fildişi Sahili, Komor Federe İslam Cumhuriyeti, Ruanda, Senegal, Togo, Zimbabve ülkelerinde gün sınırlaması bulunmaz.

Yeşil pasaporta Afrika ülkelerinden hangileri vize istemez?

Afrika ülkelerinden; Bostvana, Cezayir, Ruanda, Senegal, Mairitius, Kamerun, Kenya, Zambiya, Zimbabve, Sudan, Mozambik, Kenya, Libya, Madagaskar, Moritanya, Cibuti, Seyşeller, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tunus, Yeşil Burun Adaları, Gana, Güney Afirak Cumhuriyeti, yeşil pasaporta vize istemez.

Öğrencilerin vizesiz gidebileceği ülkeler hangisidir?

Öğrenciler Asya kıtasında; Hong Kong, Kazakistan, Japonya, İran, Filipinler, Malezya, Singapur, Güney Kore, Katar, Tayland ülkelerine vizesiz gidebilir.

Ermenistan kaç günlük vizesiz giriş sağlar?

Ermenistan’da yalnızca umuma mahsus bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarına 120 günlük vize muafiyeti sağlarken; bu muafiyet, uçak ile gidildiğinde sağlanır.

Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Biz

Visa Center web sitesi İtalya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de

ikamet eden diğer ülke vatandaşlarını vize, pasaport ve diğer işlemlerine dair bilgileri sunmaktadır.

İtalya Büyükelçiliğinin, İtalya Konsolosluğunun, İtalya Fahri Konsolosluklarının ve İtalya Konsolosluğu

temsilciliklerinin resmi web sitesi değildir. Sadece İtalya seyahatine ilişkin tüm detayları İtalya’ya

seyahat edecek olan kişilere mümkün olduğu kadar doğru bilgi vermek amacı ile kurulmuş bilgi amaçlı bir sitedir.

İtalya Konsolosluğu resmi web sitesine

ulaşmak isteyen site ziyaretçileri resmi sitesine ulaşabilirler. Visa Center sadece İtalya seyahatine

ilişkin bir takım prosedürlerin detaylı bilgilerini sizlere sunar.

Visa Center İtalya Konsolosluğu adres, İtalya Konsolosluğu çalışma saatleri, İtalya Konsolosluklarının

ve İtalya Konsolosluk görev bölgelerine ulaşabilmek için gerekli bilgilerin toplandığı bilgi amaçlı

kurulmuş bir sitedir. Sitede ayrıca, konsolosluklardan vize alabilmek maksadıyla, seyahat amacına

göre (turistik, ticari, transit) vizeler için gereken belgelerin neler olduğu ve izlenecek yol haritası

hakkında bilgiler de sunulmuştur.

Visa Center aracılığı ile sizlere sunulan bilgiler ile İtalya Uçak bileti, İtalya otel rezervasyonu ve İtalya

vize işlemleri ilgili danışmanlık alabilirsiniz. İtalya’da ziyaret edeceğiniz şehirler, bölgenin özellikleri

İtalya’da bulunduğunuz süre boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm pratik bilgilere seyahatlerinizi

kolaylaştırmak için hazırladığımız web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Ziyaret etmiş olduğunuz web sitesi İtalya seyahati sırasında oluşabilecek aksaklıkları ve Türkiye’den

giderken hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğine dair bilgileri içermektedir. Bu bilgiler ile İtalya

seyahatini daha kolay ve sorunsuz bir şekilde tamamlamak içindir. Bu nedenle sitemizi ziyaret

şahısların bu bilgileri dikkate alması önemle arz olunur. Bu bilgiler İtalya seyahatinin minimum

düzeyde sorunsuz ve kontrollü şekilde geçmesini sağlar. Oluşabilecek aksaklıkları önceden saptayarak

şahıslara uyarı ve bilgi akışı sağlamaktadır. Sadece İtalya seyahati yapacak kişilerin bu uyarıları dikkate

alması esastır.

Vize işlemleri için hala bir adım atmadıysanız sitemizde yer alan danışmanlık merkezleri ile iletişime

geçerek bu konuyu da hızla çözebilirsiniz. Vize işlemleri danışmalık şirketleri, evraklarınızın ve başvuru

formunuzun kontrolünü yaparak İtalya vize başvurunuzun olumlu ve en kısa zamanda sonuçlanması

için elinden geleni yapacaktır.

Visa Center şirketinin Konsolosluk ve büyükelçilikler ile hiç bir bağlantısı ve ilişkisi olmayıp, sitede yer

alan bilgileri Türk Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi, konsolosluk ve elçiliklerin kurumsal siteleri,

forum ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında yayınlanan içeriklerden yararlanarak

özgünleştirilerek yayınlanmaktadır. Yukarıda belirtildiği gibi konsolosluk ve büyükelçilikler ile bir

bağlantısı olmayan bir site olup aynı zamanda yer alan bilgilerin resmi bir dayanağı yoktur. Bilgilerin

doğruluğu siteler ve kaynaklardan edinilen bilgiler internet ortamındaki kullanıcı deneyimleriyle de

teyit edilmektedir.

Sitemizde yer alan hatalı bilgiler için bizimle iletişlime geçebilir ve bilginin doğruluğunu tarafımıza iletebilirsiniz.

Güncel olmayan bilgileri ve eksik

gördüğünüz noktaları Visa Center sitemizde yer alan iletişim formunu kullanarak bizimle

paylaşılmasını önemle rica ederiz. Visa Center şirketi önerilerinizi göz önünde bulundurarak 48 saat

içerisinde incelikli bir araştırma gerçekleştirecek, teyit edilmiş bilgileri en yeni ve en doğru şekilde

yine sizlerle paylaşacaktır.

İtalya ve diğer dünya ülkelerine yapılacak bütün seyahatler için gerekli belgeler ve izlenecek yollar

Visa Center şirketi tarafından araştırılmakta ve sitesinde sunulmaktadır. Sadece vize işlemlerine dair

değil seyahate ilişkin her türlü sorun için çözüm yolu sitemizde bulunmaktadır. Bu amaçla kurulan bir

site olarak yukarıda belirtildiği gibi ön görülemeyen bir sorun ve çözümüne ilişkin sitemizde yer

almayan bir husus var ise bunu da yine iletişme geçerek tarafımıza bildirebilirsiniz. Bu sizin gibi

yurtdışı seyahati düşünecek olan bütün vatandaşlar için kılavuz niteliği taşıyacaktır. Bu sebeple de

deneyimler, yaşanan sorunlar ve çözümleri seyahat edecek şahıslar için önemlidir. Visa Center sitesi

de büyük ölçüde bilgi verme amaçlı kurulduğu için ulaşabildiği kadar bilgilere ulaşma amacı da

taşımaktadır.

Visa Center şirketi sitesinde güncel ve doğru bilgilerin varlığına önem vermektedir. Bu açıdan sitemizi

ziyaret eden ve seyahat edecek olan vatandaşlar bilgilerin doğruluğuna gönül rahatlığı ile

güvenebilirler. Öngörülemeyen noktalar için de yukarı da belirtildiği gibi iletişime geçilerek tarafımıza

iletilmesi önemle rica olunur. Visa Center şirketi vize işlemleri ve diğer yurt dışı seyahatlerinde gerekli

bütün danışmanlık işlemleri için hizmet vermeye devam edecektir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya aile birleşimi belgeleri için 8 iş günü ile 3 aya kadar bir süre takip edilmektedir. En kısa süre olarak 1 ay ile 3 ay arasında sonuçlanması beklenir. Aile birleşimi için bütün aile bireylerinin nüfus kayıt örneği, mali durum dokümanları ve ikametgah adresinin aile bireylerinin kişi sayısına göre uygun olması şartı bulunur.

İtalya Vatandaşı Olmak

İtalya vatandaşı olmak için kan bağı, İtalyan vatandaşıyla evlenmek ve İtalya’da 10 yıl ikamet etmiş olma şartları vardır. İtalya vize işlemlerinizde vatandaşlık başvurusu için İtalya’da bulunacağınızı bildirmek ve İtalya hükümetine soy ağacınızla birlikte dilekçe vermek prosedür gereğince işleme alınan önemli evraklardandır.

İtalya Süresiz Oturum İzni

İtalya’da süresiz oturma izni almanız için D tipi süresiz vize sahibi olmanız, çalışma izni veya eğitim belgesine de sahip olmanız gerekmektedir. Süresiz oturma izni 10 yıla kadar verilip, 10 yılın sonunda uzatma imkanı sunulmaktadır. İtalya göçmenler bürosu üzerinden oturma izni talebi, ikamet adresi, mali durum finansal belgeler ve nüfus kayıt örneğiyle birlikte yapılmaktadır.

İtalya Turistik Vize

İtalya turistik vize ücreti

İtalya Turistik Vize

İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları vize başvurusunu İtalya Konsoloslukluları’na yapmalıdır. İtalya seyahatindeki amacı belgeler ve evraklar ile ispat etmekle de yükümlüdürler.

Bu anlamda bütün şartları sağlayan ve eksiksiz evraklarını sunan şahısların İtalya vizesi konsolosluk yetkilileri tarafından belirli bir süre için verilir. İtalya turistik vizesi de bu seyahat amaçlarındandır. İtalya turistik vizesi almak isteyen şahıslar Türkiye’de bulunan İtalya konsolosluk ve Büyükelçilik yetkilerine başvuru yapabilir ve istenilen belgeleri hazırlayıp randevu gününde sunabilirler.

İtalya konsolosluk yetkilileri gerek gördüğü taktirde ek evrak isteme talebinde bulunabilir. Bu vizenin sonucunun başarılı olabilmesi için önemlidir. Hiçbir detayı atlamadan bütün bilgileri inceleyen yetkililer 180 gün süreli İtalya turistik vizesini şahıslara verebilirler.

İTALYA TURİSTİK VİZE BAŞVURU EVRAKLARI

İtalya turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler konsolosluk yetkililerin istediği aşağıda yer alan evrakları eksiksiz ve doğru olarak doldurmak zorundadır. Evraklarda sahtecilik veya yanlış bilgi bulunması bunun tespiti halinde yetkililer vize başvurusunu ret ile sonuçlandırır.

Bu ret cevabı diğer vize başvurularında şahısların karşısına çıkabilecek pürüzlerdir. Diğer ülkelerin vizelerini alırken de ret cevabı alınmansa sebebiyet verebilir. Bu nedenle şahıslar İtalya turistik vize başvurularını yaptıktan sonra evrakları teslim etme aşamasında belgelerini hazırlarken bütün evraklarını eksiksiz ve tam olarak hazırlamalıdır. Gerekli evraklar diğer vize başvurularında olduğu gibi genel itibariyle şöyledir;

Pasaport: Yırtık ve eskimiş pasaportlar kabul edilmemekle beraber 10 yıldan eski olmaması şartı da aranmaktadır.

İtalya Schengen Vize Başvuru Formu: İtalyanca ve İngilizce olarak doldurulacak form doğru bilgiler içermeli ve tükenmez kalem ile doldurulmalıdır.

Biometrik Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf 3,5 x 4,5 ölçülerinde ve yüzün net  görülebileceği şekilde çekilmelidir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: :  İtalya turistik vizesi başvurusunda bulunan kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmalıdır.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Ayrıca İtalya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İtalya Vize Dilekçesi: Turistik vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafından hazırlanmış olan belge ıslak imzalı ve kaşeli olarak İtalya Konsolosluğu’na ve Büyükelçiliği’ne verilmelidir.

Bu evrakları eksiksiz tamamlayan kişiler turistik vizelerini alabilmek için seyahatlerinin sadece turistik gezi amacıyla yapıldığını ispatlamalıdır. Bu ispatı sağlayabilen belgeleri sunmak gerekmektedir. Böylece vize başvurusu ret cevabı almayabilir.

Kişinin Bağlı Bulunduğu Kuruma Ait Bilgileri Doğrulayan Belgeler

 • Vergi levhası – İtalya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren vergi levhası
 • Faaliyet belgesi – İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.
 • Şirketin imza sirküleri – İtalya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.
 • Şirketin ticaret sicil gazetesi – İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.
 • Kişinin Çalıştığını Gösterir Belgeler
 • İtalya vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.

Seyahat Amacını ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgi Belgeleri

 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişilerin İtalya’ da konaklama gerçekleştireceği yere ait rezervasyon bilgileri. İtalya vize müracaatında bulunacak kişinin bu ülkede konaklama yapacağı tarihleri içermelidir.
 • İtalya dönüş veya seyahate devam edileceğini destekleyen belgeler. İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin İtalya ülke sınırlarına giriş ve çıkış bilgilerini içeren.
 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin Almanya seyahatinin içeriği ticari veya ziyaret içerikli olacak olması halinde Davetiye belgesi.
 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi eğitim amaçlı İtalya seyahat gerçekleştirecek olması halinde, hukuki münasebet, eğitim alınacak okula ödenen miktara dair belgeler ve varsa okula kayıt belgeleri.
 • İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişi, sağlık ve tedavi maksadıyla bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olması halinde kişinin İtalya’ da tedavisini gerçekleştirecek kurumun kabul belgesi ve vize başvuru sahibinin İtalya’ da tedavi olmasını öneren geçerli, orijinal heyet raporu.

Kişi Emekli ise,

Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kişi Memur ise,

Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Öğrenci ise,

Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi,

Kişi Çiftçi ise,

Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar;

 • Kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.
 • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi
 • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri, İtalya turistik vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

İTALYA VİZE DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR?

İtalya turistik vizesi almak için İtalya Konsoloslukları’na başvuru yapan ve yukarıda belirtilen evrakları hazırlayan şahıslar bu evraklara ek olarak vize dilekçesini de hazırlamalıdır. İtalya vize dilekçesi nasıl yazılır bunu öğrenmek başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması için önemlidir.

İtalya schengen vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bağlı olduğu iş yerinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İtalya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

İtalya vize dilekçesi belirtilen kurum tarafından belirtildiği şekilde İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır.  Vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya’ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri vize dilekçesinde beyan edilmelidir.

Ancak yukarıda belirtilen durumlardan farklı olarak İtalya vize başvurusu yapacak olan kişi emekli ise belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir. Vize dilekçesini doğru şekilde hazırlayan kişiler yetkililere evrakları ile beraber teslim edebilirler.

İtalya Turistik Vize S.S.S

İtalya Turistik Vize Nedir?

İtalya Turistik vize Schengen C Tipi kısa süreli bir vizedir. 180 gün içinde 90 gün İtalya'ya seyahat yapmaya olanak tanıyan bir vizedir.

İtalya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Turistik vizeleri yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınarak alınır. Gerekli vize evrakları tamamlanmalı ve İtalya Turistik vize ücreti ödenmelidir.

İtalya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Turistik vizesi 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanır. Eksik ve hatalı vize evraklarının teslimi söz konusu olursa bu süre uzayabilir.

İtalya Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

 

İtalya Ticari Vize

İtalya ticari vize ücreti

İtalya Ticari Vize

İtalya ticari vize başvurusunda bulunacak olan kişiler gerekli evraklarını hazırlayıp İtalya Konsoloslukları’na ve İtalya Büyükelçilikleri’ne başvuruda bulunabilirler. Bu evraklarda eksiksilk ve yanlış bilgi bulunmaması zorunludur

Bu evraklarda yer alan bilgiler diğer sistemlerde yer alan bilgiler ile karşılaştırılmaktadır. Alınacak olan vize türüne göre de istenilen belgeler değişmektedir.

Bu nedenle de İtalya ticari vizesi almak isteyen şahıslar aşağıda yer alan belgeleri eksiksiz hazırlamalıdır. Ticari vize başvurusunda istenilen belgeler diğer vize başvururlarında yer alan belgelere göre değişiklik gösterebilir.

İTALYA TİCARİ VİZE İÇİN EVRAKLAR

İtalya ticari vizesi için gerekli evrakları hazırlamak için izlenilecek yollar bulunmaktadır. Yer alan belgelerin prosedüre göre hazırlanması şarttır. Bu prosedürü uygulayan kişilere vize konsolosluk yetkilileri vize verme işlemi gerçekleştirebilir. İtalya ticari vizesi almak isteyen kişiler için hazırlanması gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

Pasaport: Yırtık ve eskimiş pasaportlar kabul edilmemekle beraber 10 yıldan eski olmaması şartı da aranmaktadır.

Biometrik Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf 3,5 x 4,5 ölçülerinde ve yüzün net  görülebileceği şekilde çekilmelidir.

İtalya Schengen Vize Başvuru Formu: İtalyanca ve İngilizce olarak doldurulacak form doğru bilgiler içermeli ve tükenmez kalem ile doldurulmalıdır.

Ticari görüşme gerçekleştirilecek İtalyan şirketinden temin edilmiş davet yazısı: şirketin resmi yetkili tarafından yazılmalı ve başvuru yapan kişinin tüm bilgileri yer almalıdır. Seyahat ilişkin tüm bilgiler de bu dilekçede belirtilmelidir.

İtalya’da davet formunu gönderen şirkete ait Visura Camerale (ticaret sicil)

Temin edilmiş olunması halinde ise İtalyan şirketi ile aranızda bulunan fatura, akreditasyon anlaşmalarına dair suretler

Fuara katılım gerçekleştirilecek olunması halinde; fuar giriş kartı veya katılıma ilişkin dökümanlar.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi:  İtalya ticari vizesi başvurusunda bulunan kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmalıdır.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca İtalya ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İtalya Ticari Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten İngilizce dilekçe: ticari vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirketin yetkilisi tarafından hazırlanmış olan belge ıslak imzalı ve kaşeli olarak İtalya Konsolosluğu’na ve Büyükelçiliği’ne verilmelidir.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe: Ticari vize almak isteyen kişi eğer diğer schengen ülkelerine seyahat edecekse buna ilişkin bilgileri vize başvurusunda belirtmelidir.

Belirtilen bu belgeler gerekli yerlerden temin edildikten sonra İtalya Konsolosluk yetkililerine gereken günde ve saatte teslim edebilirler. Yetkililer bu evraklar dışında istedikleri belgeyi talep edebilirler. İtalya’ya ticari faaliyet, konferans, iş görüşmesi, iş toplantısı, fuar katılımı, sektörsel fuar etkinliklerine katılım gibi amaçlarla yapılan seyahatlerdeki vize uygulaması İtalya ticari vize kapsamında yer almaktadır. Vize işlemlerinde firma yetkililerinden vize davetiyesi de almalıdır.

Durumlara Göre Hazırlanacak Evraklar

Kişi Emekli ise,

Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kişi Memur ise,

Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Çiftçi ise,

 • Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.
 • Aşağıda ki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar;
 • Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan TC oturma izni belgesi fotokopisi
 • Kişi başka Schengen ülkelerine seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer Schengen ülkelerine ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.
 • Pasaport fotokopileri, İtalya Ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu Schengen vizelerinin fotokopileri

VİZE BAŞVURUSUNDA RANDEVU ALMAK GEREKİR Mİ?

İtalya ticari vize başvuruları alan İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Konsolosluğu randevu almayı zorunlu kılar. Kısa süreli schengen vizesi kapsamında sayılan İtalya ticari vizesi randevu işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize başvurur merkezlerinden yapılmaktadır.

Randevu işlemleri vize merkezlerinden yapılabilir fakat telefonla randevu işlemi yapılmamaktadır. Bu bilgilere ek olarak. İtalya ticari vizesi online olarak alınabilmektedir.  İtalya ticari vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden diğer ülke vatandaşları yukarıdaki işlemleri uygulayarak ticari vize başvuru randevusu alabilirler.

İTALYA TİCARİ VİZESİ KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

İtalya ticari vizesi başvuru yapıldıktan ve konsolosluk yetkililerine evrakların teslim edilmesinden sonra 4 ya da 5 gün içerisinde sonuçlanabilir. Ancak bu süre yetkililerin ek evrak isteme talebine göre değişebilir. Başvuru yapılan dönemde konsolosluk işlemleri eğer yoğunluk gösteriyorsa bu süre biraz daha uzayabilir.

Yukarıda belirtilen süre İstanbul İtalya Başkonsolosluğu’ndan yapılan başvurular için geçerli olurken Bursa ve Trabzon’dan yapılan başvururlarda bu süre biraz daha uzun olabilir. Eksiksiz olarak teslim edilen evraklar incelendikten sonra bu birimlerde de ticari vize başvurusu 5 ile 20 iş günü içerisinde sonuçlanabilir.

Sürenin daha fazla uzamaması ve ret ile sonuçlanmaması için ticari vize başvurusu yapan şahısların evraklarını eksiksiz olarak teslim etmesi tavsiye edilir. Ret ile sonuçlanan vize başvururları ileriki dönemlerde yapılacak olan vize başvurularının da ret ile sonuçlanmasına sebebiyet verebilir.

İtalya Ticari Vize S.S.S

İtalya Ticari Vize Nedir?

İtalya Ticari vize İtalya'ya iş seyahati yapmak isteyen iş insanlarının başvuru yapabileceği kısa süreli bir Schengen C tipi vizedir.

İtalya Ticari Vize Nasıl Alınır?

İtalya Ticari vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerine yapılır. Gerekli vize evrakları tamamlanarak ve İtalya vize ücreti ödenerek ticari vize başvurusu yapılır.

İtalya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya Ticari vize sonuçlanma süresi ortalama olarak 5-7 iş günü içerisindedir. Bu süre eksik ya da hatalı vize başvurularında uzayabilir.

İtalya Turistik vize sayfamızı ziyaret ediniz.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya aile ziyareti vizesi nedir

İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya aile ziyareti vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve diğer ülke vatandaşları vize sahibi olmak için İtalya Büyükelçiliği’ne ve İtalya Konsolosluğu’na başvuru yapmak zorundadır. Bu başvururlar neticesinde kişiler evraklarını hazırlayıp ilgili makamlara teslim etmelidir. Bir sürecin ardından İtalya aile ziyareti vizesi sonuçlanır.

Bu sonuca konsolosluk yetkilileri karar vermektedir. İtalya’ya alınacak vizenin kararını yetkililer evraklarda yer alan belgelere göre vermektedir. Evraklarda sahtecilik ya da eksik bilgi bulunması halinde vize işlemleri ret ile sonuçlandırılabilir. Bu sebeple aile ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar evraklarını eksiksiz olarak iletmelidir.

İtalya aile ziyareti vizesi almak üzere başvuruda bulunan kişiler aşağıdaki gerekli evrakları teslim etmelidir.

İTALYA AİLE ZİYARET VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Pasaport: İtalya’ya aile, akraba, arkadaş ziyareti vizelerinde kullanılacak belgelerden en önemlisi pasaporttur. Pasaportun kesinlikle eski, yıpranmış ve 10 yıldan eski olmaması şartı aranmaktadır. İtalya seyahati dönüşü en az 3 ay daha geçerli olması şartı da aranan diğer şartlar arasındadır.

Aynı zamanda da 2 adet boş sayfa pasaportta bulunması gereken bir özelliktir. Bu şartları sağlayan pasaportlar ile vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

İtalya Schengen vize başvuru formu: İtalya schengen vizesini aile ziyareti amacıyla almak isteyen şahıslar başvuru formunu doldurmalıdır. Kesiksiz ve doğru olarak doldurulan form ıslak imzalı olarak konsolosluk yetkililerine diğer evraklar ile beraber verilmelidir. Eğer başvuru yapacak olan kişi 18 yaşından küçük ise bu durumda belge şahısın ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır.

Biometrik fotoğraf: İtalya aile ziyareti vize başvururlarında evraklar ile teslim edilecek olan fotoğraflar biometrik olarak çekilmiş olmalıdır. Bu fotoğraflarda şahısın yüzünün net görülmesi gerekmektedir.

3,5 x 4,5 ölçülerinde bulunması gereken biometrik fotoğraf güncel olmalı ve en az 3 ay önce çekilmiş olması gerekmektedir. Daha önce alınan bir vize başvurusunda kullanılmamış olması da aranan diğer özelliklerdir.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi bulunmalıdır.

Finansal Durumu Gösterir Belgeler: İtalya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Ayrıca İtalya Arkadaş Ziyareti vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

İtalya Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin vize talebini belirten dilekçe :İtalya Schengen vize müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına İtalya konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır.

İtalya Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; İtalya aile vizesi  başvurusu yapan kişinin  meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya’ya gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe: İtalya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize müracaatında bulunacak şahıs eğer, İtalya seyahati sonrası diğer Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek ise bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

DİĞER DURUMLARDA HAZIRLANACAK EVRAKLAR

Kişi İşveren ise; şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilmiş dilekçe içeriklerini göz önünde bulundurarak kendi adına hazırlayabilir,

Kişi Emekli ise; yukarıda belirtilmiş dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilecektir.

Kişi Devlet Dairesi Çalışanı ise; bağlı bulunduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü şekilde hazırlamalıdır.

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Vergi Levhası: İtalya vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren

Faaliyet Belgesi: İtalya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyareti vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir Schengen vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

Şirketin İmza sirküleri: İtalya vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi: İtalya Schengen vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

Kişi Emekli ise; Emekliğini gösteri belgeler. (Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi, emekli olunmuş kurumdan alınan yazı)

Kişi Memur ise; Bağlı bulunulan kurumun antetli kağıdına hazırlanmış resmi izin belgesi, oda sicil kaydı ve diğer kurum evrakları

Kişi Öğrenci ise;Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi

Kişi Çiftçi ise;Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK KİŞİLER İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

İtalya aile ziyareti vizesi almak isteyen şahıslar 18 yaşından küçük ise bu durumda başvurur formunu ebeveynlerinden biri ya da hangi ebeveyninde vekaleti mevcut ise onun doldurması ve imzalaması gerekmektedir. Noter onaylı orijinal muvafakatname belgesi de diğer belgeler ile beraber konsolosluk yetkililerine verilmesi gereken evraklar arasındadır.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi S.S.S

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Aile bireyleri İtalya'da oturum ve çalışma iznini sahip kişiler yakınlarını ziyaret edebilmek için İtalya Aile ziyareti vizesine başvuru yapabilir. İtalya Aile Ziyareti vizesi kısa süreli bir Schengen C tipi vizedir.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Aile Ziyareti vizesi almak için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. Gerekli vize evrakları tamamlanarak ve İtalya Aile Ziyareti Vize ücreti ödenerek başvuru tamamlanır.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Para?

İtalya Aile ziyareti vizesi konsolosluk harcı 80 Euro, vize başvuru merkezi hizmet bedeli 30 Euro'dur.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Aile Ziyareti Vizesi ortalama olarak 5-7 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bu süre hatalı veya eksik başvurularda uzayabilir.

İtalya Turistik Vize sayfamızı ziyaret ediniz.

 

İtalya Aile Birleşimi Vizesi

İtalya aile birleşimi vizesi nedir

İtalya Aile Birleşimi

İtalya’da aile birleşimi işlemlerini başlatmak için başvuru yapan şahıslar uzun süreli yani D tipi vize türüne dâhil olmakta ve bu vize türü 90 günden daha fazla olan konaklamalar için kullanılmaktadır.

Bu vize türü aile akraba ziyareti vizesinden farklıdır. İtalya aile ve akraba ziyareti vizesi schengen vizesi dâhilindedir ve 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kalacak şekilde çıkartılır. D tipi vize sahibi olmak ve aile birleşimi ile İtalya’da oturum izni almak isteyen şahsılar bir dizi prosedürü yerine getirmek mecburiyetindedir.

Bu prosedürler İtalyan hükümetinin schengen sözleşmesine bağlı olarak uyguladığı işlemlerden oluşmaktadır. Aile birleşimi ile uzun süreli oturum vizesi alan kişiler diğer schengen ülkelerinde de seyahat edebilirler.

D tipi vize zamanı dolduğu takdirde şahıslar tam tarihi bitmeden 3 ay önce uzatmak üzere başvuruda bulunmalıdır. Aksi halde İtalya yetkili mercileri şahısların ülkeden ayrılmasını isteyecektir. Bu süreyi aşmak diğer alınacak vize işlemlerinde olumsuz sonuç doğurabilir. Bu yüzden D tipi vizenin süresini iyi takip etmek gerekmektedir.

İTALYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ NASIL ALINIR?

Diğer işlemlerde olduğu gibi aile birleşimi vizesinde de bütün aile bireylerinin uygulaması gereken bir dizi prosedürler yer almaktadır. Bir evrakta eksiklik bütün ailenin seyahatini olumsuz etkileyebilir.

Bu nedenle aile birleşimi vizesi almak isteyen şahıslar evraklarını gerektiği şekilde hazırlamalı ve randevu saatinde İtalya Konsolosluk yetkililerine ya da İtalya Büyükelçilik binasında bulunan ilgili bölüme teslim etmelidir.

İtalya aile birleşimi vizesi İtalyan vatandaşı ile evlilik sağlandığında ya da uzun süredir İtalya’da ikamet eden bir akrabanın olması durumunda yaşamın İtalya’da devam edeceğini gösteren bir vize kategorisidir.

Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşı olmayan Türkiye gibi üçüncü ülke vatandaşlarının aile birleşimi için oturum izni alma zorunluluğu vardır.

İtalya aile birleşimi işlemleri için uygulanacak ilk adım yetkili kurumlara aile birleşimi talebinde bulunulmalı ve daha sonra İtalya’ya girişten en geç 8 gün içerisinde gerekli belgeler ile başvuru formu alınarak oturum izni talebinde bulunulmalıdır. İkamet edilecek bölgedeki valiliğe bağlı olan Göçmenlik İçin Tek Gişe (Sportello  Unico  Immigrazione) ofisine başvuru gerçekleştirilmeli ve gerekli evraklar teslim edilmelidir.

Ofise başvuru gerçekleştirildikten sonra verilecek olan “Nulla Osta” adlı izin belgesi Türkiye’deki İtalyan temsilciliğine ulaştırılmakta ve daha sonra ise bu belge ile İtalya’da başvurular gerçekleştirilmelidir.  Bu belge İtalya’da oturmak isteyen ve ç alışmak isteyen kişiler için bir mahsur görülmediği anlamı taşımaktadır. İtalya’da oturum ve çalışma iznini resmi belgesidir.

İtalya’da çalışma izni belgesi var ise uzun süre çalışma durumunda aile birleşimi vizesi ile aile de İtalya’ya gelebilir. Bu durumda prosedürler biraz farklılık gösterecek ve her bir aile bireyi için ayrı başvuruda bulunmak gerekecektir.

Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

İtalya aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler gerekli prosedürleri uygulamak için bir takım evrakları hazırlamak zorundadır.

Bu evraklar genel olarak aile bireylerinin bağını kanıtlama niteliğinde olup şahısların da İtalya için tehdit unsuru oluşturmayacak şekilde hayatını orada idame ettirmesini kanıtlar nitelikte olmalıdır.

Aile birleşimi vizesi genelde bir aksilik olmadığı taktirde olumlu sonuçlanır. Ailenin bir ferdinin İtalya’da uzun süredir ikamet ediyor olması ve hiç bir suça karışmamış olması, İtalya için çalışarak görevini yerine getirmesi durumunda aile birleşimi için bir sorun olmaz.

Sadece birleşim yapılacak olan aile fertlerinin de bu yönde yarar sağlayacak bireyler odluğuna yetkili mercilerin inanması gerekmektedir.

Bir dizi evraklar hazırlanır ve yetkili mercilere bu şartları sağladığına dair şahısın bilgileri sunulur. Evrakların incelenmesinin ardından yetkili merciler İtalya aile birleşimi vizesini tarafınıza sunmaktadır.

Bu evraklar genel itibariyle şunlardır ;

İtalya Oturum/ İkamet İzni Başvuru Formu : Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş olmalıdır. Diğer evraklarınız ile çelişki arz etmemelidir.

Pasaport : 10 yıldan eski olmamalı, en az 1 boş sayfası bulunmalı, dolu sayfaların fotokopileri ile

Biometrik Fotoğraf : 35×40 ölçülerinde, arka fonu beyaz olmalıdır. 2 adet ibraz edilmeli ve kulaklarınızın da gözükmesine dikkat edilmelidir. Fotoğraf önceden kullanılmamış olmalıdır.

Evlenme Kayıt Örneği: Uluslararası olmasına özen gösterilmelidir. Hem sizin hem de eşinizin bilgilerini içermelidir. Bazen yetkili merciiler belgenin İtalyanca tercümesini de isteyebilmektedirler.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Aile birleşimi gerçekleştirilecek kişi İtalya’da yaşayan ve İtalyan vatandaşlığına sahip Türk vatandaşı ise oturum izni fotokopisi

Bu evraklar diğer sistemlerde yer alan bilgileri destekler nitelikte olmalıdır. Aynı zamanda evrakların İtalyancasını teslim etmek esastır. İtalya Konsolosluğu yetkilileri gerekli durumlarda ek evrak talebinde bulunmaktadırlar. Bu durumlarda şahısların ek evrakları istenilen düzeyde teslim etmesi gerekmektedir. Tüm evraklar aynı zamanda fotokopiler ile beraber sunulmalıdır. Yetkililer asıllarını kontrol ettikten sonra teslim edip fotokopilerini incelemeye alırlar.

İTALYA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

İtalya aile birleşimi yapılırken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uzun süreli vize başvurusu yapmak zorundadır. İtalya’da evlenme işlemi yapıldıysa ya da bir İtalyan vatandaşı ile evlilik yapıldı ise bu durumda İtalya Büyükelçilikleri, konsolosluğu ve yetkili temsilciliklerine evliliğin gerçek olduğunu ispatlamak gerekmektedir.

Bu ispatlar başvuru sonrasında istenilen evraklar ile sunulacaktır. Bu yüzden belgelerin orijinal olmasına ve geçerli belgeler olduğuna emin olunmalıdır.

Eğer çok yakın bir akrabanın yanına gidiliyor ise bu durumda akrabanızın İtalya topraklarındaki ikamet onay belgesini sunması İtalya devleti için önem arz edecektir. En az  8 yıl ikamet ediyor olması durumu bazı kurallara göre değişebilmektedir. Bu yüzden 8 yılı beklemeden de başvuru yapılabilinir.

İtalya’da yaşarken devlete yük olmadan, şahsın kendini ekonomik anlamda kalkındırabilmesi için mali durumuna önem verilecek ve bu faktörü de değerlendirme içine alacaklardır. Bu durumda aile birleşimi yapılacak olan akraba ya da eşin mali durum da göz önüne alınacaktır.

Bunların dışında dil yeterliliği aranmakta ve İtalya ile uyum ölçümü yapılacaktır. Ülkenin sosyal politik faktörlerine yatkınlık değerlendirilir. Bu faktörlerdeki uyum geçerli kabul edildiği takdirde aile birleşimi için onay verilebilinir.

İtalya aile birleşimi sağlandıktan sonra çalışma hakkı da kişiye tanınmaktadır. Ancak bu durum çoğu meslek için geçerli değildir. Şahıslar oturma izni alındıktan sonra çalışabilir durumunu yetkili mercilerden öğrenebilirler.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi S.S.S

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

İtalya Aile Birleşimi vizesi İtalya vatandaşı ile evlenen ya da aile bireyi İtalya'da oturma ve çalışma iznini sahip kişilerin İtalya'da belli bir süre ikametgah edebilmelerine olanak tanıyan uzun süreli bir vizedir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Aile Birleşimi vizesi başvurusu İtalya konsolosluklarına şahsen yapılır. Gerekli İtalya Aile Birleşimi vize evrakları hazırlanır ve vize ücreti ödenerek belgeler İtalya konsolosluğu vize birimine teslim edilir.

İtalya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Aile Birleşimi vizesi uzun süreli bir vize olduğundan genellikle 15-30 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir.

İtalya Aile ziyareti vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.

 

İtalya Çalışma İzni Ve Vize

İtalya çalışma vizesi koşulları

İtalya Çalışma İzni

İtalya’da çalışmak amacıyla 3 aydan fazla kalmak zorunda olan şahıslar çalışma izni almak zorundadır. Bu izin çalışma vizesi başvurusu ile sonuçlanmaktadır. İtalya’ya seyahat eden kişiler aldıkları vizenin üzerinde bir süre yani 3 aydan daha fazla kalacaklar ise çalışma vizesi için başvuru yapmalıdır.

Avrupa Birliği ülkeleri ve İsviçre vatandaşları bu vizeden muaftırlar. Ancak Türkiye de dâhil diğer ülke vatandaşları bu vizeye sahip olmak koşulu ile 3 aydan fazla İtalya’da kalabilirler. İtalya’da u<un süre kalmayı ve ikamet etmeyi planlayan şahıslar oturum izni aldıklarında İtalya’da yasal olarak yaşama ve çalışma hakkı elde etmiş sayılırlar.

Çalışma izni vizesi uzun süreli ya da D tipi olarak bulunmaktadır. İtalya çalışma izni vizesi Türkiye’de bir işi olan kişiler için çok daha kolay verilebilir.

Eğer Türkiye’de şahısın bir işi yok ise ve İtalya’da yükseköğrenim alınmışsa böylece ülkede kalarak eğitim yeterliliğine göre İtalya’da çalışma izni talebinde bulunabilinir.  Çalışma izni vizesinin kolaylıkla sonuçlanmasını sağlayacak bir unsurdur İtalya’da öğrenim görmek.

İTALYA ÇALIŞMA İZNİ ALMAK İÇİN GEREKLİ ADIMLAR

İtalya’ya türkiye’den vize alarak giden ve orada çalışma izni almak için başvuru yapmak isteyen şahıslar için bir dizi prosedür bulunmaktadır. Çalışma izni için gerekli tüm adımlar aşağıda yer aldığı gibidir.

Bu bilgiler dikkate alınarak başvuru yapılmalı ve ret cevabı almadan çalışma izni belgesine ulaşmak esastır. Aksi halde daha sonraki başvurular da ret cevabı ile sonuçlanabilinir.

1.ADIM

İtalya çalışma izni almak isteyen şahısın İtalya’da sözleşme yaptığı işverenin İtalyan makamlarına işçi istihdamı ile ilgili yetkili mercilere başvuruda bulunması gerekmektedir. Bunlardan ilki çalışılacak olan ildeki valilik bünyesindeki Göçmenlik İçin Tek Gişe (Sportello Unico Immigrazione) ofisidir.

Bu ofis İtalya’da çalışmak isteyen yabancı şahısların işlemler ile ilgilenen yetkili mercidir. Oturum izni için başvuruda bulunulmadan önce işveren en yakındaki Göçmenlik için Tek Gişe ofisine çalışma izni için başvuruda bulunmalıdır.

Çalışan ve işveren arasında imzalanan iş sözleşmesi bütün başvurularda sunulmalıdır. Göçmenlik İçin Tek Gişe ofisi başvuru belgelerinin incelenmesinden sonra olumlu yanıt verdiği taktirde “Nulla Osta” adındaki onayı vererek bir izin belgesi verir.

2.ADIM

Bu işlemlerden sonra çalışma iznini almak isteyen şahıs Türkiye’de bulunan İtalyan Konsolosluğu’na ve İtalyan Büyükelçiliği’ne uzun süreli vize talebinde bulunmalıdır.

3.ADIM

İtalya’da çalışma izni almak isteyen kişi italya2ya girişinden itibaren en geç 8 gün içerisinde ikametine en yakın Emniyet Müdürlüğü’ne giderek oturum izni talebinde bulunmalıdır. Bu süreye dikkat edilmelidir aksi halde bütün prosedür yeniden işleyebilir. Başvuruların olumlu sonuçlanmasına istinaden İtalya İçişleri Bakanlığına başvuruda ve bildirimde bulunulur.

İTALYA’DA TİCARİ İŞ İÇİN ÇALIŞMA İZNİ ALMA

İtalya’da ticari faaliyet göstermek isteyen şirket yetkilileri oturum ve çalışma izni için başvuruda bulunmak zorundadır. Kurulacak iş için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra en yakın İtalyan Konsolosluğu’na müracaat edilebilinir. Şirket belgelerinin yanı sıra vize işlemleri için istenen gerekli belgeler de konsolosluk yetkililerine verilmelidir.

Tüm bu işlemlerden sonra İtalyan yetkili mercileri gerekli gördükleri takdirde Lavoro Automono” adı verilen çalışma vizesine İtalya’da ticari faaliyet gerçekleştirecek olanlara vermektedir.

Diğer durumlarda olduğu gibi aynı durum ticari iş için alınacak çalışma izninde de geçerlidir. Şahıslar İtalya’ya girişinden itibaren en geç 8 gün içerisinde ikamet edilen yere en yakın olan Emniyet Müdürlüğü’ne giderek gerekli belgeleri almalıdır.

İtalya çalışıma izni alınırken büyük sorumluluk işverene düşmektedir. Ancak İtalya’daki bir işveren ile iş sözleşmesi yapmadan Türkiye’deki İtalyan Konsolosluklarına uzun süreli vize veya çalışma vizesi için başvuruda bulunmak vizenin verilme şansını azaltan bir unsurdur.

UZUN SÜRELİ ÇALIŞMA İZNİ ALMA

İtalya’da oturum ini almak için gerekli adımlar yukarıda sıralanmıştır. Ancak uzun süreli 1 yıl ve daha fazla süreyle oturma izni almak için bazı prosedürler farklı işlemektedir.

Şahıslar bir yıldan fazla oturum izni almak için İtalyanca kursuna katılım gibi ülkeye entegrasyon amaçlarını yerine getirdiğine dair bilgiler, çalışma ve oturum durumlarına dair enformasyonları İtalya İçişleri Bakanlığına bildirmelidirler.

Dönemsel olarak verilen çalışma izinlerinin süresi 3 ya da 6 ay olmaktadır. Bu süre en fazla 3 ay daha uzatılabilmektedir. Serbest çalışanların, yerel bir işverenin yanında çalışanlar ve aile yanında çalışanların çalışma vizeleri 2 yıla kadar geçerli olabilmektedir. İtalya çalışma izin spesifik bir pozisyonla ilgili verildiğinden pozisyon değişikliği olursa bu göçmen ofisine bildirilmelidir.

Şahıslar işini kaybettiğinde oturum izni iptal edilmez. Oturum izni süresince ülkede kalabilir ve işsiz olarak kaydedilir. İtalya’da ikamet edinilen süre boyunca oturum izni uzatılabilinir. Daha uzun süreli oturum izni ilerde İtalyan vatandaşlığına geçişi de getirebilir. İtalya’da çalışabilmeniz için tüm bu başvuru prosedürlerinin yanında meslek, eğitim derecesi  ve İtalya’daki istihdam ihtiyacı önem arz edecektir.

ÇALIŞMA İZNİNDE AİLE BİRLEŞİMİ

İtalya’da çalışma amaçlı giden şahıslar ailesini yanına almak isteyebilir. Bu durumda bütün aile bireyleri için başvuruda bulunulmalıdır. Eşin mesleğine göre ülkede çalışma izni alma fırsatı verilebilir. Ancak bütün aile İtalya vatandaşı olmak için başvuruda bulunursa ülkeye adaptasyon ve İtalyanca dil yeterliliğinin ölçüldüğü testlere tabi olabilmektedirler.

İtalya’da ikamet eden şahısların başka ülkelerde yaşayan aile yakınlarını İtalya’ya getirmek suretiyle vize almak için Valilik/Göç için Tek Gişe ofisine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Göç için Tek Gişe Ofisi aile birleşimi izin belgesini (Nulla osta) Türkiye’deki ilgili konsolosluğa göndermektedir. İtalya’da oturma iznine sahip çalışanın Türkiye’de yakınları İtalya aile birleşimi vizesi için gerekli evrakları hazırlayarak ikamet ettikleri bölge görev alanı içinde olan İtalya konsolosluğuna giderek başvuruda bulunmalıdır.

İtalya Çalışma İzni Ve Vize S.S.S

İtalya'ya Çalışmaya Nasıl Gidilir?

talya'ya çalışmak için gitmek için öncelikle Türkiye'de alınan diplomaların ve uzmanlık sertifikalarının denkliklerinin alınması gerekmektedir. Daha sonrasında işveren ile görüşülüp iş teklifi alınması ve sonrasında ise İtalya çalışma vizesine başvurulması gerekmektedir.

İtalya Çalışma İzni Nedir?

İtalya çalışma vizesi ulusal vize (D tipi vize) kapsamındadır. İtalya'daki bir firmada çalışıp maaş alacak her bir TC vatandaşı İtalya çalışma izni başvurusunda bulunmak ve çalışma vizesi almak zorundadır. İtalya çalışma izni ile İtalya'da 90 günden daha uzun süre çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

İtalya Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Vize başvurusu normal koşullarda başvuru işleminin tamamlanmasından sonraki 5 gün içinde sonuçlanır. (iDATA Altunizade, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan başvurular için 2 iş günü eklemek gerekmektedir.) Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşları için vize işleminin sonuçlanma süresi yaklaşık 15 gündür.

İtalya Oturum vizesi sayfamızı ziyaret ediniz.